Бібліотечне заняття "Ми - нація єдина"

Про матеріал
Тема День Українського козацтва та День захисників та захисниць України Мета: закріплення знань про історію українського козацтва, їх звичаї та традиції ; розвиток інтелектуальних здібностей, уваги, нагадування про цінність миру і безпеки в нашій державі та вшанування тих, хто ризикує своїм життям заради миру в Україні; виховання почуття національної гідності та самосвідомості, любові до України.
Перегляд файлу

 «Ми –  нація єдина»

(для учнів 4-х кл)

 

Авторська розробка бібліотечного заняття.

Поджара Тетяна Аркадіївна

Тема

День Українського козацтва та День захисників та захисниць України

Мета:

закріплення знань про історію українського козацтва, їх звичаї та традиції ;

 

розвиток інтелектуальних здібностей, уваги,

 

нагадування про цінність миру і безпеки в нашій державі та вшанування тих, хто ризикує своїм життям заради миру в Україні;

виховання почуття національної гідності та самосвідомості,  любові до України.

Матеріально-технічне забезпечення

  •     комп’ютерні презентації в програмі Power Point, книжкова виставка «Шлях до свободи»;
  •     проєктор, музичний супровід.

Використані джерела:

  1. День захисників і захисниць України // Вікіпедія : Електронний ресурс. – Режим доступу: http://surl.li/cqsrqh
  2. День Українського козацтва // // Вікіпедія : Електронний ресурс. – Режим доступу:  http://surl.li/zaxmgl
  3. Цікаві факти з історії козацтва: календар бібліотекаря // Шкільна бібліотека. – 2011. – №9. – С.15.

Складова:

Громадянин

Орієнтир складової:

Громадянська позиція, дивергентне мислення,

 

Педагогічний інструментарій

Виховне бібліотечне заняття з виразним читанням віршів.

Ознаки успішного зростання випускника

Розвиток креативного мислення, уяви, фантазії.

 

Хід заняття

І.

Організаційна частина

Учень1

 

Любіть Україну, як сонце, любіть,

Як вітер, і трави, і води…

В годину щасливу і в радості мить,

Любіть у годину негоди.

Учень 2

 

Любіть Україну у сні й наяву,

Вишневу свою Україну,

Красу її вічно живу і нову,

І мову її солов’їну.

Учень 1

 

Любіть у труді, у коханні, в бою,

Як пісню, що лине зорею…

Учень 2

 

Всім серцем любіть Україну свою –

І вічні ми будемо з нею!

Бібліотекар

 

Де ще є у світі така земля – квітуча, солов’їна, барвінкова, з ясними зорями і синім небом, як наша Україна?

 

Україна має свою багатовікову історію, своєрідну культуру, літературу. Нам є чим пишатись, що цінувати, вивчати, про що розповісти іншим.

Бібліотекар

Славна і багата історія нашого народу. Героїчну сторінку в неї вписали славні запорожці, степові рицарі, оборонці української землі.

 

1 жовтня – День українського козацтва. Цей день встановлений Указом Президента України в 1999 році у день  святкування Покрови Пресвятої Богородиці. Оскільки всі церковні свята було перенесено на нові дати, тому святкування перейшло з 14 на 1 жовтня.

З 2014 року встановлено відзначення Дня захисника України, а з 2022 року це свято називається День захисників та захисниць України.

 

Українці у всі століття відважно билися за незалежність своєї землі. І зараз багато мужніх героїв захищають нашу Батьківщину. Дякуємо нашим героям за захист і можливість навчатися у теплих класах.

ІІ.Основна частина

1. Історія козацтва

Бібліотекар

Існує чимало версій походження слова «козак». Один із польських дослідників виводив це найменування від легендарного ватажка, що в давні часи успішно боровся з татарами. Звали його, буцім-то, Козак. Були версії, згідно з якими козаки – не українці, а нащадки відомих у часи Київської Русі войовничих племен хозарів. Можливо від  слова «кайзак», що означає «вільний чоловік».

 

Турецькою мовою слово «козак» означає волоцюга, забіяка, розбійник. Очевидно, не самі придумали собі наймення захисники нашого краю, а одержали його від ворога. І воно тут прижилося, зовсім утративши негативний відтінок. Бо козак в Україні став синонімом лицарської доблесті й благородства.

Учень 3

 

Було колись в Україні – ревіли гармати,

Було колись запорожці – вміли панувати!

Панували, добували і славу, і волю.

Минулося... осталися могили на полі

Було колись добре жити, на тій Україні!..

А згадаймо! Може, серце хоч трохи спочине.

Бібліотекар

 

У літописі українських земель є славний, майже упродовж трьохсот років, період козаччини (з 1550 р. по 1828 p.). Це Запорозька, а пізніше Задунайська Січ. Козацтво стало організованою військовою силою, яка боронила наші землі від варварських нападів турків і татар, а також від польських колонізаторів.

 

2.Вікторина «Козацька звитяга»

Бібліотекар

  1. Країна, а також місцевість, де людина народилася. (Батьківщина)
  2. Країна зі своїм урядом, законами, кордонами та спеціальними органами, які захищають її інтереси. (Держава)
  3. Центральна урядова установа, що відає окремою галуззю господарства або державного управління. (Міністерство)
  4. Символічний знак держави, міста чи роду, зображений на прапорах, монетах, печатках тощо. (Герб)
  5. Установлене державною владою загальнообов’язкове правило, що має найвищу юридичну силу. (Закон)
  6. Хто є автором слів державного гімну України? (Павло Чубинський)
  7. Що символізує собою синій колір державного прапору України? (вода, небо)
  8. Назвіть ім’я сестри засновників Києва. (Либідь)
  9. В якому році було видано перше видання «Кобзаря» Т.Г.Шевченка ? (1840)
  10. Що символізують 13 куполів одного із семи чудес України – Софії Київської? (Христа та 12 апостолів)
  11. Назвіть велику народну художницю України, яка все творче життя малювала квіти. (Катерина Білокур)
  12. Чий день народження ми святкуємо щороку 9 березня? (Тараса Шевченка)
  13. Територія, що є одним цілим з погляду історії, з огляду на природні умови, склад населення тощо. (Країна)
  14. Межа між державами, рубіж. (Кордон)
  15. Головне місто держави, де знаходяться уряд та урядові установи. (Столиця)
  16. Урочиста пісня, що є символом державної єдності. (Гімн)
  17. Полотнище одного або кількох кольорів, яке є символом держави, організації та ін. (Прапор)
  18. Хто є автором музики державного гімну України? (Михайло Вербицький)
  19. Що символізує собою жовтий колір державного прапору України? (сонце, лани)
  20. Хто з руських князів отримав титул короля? (Данило Галицький)
  21. Найвища посада і титул за часів козацької держави. (Гетьман)
  22. Назва могили, в якій поєднано історію давньої, княжої доби і війни з більшовицькою Росією. (Аскольдова могила в Києві)
  23. Якими віршованими рядками починається «Кобзар» Т.Г.Шевченка? («Реве та стогне Дніпр широкий»)
  24. Хто є засновником першої бібліотеки Київської Русі-України? (Ярослав Мудрий)

Бібліотекар

 

Не секрет, що важливими для козаків були матеріальні цінності, хоча вони їх не поважали: як тільки з’являлися, одразу витрачали все: на їжу, зброю та на будівництво церков. Перевіримо як ви знаєте сучасні грошові одиниці.

 

3.Вікторина  «Грошові одиниці України»

Потрібно прослухати кілька речень про видатних особистостей України і дати відповідь: хто ця особа і на якій грошовій одиниці знаходиться її зображення?

 

Відповіді на слайдах.

Бібліотекар

  1. Цей гетьман побудував багато шкіл і церков власним коштом. Для Київської Академії наказав звести новий великий будинок на три поверхи. Коли 1700 року російський цар розпочав війну зі шведами, він домовився із Карлом ХІІ, щоб разом ударити на російського царя. З історії відомо, що військо шведського короля і гетьманські війська були значно слабшими, тому зазнали поразки. Усіх, хто став на бік гетьмана, ловили й карали, а самого гетьмана проклинали в церквах. До революції 1917 року  в усіх церквах царської держави в першу Великодню неділю гетьмана піддавали анафемі. 200 років його ім’я ганьбили, а всіх свідомих українців прозивали його іменем. (Іван Мазепа, 10 гривень)

 

  1. Цей чоловік був сином українського шляхтича і проживав у невеликому хуторі Суботів. Ще замолоду потрапив у турецьку неволю. Потім став сотником козацького війська й зажив слави відважної та розумної людини. Після підписання Зборівської угоди він став гетьманом України й очолив визвольну війну українського народу проти польської шляхти. Аби захистити Україну від Польщі, пристав на бік московського князя, але зазнав зради. Цей гетьман зажив великої слави, бо вперше повів українське військо за волю народу й рідної землі. (Богдан Хмельницький, 5 гривень)

 

  1. Він любив одяг сірого кольору. Майже завжди носив вишивану сорочку. На урочисті прийоми одягав фрак. Був невибагливий у їжі, не палив. Знав 9 мов. Мав дві пристрасті: любив рибалити та збирати гриби. (Іван Франко, 20 гривень)

 

  1. Цей чоловік відомий не тільки в Україні, а й у всьому світі. Боронив рідний край від ворогів, дбав про лад, спокій, правосуддя в державі. Будував церкви, а при них організовував школи, бібліотеки, поширюючи освіту. Володарі сусідніх держав мали за честь поріднитися з його родом: сини князя були одружені з чужоземними королівнами, а дочки – з королями. Панував 35 років, а прожив 75.його поховали в церкві святої Софії в мармуровій домовині. (Ярослав Мудрий, 2 гривні)

 

  1. Умираючи, його батько вирішив розділити своє скромне майно. Зібрав усю родину і оголосив заповіт:
  •            Цьому синові з мого хазяйства нічого не треба, – сказав батько про сина, який став відомим поетом. – Він буде неабияким чоловіком. З нього вийде або велика людина, або велике ледащо.

Ставши відомою людиною виявив багатогранність творчого обдаровання: здібності співака, художника, скульптора, поета, публіциста та ін. у світі відомий як захисник прав пригноблених людей. (Т. Шевченко, 100 грн)

 

Бібліотекар

 

4.Одяг козаків

Козаки одягалися просто: в грубу сорочку, в довгий плащ без рукавів. За широким поясом носили пістолі і люльки, через плече носили торбинку з харчами, а до пояса на ремінь прив’язували ще й порохівницю з порохом. Голови голили… Та ще й таку моду мали: чуприну носили, та таку, що на вухо намотували.

Козаки мали свої звичаї. Хто хотів стати козаком, мусив наперед  служити 3 роки у старшого козака. Коли навчався від того козака орудувати зброєю й набував спритності у битвах, ставав справжнім козаком і діставав зброю: рушницю, спис, луки і стріли.

Козаки були сильними , тому, коли на морі був штиль і не можна було ставити вітрила, козаки самі дмухаючи могли надути вітрила і їхні чайки були найспритнішими.

 

Переглянемо уривок з мультфільму про відвагу наших предків-козаків.

5. Перегляд відео

 

Бібліотекар

 

6.Вікторина «Факти про Україну» (презентація)

Наша пам’ять про славне минуле має підкріплюватись добрими справами, успішним навчанням. Ми маємо бути достойними тих славних лицарів, запорозьких козаків, оборонців рідної землі. Бо ми усі нащадки козацького роду і ми є єдиною родиною – Україною.

Сьогодні воїни, що боронять країну від ворога, стали у всьому світі символом незламності та сили духу.

Учень 1

 

Шануйтеся, любі! Любіть Україну!

Хай ваша цікавість, допитливість щира

Додасть вам надії, любові і віри.

Учень 2

 

Бо наше минуле – святе, незабутнє,

Це – шлях у прийдешнє, це шлях у майбутнє,

Бо ми – це держава, велика, єдина…

Так, ми – українці, наш дім – Україна! (разом)

Бібліотекар

На цьому наша зустріч  завершується.

Слава Україні! Героям слава!