151. Зниження фiзiологiчних властивостей м'яза пiд катодом при тривалiй дiї сильного постiйного струму це:
152. Що є основою акомодацiї тканини?
153. Струми надвисокої частоти (НВЧ), що застосовуються у фізіотерапії не виклика-ють збудження, а викликають тільки тепловий ефект. Як можна пояснити це явище?
154. Мiнiмальна сила, що викликає максимальне скорочення м'яза, це:
155. У пацієнта після повторного протезування зубів виникла сухість і металічний присмак у роті, спотворення смаку, запалення слизової язика і ясен. Найбільш вірогідною причиною є:
156. Пацієнт звернувся до стоматолога зі скаргами на металевий присмак у роті й пе-чію язика після протезування. Які дослідження необхідно провести з метою визначення причини?
157. Яка частина нейрона має вищу концентрацію Na+-каналів на 1 мм2 клітинної мем-брани?
158. Яким з перелічених волокон властива найменша швидкість проведення збудження?
159. Яким з перелічених волокон властива набільша швидкість проведення збудження?
160. До якого типу належать автономні прегангліонарні нервові волокна?
161. До якого типу належать автономні постгангліонарні нервові волокна?
162. Жінці 52 років перед видаленням зуба зробили ін’єкцію місцевого анестетику. Знеболюючий механізм дії цього препарату полягає у порушенні в нервових волокнах:
163. В експерименті після обробки нервово-м’язового препарату жаби курареподібною речовиною скорочення м’яза у відповідь на електричну стимуляцію нерва зникли. Яка функція клітинної мембрани м’яза порушується цими препаратами?
164. В експерименті на нервово-м’язовому препараті жаби вивчають одиночні скоро-рочення м’яза у відповідь на електричну стимуляцію нерва. Як зміняться скорочення м’яза після обробки препарату курареподібною речовиною?
165. Після введення людині курареподібної речовини виникає розслаблення всіх ске-летних м’язів. Що є причиною цього?
166. У стоматологічній практиці застосовують місцеві анестетики, які блокують такі іонні канали:
167. В експерименті на постсинаптичну мембрану нейрона подіяли речовиною, яка ви-кликала її гіперполяризацію. Проникність для яких іонів через постсинаптичну мембрану збільшилась у даній ситуації?
168. Що таке електромеханiчне спряження м'яза?
169. Роль Са++ в м'язовому скороченнi:
170. На ізольованому серці кроля частково заблокували кальцієві канали. Які зміни серцевої діяльності відбудуться внаслідок цього?
171. Які зміни з боку ізольованого серця жаби можна очікувати після введення в пер-фузійний розчин надлишкової кількості хлористого кальцію?
172. В эксперименті до м‘яза, взятого з сечовода тварини, підвішують вантаж. М‘яз розтягується і залишається в такому стані при від‘єднанні вантажа. Яку властивість демонструє даний експеримент?
173. Яке електричне явище можна виявити у клітинах м’яза на першій стадії після де-нервації, поки бездіяльність не призведе до його атрофії?
174. Яким буде скорочення м’язів верхньої кінцівки при утриманні (але не переміщен-ні) вантажу в певному положенні?
175. Що таке рефлекс?
176. Що таке периферичне нервове волокно?
177. Яка послiдовнiсть залучення в реакцiю ланок рефлекторної дуги при здiйсненнi рефлексу?
178. Яку назву мають складнi рефлекторнi акти, в яких кiнець одного рефлексу зумо-влює виникнення наступного?
179. Після тривалого тренування у спортсмена розвинулося втомлення з різким зни-женням працездатності. У якій ланці рефлекторної дуги втомлення виникло в першу чергу?
180. Доросла донька приїхала до матусі у гості. Вона не була голодною, але святково сервірований стіл, смачні пахощі пробудили апетит. Поясніть з позиції вчення П. К. Анохіна про структуру акту поведінки значення приказки “Апетит приходить під час їжі“ і назвіть компонент цієї структури, який у даному конкретному випадку викликав таку поведінку доньки.
181. У людини внаслідок довільної затримки дихання на 40 с зросли частота серцевих скорочень та системний артеріальний тиск. Реалізація яких механізмів регуляції зумовлює зміни показників?
182. У чоловіка 33 років діагностовано прободіння шлунку й запалення очеревини, що призвело до напруження м’язів передньої черевної стінки “дошкоподібний живіт”. Який рефлекс забезпечує цей симптом?
183. Що таке гальмування в ЦНС?
184. Чим запускається процес звiльнення медiатора в синапсах?
185. Чим зумовлене постсинаптичне гальмування?
186. Чим зумовлене пресинаптичне гальмування?
187. Що вiдноситься до особливостей проведення збудження через синапси?
188. Внаслідок введення жабі розчину хімічної речовини, у відповідь на всі подраз-нення вона відповідає генералізованими судомами. Що було введено жабі?
189. Нервово-м'язовий препарат жаби обробили отрутою. Після цього зберігається здатність м'яза до скорочення у відповідь на пряму стимуліцію, але втрачається у відповідь на стимуляцію нерва. Що блокує отрута?
190. В експерименті встановлено, що при збудженні мотонейронів м'язів-згиначів, гальмуються мотонейрони м'язів-розгиначів. Який вид гальмування лежить у основі цього явища?
191. Як назвати зменшення ефекту одночасної дiї двох сильних стимулiв, котрi разом збуджують групу мотонейронiв, порiвняно з арифметичним складанням ефектiв вiд порiзно збуджених цих мотонейронiв?
192. Як називається панiвний осередок збудження, котрий пiдсилюється пiд впливом iмпульсiв, що надходять з iнших центрiв, гальмуючи при цьому їх?
193. Якi провiдниковi шляхи спинного мозку є чутливими?
194. Де розташованi центри лiктьових згинальних та розгинальних рефлексiв i якi нерви причетнi до їх здiйснення?
195. Яку назву має частина спинного мозку з парою переднiх i заднiх корiнцiв?
196. Скiльки сегментiв мiстить в собi спинний мозок?
197. Якi провiдниковi шляхи спинного мозку є руховими?
198. Яку назву мають явища, що виникають внаслiдок "половинного" пошкодження спинного мозку (порушення рухiв на боцi травми, больової i температурної чутливостi - на протилежному, пропрiоцептивної i тактильної чутливостi - частково з обох)?
199. Де розташованi центри колiнних рефлексiв i якi нерви причетнi до їх здiйснення?
200. Де розташованi центри рефлексу з ахiллового сухожилка i якi нерви причетнi до його здiйснення?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома