Урок "Розділові знаки при звертанні."

Про матеріал
Мета уроку - узагальнити і систематизувати знання учнів про звертання, його види, правила написання; формувати вміння визначати звертання в реченнях, розставляти розділові знаки; розвивати творчі вміння розширювати речення шляхом самостійного введення в них слів-звертань;коригувати зв’язне мовлення школярів; виховувати любов до рідного краю.
Зміст архіву
Перегляд файлу

1

 

Тема. Розділові знаки при звертанні.

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про звертання, його види, правила написання; формувати вміння визначати звертання в реченнях, розставляти розділові знаки; розвивати творчі вміння розширювати речення шляхом самостійного введення в них слів-звертань;коригувати зв’язне  мовлення школярів; виховувати любов до рідного краю.

Правопис: кома і знак оклику при звертанні.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок. Урок-подорж.

Обладнання: відеозапис подорожі, картки для індивідуальної роботи, підручник, ілюстрації до казок, бонуси(смайлики).

Спитай себе, дитино, хто ти є

І в серці обізветься рідна мова…

Д Павличко

 

                           Хід уроку

I.Організаційний момент

Учитель Дорогі діти!

Дозвольте урок незвичайний  почати

На  ньому ми будемо мову вивчати

Чарівну, прекрасну, сміливу, дзвінку,

Бо нам рідна мова усім до смаку

Отже, у нас сьогодні, діти, урок-подорож. Ми з вами будемо милуватися  краєвидами України , перед нами відкриються сім чудес України, якщо  правильно виконаємо  завдання. А щоб наша подорож  була цікавою  і результативною, девізом уроку  візьмімо слова епіграфа .

-Як ви розумієте рядочки із вірша Д.Павличка?

II. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності Слайд

Тема нашого уроку «Розділові знаки при звертанні». На уроці ми закріпимо знання про звертання,удосконалимо пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у реченнях із звертаннями ,     повчимося конструювати і видозмінювати речення із звертанням; використовувати  всі форми звертань у залежності від мети та адресату мовлення.

-Наскільки важливими ви вважаєте знання правил про звертання?

-Запишемо тему уроку та епіграф у зошит.  Слайд  

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Розпочнемо нашу подорож . (Інтерактивне навчання .) 

1.Перевірка домашнього завдання . «Всезнайки»                                                                  «Лінгвістичний бій» (за правильні відповіді  на уроці ви можете отримати бонуси, які обміняєте на бали в кінці уроку. Слайд

Що називається звертанням?

Які розділові знаки ставляться при звертанні?

Як інтонаційно виділяється  звертання?

Де у реченні може стояти звертання?

Які є види звертань за будовою?

У якому відмінку можуть бути звертання?

Чи буває звертання членом речення? 

2. За опорним матеріалом скласти роповідь про звертання .Слайд

 "Хвилинка духовності". Слайд

Добре, коли все так, як ми хочемо: сонечко сміється, всі здорові, друзі щирі, у щоденнику - найвищі бали.... А якщо щось не так - ми подумки чи вголос звертаємо свої слова-прохання в молитві до Всевишнього, Матері Божої, Ангелів-охоронців. Яку молитву ми знаємо усі? ("Отче наш!"). У цьому святому слові теж є звертання. Назвіть його. І подумки попросіть Господа про  те, що для кожного з вас зараз важливо. І пам'ятайте, що вам є до кого звернутися і в щасті, і в радості.

IV. Виконання системи практичних завдань                                                         Теоретичний матеріал ми пригадали, тепер закріпимо свої знання на практиці. Слайд

1.Завдання  «Умільці» Робота з реченнями .

Прочитайте речення, правильно їх інтонуючи. Визначте в реченнях звертання, зверніть увагу на його місце в кожному реченні. Поясніть розділові знаки. Якою частиною мови виражене звертання?

1.Україно, ти для мене диво.

2. Ти стоїш на узбіччі дороги, калино.

3. Чом ти зажурився, чоловіче?

4. Над тобою, бандуристе, небо чисте. Пригорни сестру-бандуру, бандуристе!

2.Завдання  «Розумне перо» Розставте пропущені розділові знаки. Слайд

Мамо, як тут у лісі цікаво!

Краю мій, в ті грізні зими завжди з тобою ми були .

Допоможи нам у важку хвилину, Боже!.

Я не дуже добре, батьку, вас зрозумів.

Слайд

3 Завдання «Казкове».

Доповніть речення звертаннями до персонажів українських народних казок. Допоможуть вам у цьому ілюстрації, які ви намалювали.

 … чи ти пила, чи ти їла? Ні … не пила й не їла: бігла через місточок та вхопила кленовий листочок, бігла через гребельку та вхопила води крапельку. … несе мене лиска по каменю - мосту на своєму хвосту. Порятуй мене!                      … приплинь, приплинь до бережка! Дам я тобі їсти й пити. … візьміть мене на крилята та понесіть до батенька. Мерзни, мерзни …! Ловись … велика та все велика! Не їж мене … я тобі пісеньки заспіваю.    Слайд

4.П’ята зупинка  «Спортивна».

 (Учитель проводить  фізкультхвилинку) 

 

6. Хвилинка – цікавинка.    Відгадайте загадки, знайдіть звертання. Слайд

Любі хлопчики й дівчатка, вам загадочка така:

Чи не знаєте ви слово, яке б мало сорок « а »? ( Сорока )

О, тренуйтесь, діти, в мові, щоб розумними росли.

А скажіте, що за слово має 100 сполучень « ли »? ( Столи )

Слайд

7 .Завдання  «Майстри слова»

 1.Вибірковий розподільний  диктант.

Прослухайте речення. Випишіть, розподіляючи у дві колонки, поширені і непоширені звертання.Ц я вправа з ключем

 

Повій, вітре тихесенький, з-за синього моря та принеси в Україну козацькую волю!  Вкраїно дорога, я із твоїх долонь зійшла у білий світ. Кобзарю, знаєш, нелегка епоха оцей двадцятий невгамовний вік. Вечірнє сонце, дякую за день! Літаєш ти високо, орле, попід небесами. Мамо, ваша колискова назавжди у серці моїм.Андрію! Той сніг і мене підкорив, радіючи гостю обійми відкрив. Завжди до тебе ,вільна воленько, прагне мій народ.

Непоширені                                                     Поширені

     Кобзарю                                                     вітре тихесенький     

     орле                                                             Вкраїно дорога

     мамо                                                           вечірнє сонце

    Андрію!                                                       вільна воленько                      

Слайд

2. Завдання «Я редактор»

Розширити речення шляхом додавання у них звертання.

            Слухай багато, а говори мало.

  Що посієш. Те й пожнеш.

Якби ти не говорив так багато, то був би мудрішим.

3. Виконання вправи 245 сторінка 131.Списати, поставити розділові знаки при звертаннях.

Виконання завдань на картках для індивідуальної роботи

V. Підведення підсумків. Оцінювання роботи учнів на уроці.

Слайд

VІ.Домашнє завдання .

Повторити теоретичний матеріал  параграфа  27.

Вправа 241 сторінка 130 (письмово)

          Творча  гра   «Матеріал  у  номер»

Хто  краще? Хто  швидше?  Хто  переконливіше? Хто  цікавіше?

- Використовуючи  звертання,  напишіть  від  свого імені  привітання з Днем Захисника Вітчизни своєму вчителю чи вихователю. Слайд

 

 

zip
Додав(-ла)
Сипало Наталя
Додано
15 лютого 2019
Переглядів
1455
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку