Сафронова Наталія Миколаївна – вчитель початкових класів, заступник директора з НВР Навчально – виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» Костянтинівської міської ради Донецької області
Конференція
Тема: Шкідливі звички. Негативний вплив куріння на здоров'я людини.
Мета:
Обладнання: результати соціологічних досліджень (таблиці), плакати, презентація «Дещо про куріння»
Хід заходу.
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми, мети та завдань заходу . Мотивація .
1 учень Яке то щастя прокинутись зрання
І знати, що здоровий тілом і душею,
Радіє Сонце, усміхається Земля
І небо мріє вдалині над нею.
2 учень Нема нічого кращого на світі,
Ніж дивне щастя жити на Землі.
В здоров'ї кожній квіточці радіти
І посміхатись навіть уві сні.
3 учень Безцінний скарб, що ми здоров'ям звемо,
Із юних літ нам треба берегти.
Адже нічого більше нам не треба,
Щоб тільки всі були здорові ми.
Вчитель: Найдорожчий, безцінний скарб, що має людина – це здоров'я. Народна
мудрість так і говорить: «Здоров'я – всьому голова», а здоров'я
дітей – це «голова» здоров'я майбутніх поколінь. Але часто людина
забуває про це, а інколи, навіть, і не здогадується, що своїми діями за
вдає шкоди не тільки своєму здоров'ю, а й здоров'ю оточуючих.
А що ж шкодить нашому здоров'ю?
Які шкідливі звички ви можете назвати?
(відповіді учнів, зазначаються на плакаті)
ІІІ. Сприймання та усвідомлення інформаційного матеріалу.
Кореспондент 1 (соціологу) Чому паління вважається соціальною проблемою?
Соціолог: Паління, дійсно, соціальна проблема. Адже суспільство можна
умовно поділити на дві частини: ті, хто палить, і ті, хто не палить.
Перша частина шкодить своєму здоров'ю і здоров'ю іншої частини, так
званих «пасивних» курців. Адже в кожному місті на вулиці, в парку, на
зупинках можна зустріти курців. Дим, який вдихають
оточуючі їх люди, таїть у собі небезпеку. Вони пасивно приймають
у себе ту отруту, яка є компонентом запаленої цигарки. Один курить –
десять людей страждають.
«Цигарка» (учениця раптово з’являється):
А чому це мене не запросили на конференцію? Як ви можете говорити
про мене без мене?
Звусь я просто –Сигарета. Я красива, сильна, дужа.
Як цукерка, як монета дуже всім потрібна, друже,
Їдким димом пробираюсь і отруюю людину.
Серце й мозок задурманю, аж забудуть час і днину.
Сильних я сама боюсь і до них не підступлюсь.
Підманю я слабаків, особливо дітлахів.
В них я сили набираюсь, щоб прожити сотню літ,
Всіх згубити постараюсь – ось такий мій вам привіт!
Кореспондент 2: Яка самовпевненість! І чому це вона говорить, що живе сотні
літ? (Звертається до історика) Звідки і коли прийшло до
нас це лихо?
Історик 1: У 1492 році трапилась надзвичайна подія. Христофор Колумб пристав
на своїх кораблях до одного з ост ровів невідомого материка. Матроси з
цікавістю спостерігали, як індіанці, відганяючи москітів, випускали з
туго закручених трубочок дим. Але, як потім з'ясувалось, цей дим
вважався святим. Тому при зустрічі, в знак доброї волі, всі мали
викурити «трубочки миру». В іншому разі це було б проявом ворожого
ставлення до господарів.
Тому відмовитись європейцям, на чолі з Христофором Колумбом,
було просто неможливо. Але зразу ж після цього в них виникали
неприємні симптоми: кашель, нудота, запаморочення, фізична
слабкість.
Та поступово ці симптоми почали зникати, і частина матросів
звикла до куріння.
Під час другої подорожі Христофора Колумба і його команди до них приєднався іспанський монах Роман Пано, саме він завіз насіння тютюну до Іспанії. Рослини використовували як декоративні. Далі тютюн подорожує по Європі, і йому приписують чудодійні, лікувальні властивості. Але скоро це захоплення змінилось на яскраве розчарування.
Адже, якщо «спочатку тютюн викликає сон, знімає втому, полегшує
дихання, заспокоює біль» - як писалося в 1548 році в одній з іспанських
книг, то пізніше з'ясувалося, що він шкідливий і, навіть, небезпечний.
Тому, вже в 1680 році французький король Людовік ХІІ видає декрет про заборону цього зілля. Така ж ситуація була і в інших країнах Європи.
Кореспондент 3: Але хотілося б дізнатись, як тютюн потрапив до нас?
Історик 2: На територію Росії, до складу якої входила у ті часи Україна, тютюн
був масово завезений англійцями і німцями в ХVІІ столітті. Хоча
перші спроби його завезення й використання були ще за часів Івана
Грозного. Та палити категорично заборонялося. Курців прилюдно
сікли на майданах і навічно засилали до Сибіру. Тютюн завозився
контрабандним шляхом, бо приносив величезні прибутки.
Тоді цар Михайло Романов за порадою духовенства, незадоволеного неприємним запахом у церквах, що розповсюджувався від курців, заборонив продавати й купувати тютюн. У ті часи через необережне поводження курців виникали часті пожежі. За указом 1663 року до порушників застосовувалась смертна кара.
«Цигарка» : Чого ж це вони так чинили зі мною,
Красунею такою?
Та прийшов і мій зірковий час,
Цар Петро видав указ!
Кореспондент 4: Поясніть, будь ласка, Ваша Величносте, чому це «Цигарка»
так Вам зраділа?
Цар Петро І: Так, вона каже правду. Адже я зняв заборону мого діда, і, навпаки,
заохочував куріння, і цим дав поштовх до його швидкого
розповсюдження. Щоб наслідувати європейців, я змусив поголити
бороди, носити камзоли і наказав усім курити. А скільки я
сам втягнув у себе тютюнового диму, скільки отрути! І за це дорого
заплатив! Підірвав своє здоров'я, особливо органи дихання. І вони
настільки ослабли, що, коли я постояв у крижаній воді,
знімаючи з обмілини човна, то захворів на запалення легенів.
Кореспондент 1: Як говорить народна мудрість; «З лікарем дружи, та не май
в ньому потреби». (До лікаря). Чому сильні, здорові люди
стають безпомічними й хворими через цю звичку?
Лікар: Вся справа у речовинах, які містяться у цигарках. Нині відомо 4200
речовин, що входять до складу тютюнового диму.
Більшість із них отруйні, серед яких жовто масляниста речовина, з
пекучим смаком – нікотин. Всі живі істоти дуже чутливі до нього.
Наприклад, якщо капнути на дзьоб пташки одну краплю чистого
нікотину, вона відразу загине; для собаки – це 2 краплі;
для коня – 3-6 крапель.
Найбільш вразливі із тварин – це кролі. Вони гинуть від ¼ краплини.
Нікотин всмоктується в усі органи при втягуванні диму, а також через шкіру і підшкірну клітину в м'язи.
Сигарета вагою 1 грам вміщує 12-15 мг нікотину.
Учень: Для здоров'я він шкідливий,
Тютюновий дим незримий.
А його син – нікотин –
Страшний жах номер один.
Він вбиває птицю й звіра,
А в людей іще зневіра,
Що і їх він убиває,
І здоров'я забирає.
Як же їх переконати,
Щоб цигарку цю здолати?
Вчитель: Лиходійка затремтіла,
Бо погане робить діло.
Скільки хвороб з нею є,
Лікарям роботи додає.
Скільки хвороб спричинених тютюнопалінням! Але хоч би як старалися лікарі, хоч би які новітні технології використовували, ніщо не допоможе тому, хто забув, що запалена цигарка – це ціла хімічна фабрика. Якщо людина викурює більше трьох пачок цигарок за день – втрачає 8 років життя, якщо 1 – 6 років, якщо менше пачки – 3 роки.
Учень: Є ще й думки і такі,
Що навмисні ці плітки.
Що родич ваш прожив 100 літ,
Хоч він «димів» як теплохід,
І все життя той дим вдихав,
Та ще не смачно завжди їв.
На «болячки» не нарікав,
І не ходив до лікарів.
Та можу я сказать напевно,
Що хвалитесь ви цим даремно,
Бо як би родич ваш ще й не палив,
То років тридцять ще б прожив.
Кореспондент 2: Я бачу в нашому залі ілюзіоніста. Хотілося б вислухати його.
Ілюзіоніст: Я артист. Моє мистецтво виражається засобом, що має назву фокус,
омана. Та це не має нічого спільного з тими ілюзіями, які
сприяють тютюнопалінню. А виходьте та розкажіть про себе.
Учениця 1: Я – Ілюзія №1 – підтримую курця в його спробі перебороти всі
труднощі, заспокоївши мозок тютюновим димом.
Учениця 2: Я – Ілюзія №2 - сильніша за всіх, бо переконую, що курити - це
престижно, це ознака дорослості і сміливості.
Учениця 3: Я – Ілюзія № 3 – твердо переконана, що незважаючи на згубну
дію тютюну, моєму організму ніщо не загрожує.
Учениця 4: Я – Ілюзія № 4 – курці нікому не завдають шкоди.
Еколог: Е, ні! Це неправда.
Щорічно в атмосферу землі виділяється 720т найсильнішої отрути синильної кислоти, 384тис.тон аміаку, 108тис. тон нікотину, 500 тис. тон чадного газу. І це далеко не повний перелік шкоди тютюнопаління для паління .
Якщо в приміщенні площею 35 кв. метрів викурено 3 цигарки, то «індекс свіжості» повітря знизиться на 68%. Щороку від хвороб, спричинених курінням, помирає півтора мільйона людей.
Вчитель: Всяку біду легше подолати, якщо взятися за неї дружно. Що ж потрібно
зробити, щоб люди перестали труїти себе і інших? Як упоратися з цією
проблемою?
Учні висловлюють свої пропозиції, а помічник записує їх на дошці.
Вчитель: Верховна Рада України вже видала Закони «Про заходи щодо
попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх
шкідливого впливу на здоров'я населення» та «Про заборону куріння» .
А тепер я пропоную вам поспілкуватись між собою.
(учнів поділяють на групи за допомогою кольорів)
Бальтасар Грасіан сказав: «Немає людини настільки довершеної, що ніколи не знадобиться їй порада. Хто нікого не слухає - дурень невиправданий». А які поради дали б ви своїм знайомим, родичам, які вже набули цієї шкідливої звички?
Робота в групах. Порада кожної групи зачитується та обговорюється.
Кореспондент 3. Маю ще запитання і завдання для кожної групи. Порадьтеся і
дайте своє пояснення, як ви розумієте такі вислови.
IV. Підсумок конференції. «Відкритий мікрофон» (висловити власну думку з питання)
Вчитель: Хочу закінчити наш урок віршем Надії Красотської;
Дитя цигарку витягає,
Бо хочеться дорослим cтать.
Та сильним, гарним він не стане.
Усе, що в світі є погано,
Хлопчина в організм захапав,
В залежності від цигарок
Сидить хлопчина, як в капкані.
Позеленів, мов огірок,
Тепер над ним цигарка – Пані.
Закликаю вас пам’ятати цього хлопчину і ніколи не бути схожим на нього. Хай життя вам дарує справжню радість! Дякую всім учасникам конференції за співпрацю.