Урок природознавства в 1 класі

Про матеріал

Представлений урок – це урок з використанням особистісно- орієнтованої технології та застосуванням мультимедійних засобів навчання. Особистісно-орієнтоване навчання забезпечує розвиток і саморозвиток особистості учня, виходячи з виявлення його індивідуальних особливостей. Головними його ідеями є :

-розвиток пізнавальних здібностей учня ;

-максимальне розкриття індивідуальності учня;

-перевага надається навчанню як процесу;

-навчання – суто індивідуальна діяльність кожного учня;

-під час конструювання й реалізації навчального процесу особлива увага надається виявленню суб'єктивного досвіду кожного учня.

Характерною рисою використання інформаційно-комунікаційних технологій є те, що вони надають практично необмежені можливості для самостійної та спільної творчої діяльності вчителя та учнів. Використання ІКТ сприяє:

-кращому сприйняттю й засвоєнню дітьми навчального матеріалу;

-зростанню інтересу до пізнання;

-індивідуалізації навчання;

-розвитку творчих здібностей учнів;

-скороченню видів робіт, що стомлюють дітей;

-формуванню в учнів адекватної самооцінки та створенню умов для самостійної роботи;

-засвоєнню учнями , учителями нових важливих знань, умінь, навичок.

Перегляд файлу

Автор: Чаусенко  Наталя  Анатоліївна, вчитель початкових класів Романовобалківської ЗОШ І-ІІІ ступенів, спеціаліст  вищої категорії, «Старший вчитель»

Предмет:  природознавство

Клас: 1

Тема: Вода. Властивості води

Мета: ознайомити учнів з деякими властивостями води, формувати уявлення про зміни станів води, розширити уявлення про взаємозв’язки води з іншими об’єктами природи; розвивати дослідницький підхід до пізнання властивостей води, розширити уявлення про взаємозв’язки води з іншими об’єктами природи. виховувати бережливе ставлення до води.

Очікувані результати:

учні повинні знати:

   - властивості води;

учні повинні вміти :

   - пояснювати досліди, які проводять;

   - робити висновки;

    - обґрунтовувати значення води для живої природи,

   - встановлювати взаємозв’язки води з іншими об’єктами природи.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форма уроку: урок з використанням  мультимедійної  презентації

Обладнання та матеріали: прозорі склянки, посудина з водою, скло, термос з гарячою водою, шматочки льоду, матеріали для дослідів, таблиця, малюнки, мультимедійна презентація.

Методи і прийоми: словесні: розповідь, бесіда; наочні: ілюстрація; аудіовізуальні: мультимедійна презентація; практичні: досліди, робота в парах.

Випереджувальні завдання: вивчити прислів'я про воду

Оформлення дошки:

по центру: запис теми уроку, таблиця «Властивості води»

зліва: план уроку

справа: малюнки живої та неживої природи

План уроку

І. Мотиваційний етап.

1.  Емоційне налаштування на урок.

 2. Тренінгова вправа.

 3. Спостереження за природою.

 4. Актуалізація опорних знань.

ІІ. Цілевизначення  та планування  діяльності.

 1.Відгадування загадки.

 2. «Асоціативний кущ»

 3. Ознайомлення з планом роботи.

ІІІ. Організація пізнавальної діяльності учнів.

  1.   Розповідь вчителя.
  2.   Дослідницька діяльність.
  3.   Фізкультхвилинка
  4.   Відгадування загадок.
  5.   Проведення дослідів.
  6.   Робота з підручником.
  7.   Дидактичні ігри.
  8.   Бесіда.
  9.   Аукціон прислів'їв.

10. «Кубування»

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

1.Самоаналіз.

2. Рефлексія.

3. Вербальне оцінювання.

 

 

 

 

                                              Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

1.Емоційне налаштування (Слайд 1)

Вчитель: - Який чудовий день! Сонце в небі піднімається!

Учні: - Наш клас із гостями вітається!

Вчитель: - Доброго дня я зичу тому, хто прийшов працювати до класу.

Учні: - Чому?

Вчитель: - Бо люблю я людей і клас свій.

Учні: - Чому?

Вчитель: - Бо чекаю любові і плідної праці.

Учні: - Ми любимо працю і будемо старатись.

3. Тренінгова вправа"Умій володіти своїм настроєм"

Зараз я посміхнусь, а ви спіймайте мою посмішку і прикрасьте нею своє обличчя. Подаруйте свою веселу посмішку сусідові. А тепер доторкніться один до одного, усміхніться один одному й подаруйте чудовий настрій.- Коли ми даруємо добрі слова, чудовий настрій, тепло своїх долонь іншим, нам стає також тепло і затишно на душі.

А цікаво вам дізнатись,

Що сьогодні  може статись?

Ну, то всядьтеся зручніше

Попрацюємо скоріше.

3. Спостереження за природою (Слайд 2)

Інтерактивна гра « Мікрофон»

  •       Який сьогодні день?
  •       Яка дата?
  •       Який стан неба?
  •       Чи був вітер, коли ви йшли до школи?
  •       Як змінилася погода?

4. Актуалізація знань.(Слайд 3)

-  Яка буває природа?

  •       Що належить до живої природи?
  •       До неживої природи ?

Гра «Жива і нежива природа»

Демонстрація малюнків.

Учні сигнальними картками визначають предмети, що належать до живої та неживої природи.

Сонце, квітка, пісок, метелик, камінь, мурашка, кішка, місяць, трава, вода, вітер.

  •       Які властивості повітря ви знаєте?
  •       Що таке вітер? ( Рух повітря)

Гра « Вітерець, вітер, вітрище» ( Слайд 4)

Учитель називає слово:

вітерець ( діти легенько дують собі в долоні),

вітер ( дують сильніше),

вітрище ( дують сильно).

  •       Що ще потрібно людині для життєдіяльності, крім повітря?

ІІ. Цілевизначення  та планування  діяльності.

1. Відгадування загадки

Що прозоре, прохолодне,

Напуває кого завгодно?

Вмиє дуже – дуже чисто

Малюка, машину й місто? (Вода)

2. «Асоціативний кущ»

- Що таке вода?

- З якими іншими об'єктами природи вона пов'язана?

- Для чого і кому вона потрібна?

Сьогодні на уроці ми ознайомимося з властивостями води, дізнаємося про зміни станів води, розширимо уявлення про взаємозв'язки її з іншими об'єктами  природи.

  •       Що ви очікуєте від уроку?
  •       Продовжить речення.

Цей урок мене навчить :

працювати . . .

визначати . . .

більше дізнатися . . .

узагальнювати . . .

виховувати . . .

Щоб у кожного із вас, діти, справдилися  очікування, щоб досягти мети, нам потрібно старанно і наполегливо  працювати за планом:

1.Бесіда.

2. Дослідницька робота.

3. Робота з підручником.

4. Робота в парах.

5. Дидактичні  ігри.

6. Аукціон прислів'їв.

Психологічний настрій

Налаштуємося на урок:

Очі дивляться – і все бачать,

Вуха слухають – і все чують,

Голова – думає.

ІІІ. Організація пізнавальної діяльності учнів.

  1.   Бесіда

Звучить запис дощ) (Слайд 5)

Хто прийшов до нас в гості? ( Слайд 6)

Звідки він з'явився?

Він також хоче більше дізнаватися про воду і її властивості.

  •             До якої природи належить вода?
  •             Де зустрічається вода у природі?
  •             Чи можуть жити рослини без води? Чому?
  1.   Розповідь вчителя

Вода – най давніша рідина на Землі. Вона є усюди: у повітрі, рослинах, ґрунті, тваринах і людині. З водою рослини отримують з ґрунту поживні речовини; сік, який міститься в рослинах, - також вода.

Вода – це моря, ріки, озеро, ставки, а також колодці. Без води життя людей, тварин і рослин є неможливим. Воду ми п’ємо, готуємо їжу, нею миються, перуть одяг. Якщо не поливати вазони – вони засохнуть. Для рибок – вода єдине місце життя. Отже, вона потрібна всьому живому на землі.

  1.   Дослідницька діяльність. (Слайд 7)

Капітошка хоче дізнатися, які властивості має вода. Давайте допоможемо йому.

Дослід 1.

Візьміть склянку з водою .

  •             Понюхайте її: який висновок можемо зробити?

Вода не має запаху.

  •             Спробуйте на смак: що маємо сказати?

Вода не має смаку.

  •             Киньте у воду ґудзик: чи бачите ви його скрізь воду? Який висновок?

Вода прозора.

Дослід 2.

Воду по черзі наливають у широку склянку, у блюдце.

Висновок: вода не має форми.

Дослід 3.

Насипати у воду сіль або цукор, розмішати.

Висновок: вода може розчиняти деякі речовини.

Так які властивості має вода?

Вода – безбарвна, прозора, не має запаху, смаку та форми.

3.Фізхвилинка (Слайд 8)

(Запис пісні)

Падає дощик на доріжки

Він замочить наші ніжки.

Треба ніжки піднімати

Над калюжами стрибати!

Ось так, ось так,

Над калюжами стрибати.

Дощик скаче, дощик скаче.

Це хмаринка в небі плаче.

Годі, дощику, стрибати,

Діткам треба працювати.

4. Відгадування загадок.

Коли нема — мене чекають,

Коли ж я йду — усі тікають. (Дощ.)

***

Надворі горою,

А в хаті водою. (Сніг.)

***

Прозорий, як скло,

Та не вставиш у вікно. (Лід.)

***

Як можна назвати всі ці відгадки одним словом? (Вода.)

Давайте це доведемо.

 5.Проведення дослідів (Слайд 9)

Йшов дощ, потім пригріло сонечко і не стало Капітошки і його подружок краплинок. Де ж вони поділись?

Вони перетворились на паринки і піднялися аж на хмаринки.

А ще паринки утворюються, коли вода кипить в чайнику.

Дослід 1.

Вчитель відкриває термос з гарячою водою. З нього йде пара. Над парою тримають дзеркальце. На ньому з'являються краплі води.

Висновок:  пара – це вода в газоподібному стані.

Дослід 2.

Шматочок льоду, залишити на деякий час у склянці.

Висновок :  лід – це вода у твердому стані.

 Тепер ми точно знаємо, що вода – чарівниця, може міняти свій стан: то вона рідина, то – пара, то – тверда.

6. Робота з підручником (Слайд 10)

Читання статті підручника ( ст. 42.)

Робота в парах.

- Дайте відповіді на питання:

В яких станах може бути вода?

- Назвіть, де в природі вода перебуває в рідкому стані.

- У твердому?

-У газоподібному?

7. Гра «Впізнай і скажи». (Слайд 11)

Мета: закріпити знання  про стани води.

Розгляньте малюнки і скажіть в якому стані перебуває вода.(слайди 12 -21 )

- річка                                 - дощ

- сніжинка                          - фонтан

- склянка з водою              - хмаринка

- бурулька                          - пара над чайником

8.Бесіда про необхідність економно використовувати воду й оберігати водні ресурси.

  •       Де необхідна  вода у побуті ? 
  •       Яка кількість води потрібна людині для  життєдіяльності ?
  •       Як можна зберегти водні ресурси ?

9. Гра «Я краплина — ти краплинка».

Мета: закріпити знання про необхідність води в природі.

Один з учнів називається краплинкою і говорить про свою користь у природі. Потім вибирає  іншого. Той також має розповісти про використання води. Учні, які відповіли, стають у  середину кола. Той, хто не зміг нічого сказати, вибуває з гри.

  Наприклад. Перший: «Я краплинка — я напуваю квіточку. І ти краплинка…»

  Другий: «Я краплинка — я мию всім ручки. І ти краплинка…»

10. Аукціон прислів'їв. (Слайд 22 )

А зараз проведемо аукціон прислів'їв про воду. Один учень називає прислів'я, а інший, щоб його «купити», повинен пояснити.

- Хліб – батько, вода – мати.

- Без води борщу не зварити.

- Не виливайте каламутну воду, поки чистої не знайдете.

- Закривай міцніше кран, щоб не витік океан.

- Краплю до краплі – озеро буде.

- Вода потече - канавку знайде.

- Вода – душа врожаю.

11. « Кубування »

- У мене є красивий кубик. Пропоную вам гру. Сторони цього кубика можна знімати, а потім повертати назад. Що ми і зробимо. Ви знімаєте квадрат будь-якого кольору, даєте відповідь на питання й прикріплюєте його назад. Таким чином ми розберемо, а потім складемо кубик. Почали.

1. – Кому потрібна вода?

2. – В якому стані перебуває вода?

3. – Чи можна воду носити в решеті?

4. – Чому воду називають мандрівницею?

5. – Воду треба …

6. – При нагріванні вода перетворюється на …

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап .

1.Самоаналіз

  •       Чи виконали ми завдання, які поставили перед собою на  початку уроку?
  •       Чи принесла вам задоволення робота на сьогоднішньому уроці?
  •       На якому етапі найбільше?

Вправа «Мікрофон»

На уроці я

  •             дізнався. . .
  •             запам'ятав . . .
  •             повторив . . .

2.Рефлексія

Якщо ваші очікування справдилися, то подаруйте Капітошці крапельку, щоб йому було краще мандрувати. (Слайд 23)

3.Вербальне оцінювання

Мені дуже сподобалось, як ви працювали. Молодці! Мої очікування також справдилися, бо ви правильно робили висновки,висловлювали точно свої думки, прогнозували результати.

 Дякую за роботу.

 

 

Методична ремарка

1. Місце уроку в системі уроків по темі «Світ неживої природи»

Календарно – тематичне планування

  

Назва уроку

Ключові питання уроку

Практичні роботи (завдання)

1  7.

Сонце в нашому житті

Сонце – тіло неживої природи. Значення Сонця для живої природи. Модель Сонця.

 Програвання уявної ситуації: уяви й намалюй, що було б довкола, якби Сонце   зникло.

1  8.

Вода. Властивості води

Властивості води: безбарвна ,прозора, без смаку,запаху,тече,набуває форму посудини .

Демонстрація властивостей води. Дослідницький практикум.

1  9.

Вода в природі та житті людини

Вода в природі. Значення води. Використання (економне) води людиною.

Формування емоційно-оціночного ставлення до води. Програвання  уявної ситуації: уявіть, щоб було б якби на Землі не стало води.

   20.

Повітря

Значення повітря. Властивості повітря: існує навколо нас, не має кольору, без запаху, прозоре, займає весь доступний простір. Вітер – рух повітря.

Демонстрація властивостей повітря. Дослідження чистоти повітря.

   21.

Грунт

Що таке грунт. З чого  складається грунт. Чому грунт має темне забарвлення. Значення грунту для живої природи і господарської діяльності людини.

Демонстрація дослідів щодо вивчення складу грунту.

    22.

Гірські породи

Гірські породи. Використання гірських порід людиною. Хто такі геологи.

Демонстрація колекції гірських порід. Ознайомлення і розпізнавання гірських порід рідного краю.

 

2.Представлений урок – це урок  з використанням особистісно- орієнтованої технології та застосуванням мультимедійних засобів навчання. Особистісно-орієнтоване навчання забезпечує розвиток і саморозвиток особистості учня, виходячи з виявлення його індивідуальних особливостей. Головними його ідеями є :

  •       розвиток  пізнавальних здібностей учня ;
  •       максимальне розкриття індивідуальності учня; 
  •       перевага надається навчанню як процесу;
  •       навчання – суто індивідуальна діяльність кожного учня;
  •       під час конструювання й реалізації навчального процесу особлива увага надається виявленню суб'єктивного досвіду кожного учня.

Характерною рисою використання інформаційно-комунікаційних технологій є те, що вони надають практично необмежені можливості для самостійної та спільної творчої діяльності  вчителя та учнів. Використання ІКТ сприяє:

  •             кращому сприйняттю й засвоєнню дітьми навчального матеріалу;
  •             зростанню інтересу до пізнання;
  •             індивідуалізації навчання;
  •             розвитку творчих здібностей   учнів;
  •             скороченню видів робіт, що стомлюють дітей;
  •             формуванню в учнів адекватної самооцінки та створенню умов для самостійної роботи;
  •             засвоєнню учнями , учителями нових важливих знань, умінь, навичок.       
doc
Додано
1 листопада 2018
Переглядів
1345
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку