Конспект уроку для 7 класу НУШ
Тема: Інформаційне "сміття" цифрового і нецифрового формату
Мета уроку:
-
Навчальна: Ознайомити учнів з поняттям "інформаційне сміття", його видами та джерелами. Розвивати вміння розрізняти корисну та непотрібну інформацію, критично оцінювати джерела інформації.
-
Розвиваюча: Формувати навички самостійного пошуку інформації, аналізувати та систематизувати отримані дані. Розвивати логічне мислення, пам'ять та увагу.
-
Виховна: Виховувати інформаційну культуру учнів, відповідальне ставлення до інформації.
Обладнання для уроку:
-
Комп'ютери з підключенням до Інтернету
-
Проєктор
-
Презентація до уроку
-
Роздатковий матеріал (завдання, картки)
Ключові слова з уроку: інформаційне сміття, цифрова гігієна, критичне мислення, фейки, дезінформація, інформаційна грамотність
Хід уроку:
I. Організаційний момент (2 хв.)
-
Привітання зі здобувачами освіти
-
Перевірка готовності до уроку ( особисті місця, зошит/ручка, смартфон)
-
Повідомлення теми і мети уроку
II. Актуалізація опорних знань (5 хв.)
-
Бліц-опитування зі скриньки інформатики:
-
Що таке інформація?
-
Які бувають види інформації?
-
Де ми отримуємо інформацію?
-
Як можна перевірити достовірність інформації?
-
Перегляд відео сюжету:
-
Короткий відеоролик про інформаційне перевантаження сучасної людини.
-
Проблемне питання: Як ви думаєте, чому так багато непотрібної інформації?
III. Вивчення нового матеріалу (20 хв.)
-
Пояснення вчителя за презентацією:
-
Інформаційне сміття: це непотрібна, застаріла, недостовірна або дублююча інформація, яка захаращує наш інформаційний простір.
-
Види інформаційного сміття: спам, реклама, фейки, дублікати файлів, непотрібні підписки тощо.
-
Джерела інформаційного сміття: соціальні мережі, електронна пошта, месенджери, новини, телебачення, радіо.
-
Наслідки інформаційного сміття: перевантаження мозку, втрата часу, прийняття неправильних рішень.
-
Практична частина з уроку:
-
Робота з колажем:
-
Демонстрація прикладів інформаційного сміття в різних форматах (текстові документи, зображення, відео).
-
Обговорення, чому ця інформація є сміттям.
-
Робота зі смартфоном ( інтерактивні вправи):
-
Завдання на класифікацію інформації на корисну та непотрібну.
-
Завдання на визначення джерел інформаційного сміття.
IV. Закріплення матеріалу (10 хв.)
-
Гра "Так чи ні":
-
Вчитель задає запитання про інформаційне сміття, а учні відповідають "так" або "ні" ( рухаються зі свого місця до пункту «ТАК» і пункту «НІ», що розміщені у класі)
-
Бесіда за результатами гри:
-
Як можна зменшити кількість інформаційного сміття в своєму житті?
-
Які правила слід дотримуватися при пошуку інформації в Інтернеті?
V. Підсумок уроку (3 хв.)
-
Повторення основних понять: інформаційне сміття, види, джерела.
-
Домашнє завдання:
-
Створити презентацію/інфографіку про способи боротьби з інформаційним сміттям.
-
Провести експеримент: протягом тижня фіксувати всі випадки зустрічі з інформаційним сміттям і проаналізувати результати.
VI. Рефлексія (2 хв.)
-
Що нового ви дізналися на уроці?
-
Що було найцікавішим?
-
Що викликало труднощі?