Урок "Утворення СРСР: наслідки для України. Адміністративно-територіальний поділ УСРР"

Про матеріал
Тема. Утворення СРСР: наслідки для України. Адміністративно-територіальний поділ УСРР. Мета: охарактеризувати причини утворення СРСР; розкрити позицію керівництва УСРР щодо створення СРСР; визначити наслідки утворення СРСР для України; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом та історичними картами, вміння співпрацювати в парах та малих групах; формувати інтерес до історичного минулого Батьківщини.
Перегляд файлу

Конспект уроку

з історії України

для 10-го класу

Підготувала учитель історії

КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»

Вистороп Тетяна Василівна

Тема. Утворення СРСР: наслідки для України. Адміністративно-територіальний поділ УСРР.

Мета: охарактеризувати причини утворення СРСР; розкрити позицію керівництва УСРР щодо створення СРСР; визначити наслідки утворення СРСР для України; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом та історичними картами, вміння співпрацювати в парах та малих групах; формувати інтерес до історичного минулого Батьківщини.

Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:

  • оперувати хронологічним та понятійним матеріалом теми;
  • характеризувати діяльність Х. Раковського;
  • вказувати наслідки входження УСРР до складу СРСР;
  • показувати на карті зміни в адміністративно-територіальному устрої України.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, атлас, ілюстрації до теми, відеоролик.

Хід уроку

  1. Організаційна частина.
  2. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
  1. Робота з історичною картою.
  • Покажіть на карті:
  • райони, що найбільше постраждали від масового  голоду 1921 – 1923 рр.;
  • головні райони антибільшовицького повстанського руху в 1921 р.;
  • Холодний яр та Чорний ліс.
  1. Робота з таблицею.
  • Розгляньте зображення.
  • Назвіть історичних діячів.
  • Розподіліть між ними факти біографії.

Картинки по запросу Сталін

Йосип Сталін

Картинки по запросу християн раковський

Християн Раковський

В, Д

А, Б, Г

А. Уклав угоду з Американською адміністрацією допомоги.

Б. Голова Ради народних комісарів України.

В. Генеральний секретар ЦК ВКП (б).

Г. Був союзником Лева Троцького.

Д. Засновник тоталітарного режиму в Росії.

3. Бліцопитування.

1) Як називали заможних селян? (куркулями)

2) Як називали повстанський рух у 1921 р.? («куркульський бандитизм»)

3) Природний катаклізм, що ударив по основних хліборобських регіонах? (посуха)

4) «Комітети незаможних селян» у Росії. («комбєди»)

5) Коли у Росії були скасовані «комітети незаможних селян»? (у 1918 р.)

6) У яких роках відбувся масовий голод в Україні? (1921 – 1923 рр.)

7) Неурядова організація в США, створена для надання допомоги потерпілим від світової війни Європейським країнам. (АРА)

8) Кількість померлих від голоду, станом на березень 1922 р. (4 млн.)

9) Коли було підписано союзний робітничо-селянський договір? (28 грудня 1920 р.)

10) Коли була заснована договірна федерація? (влітку 1919 р.)

11) Яку посаду заснував В. Ленін у квітні 1922 р. ? (генерального секретаря)

12) Хто зайняв місце Х. Раковського? (Влас Чубар)

  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
  1. Робота з візуальними джерелами.

Картинки по запросу Серп малюнокПохожее изображениеКартинки по запросу молот малюнокКартинки по запросу червоний галстук піонераПохожее изображение

  • Розгляньте зображення. Що їх об’єднує? (Радянський Союз)
  • Що вам відомо про цей період нашої історії?
  • Сьогодні ми дізнаємося коли виник СРСР та визначимо наслідки цієї події для України.
  1. Вивчення нового матеріалу.
  1. Перегляд відеоролику.
  • Перегляньте відеоролик.

https://www.youtube.com/watch?v=2p7PGaQyeSo

  • Коли було створено СРСР? (6 липня 1922 р.)
  • Чому офіційним днем створення СРСР вважають 30 грудня 1922  р.?
  • Чи дійсно держави, що входили до СРСР були автономними? (Ні)
  • Які нові органи влади виникли з липня 1922 р.?
  • Хто очолив Раднарком? (В. Ленін)
  • З якої причини В. Ленін не брав участі в управлінні державою? (хвороба)
  • Між ким розгорнулася боротьба за владу? (Й. Сталін та Л. Троцький)
  • Хто з них переміг? (Й. Сталін)
  • Яка доля спіткала противників Й. Сталіна? (Вій усіх стратив)
  1. Робота з текстом підручника.
  • Опрацюйте текст підручника на с. 158 – 159.
  • Дайте відповіді на запитання.
  • Які держави підписали резолюцію про створення Радянського Союзу? (Російська, Закавказька федерації, Україна та Білорусія)
  • Коли було ухвалено Конституцію СРСР? (31 січня 1924 р. на ІІ з’їзді Рад Союзу РСР)
  • Коли виникла Кримська АСРР? (У жовтні 1921 р.)
  1. Робота в парах.
  • Користуючись текстом підручника на с. 159, сформулюйте тези щодо адміністративно-територіальної реформи 1923 – 1925 рр.

Адміністративно-територіальний реформа 1923 – 1925 рр.

  • 102 повіти замінили 53 округи;
  • 1989 волостей – 706 районів;
  • Ліквідовано губернії;
  • Встановлено триступеневу систему управління: район округа центр.
  • Позначте на контурній карті області, що виникли на території України 1932 р. (Вінницьку, Київська, Дніпропетровська, Одеська та Харківська, Донецька та Чернігівська)
  1. Робота з історичним джерелом (с. 161 підручника).
  • Прочитайте документ.
  • Поміркуйте: чому до договору внесено норму про вільний вихід із Союзу?
  • Які ще норми передбачав договір про створення Союзу?
  1. Робота в малих групах.
  • Визначте наслідки створення СРСР для України, заповнивши таблицю.

Позитивні

Негативні

  • визнання територіальної цілісності України;
  • створення власного адміністративного апарату;
  • представники національних меншин отримали певні права на національно-культурне життя.
  • обмеження незалежності та звуження суверенності.
  1. Узагальнення та систематизація знань.
  1. Робота з історичною картою (с. 160 підручника).
  • Розгляньте карту. Визначте, якою була територія УСРР у 1922 р. Які зміни в адміністративно-політичному устрої відбулися у 1924 р.?
  • Порівняйте її з 1) Української Народною Республікою в кордонах заявлених Третім Універсалом Центральної Ради; 2) Українською Народною Республікою за Брестським мирним договором.
  1. Вправа «Займи позицію».
  • Займіть позиції щодо твердження «Чим могла радянська Україна не увійти до складу СРСР і зберегти статус незалежної радянської республіки?». Свою точку зору аргументуйте.
  1. Підсумки уроку.
  1. Прийом «Анекта».

На уроці я працював

Своєю працею на уроці я

Урок для мене видався

За урок я

Мій настрій

Матеріал уроку для мене був

Домашнє завдання мені здається

Активно/пасивно

Задоволений/незадоволений

Коротким/довгим

Стомився/не стомився

 

Зрозумілий/незрозумілий

Корисний/некорисний

Цікавий/нудний

Легкий/важкий

Цікавий/нецікавий

  1. Інструктаж з домашнього завдання.
  1. Опрацювати с. 158 – 161 підручника.
Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Гура Ірина Сергіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
13 березня 2019
Переглядів
11029
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку