Урок природознавства "ґрунт"

Про матеріал
Конспект уроку природознавства для 3 класу. Конспект містить цікаві пізнавальні завдання, досліди.
Перегляд файлу

 Тема. Ґрунт. Склад  грунту. Практична робота.

Мета:  формувати в учнів поняття про  ґрунт; розвивати вміння  спостерігати, узагальнювати, робити висновки; виховувати допитливість, самостійність, вміння працювати в групі.

Хід уроку. 

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ 

Ось і все! Дзвенить дзвінок,

В гості йде до нас урок.

Сядьте зручно! Усміхніться

І на мене подивіться!

 

(Слайд 1)

(Зеленим  кольором читають хлопчики, червоним - дівчатка, а фіолетовим всі разом.)

Природа унікальна, що й казати,

Про це повинен знати всяк.

То ж кожен з нас повинен пам’ятати:

Зламати легко, відновити ж як?

В природі ми лиш часточки малі.

Земля не нам належить — ми Землі!

 

          2.Підсумок фенологічних спостережень(Слайд 2)

Мої помічники ще вранці записали наш календар спостережень. І зараз вони розкажуть нам про свої записи.

Сьогодні __ (день, число,  місяць). Зараз надворі панує __ (пора року). День сьогодні _ (стан неба), температура повітря __. Вітер __. Вранці опади  __ (які?)

Запитання для всіх.

Як почувають себе рослини? Які зміни відбулися у житті птахів?

Як поводять себе тварини? Розкажіть про працю людей восени.

II.    АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ(Слайд 3)

  1. Д.з        Бліц опитування.

  Що таке корисні копалини?

- В яких станах зустрічаються  в природі корисні копалини?

   Які види корисних копалин ви знаєте?

- Які корисні копалини становлять найбільшу групу?

- Назвіть приклади горючих корисних копалин.

- Найбільш небезпечний спосіб видобутку твердих корисних копалин

-   Розподіліть корисні копалини по групах (паливні, рудні, будівельні) Робота на дошці. Виконують по одному учневі з групи.

Торф, мідна руда, залізна руда, кам’яне вугілля, природний газ, пісок, граніт, глина, нафта.

 

             Відгадайте  кросворд. (Слайд 4)

  1. Складна корисна копалина, яка складається із зерен трьох мінералів. (ГРАНІТ)
  2. Гірська порода без якої не можна було б писати на дошці? (КРЕЙДА)

3. Горюча корисна копалина рослинного походження, утворена протягом тисяч років, бурого кольору. (ТОРФ)

4.. Кам’яне… (ВУГІЛЛЯ)

5. Дорогоцінна гірська порода жовтого кольору. ( ЗОЛОТО)

6. Корисна копалина,  виріб з якої ставлять на стіл у кожній хаті?

( ГЛИНА)

Центральне слово – геолог. Хто це ?

 

           III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ(Слайд 5)
        Сьогодні до нас на урок завітала білочка. Вона принесла нам жолудя і хоче . щоб ми з вами виростили дубочок для її майбутнього житла.

Як ви гадаєте куди потрібно кинути жолудь, щоб він проріс і виріс молоденький дубочок. Може у якусь корисну копалину, наприклад у кам’яне вугілля?

Дійсно, щоб виросла рослина потрібна земля.

 У тлумачному словнику говориться, що слово земля - багатозначне. Це назва нашої планети, на якій ми  живемо. Це суходіл. Землею називають також країну, державу, або велику територію. Ми сьогодні з вами поговоримо про землю нашу годувальницю.

Відгадайте ребус.

 

 

Сьогодні ми на уроці дізнаємося з чого складається грунт, його властивість.
          IV.   ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

 

       Поміркуйте і скажіть,чому говорять, що людство багате не золотом, а землею?
Так вірно. Земля нам дає все, вона наша годувальниця.

  1. Розповідь з елементами бесіди. (Слайд 8)

Розгляньте малюнок. Ви бачите кільки шарів землі, різних за кольором і товщиною. Верхній шар темного кольору - це ґрунт. (прикріплюю слово у словничок-довідничок на дошці). Під ним залягає світлий шар – пісок. Потім – глина. Ще нижче – каміння.

Отже давайте разом визначимо що таке ґрунт.

Насамперед це який шар землі? Так – верхній, а ще він пухкий. Чи щось росте на ньому. Так – рослини. Чи є він домівкою для тварин? Так . В ньому живуть різні живі організми. А тепер сформулюємо правило.

 Ґрунт – це верхній , пухкий , родючий шар землі на якому ростуть рослини і живуть різні живі організми.

Ви помітили, що грунт має темне забарвлення.  Це тому, що основна частина грунту - перегній. (прикріплюю слово у словничок-довідничок на дошці) .Опале листя, рештки відмерлих рослин і тварин   перегнивають утворюючи перегній. А він темного кольору. Саме перегній містить багато поживних речовин, які необхідні для росту і розвитку рослин.

Як ви думаєте який грунт більш сприятливий для росту рослин світліший, чи темніший?

Звичайно темніший, адже в темному грунті більше перегною, а отже і більше поживних речовин. Такий грунт дуже родючий, його називають чорноземом. (прикріплюю слово у словничок-довідничок на дошці)

Родючість (прикріплюю слово у словничок-довідничок на дошці) грунту – основна його властивість.

 

А зараз ми за допомогою дослідів визначимо склад грунту.

І висновки цих дослідів будемо фіксувати на дошці.

Дослід 1.

У вас на столах стоять посудинки з водою вкиньте туди грудочки грунту. Що ви побачили? Піднімаються з води бульбашки. Що це? Так це повітря. Отже, робимо висновок , що до складу грунту входить повітря.

( Прикріплюю на дошці у схему )

Дослід 2.

Я заздалегідь приготувала зразок прожареного на вогні грунту.

Вкиньте його у воду і розмішайте. Давайте залишимо цей зразок відстоятися. А ми тим часом проведемо ще один дослід.

Дослід 3.

Візьміть шматочок грунту і промокніть його серветкою. Що ви побачили на серветці?  Вона промокла. Отже до складу грунту входить вода.(Прикріплюю на дошці у схему)

Дослід 4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нажаль в нас немає необхідних умов для проведення деяких дослідів, тому я вам їх продемонструю.

Коли довго нагрівати ґрунт, то незабаром піде дим і з’являється неприємний запах. Як ви думаєте, про що свідчить цей дослід? Що у грунті є перегній. (Прикріплюю на дошці у схему)

Дослід 5.

          У вогнетривку чашку наливаю зі склянки трохи відстояної води і нагрівають її до повного випаровування. На дні чашки залишається трохи білої речовини. Це мінеральні солі. Вони є в ґрунті. Потім розчиняються у воді. Після випаровування води перетворюються на маленькі кристали. Я також приготувала для вас зразки . Розгляньте їх. Отже цей дослід доводить, що у ґрунті  є –  мінеральні солі. (Прикріплюю на дошці у схему)

А тепер ми повернемося до нашого зразка із 2 досліду. Що ви побачили. (Вода посвітліла , а на дно осіли глина і пісок) Отже у воді є глина і пісок. (Прикріплюю на дошці у схему).

Хвилинка – цікавинка.

Ґрунт утворюється століттями. При густому рослинному покриві й за сприятливих умов для виникнення шару ґрунту завтовшки 1-2 см потрібно близько 500 років. Важливу роль в утворенні ґрунту відіграють дощові черв’яки. Поглинаючи разом з ґрунтом величезну кількість рослинних решток, дощові черв’яки пропускають їх через себе і збагачують грунт поживними речовинами.

От ми і дослідили склад ґрунту.

  • Як довести, що у грунті є вода?
  • Як довести, що у грунті є повітря?
  • Як довести, що у грунті є пісок і глина?

(Відповіді учнів)

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ(Слайд 11)
1.     Гра у групах  «Збери і поясни  прислів’я»

Яка земля,                                    такий і хліб

Більше землю удобряй,              будеш мати урожай

На добрій землі хліб сіють,        а на погану – перегній возять

 

Що потрібно робити, щоб був гарний урожай?

 

 

  1. Гра  у групах «Незакінчене речення»

Допоможе словничок-довідничок.

Грунт- це______________________
         Грунт з високою родючістю називається___________

Основна властивість  - це_____________________


VI.   ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ(Слайд 13)

Гра «Так» чи «Ні» ( з сигналиками)

  Ґрунт нижній твердий шар землі? (ні)
  У ґрунті темного кольору, значить  багато перегною? (так)
  Перегній утворюється з відмерлих решток рослин, тварин? (так)
  Найродючіший ґрунт піщаний? (Ні)
  Основна властивість ґрунту – родючість? (Так)

  Чим більше перегною – тим родючіший ґрунт? (Так)

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ(Слайд 14)

Для всіх опрацювати с. 52-55. Провести дослідження складу грунту з свого городу. (ст.55). (пам’ятка додається)

 

VIII. ОЦІНЮВАННЯ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

З чого складається грунт. Охорона грунту.

Мета: за допомогою дослідів ознайомити учнів зі складом грунту; розширити

знання про охорону грунту;

розвивати вміння спостерігати, узагальнювати, спілкуватися між собою;

виховувати допитливість, самостійність, дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: презентація, схема «Склад грунту» , таблиця, шматочок грунту,

склянка з водою, зошит.

Тип: урок засвоєння нових знань

Хід уроку

І. Організація класу

 

Вже дзвінок нам дав сигнал,

Працювати час настав,

Тож і ми часу не гаймо,

До навчання приступаймо.

 

ІІ. Хвилинка календаря

1. Яке сьогодні число, місяць?

2. Який стан неба?

3. Яка температура повітря?

4. Чи є вітер? Який він?

5. Чи є опади?

6. Які зміни спостерігаються в житті рослин?

7. Які зміни спостерігаються в житті тварин?

8. Яку сезонну роботу виконують люди в місті і селі?

9. Прикмети про зиму:

 Кільця довкола місяця - на сніг.

 Туман узимку опускається до землі - на відлигу.

 Грім узимку - на сильні морози, блискавка - на бурю.

ІІІ. Актуалізація опорних знань. (Слайди 2-5)

1. Більшість гірських порід є...

2. До горючих корисних копалин належать...

3. Мармур – це ...

 Корисні копалини, які горять, виділяючи тепло називаються...

 Корисні копалини, з яких виплавляють метали, називаються...

 Корисні копалини, які використовуються без переробки, називаються...

ІV. Мотивація пізнавальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку

Розгляньте і розгадайте ребус. Це і буде тема нашого уроку. (Слайд 6)

, , Г Ґ НТ

Тема уроку

 

Сьогодні на уроці за допомогою дослідів ми дізнаємося, з чого складається

грунт, яке значення він має для всього живого на нашій планеті: рослин,

тварин, людей, та як потрібно охороняти грунт. Ці знання знадобляться вам у

повсякденному житті та при вивченні географії в старших класах.

V. Сприймання нового матеріалу.

1. Розповідь - бесіда з використанням таблиці.

 

Земля прекрасна і взимку, і влітку, восени і весною. Людина використовує

родючі землі для вирощування рослин. Подивіться на таблицю. Які шари

земної поверхні ви бачите?

- Яких вони кольорів?

- Якого кольору верхній шар?

- Другий шар?

- Якого кольору 3 шар?

- Так, теж світлого. Це шар глини. А що ви бачите ще нижче?

- У якому шарі ви бачите коріння рослин, "будиночки" різних тварин?

- Отже, верхній шар - це родючий шар земної поверхні, у якому ростуть

рослини. Він називається ґрунтом. (Слайд 7)

Чому ж грунт має темний колір? Опале листя, рештки відмерлих рослин і

тварин повільно перегнивають. Утворюється перегній. Перегній чорного

кольору. Від нього грунт набуває темного забарвлення. Чим більше в грунті

перегною, тим грунт темніший і родючіший. (Слайди 8-9)

Родючість – це здатність ґрунту «народжувати плоди», давати багатий врожай.

Це головна ознака ґрунту. В Україні найродючішими грунтами є чорноземи.

Крім чорноземів є коричневі і суглинисто – піщані грунти. (Слайди 10-11-12)

Значну роль в утворення грунту відіграють тварини, що в ньому живуть. Вони

розпушують грунт. Дощові черви, наприклад, живляться рослинними

рештками, що є в грунті, сприяють швидкому перетворенню їх у перегній, а

отже - підвищенню родючості. Тому, щоб утворився грунт, потрібні рослини,

тварини і мікроорганізми, які відмерлі рештки перетворюють у перегній.

(Слайди 13-18)

- Що ж таке перегній?

- Якого він кольору?

- Що таке родючість?

 

- Що потрібно, щоб утворився грунт?

- А тепер ми визначимо склад грунту за допомогою дослідів.

2. Досліди

Дослід 1. Киньте трохи сухого ґрунту у воду. Що ви помітили? (Слайд 19)

 

Дослід 1

Помітили У воді

з’явилися

бульбашки. Висновок .У ґрунті є повітря. Вкинути у воду

Дослід 2. Прожарений грунт покладемо у склянку з

водою і розмішаємо. Поставимо на деякий час, щоб

вода відстоялася і стала прозорою. Спостерігай: на дно

склянки осяде шар піску, а над ним буде шар глини.

Порівняй їх за кольором. (Слайд 21)

Нажаль, ми не можемо провести інші досліди в класі

через відсутність необхідного приладдя. Тому я вам просто їх поясню.

Слухайте уважно, адже потім ви повинні будете відповісти на запитання.

Дослід 3. Грунт нагрівають на вогні і тримають над ним

холодне скло. Помічають на склі краплинки води. Як

ви думаєте, про що це свідчить? ( Наявність води у

грунті ) (Слайд 20)

 

Дослід 4. Продовжують

нагрівати ґрунт. Незабаром піде дим і з’являється

неприємний запах. Як ви думаєте, про що свідчить цей

дослід? ( Наявність перегною )

 

Дослід 5. У вогнетривку чашку

наливають зі склянки трохи відстояної води і нагрівають її

до повного випаровування. На дні чашки залишається

трохи білої речовини. Це мінеральні солі. Вони є в грунті.

Потім розчиняються у воді. Після випаровування води

перетворюються на маленькі кристали.

 

Результати дослідів запишемо у вигляді схеми.

( Задаю запитання і після відповіді учнів прикріплюю відповідне слово до

схеми на дошці )

 

Дослід 2

 

Розглянути

 

Помітили. На дно осіли

домішки у 2 шари Висновок У ґрунті є пісок

та глина

 

Дослід 4

 

Нагрівають на

вогні

 

Відчувають

Неприємний

запах. Висновок У ґрунті є

перегній

 

Дослід 3

Помічають На склі з'явилися

краплинки води Висновок У ґрунті є вода

 

Нагрівають на вогні і

тримають над ним

холодне скло

 

Дослід 5

Помічають На дні чашки

залишається

трохи білої

речовини Висновок У ґрунті є

мінеральні солі

 

Наливають зі склянки трохи

відстояної води і нагрівають

її до повного

випаровування

 

3. Бесіда за результатами дослідів.

1. Що ми робили в першому досліді? Що спостерігали? Про що це свідчить?

2. Що ми робили в другому досліді? Що спостерігали? Про що це свідчить?

3. А що ми робили в третьому досліді? Що спостерігали? Про що це свідчить?

4. Що ми робили в четвертому досліді? Що спостерігали? Про що це свідчить?

5. Що ми робили в п’ятому досліді? Що спостерігали? Про що це свідчить?

- Отже, з чого складається грунт?

4. Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться

І до сонця потягніться,

В різні боки похиліться,

Веретеном покрутіться.

Раз – присядьте,

Два – присядьте,

І за парти тихо сядьте.

5. Розповідь про охорону грунту (Слайди 22-30)

Людина використовує ґрунт для вирощування різноманітних рослин. Вони

дають їй їжу і корм для свійських тварин.

Рослини вбирають із ґрунту поживні речовини. Знижується його родючість.

Тому хлібороби вносять у ґрунт перегній, торф і мінеральні добрива. Однак до

ґрунту треба повертати стільки поживних речовин, скільки їх забрали рослини.

Якщо ж мінеральних добрив внести забагато, то вони отруять ґрунт.

У посушливі місяці весни і літа люди поливають рослини. Проте надмірне

поливання користі не приносить. Ґрунт засолюється. На засоленому ґрунті

культурні рослини не ростуть. Щоб збагатити ґрунт вологою, треба взимку

проводити снігозатримання. Навесні - затримувати талі води, а влітку - вологу

дощів.

Дуже небезпечними для ґрунту є отрутохімікати. За їх допомогою люди

знищують бур'яни і тварин-шкідників. Ці речовини накопичуються в ґрунті. В

ньому гине все живе. Ґрунт стає «мертвим».

З пагорбів ґрунт можуть змивати дощові й талі води. Щоб цього не сталося, на

схилах пагорбів висаджують дерева і кущі, висівають багаторічні трави.

Рослини своїм корінням закріплюють ґрунт.

Великою бідою для ґрунту на широких ланах є сильні вітри і чорні бурі.

Вони за лічені хвилини піднімають у повітря шар ґрунту. Зупинити їх можуть

лише лісозахисні смуги.

 

Вони не дають розгулятися вітрам.

Треба не лише охороняти ґрунт і підвищувати його родючість, а й розумно

використовувати. Споруджувати житлові будинки, підприємства можна там, де

ґрунт неродючий або малородючий. Якщо треба бурити свердловину чи

будувати шахту, то слід спочатку зняти родючий шар ґрунту і перевезти його

на інше місце.

VІ . Закріплення знань, умінь, навичок

1. Бесіда за текстом підручника

o Яке значення має ґрунт для людини?

o Що ж загрожує грунту?

o Чим забруднюються грунти?

o Чому шкідливе надмірне поливання?

o Як захищають ґрунт на пагорбах?

o Для чого слід насаджувати лісозахисні смуги?

o Для чого роблять снігозатримання на полях?

o Як треба охороняти грунт?

2. Робота в зошиті

 Виконати завдання номер 1 і 2 ст. 24

 

3. Гра «Так чи ні»

1. Сьогодні вчили ми грунти?

Так

Ні

2. Ґрунт має досить гарний смак?

Так

Ні

3. Пісок і глина є в ґрунтах?

 

Так

Ні

4. Живе у ґрунті лиш черв'як?

Так

Ні

5. Розчинеться ґрунт у воді?

Так

 

Ні

6. Перегній темного кольору?

 

Так

Ні

7. Вода може зруйнувати ґрунти?

Так

Ні

8. Повітря міститься в ґрунтах?

 

Так

Ні

9. Чи завжди люди бережуть ґрунти?

Так

Ні

10. А ти допоможеш зберегти

здоров'я землі?

Так

Ні

 

4. Дидактична гра.

Я зачитую речовини, а учні повинні хлопнути в долоні, якщо це

речовина, з якої складається грунт ( повітря, пил, глина, пісок, вода, торф,

перегній, крейда, граніт, мінеральні солі, графіт).

VІІ. Підсумок.

- Яка була тема уроку?

- Що найбільш запам’яталося?

- Що нового дізналися?

- Що таке грунт? Чому грунт темного кольору?

- Як і з чого утворюється перегній?

- Яка головна ознака грунту?

- З чого складається грунт?

- Яке значення грунту в природі та житті людини?

- Як руйнуються грунти? Як цього уникнути?

- Чому грунт потрібно охороняти?

VІІІ. Повідомлення д.з. (Слайд 33)

 Опрацювати матеріал в підручнику на ст. 103-104. Відповідати на питання

 Виконати в зошиті на ст. 24 завдання 3

 

 

Картинки по запросу склад грунту таблиця

 

 

 

 

Похожее изображение

 

 

 

 

Девіз

Не махай на все рукою.

Не лінуйся , а учись.

Бо чого навчишся в школі

Знадобиться ще колись.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК ПРИРОДОЗНАВСТВА

ОПОВІДАННЯ - Тема нашого сьогоднішнього уроку «Мішані ліси», - повідомила учням 4 класу на уроці природознавства вчителька Олена Володимирівна й одразу спитала: - А що ж це таке, ліс? - Пхе! Хто цього не знає? - здивувався Іван. – Ліс — це територія, де ростуть дерева, кущі, різні трав’янисті рослини, гриби. - Хто доповнить відповідь? - Ліс – це місце, де живуть тварини – звірі, птахи, плазуни, комахи та мікроорганізми, - мовила Євгенія. - Так. А яку користь приносить ліс людині? Учні одне за одним підіймали руки вгору і відповідали: - Він дає кисень, а поглинає вуглекислий газ. - З деревини роблять папір. - Ліс випиває багато води, оберігає прилеглу місцевість від повені і водночас наповнює вологою повітря у посуху. - Ліс наповнює села і міста, котрі знаходяться поруч, прохолодою. - Добре. Ще хтось щось може сказати? Учні продовжували відповідати: - Лісові смуги вздовж нив не дають вивітрюватися ґрунтам, запобігають їх руйнуванню. - А ще ліс – це чудове місце для відпочинку, прогулянок. - У лісі можна знайти гриби, нарвати ожини, малини, чорниць, зібрати лікарські рослини. - Там живуть зайці, дикі кабани, на яких полюють мисливці. Але я б ніколи не вбив тварину, - мовив Юліан. - Я теж, - сказала вчителька. – Ви гарно розкрили тему «Що таке ліс». А чи знаєте ви, який ліс називають мішаним? - Це ліс, у якому ростуть і хвойні, і листяні дерева, - мовила Ліза. - Правильно. Назвіть хвойні дерева. - Ялина, ялиця, модрина, туя, сосна, - почали казати діти. - А які листяні дерева ростуть у лісі? - Дуб, липа, клен, береза, вільха. - Знаєте. Молодці. - Які ж ліси переважають в нашій місцевості? - Листяні. - Так. А тепер скажіть, чи все гаразд у наш час із лісами? - Не все! – закричали діти гуртом. - А що не так? Тільки говоріть по одному. Учні знову стали підіймати руки і відповідати: - Ліси бездумно вирубують. Навіть для того, щоби робити папір, треба рубати дерева вибірково, а не скошувати всі підряд. - Інколи ліси спалюють, бо за собою не гасять вогонь, який розвели або кидають не загашену цигарку в суху траву. - А ще? - Гриби у лісі виривають з коренем і тим нищать грибницю. Від цього гриби зникатимуть. Треба зрізати ніжку гриба ножем. - Дехто топче мурашники або вбиває змій. Цього теж робити не можна. - У ліс звозять сміття, або просто залишають пластикові та скляні пляшки, пакети, обгортки від цукерок та печива після того, як з’їдять взяті зі собою продукти. - Ви багато знаєте, - сказала вчителька. – Дуже погано, що ліс, який дає нам так багато для життя, отримує від нас не подяку, а руйнування. А зараз прочитайте самостійно в підручнику статтю «Мішані ліси» і скажіть, що там ще написано такого, про що ми з вами ще не говорили на уроці. Діти прочитала і сказали: «Про роботу лісників не говорили. Вони охороняють ліси, зрізують засохлі дерева, насаджують нові». - Вдома маєте написати в робочих зошитах про те, як слід поводитися з лісом. - А скільки речень? – спитав Олег. - Скільки вам захочеться, - відповіла Олена Володимирівна. Через три дні, на уроці природознавства, вчителька перевірила домашнє завдання. Аліна написала 12 речень, Андрій – 10, Назар – 7, Олеся – 5. Тільки Максим та Ростислав написали по одному. Всі діти в класі почали з них насміхатися. - Не треба цього робити, - мовила вчителька. - Я ж казала, щоб кожен написав стільки, скільки забажає. І все ж, скажіть, хлопці, - звернулася вчителька до Максима та Ростислава, - чому ви так мало написали? - Бо ми з Ростиком і моїм татом…, - сказав Максим, - вчора ходили до лісу. Визбирали пляшки, які там були розкидані при вході, а ще посадили два дубки та калину. Витратили багато часу. Діти зі здивуванням подивилися на Максима й Ростислава й опустили голови додолу. - Від лісу й України, хлопці, - мовила вчителька, - вам велике спасибі. А від мене кожному з вас по 12 балів. Ви зробили найбільше за всіх.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

 

 

 

 

і

т

2.

 

 

 

й

 

 

 

 

3.

 

 

 

ф

 

4.

 

 

г

 

 

 

 

 

 

5.

 

 

л

 

 

 

 

 

6.

 

 

 

 

а

 

  1. Складна корисна копалина, яка складається із зерен трьох мінералів.

 

  1. Гірська порода без якої не можна було б писати на дошці?

 

 

  1. Горюча корисна копалина рослинного походження, утворена протягом тисяч років, бурого кольору.

 

  1. Кам’яне…

 

 

  1. Дорогоцінна гірська порода жовтого кольору.

 

    6.  Корисна копалина,  виріб з якої ставлять на стіл у       кожній хаті?

 

 

 

 

 

1.

г

р

а

н

і

т

2.

к

р

е

й

д

а

 

 

3.

т

о

р

ф

 

4.

в

у

г

і

л

л

я

 

 

5.

з

о

л

о

т

о

 

 

6.

г

л

и

н

а

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кросворд

 

1.

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

 

5.

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Казковий герой з пропелером.
  2. Друг Вінні-Пуха
  3. Забрала хатку в зайчика..
  4. Кіт Пан-…
  5. Виросла велика-превелика.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Картинки по запросу малюнок руки людини

 

 

 

           НТ

Похожее изображение

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

  1. Найдешевший і найбезпечніший спосіб видобутку корисних копалин.
  2. Найнебезпечніший спосіб видобутку корисних копалин.
  3. Корисна копалина, яка знаходиться на поверхні землі і потребує попереднього осушування.
  4. Яким способом добувають нафту і природній газ.
  5. Корисна копалина, яку використовують поварі.
  6. Корисна копалина темного кольору і маслянистої консистенції.

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
29 березня 2023
Переглядів
483
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку