За хімічною природою гормони підшлункової залози відносяться до:
Вкажіть тип рецепторів, через які опосередкована дія інсуліну на клітини
Перетворення проінсуліну на інсулін відбувається шляхом
У жінки 62 років при обстеженні було виявлено підвищення процесів синтезу нейтральних ліпідів, що обумовлено збільшенням секреції:
Зниження концентрації глюкози в крові на введення інсуліну при цукровому діабеті обумовлене:
Взаємодія глюкагону зі специфічними рецепторами на поверхні клітин призводить до:
У хворого виник непритомний стан, відчутний запах ацетону з рота. Діагноз: діабетична кома. Який засіб здатний зняти коматозний стан?
До лікаря звернувся 15-річний хлопчик із скаргами на постійну спрагу, збільшення апетиту та діурезу, втрату маси тіла, стомлюваність. Після обстеження було діагностовано цукровий діабет 1 типу. Який засіб необхідно призначити з метою контролю рівня глікемії?
Хворому на цукровий діабет у стані гіпоглікемічної коми, викликаної передозуванням препарату інсуліну тривалої дії, був введений препарат, що є гормоном підшлункової залози і антагоністом інсуліну. Визначте цей препарат.
У хворого вміст глюкози в крові 7,9 ммоль/л. Добовий діурез – 5,5 л. Скарги на сухість у роті, спрагу. Для якої ендокринної дисфункції характерні такі прояви?
У хворого на цукровий діабет різко погіршився загальний стан. При огляді лікар чітко відмітив сухість шкіри, знижений тонус очних яблук, порушений ритм дихання. Яке дослідження крові слід призначити хворому невідкладно?
Хворий з надмірною масою тіла скаржиться на часті застуди, періодичну сухість у роті. Вміст глюкози у крові – 5,6 ммоль/л. Лікар запідозрив цукровий діабет, латентний перебіг. Яке біохімічне дослідження слід призначити хворому?
У чоловіка 49 років діагностована інсулома. При дослідженні крові виявилось, що вміст глюкози дорівнює 2,9 ммоль/л. Який біохімічний механізм обумовив зміни глікемії?
У хворих на цукровий діабет спостерігається висока частота захворювань пародонта. Який біохімічний механізм відіграє найважливішу роль?
Чоловік 50 років перебуває в стані гіпоглікемічної коми. Передозування якого гормону може призвести до такої ситуації?
Порушення функції панкреатичних острівців Лангерганса призводить до зниження продукції:
У хворого на цукровий діабет розвинулася катаракта (помутніння кришталика). Посилення якого процесу при діабеті являється причиною помутніння кришталика?
У крові пацієнта вміст глюкози натщесерце був 5,45 ммоль/л, через 1 годину після цукрового навантаження становив 8,55 ммоль/л, а через 2 години - 4,95 ммоль/л. Такі показники характерні для:
В крові пацієнта вміст глюкози натщесерце 5,6 ммоль/л, через 1 год після цукрового навантаження – 13,8 ммоль/л, а через 3 години – 9,2 ммоль/л. Такі показники характерні для:
Після введення інсуліну хворий на цукровий діабет 1 типу знепритомнів, з’явилися судоми. Який результат дав біохімічний аналіз крові на вміст глюкози?
Хворий на інсулінзалежний цукровий діабет при відвіданні лікаря повідомив, що з моменту останнього візиту він не перевіряв сечу на наявність глюкози, ніякі симптоми його не турбують. Який лабораторний тест можна використати для глікемічного контролю?
Чоловік, 53 роки, скаржиться на сухість у роті, спрагу, часте сечовипускання, загальну слабкість. При біохімічному дослідженні в крові виявлено гіперглікемію, гіперкетонемію. У сечі – глюкоза, кетонові тіла. На ЕКГ - дифузні зміни в міокарді. Яка ймовірно патологія у хворого?
У чоловіка 56 років діагностована інсулома. При лабораторному дослідженні встановлено, що рівень глюкози натщесерце складає 2,8 ммоль/л, після цукрового навантаження максимальна концентрація глюкози досягла 4,7 ммоль/л. Вміст інсуліну в 10 раз перевищує показники норми. Активність якого з приведених нижче біохімічних процесів збільшена у пацієнта?
Який вплив на глюконеогенез здійснює інсулін?
Як впливає на глюконеогенез глюкагон?
Які біохімічні процеси стимулює інсулін в печінці?
Який шлях метаболізму глюкози в жировій тканині активується під впливом інсуліну?
Збільшення концентрації глюкози в крові стимулює виділення β-клітинами підшлункової залози:
Які клітини є головними мішенями дії інсуліну?
Відомо, що гормони білково-пептидної природи діють через вторинних посередників (месенджерів), зокрема цАМФ. Вкажіть субстрат, із якого він утворюється:
Основний механізм дії глюкагону на обмін вуглеводів:
Вплив інсуліну на обмін глікогену в печінці:
Вплив глюкагону на обмін глікогену в печінці:
Який вплив на обмін глікогену в печінці здійснює глюкагон?
Який вплив на обмін ліпідів здійснює інсулін?
Зниження концентрації глюкози в крові підсилює виділення α-клітинами підшлункової залози:
Головним стимулятором секреції шлунком соляної кислоти є:
Фізіологічна активність холецистокініну полягає у:
Назвіть гормон, що стимулює секрецію бікарбонату та води у відповідь на надходження у кишечник кислих продуктів шлунка.
Білок-трансдуктор (G-белок):
Білок-трансдуктор Gs:
Фосфодіестераза – це фермент, який:
Всі твердження справедливі, окрім: ц-АМФ
Передача інформації від гормонів пептидної природи на внутрішньоклітинні вторинні месенджери відбувається за участю аденілатциклази Яка реакція каталізується аденілатциклазою?
Чутливі до гормону біоструктури, які вибірково реагують на взаємодію з гормоном специфічною фізіологічною або біохімічною реакцією:
Біомолекули, які передають інформацію від гормону на ефекторні системи клітин:
До вторинних месенджерів не відноситься:
Для глюкагону вторинним месенджером є:
До фундаментальних властивостей «істинних» гормонів, що відрізняє їх від багатьох інших біологічно активних речовин, відносять:
Вкажіть головну ознаку, що визначає клітину, як клітину-мішень для певного гормону:
До вторинних посередників (месенджерів) передачі гормонального сигналу на ефекторні системи клітин відносять:
Для передачі сигналу гормону в цитозоль клітини існує система внутрішньомембранних білків-трансдукторів, вкажіть їх:
Розпад глiкогену в печiнцi стимулюється глюкагоном. Який вторинний месенджер (посередник) утворюється при цьому в гепатоцитах?
У стоматологiчнiй практицi широко використовується мiсцеве знеболювання, коли до розчину новокаїну додають 0,1% розчин адреналiну. Адреналiн, що додається, викликає:
У хворого на цукровий дiабет після введення iнсулiну настала непритомнiсть, спостерiгаються судоми. Який результат бiохiмiчного аналiзу кровi на вмiст глюкози?
Після ін'єкції інсуліну рівень глюкози знижується протягом декількох секунд. Це відбувається завдяки активації такого процесу:
В гострому дослiдi тваринi в порожнину 12-ти палої кишки ввели слабкий розчин хлористоводневої кислоти. До збiльшення секрецiї якого гастроiнтестинального гормону це призведе?
Гормони регулюють багаточисельні процеси обміну речовин. Вкажіть, який з наведених гормонів має анаболічну дію:
Введення в організм адреналіну призводить до підвищення рівня глюкози в крові. Який процес при цьому активується головним чином?
В основі низки патологічних процесів лежать порушення функції ендокринних залоз. Гіперсекреція якого гормону призводить до розвитку гіперглікемії?
Зростання виділення інсуліну підшлунковою залозою відбувається після вживання вуглеводної їжі. Активність яких ферментів гліколізу регулює інсулін:
У хворого спостерігається гіперглікемія, глюкозурія, поліурія. Сеча має підвищену густину. Яка можлива причина такого стану.
У реанімаційне відділення доставили хворого без свідомості. Відмічаються запах ацетону з рота, різка гіперглікемія та кетонемія. Яке з ускладнень цукрового діабету має місце в даному випадку.
Хворий на цукровий діабет, який тривало приймає інсулін, скаржиться на збільшення ваги. Вкажіть можливий механізм розвитку побічного ефекту інсуліну.
Альфа-клітинами підшлункової залози синтезується гормон глюкагон, який бере участь в обміні вуглеводів. Вкажіть, на який процес в печінці він впливає.
Після вживання їжі, збагаченої вуглеводами, рівень глюкози в крові спочатку підвищується, а потім знижується під дією інсуліну. Який процес активується під дією цього гормону?
До лікарні потрапив хворий в стані гіпоглікемічної коми. Інсулінотерапії даний хворий не отримував. Яка наімовірніша причина гіпоглікемії у цього хворого?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома