Методична розробка уроку теоретичного навчання. Тема: "Проїзд нерегульованих перехресть"

Про матеріал
Предмет Правила дорожнього руху. Методична розробка уроку теоретичного навчання. Тема: "Проїзд нерегульованих перехресть".
Перегляд файлу

C:\Users\U280921\Desktop\299129532_487317943395772_5018517929266114631_n.png

Державний навчальний заклад

«Черкаський професійний автодорожній ліцей»

 

Методична розробка уроку теоретичного навчання

Тема: Проїзд нерегульованих перехресть

 

Розробив:

викладач спеціальних предметів

Олег Глюдзо, друга кваліфікаційна

категорія, педагогічний стаж – 7 років

 

 

 

 

 

 

Заклад – Державний навчальний заклад «Черкаський професійний автодорожній ліцей»

П.І.П викладача спеціальних предметів Олег Глюдзо, друга кваліфікаційна категорія, педагогічний стаж – 7 років

Методична мета:«Використання цифрових інструментів під час проведення уроків теоретичного навчання»

Професія: Водій автотранспортних засобів (ДСПТО 8322.ОІ.00.60.24-2012)

Кваліфікація: Водій автотранспортних засобів категорії «B»

Курс: І

Група: АСТН-15-25 «Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів, водій автотранспортних засобів категорії «В»

Дата:02.04.2026 р.

Кількість годин за темою:6 годин

 

Урок теоретичного навчання № 41

Загальна тема: Проїзд перехресть

Тема уроку: Проїзд нерегульованих перехресть

Мета уроку:Сформувати в учнів знання, уміння та навички безпечного проїзду нерегульованих перехресть, навчити визначати черговість руху транспортних засобів і приймати правильні рішення відповідно до вимог Правила дорожнього руху України.

Загальнопрофесійна компетентність: формування у здобувачів освіти здатності правильно оцінювати дорожню ситуацію на нерегульованих перехрестях та приймати безпечні рішення відповідно до правил дорожнього руху. Розвиток умінь прогнозувати дії інших учасників руху та дотримуватися пріоритету проїзду для запобігання аварійним ситуаціям.

Ключові компетентності: формування здатності учнів застосовувати правила дорожнього руху в реальних ситуаціях, аналізувати та безпечно вирішувати дорожні ситуації на нерегульованих перехрестях. Розвиток комунікативних, критичного мислення та відповідального ставлення до безпеки дорожнього руху як складової життєвої компетентності.

Професійні компетентності: формування вміння правильно визначати черговість проїзду нерегульованих перехресть відповідно до вимог ПДР та дорожньої обстановки. Розвиток навичок безпечного керування транспортним засобом з урахуванням пріоритетів, дорожніх знаків і взаємодії з іншими учасниками руху.

           Комплексно-методичне забезпечення та технічні засоби навчання:

1. Дидактичне забезпечення

- тести за темою 16.1 Регульовані перехрестя за посиланням https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=47&part=2"&HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=47&part=2"theme=47HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=47&part=2"&HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=47&part=2"part=2

- тести за темою 16.2 Нерегульовані перехрестя за посиланням

https://vodiy.HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48"ua/pdr/tHYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48"est/?complect=6HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48"&HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48"theme=48

2. Інформаційно-телекомунікаційне забезпечення

- ноутбук (1 шт.)

- мультимедійний проектор – (1 шт.)

- акустична система – (1 шт.)

- стенди «Проїзд перехресть» – (2 шт.)

Тип уроку: Комбінований.

Методи проведення:

Словесні: бесіда, розповідь, пояснення.

Наочні: стенди «Швидкість руху».

Практичні завдання: тестові завдання.

Список використаних джерел:

  1. Сайт Правил дорожнього руху URL: https://green-way.com.ua/uk/dovidniki/pdr/rozdil-16
  2. Постанова Кабінету міністрів України «Про правила дорожнього руху» від 10 жовтня 2001 р. № 1306 Київ URL: https://zakon.rada.gov.ua/lHYPERLINK "https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1306-2001-п#Text"aws/show/1306-2001-%D0%BF#Text
  3. ПДР 2025. Офіційний текст –: видавництво «Моноліт», 2025 рік. – 88 ст. https://vodiy.ua/pdr/
  4. Правила дорожнього руху. – Харків: НВП «Світлофор», 2024.
  5. Казаков Є.О. «Підручник з водіння автомобіля та безпека дорожнього руху».  – Дніпро: «Моноліт», 2018 рік – 312 ст.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина:

Перевірка наявності здобувачів освіти та готовність до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань:

Перед початком вивчення нової теми, перевіримо знання попередньої теми. Пропоную вам пройти тести за посиланням:

https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=47&part=2"&HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=47&part=2"theme=47HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=47&part=2"&HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=47&part=2"part=2

або використовуючи QR-код

 

Виконання завдання 5 хвилин, відповіді відправити викладачеві на електронну пошту.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності

Тема уроку: Проїзд нерегульованих перехресть.

Мета уроку: Навчитися коректно визначати  черговість проїзду перехресть транспортними засобами, залежно від наявності засобів регулювання дорожнього руху на перехресті, навчитись правильно працювати з онлайн-платформою httpsHYPERLINK "https://green-way.com.ua/uk"://HYPERLINK "https://green-way.com.ua/uk"greenHYPERLINK "https://green-way.com.ua/uk"-HYPERLINK "https://green-way.com.ua/uk"wayHYPERLINK "https://green-way.com.ua/uk".HYPERLINK "https://green-way.com.ua/uk"comHYPERLINK "https://green-way.com.ua/uk".HYPERLINK "https://green-way.com.ua/uk"uaHYPERLINK "https://green-way.com.ua/uk"/HYPERLINK "https://green-way.com.ua/uk"uk та https://vodiy.ua/HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&bilet=-1"pdr/test/?complect=6HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&bilet=-1"&HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&bilet=-1"bilet=-1

Сьогодні, ми будемо вивчати проїзд нерегульованих перехресть, що вимагає суворого дотримання пріоритетів (знаків або правила «перешкоди справа») задля безпеки, запобігання ДТП та забезпечення безперервності руху. Основне - це збереження життя, адже такі перехрестя (особливо рівнозначні) є зонами підвищеного ризику, що потребують максимальної уваги та прогнозування дій інших водіїв. Найчастіше від учасників ДТП можна почути такі виправдання: Він вискочив несподівано», «Я його не бачив», «Він раптово загальмував», «Хіба можна було це врахувати». Отже, сьогодні на уроці ми будемо вивчати черговість проїзду нерегульованих перехресть.

ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу:

         План подачі нового матеріалу:

Проїзд перехресть нерівнозначних доріг.

Проїзд перехресть рівнозначних доріг.

Проїзд перехресть де головна дорога змінює напрямок.

Проїзд перехресть, де неможливо визначити наявність покриття на дорозі.

Вступне слово викладача:

Проїзд перехресть неминучий на автомобільних дорогах загального користування, тому правила їх проїзду одна з ключових елементарних логічних задач для водія.

 Правильний проїзд перехресть без небезпечних дорожньо-транспортних ситуацій є важливою метою любого водія.    

В нашому місті Черкаси існує декілька небезпечних перехресть (Грушевського/Благовісна, Надпільна/Чорновола і т.п.), які ще в народі називають чорними.

Ситуація з наявністю ДТП підсилюється з відключеннями електроенергії і тоді регульовані перехрестя з виключеними світлофорами перетворюються в нерегульовані перехрестя.

Пригадаємо, які перехрестя називаються регульованими?

 Пункт ПДР 16.1 Перехрестя, де черговість проїзду визначається сигналами світлофора чи регулювальника, вважається регульованим. На такому перехресті знаки пріоритету не діють.

Які перехрестя вважаються нерегульованими?

 Пункт ПДР 16.1 У разі вимкнення світлофора або його роботи в режимі миготіння сигналу жовтого кольору та відсутності регулювальника перехрестя вважається нерегульованим і водії повинні керуватись правилами проїзду нерегульованих перехресть та установленими на перехресті відповідними дорожніми знаками.

Отже, почнемо з вами користуватись інтернет-ресурсом green-way.com.ua  та розглянемо його можливості, теоретичний матеріал, тестовий розпочнемо з п. 16.11 ПДР (нерегульовані перехрестя).

       16.11. На перехресті нерівнозначних доріг водій транспортного засобу, що рухається по другорядній дорозі, повинен дати дорогу транспортним засобам, які наближаються до даного перехрещення проїзних частин по головній дорозі, незалежно від напрямку їх подальшого руху.

      Розглянемо приклади за допомогою зображення

Мал.1 Перехрестя нерівнозначних доріг

Пояснення викладача: першим проїде перехрестя чорний автомобіль оскільки він знаходиться на головній дорозі про що свідчить дорожній знак 2.3. Головна дорога, причому трамвай рухається по другорядній дорозі про що свідчить дорожній знак 2.1. Дати дорогу

       16.12 На перехресті рівнозначних доріг водій нерейкового транспортного засобу зобов'язаний дати дорогу транспортним засобам, що наближаються праворуч, крім перехресть, де організовано круговий рух.

       Розглянемо приклад за допомогою зображення.

Мал.2 Перехрестя рівнозначних доріг

Пояснення викладача: першим проїде перехрестя жовтий автомобіль оскільки він знаходиться праворуч від синього автомобіля, причому обидва автомобіля наближаються до перехрестя рівнозначних доріг (правило перешкоди праворуч)

      Цим правилом повинні керуватися між собою і водії трамваїв.            

      На будь-якому нерегульованому перехресті трамвай, незалежно від напрямку його подальшого руху, має перевагу перед нерейковими транспортними засобами, що наближаються до нього по рівнозначній дорозі, крім перехресть, де організовано круговий рух.

      Розглянемо приклад за допомогою зображення.

 

Мал. 3 Перехрестя рівнозначних доріг з перевагою рейкового ТЗ

Пояснення викладача: отже, в рівнозначних умовах трамвай має перевагу перед нерейковими транспортними засобами, тому він першим проїде це рівнозначне перехрестя.

 Перевага в русі на нерегульованих перехрестях, де організовано круговий рух і які позначені дорожнім знаком 4.10, надається транспортним засобам, які вже рухаються по колу.

Розглянемо приклад за допомогою зображення.

Мал. 4 Перехрестя з круговим рухом

Пояснення викладача: по перехрестю, де організовано круговий рух вже рухається червоний автомобіль і він таким чином має перевагу в русі, тому і надалі наближаючись до перехрещення доріг з білим автомобілем червоний продовжить рух, а білий другим виїде на перехрестя, давши дорогу червоному автомобілю

      16.13 Перед поворотом ліворуч і розворотом водій нерейкового транспортного засобу зобов'язаний дати дорогу трамваю попутного напрямку, а також транспортним засобам, що рухаються по рівнозначній дорозі в зустрічному напрямку прямо чи праворуч.

Цим правилом повинні керуватися між собою і водії трамваїв.

Розглянемо приклад за допомогою зображення

Мал. 5 Поворот ліворуч на нерегульованому перехресті

Пояснення викладача: повертаючи ліворуч по праву сторону від сірого автомобіля наближається червоний автомобіль, тому першим проїде перехрестя червоний автомобіль, цей порядок і розписано детально пунктом 16.13.

Пропоную переглянути відео https://www.youtube.com/watch?v=3EA9agKuZ0g

Мал. 6 Проїзд рівнозначного перехрестя рейковими і нерейковими транспортними засобами

Пояснення викладача: на відео ми бачимо, комплексний проїзд перехрестя рейковими і нерейковими транспортними засобами, а також послідовність проїзду.

      16.14 Якщо головна дорога на перехресті змінює напрямок, водії транспортних засобів, які рухаються по ній, повинні керуватися між собою правилами проїзду перехресть рівнозначних доріг.

Цим правилом повинні керуватися між собою і водії, які рухаються по другорядних дорогах.

Розглянемо приклад за допомогою зображення

Мал. 7 Проїзд перехрестя де головна дорога змінює напрямок

Пояснення викладача: першимипроїзжають перехрестя транспортні засоби, що знаходяться на головній дорозі, керуючись між собою правилами проїзду перехресть рівнозначних доріг, а потім транспортні засоби з другорядної дороги, керуючись тим самим правилом, причому послідовність позначена цифрами на малюнку

Пропоную переглянути відео

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2HYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=9GgT5LUygcs&feature=emb_logo"&HYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=9GgT5LUygcs&feature=emb_logo"v=9GgT5LUygcsHYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=9GgT5LUygcs&feature=emb_logo"&HYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=9GgT5LUygcs&feature=emb_logo"feature=emHYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=9GgT5LUygcs&feature=emb_logo"b_logo

Пояснення викладача: на даному відео чітко видно і дотримано послідовність проїзду перехрестя, де головна дорога змінює напрям рейковими і нерейковими транспортними засобами. Першими проїзжають перехрестя транспортні засоби з головної дороги використовуючи правила проїзду рівнозначних перехресть між собою, ну а потім керуючись тим самим принципом і автомобілі з другорядної дороги.

    16.15. Якщо неможливо визначити наявність покриття на дорозі (темна пора доби, бруд, сніг тощо), а знаки пріоритету відсутні, водій повинен вважати, що перебуває на другорядній дорозі.

 

Мал.8 Проїзд перехрестя де неможливо визначити наявність покриття

 

Пояснення викладача: на лівому малюнку зображено літо, тому добре видно, що червоний автомобіль перебуває на другорядній грунтовій дорозі і тому чорний проїде першим перехрестя оскільки він рухається по головній дорозі з асфальтним покриттям відносно грунтової, а зимою (правий малюнок), наявність покриття неможливо визначити, тому чорний автомобіль вважається, що рухається по другорядній дорозі і проїде перехрестя другим.

V. Закріплення знань.

З метою закріплення навчального матеріалу пропоную вам розв’язати декілька тестів разом на сайті vodiy.ua, за посиланням https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48"&HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48"theme=48

або використовуючи QR-код

VI. Підсумок уроку.

Аналіз діяльності здобувачів освіти, розгляд типових помилок.

Оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти.

VIІІ. Домашнє завдання.

  1. Опрацювати підручник автора Казаков Є.О. «Підручник з водіння автомобіля та безпека дорожнього руху».  – Дніпро: «Моноліт», 2018, ст. 192-203.
  2. Виписати в зошит пункти 16.11-16.15 Постанови КМУ №1306 від 10.10.2001 «Про Правила дорожнього руху» за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1306-2001-п/ed20201117#Text
  3. Розв'язати тести за темою 16.2 за посиланнямhttpsHYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48&part=2"://HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48&part=2"vodiyHYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48&part=2".HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48&part=2"uaHYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48&part=2"/HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48&part=2"pdrHYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48&part=2"/HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48&part=2"testHYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48&part=2"/?HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48&part=2"complectHYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48&part=2"=6HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48&part=2"&HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48&part=2"themeHYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48&part=2"=48HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48&part=2"&HYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48&part=2"partHYPERLINK "https://vodiy.ua/pdr/test/?complect=6&theme=48&part=2"=2

або використовуючи QR-код

 

 

 

1

 

docx
Додано
17 червня
Переглядів
66
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку