1. Діяльність якого гетьмана можна характеризувати, спираючись на подану карту?
2. Який період козацької доби історії України характеризує тогочасний вислів: “що козак, то був полковник, що сотник – то гетьман”?
3. Що було спільним для Андрусівського перемир'я (1667 р.) та “Вічного миру” (1686 р.)?
4. Оборону якого міста описано в уривку з історичного джерела:
“Понад місяць тривала облога, місто запекло боронилося, ніби знало, доки стоятиме велична столиця гетьмана Богдана, доти й житиме віра в те, що минуться незгоди”?
7. Хто з гетьманів кинув клич: «Хто хоче в мою компанію?», що став підставою для створення нових (компанійських) регулярних козацьких підрозділів?
9. Перемога українсько-татарських військ над московськими військами в битві під Конотопом відбулася
10. Про формування населення якого регіону йдеться в уривку з історичного джерела:
«Наші діди, батьки, брати і родичі, і ми самі поприходили з різних гетьманських і задніпрянських міст в Україну на закликання бєлгородських та курських воєвод, котрі запевняли нас царським словом – не відбирати від нас наших вольностей. Вони веліли селитися нам, щоб ми захистили собою московські українські міста по Бєлгородській лінії в диких степах на татарських займищах…»?
11. Уривок із якого договору подано нижче?
«На стороні його королівської величності — від Дніпра, що під Києвом, і... до Путивльського рубежу ніякого міста, ні волості... від нинішнього часу належати не буде... А внизу по Дніпру земля, що називається Запороги, і тамтешні козаки... мають бути під високою рукою обох великих государів... Місто Київ на сторону Речі Посполитої має бути віддане... через два роки, від нинішнього договору рахуючи...»
13. Який історико-географічнии регіон формується впродовж XVI—ХVII ст. в результаті колонізації українцями прикордонних земель Речі Посполитої, Московського царства та Кримського ханства?
14. На укладення якої угоди гетьман І. Самойлович відреагував словами: «Запорозьке військо ніколи не зречеться свого давнього достоянія [Правобережної України], не так воно станеться, як Москва у своїх мирових умовах із поляками постановила, - зробимо так, як нам треба!..»?
16. Укажіть особливість становища Запорозької Січі в роки Руїни (60-70-ті pp. XVII ст.).
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома