Ідея оповідання Г. Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» -- це засудження антигуманної сутності Другої світової війни, її руйнівних наслідків для людства.
Форма твору -- внутрішній монолог юного солдата, який зі шкільної лави потрапив на фронт, а за три місяці став інвалідом.
Тема оповідання -- роздуми тяжко скаліченого юного воїна вермахту про жорстокість, безглуздість і несправедливість війни.
Специфіка змалювання образу -- відсутність імені головного героя, виразних індивідуальних рис. Це свідчить про типовість подібного явища.
Подія в оповіданні відбувається у Франції.
У коридорі школи герой не побачив картини Феєрбаха «Медея».
Герой втратив на фронті обидві руки та праву ногу.
Герой помічає на дошці свій запис: «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»
Фраза «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» -- це початок давньогрецького двовірша-епітафії про битву у Фермопільській ущелині, де, захищаючи Батьківщину, загинули спартанські воїни царя Леоніда.
Мета спартанського виховання — військово-фізична підготовка, бездумне виконання наказів, відсутність жалю.
Дітей у гімназії виховували на імперських прикладах Давнього Риму, на спотвореній системі патріотичного спартанського виховання, теорії надлюдини (викривленій в інтересах фашизму теорії Ф. Ніцше).
Генріх Белль зосередив увагу на пересічних людях — виконавцях чужої волі, що не знайшли в собі сили протистояти фашизму, а тому самі постраждали через свою причетність до його злочинів.
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома