Урок з української мови для 5 класу Брейн-ринг Тема. Лексикологія. Узагальнення і систематизація вивченого.

Про матеріал
перевірити рівень знань, умінь і навичок учнів з лексики; вміння читати й усвідомлювати прочитане; розвивати логічне мислення, пам’ять, зосередженість; виховувати любов і повагу до рідного слова.
Перегляд файлу

Урок з української мови для 5 класу

Брейн-ринг

Тема. Лексикологія. Узагальнення і систематизація вивченого.

Мета: перевірити рівень знань, умінь і навичок учнів з лексики; вміння читати й усвідомлювати прочитане; розвивати логічне мислення, пам’ять, зосередженість; виховувати любов і повагу до рідного слова.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

Обладнання: словник іншомовних слів, картка рейтингу, картки із завданнями.

Хід уроку

  1. Організаційний момент. Мотивація знань

Клас ділимо на дві команди, команди обирають командирів. Умова: за кожний конкурс змагання максимальний бал—10. Відповіді мають бути чіткими, аргументованими.

  1. Актуалізація опорних знань
  1. Визначаємо за словником значення слів: брейн—блискуча думка, ідея; ринг—майданчик для змагання.
  2. Змагання розпочинається розминкою.

Назвіть одним словом.

  • Винагорода, яку вручають переможцеві в конкурсі. (Приз)
  • Масове інфекційне захворювання. (Епідемія)
  • Льодова гора, що плаває в морі. (Айсберг)
  • Слова, які мають протилежне лексичне значення. (Антоніми)
  • Певний режим харчування. (Дієта)
  • Відступ у першому рядку. (Абзац)
  • Прохід, прокладений під землею.(Тунель)
  • Особа, яка очолює вищий навчальний заклад. (Ректор)
  • Слова різні за звучанням, але близькі за значенням. (Синоніми)
  • Умовні знаки для секретного письма. (Шифр)
  • Розмова між двома особами. (Діалог)
  • Музичний супровід. (Акомпанемент)
  1. Проведення брейн-рингу
  1. Слова антоніми

Казка Дівки Семилітки

Два брати жили на світі,

Був один з них працьовитий,

А другий—ледачий дуже,

Слухай казку про них, друже.

Якщо перший брат вставав,

Другий спать мерщій лягав,

Той мовчить, а той кричить,

Той стоїть, а той біжить.

Той правдивий і сміливий,

Той брехливий, полохливий,

Той великий, той малий,

Той розумний, той дурний.

День і ніч брати сварились

І ніколи не мирились.

Все, що перший будував,

Другий миттю руйнував.

Кожен рать повів свою,

Стрілись вороги в бою…

Із високим стрівсь низький,

Із легеньким—шкарубкий.

Стрів білявого чорнявий.

Огрядного—худорлявий.

На сумного йшов веселий,

На тендітного—дебелий.

Ця виснажлива війна—

Нині сива давнина.

Хоч брати вже й помирились, після них слова лишились.

Дуже горді, незалежні,

Абсолютно протилежні.

В мові ці слова живуть,

Їх антоніми зовуть.

  1. Мовна гра-шарада «Відгадай омоніми».

Читець.

Є такі слова на світі,

Схожі, як близнята-діти.

Слово чуєш, а не знаєш,

Що це слово означає.

Якщо ж хочеш зміст узнати,

Треба речення складати.

У Лексичнім славнім Краї

Всім роботи вистачає.

Ось біжать брати-близнята,

Їх же треба розрізняти!

(Представники від кожної команди за допомогою пантоміми показують свою пару слів, а інші, вгадують їх значення, записують слова, що підходять за змістом.)

  1. Коса як знаряддя праці—коса дівоча.
  2. Скривити міну—наступити на міну.
  3. Ключ журавлиний—ключ скрипічний.
  4. Кран водопровідний—кран підйомний.
  5. Лисички (гриби)—лисички (звірі).
  6. Бал (оцінка)—бал танцювальний.
  1. Мовна гра «Коректор».

Знайдіть помилку у виборі слова, підберіть правильне слово.

  1. Терміново подзвони (терміново зателефонуй).
  2. Трудівники журналу (працівники).
  3. Приймати участь (брати).
  4. На протязі тижня (протягом).
  5. Піднести квіти (вручити).
  6. Відкривати двері (відчиняти).
  7. Перевертати сторінки (перегортати).
  8. Розкривати зошити (розгортати).
  1. Шарада.

Читець.

У палаці кришталевім

Почалася шуканина,

Неймовірна біганина.

Десь поділися слова—

Не одно, не п'ять, не два.

А щоб знати, що шукати,

Слід шараду розгадати.

Перша у нашій шараді частина—

Рідна у батька і неньки дитина.

Друга частина—звук голосний;

 

Ти лиш його розпізнати зумій.

З часткою третьою важко доводиться:

Що не скажи—ні на що не погодиться.

Частку четверту ти легко впізнаєш,

Як попередні частки відгадаєш.

Разом же все це слова, та які?

Різні звучанням, а змістом—близькі,

тобто синоніми.

У кожному рядку вилучи зайве слово.

  1. Кривда, пейзаж, ландшафт, картина.
  2. Легенда, вірш, переказ, сказання.
  3. Завірюха, хурделиця, мороз, віхола.
  4. Кіннота, хурделиця, мороз, віхола.
  5. Кіннота, піхота, кавалерія.
  6. Червоний, бордовий, пурпуровий, багряний.
  7. Швидкий, сміливий, хоробрий, відважний.
  1. Загадки-жарти.
  1. Яке місто ширяє над головами? (Орел)
  2. З якого крана не набереш води? (З підйомного)
  3. Яку державу влітку можна носити на голові? (Панаму)
  4. Яку річку можна зрізати ножем? (Прут)
  5. Яке місто можна їсти? (Ізюм)
  6. Що спільного між неслухняним хлопцем і  порожнім будинком? (І перший, і другий пустують.)
  1. Конкурс капітанів. «Секунда на роздуми».

( Учитель чітко називає слова, що мають антоніми. Капітани по черзі їх називають. Якщо один із гравців вагається, відповідає суперник.)

Слова: сміятися,активний, корисний, хворіти, щедрість, хвалити,захід, дружба, минуле,згадати, тимчасово, працьовитий, забороняти, прокинутися, чемний, вітатися, світанок, ніжний, солодкий.

  1. Гра «Плюс—Мінус».

Правильно поставте наголоси у словах.

Слова: статуя, атлас, чотирнадцять, виразно, завдання, партер, олень, вірші, дрова, грушевий, договірний, дочка.

  1. Творча робота.

Перевірка домашнього завдання. Виразне читання віршів про мову.

  1. Підведення підсумків змагання.

Оголошення переможців, нагородження кращих гравців.

  1. Домашнє завдання
  1. Повторити відомостей з лексикології.
  2. Написати твір-мініатюру на вільну тему, використовуючи слова-синоніми, антоніми, омоніми.

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
31 жовтня 2023
Переглядів
212
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку