Посади і ролі у мінікомпанії

Про матеріал

Матеріал до предмету "Підприємницька діяльність "Компанія"", співпрацючи з ГО "Junior Асhievement", навчаю здобувачів освіти. створювати власну мінікомпанію.

У даному матеріалі подано інформацю, про посади і ролі у мінікомпанії, як розподілити дані посади працючи у мінікомпанії, щоб робота була ефективною, а компанія успішною.

Перегляд файлу

 

 

 

Міністерство освіти і науки України

Тернопільське вище професійне училище №4  ім. М. Паращука

 

 

 

 

 

 

Методична розробка уроку

 з предмета «Підприємницька діяльність» на тему:

Посади та ролі у мінікомпанії

Підготувала:

Викладач Палка О.Я.

 

 

 

 

Тернопіль 2025 

 

 

 

 

 

 

 

Тема уроку:  Посади та ролі у міні компанії 

Мета уроку:

1.                 Навчальна : навчитися розподіляти ролі та посади у мінікомпанії, зрозуміти їх значення для ефективної роботи команди.

2.                 Розвиваюча: розвивати пізнавальні інтереси у здобувачів освіти, логічне мислення, продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки 

 3.Виховна: виховувати активність, цілеспрямованість, відповідальність, самостійність у прийнятті рішень, сприяти професійній орієнтації виконання поставлених завдань. 

Тип уроку:  комбінований.

Форми проведення: урок-гра.

Методи проведення: бесіда, пояснення, дискусія, групова робота (гра).

Комплексно-методичне забезпечення уроку:   мультимедійний проектор, презентація педагога, презентація здобувачів, гральні карти, ручки, листочки.

Міжпредметні зв’язки: основи професійної етики,  основи ринкової економіки та підприємництва, інформаційні технології, основи матеріалознавства, основи будівельного виробництва.

Основні поняття:  акціонер, працівник, генеральний менеджер, фінансовий менеджер, адміністративний менеджер, менеджер з маркетингу, менеджер з продажу, менеджер з виробництва, менеджер з кадрів.

Хід уроку: І. Організаційна частина.  

1.                      Перевірка присутності учнів.

2.                      Перевірка готовності до уроку.

Добрий день! Сідайте. Староста прошу повідомити хто сьогодні відсутній. Чи усі сьогодні готові до заняття? Маєте робочі зошити і ручки? Прошу уваги.

 

ІІ. Перевірка набутих знань учнів:

На попередньому уроці ми з вами працювали над розробкою бізнес-плану для вашої мінікомпанії. На домашнє завдання Вам було підготуватися до його представлення. Прошу представити бізнес-план вашої бізнес-ідеї.

 

Учні демонструють  презентацію і доповідають.

 

Підсумки: ви молодці гарно підготували показ бізнес-плану вашої бізнес-ідеї. Я впевнена, що ви зможете гідно представити вашу мінікомпанію і її бізнес-ідею на таборі підприємництва у місті Львів.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу: 

Повідомлення теми і мети.

Тема уроку: «Посади та ролі у мінікомпанії» План.

1.    Посади та ролі міні-компанії

2.    Обов'язки кожної з посад  Мотивація навчальної діяльності.

Ми з вами вже неодноразово говорили, що ви - команда, яка створює власну мінікомпанію. Ви маєте чудову ідею, ентузіазм і бажання досягти успіху.  Успіх будьякої компанії залежить від злагодженої командної роботи, де кожен знає своє місце і виконує свою роботу найкраще.  Але чи зможе компанія ефективно працювати, якщо всі робитимуть усе одночасно, або, навпаки, ніхто не знатиме, за що відповідає?

Саме для цього у кожній успішній команді важливо чітко розподілити ролі та обов’язки. На попередніх уроках ми з вами вже розподіли ваші посади, ви навіть писали заяви на прийняття на роботу. 

Сьогодні на уроці ви зможете:

      дізнатися, про обов’язки кожного з вас;

      зрозуміти, яку роль відіграє кожен учасник команди;

      і найголовніше — визначити своє місце в команді, спробувавши себе у тій чи іншій ролі.

Бо тільки тоді, коли кожен чітко знає свою посаду  і роль, виконує  її з натхненням -

компанія працює як єдиний механізм, стає сильною, а бізнес буде успішним.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу з закріпленням його в процесі пояснення.

Отже, завданням сьогоднішнього  нашого уроку є - навчитися розподіляти  та виконувати ролі та посади у мінікомпанії, зрозуміти їх значення для ефективної роботи команди.

Девіз уроку: 

«Єдність у ролях – успіх у спільній справі!»

 

Пояснення нового матеріалу:

Усі учасники мінікомпаній мають щонайменше три ролі:

  акціонер,

  член Правління,

  працівник.

Поглянемо на те, що передбачають ці три різні ролі. 1. Акціонер

Акціонери володіють компанією. Кожен учень компанії повинен володіти щонайменше однією акцією.

2. Член Правління

Правління складається з усіх учасників компанії.

Правління:

                      призначає генерального керівника компанії.

                      ухвалює усі важливі для компанії рішення

                      відіграє ключову роль у роботі зі стратегією, формуванні бачення і визначенні основних цілей.

Правління також забезпечує рух компанії вперед у бажаному напрямі, також постійно контролює фінансове становище компанії. Голову Правління обирають серед членів Правління (ним не може бути Генеральний директор). Голова веде засідання. 3. Працівник

Щоб розподілити ролі та посади, слід ознайомитись із бізнес-ідеєю. Усі мінікомпанії повинні мати генерального менеджера (директора). Окрім того, компанії, зазвичай мають фінансового менеджера, менеджера з кадрів, менеджера з продажу і маркетингу. Якщо ви виробляєте власну продукцію, то також природно, що у вас має бути менеджер з виробництва і менеджер із закупівель. Якщо ви плануєте купувати і продавати продукт, вам потрібно мати менеджера із закупівель. Як бачите, саме бізнесідея частково визначає, які посади мають бути у вашій компанії. Далі наведено кілька прикладів, але всіх їх можна пристосовувати відповідно до потреб компанії і того, як учні хочуть розподілити між собою різні завдання.

Генеральний менеджер повинен здійснювати нагляд і керувати компанією. Обов’язок генерального менеджера – забезпечити наявність правильної людини на правильному місці. Якщо працівник не виконує своїх обов’язків, то генеральний менеджер повинен обговорити з ним цю проблему. Можливо, генеральному менеджерові доведеться замінити людину, якщо вона не виконує своїх обов’язків. Але він не може пропонувати змін, поки спершу не обговорить це питання з відповідним працівником, про якого йдеться.

Генеральний менеджер, зазвичай, несе відповідальність:

  за реєстрацію,

  повідомлення про засідання Правління,

  річний звіт і бізнес-план,

  здійснення моніторингу за роботою працівників,

  підтримку зв’язків із волонтером,

  знання законодавства, яке застосовується до компанії,

  процедуру ліквідації.

Фінансовий менеджер несе відповідальність за фінанси, готівку, банківський рахунок, сплату реєстраційного внеску, бюджетування та фінансове планування, архівування документів і забезпечення повернення інвестованого капіталу акціонерам. Хороший фінансовий менеджер має впорядкований, структурований, точний і надійний підхід до роботи.

Адміністративний менеджер займається реєстрацією компанії, відстежує документи і кореспонденцію, відстежує підписки на акції, а також дбає про бізнескомунікацію (телефон, електронна пошта, поштова кореспонденція, факс, веб-сторінка).

Менеджер з маркетингу несе відповідальність за маркетинг і здійснює аналіз потреб клієнта, цільових груп і маркетингове дослідження. Менеджер з маркетингу розробляє маркетингові стратегії та впроваджує і контролює маркетингову діяльність.

Менеджер з продажу несе відповідальність за продаж, формування цілей продажу, керування продажем і записами щодо матеріально-виробничих запасів, організацію, навчання і заохочення працівників, які займаються продажем.

Менеджер з виробництва несе відповідальність за виробництво компанії і визначає виробничі цілі, він також є відповідальним за працівників виробництва, підтримує контакти з постачальниками, перевіряє якість продукту, відстежує товари в запасах і контролює якість.

Менеджер з кадрів може бути найважливішим ресурсом усіх компаній та організацій. Одне з найважливіших завдань менеджера з кадрів полягає в тому, щоб забезпечити працівникам задоволення від роботи в компанії. Менеджер з кадрів повинен відповідати за організацію роботи працівників, а також здійснювати контроль за виконання ними завдань згідно посадових інструкцій. Менеджер з кадрів здійснює управління конфліктами.

 

Зараз ви зможете спробувати себе в одній з ролей працівника компанії.

Ми з вами пограємо  у гру.

ГРА на командну взаємодію без слів «КОМУНІКАЦІЯ МОВЧКИ» Мета гри:  

розвинути навички ефективної командної взаємодії, розуміння ролей у команді та

важливість чіткої комунікації навіть у складних умовах

                 Розповідаю умови гри, роздаю завданн я. 

                Умови гри:  

´Кожен учасник отримує 4 карти з колоди.

´Кожна команда отримує набір маленьких аркушів і ручку для письмової комунікації.

´Кожен учасник отримує секретне завдання.

´Учасники не можуть розмовляти, жестикулювати або давати будь-які невербальні підказки.

´Комунікація відбувається лише через записки.

´Працівники можуть писати записки керівнику, але передають їх через свого заступника.

´Відповіді від керівника до працівників також передаються через заступника.

´Гра триває до моменту, коли всі учасники команди виконали завдання або до закінчення відведеного часу.

´Перемагає команда, яка першою досягне поставленої мети.

´Додатково оцінюється рівень співпраці, ефективність обміну інформацією та стратегія.

 

Кожен з Вас отримав завдання, на кожного з Вас покладено певні функції та обов’язки. 

 Я бажаю Вам бути уважними, виконувати свої ролі і завдання, які ви отримали, працювати згідно девізу нашого сьогоднішнього уроку:

Девіз уроку: 

«Єдність у ролях – успіх у спільній справі!»

 

Підводжу підсумки гри:

                Запитання на екрані.                                                                             

´Наскільки легко було комунікувати без слів?

´Чи вдалося вам чітко доносити свої думки через письмові повідомлення?

´Як ви почувалися у ролі працівника, який не знає мету?

´Чи була очевидною ваша роль у команді?

´Які труднощі виникали у керівника, не знаючи, що інші не мають повної інформації?

´Що допомогло/завадило ефективному виконанню завдання?

´Як ця гра ілюструє важливість розподілу ролей і зворотного зв’язку в реальному бізнесі?

´Як би ви по іншому назвали цю гру?

 

Рефлексія 

Зараз прошу звернути увагу на екран, переглянемо мультфільм. Відео, мультфільм «Командна робота».

 

Підсумки гри:

´Що ви зрозуміли з цього мультфільму?

´Який головний урок або думку ви винесли для себе?

´Чому важливо працювати разом, а не окремо?

´Які якості справжнього члена команди ви поміти у героїв?

´Як цей мультфільм можна пов'язати з вашою роботою у мінікомпанії?

 

V. Закріплення матеріалу, узагальнення і підсумок  уроку. 

1.   Запитання до здобувачів, що вони зрозуміли з почутого і побаченого  на уроці.

2.   Характеризую роботу здобувачів. 3. Відмічаю зразкову, добру роботу здобувачів, зупиняюсь на допущених помилках.

 

VІІ. Домашнє завдання:     

Продовжуємо       працювати над    презентацією       бізнес-ідеї, готуємось   до табору підприємництва. 

Заходимо на платформу Junior Achievement, Крок 3, ТЕМА 11 "Створення стартового капіталу та випуск акцій мінікомпанії".

 

Завдання до гри «Комунікація мовчки»

Секретні завдання 

 

КЕРІВНИК

Ви - керівник. У вас є 2-3 заступники, і кожен них має 2-3 підлеглих.

 

Спочатку у кожного є по 4 випадкові карти.

Мета – щоб кожен зібрав однакові карти різних мастей (наприклад, 4 королі, 4 тузи тощо.)

 

Письмово спілкуватися та обмінюватися картами ви можете тільки зі своїми безпосередніми підлеглими (вашими заступниками), які, у свою чергу, можуть письмово спілкуватися як з вами, так і зі своїми підлеглими.

Заступники не можуть спілкуватися між собою безпосередньо, тільки через вас. Скільки карт ви отримуєте, стільки ж і повинні віддати, і навпаки – скільки віддаєте, стільки і повинні отримати.

 

У вас постійного повинно бути 4 карти. Успіхів у роботі!

 

 

ЗАСТУПНИК 

Ви  - заступник керівника. У вас є підлеглі.

 

У кожного є по 4 карти.

 

Зі своїм керівником та підлеглими ви можете спілкуватися тільки письмово. Картами можна обмінюватися як з керівником, так і з підлеглими. Скільки карт ви отримуєте, стільки ж і повинні віддати, і навпаки – скільки віддаєте, стільки і повинні отримати.

 

У вас постійного повинно бути 4 карти. Успіхів у роботі!

 

 

ПІДЛЕГЛИЙ

Ви підлеглий.

У кожного є по 4 карти.

 

Ви можете письмово спілкуватися лише зі своїм безпосереднім начальником. І обмінюватись картами тільки з ним. Скільки карт ви отримуєте, стільки ж і повинні віддати, і навпаки – скільки віддаєте, стільки і повинні отримати.

 

У вас постійного повинно бути 4 карти. Успіхів у роботі!

 

pdf
Додано
20 листопада 2025
Переглядів
102
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку