"Узагальнення і систематизація знань з основних класів неорганічних сполук "

Про матеріал
Систематизувати знання з класифікації речовин і хімічних властивостей речовин різних класів.
Перегляд файлу

мa: Узагальнення і систематизація знань з основних класів неорганічних сполук

 

Цілі: систематизувати знання з класифікації речовин і хімічних властивостей речовин різних класів.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань учнів.

Форма проведения: урок-гра, урок-подорож.

 

ХІД УРОКУ

І. Оголошення теми та цілей уроку .

ІІ. Подорож по станціях

1) Станція «Оксидна.;

2) станція «Кислотна»;

3) станція  «Сіль»;

4) станція «Основна».

 

Але перед подорожуванням перевіряємо багаж, з яким вирушаємо.

Питання

1.Що називається оксидами? 2. Що називається кислотами?

3. Що називається солями?    4. Що називається основами?

 

Надошці написані чотири рядки хімічних формул (по три речовини в рядку).

 Учні знаходять «третього зайвого»:

 

СаО                 P2О5                     CuO

 

H2S04              2S04                   НСІ

 

NaOH              Al(ОН)з                NaCl

 

ВаСl2               НNОз                   AgNОз

 

 

У ч и т е л ь. Ми прибули на станцію «Оксиди».

 

1. Як класифікуються оксиди?

• За складом;

• за відношенням до води.

 

2. Як можна встановити, що СаО- основний оксид, а P2O5 - кислотний?

Ми подолали це завдання, а тепер в подорож. Усі мають квитки ­ завдання.

Подорож триватиме 5 хв.

Діти виконують самостійну роботу за Карткам. Після її виконання учні здають роботу на окремому аркушу.

1 .З якими речовинами реагує СаО: H2O, НNОз, P2O5 NaOH?

2. З якими речовинами реагує SO3: H2O, Na2O, СO2, NaOH, Н2СОз?

Одержання оксидів. Як можна одержати оксиди?

 

1) Горіння:

Са + O2 → Са,О

 

2) Розкладання солей:

СаСОз → СаО + СO2

 

3) Розкладання нерозчинних основ:

2Fе(ОН)з →Fе2Оз +3H2O

 

Ми прибуваємо на станцію «Кислотна» .

1. Серед речовин, що написані на дошці, виберіть кислоти й визначте валентність кислотного залишку. (Завдання виконується біля дошки.),

2. Серед карток, що лежать на столі, виберіть картки з кислотами й назвіть їх .

• «Багаж» перевірено, подорожуємо далі. Ця подорож триватиме  5 хвилин.

 

Учні виконують самостійну роботу за картками.

З якими речовинами реагує H24: H2O, Сu, ВаСI2, Zn(OH)2, Аl, СО2, СuО, NaCl?

Наступна станція «Сіль».

1. Заповнимо таблицю. Для цього розділимося на команди й проведемо естафету.

Завдання естафети: скласти формули солей і назвати їх. Формулу солі записати у відповідний квадрат.

 

HCI

HNO3

H2SO4

H2CO3

H2S

H3PO4

  I

Na

 

 

 

 

 

 

 II

Ca

 

 

 

 

 

 

III

Al

 

 

 

 

 

 

 II

Zn

 

 

 

 

 

 

 

2. На столах у вас стоять реактиви:

а) У пробірках є розчини барій хлориду і натрій хлориду, Визначте, в якій пробірці міститься барій хлорид;

                                  2NaCl + H2SO4 →NaSO4 + 2НСl

                                  ВаСl2 + H2SO4 →BaSO4 ↓ + 2НСl

 



б) У пробірці є розчин натрій сульфату, а в другій пробірці - натрій карбонату. Визначте ці солі .

 

Na2SO4 + ВаСl2 → BaSO4↓+ 2NaCI

Na2СО3 + 2НСІ →2NaCI + H2 CO3

                                                    

                                            H2O  CO2

 

У про6ірці, де міститься натрійсульфат, випадає білий осад.

У пробірці з натрій карбонатом виділяється СО2 - вуглекислий газ. (Цю чаcтину уроку можна провести поваріантно.)

в) Одержати натрій хлорид всіма відомимц вам способами.

Продовжуємо подорож. Ми прибуваємо на станцію «Основна».

 

1. Визначте, в якій пробірці кислота, а вякій - основа. (Завдання  виконується на демонстраційному столі.)

 

2. Як можнц одержати нерозчинну у воді основу?

І варіант

Маючи залізо, отримайте ферум(ІІI) гідроксид.

 

 

ІІ варіант

З якими з перелічених речовин реагуватиме натрій гідроксид? H2O, Al2O3, SO3, HNО3, СuО, Са(ОН)2,FеСlз, LiCl.

 

ІІІ варіант

Маючи алюміній, отримайте алюміній гідроксид .

. Продовжуємо подорож. (Учні виконують самостійну роботу за картками.)

 

На цьому наша подорож закінчилася.

Учитель робить аналіз, виставляє оцінки.

 

Домашнє завдання

Написати рівняння реакцій за схемами:

а) К →  K2O→КОН → К2РО4

. Р→P2O5 →НзРО4

 

б) S → SO2 → Н2з → Zn3

 

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
17 лютого 2020
Переглядів
520
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку