1. У хворого на гіпертонічну хворобу маса серця 500грам, товщина стінки лівого шлуночка 2см, порожнина лівого шлуночка звужена. Який процес у серці найбільш вірогідний?
2. У хворого 40 років, на хронічний бронхіт, у біоптаті слизової оболонки бронху, виявлена заміна одношарового циліндричного епітелію на багатошаровий плоский. Як назвати цей процес?
3. Після зняття гіпсу у підлітка з переломом нижньої кінцівки місячної давнини знайдено значне потовщення мʼязів та зменшення обʼєму гомілки. Як назвати таку атрофію?
4. При розтині померлого хворого, який багато років страждав на гіпертрофічну хворобу. Знайдено збільшення серця (800грам). Назвіть вид гіпертрофії:
5. У чоловіка 30 років, якому 10 років тому була проведена лівостороння нефректомія, при диспансеризації на фоні доброго стану здоровʼя знайдено збільшення правої нирки у 2 рази. Який з перерахованих процесів у нирці найбільш вірогідний?
6. У хворої з аменореєю проведено гістологічне дослідження зіскрібу слизової оболонки матки. Діагностовано: залозисто-кістозну гіперплазію ендометрія. Визначте вид патологічного процесу в ендометрії, якщо після гормонотеранії процес нормалізувався.
7. В біоптаті бронха хворого 50 років, який 20 років страждав хронічним бронхітом, виявлено кістовидне розширення слизових залоз, часточки заміщення призматичного епітелію на багатошаровий плоский. Який з перелічених патологічних процесів найбільш вірогідний?
8. Після травматичного пошкодження печінки її структура та функції цілком відновились після деякого часу. Як назвати такий вид регенерації?
9. Чоловік 74 років, помер від хронічної серцевої недостатності. На аутопсії в серці виявлено старий постінфарктний рубець. Гістологічно: ділянки фіброзу, гіпертрофія кардіоміоцітів. Проявом якої регенерації є описані зміни?
10. У дитини після падіння утворилася невелика зона ушкодження на коліні, яка через деякий час повністю епітелізувалася. Яка форма регенерації мала місце в даному випадку?
11. Хворий, що страждав раком шлунка, помер внаслідок ракової кахексії. На розтині трупа були знайдені характерні зміни в серці. Як назвати таке серце?
12. Хворий, що страждав хронічною обструктивною емфіземою легень, помер від легенево-серцевої недостатності. Які зміни можна виявити в серці?
13. У чоловіка 58 років, який страждав гіпертонічною хворобою та померлого від крововиливу у мозок, на розтині знайдена збільшена предміхурова залоза розміром 6×4см, щільно-еластичної консистенції, на розрізі її тканина білувато-рожевого кольору. Який загально патологічний процес розвинувся в передміхуровій залозі?
14. На розтині хворого, який помер від сепсиса, знайдена збільшена селезінка (16×8х6см, вага 300гр), тканина на розрізі темно-червоного кольору, соковита, з надмірним зішкрібом пульпи. Який загально патологічний процес розвинувся в селезінці?
15. У хворого, померлого від гіпертонічної хвороби, на розтині виявлене збільшене серце масою 600гр з потовщеною до 2см стінкою лівого шлуночка і розширеною порожниною шлуночка. Уточніть різновид пристосувальної перебудови серця.
16. До патогістологічного відділення надісланий шматочок тканини шлунку з наявністю виразки. При гістологічному дослідженні в стінці виразки виявлено: некроз та лейкоцити, грануляційна тканина, надмірний розвиток склеротичної тканини та метаплазія епітелію слизової в краї виразки. Про який вид регенерації свідчать ці зміни?
17. У хворого - глибока рвана рана із нерівними краями, вкрита гноєм. У крайових відділах - сочна грануляційна тканина, яка не здіймається над рівнем рани. Назвіть вид загоєння рани.
18. Підліток скаржиться на потоншення мʼязів і зменшення обʼєму гомілки, які виникли після тривало незагоюваного перелому стегнової кістки без пошкодження нервів. Як називається така атрофія мʼязів.
19. На розтині померлого чоловіка 70 років серце зменшене у розмірах, жирова клітковина під епікардом відсутня, міокард щільний, бурого кольору. При мікроскопії - кардіоміоцити зменшені у розмірах, в саркоплазмі багато гранул бурого пігменту ліпофусцину. Встановити характер патологічного процесу в міокарді
20. При розтині трупа жінки, 69 років яка тривалий час страждала на гіпертонічну хворобу, паталогоанатом виявив, що обидві нирки щільної консистенції, значно зменшені у розмірах, поверхня їх дрібнозерниста. Ці зміни свідчать про:
21. При розтині трупа чоловіка, який страждав на рак шлунка, ускладненим стенозом, зазначено, що підшкірно-жировий шар охряно-жовтого кольору, товщина його на передній черевній стінці становить 0.4 см. Описані зміни відповідають:
22. Ha розтині хворого, що страждав гемороїдальними кровотечами і помер від гострого інфаркту міокарда виявили, що кістковий мозок діафізу соковитий, червоного кольору. Який процес розвинувся в кістковому мозку?
23. Хворому 37 років, який пройшов курс противиразкової терапії, виконана контрольна фіброгастродуоденоскопія з гастробіопсією. Макроскопічно виразковий дефект не виявлений, є тонкий рожевий рубчик, однак мікроскопічно в пілоричному відділі в зоні покривно-ямкового епітелію виявлені вогнища, що містять келихоподібні клітини. Це означає, що:
24. Хворий, 72 років, що страждає на цукровий діабет, надійшов до хірургічного відділення з виразкою гомілки, котра тривалий час не загоюється. Через 3 тижні лікування при огляді виразки дно її виглядає мʼяким, соковитим, рожевого кольору, з дрібнозернистою поверхнею. Який гістологічний опис відповідає даному процесу?
25. У дитини 12 років, хворої на поліомієліт, скелетні мʼязи слабкі, обʼєм їх зменшений, шкіра суха, бліда. При морфологічному дослідженні біоптату мʼяких тканин виявлено характерні морфологічні зміни. Визначити характер патологічного процесу мʼяких тканин:
26. У хворого з аденомою простати спостерігається постійне порушення виділення сечі, у звʼязку з чим проведена операція простатектомії. Під час операції стінка сечового міхура потовщена, слизова оболонка рожевого кольору, обʼєм міхура зменшений. Встановити характер патологічного процесу в стінці сечового міхура:
27. Хворий переніс повторний інтрамуральний інфаркт міокарда. Після лікування та реабілітації виписаний в задовільному стані під спостереження дільничного терапевта. Через 2 роки загинув в автомобільній катастрофі. Визначте характер патологічного процесу в міокарді, який був встановлений під час розтину:
28. При гістологічному дослідженні видаленого з легені вузла, підозрілого на пухлину, патологоанатом виявив наявність ділянки казеозного некрозу, оточеного сполучною тканиною, в одній з ділянок капсули малася губчаста кістка. Наявність кісткової тканини у складі капсули характерно для:
29. У дитини 10 років, яка була прооперована з приводу гострого апендициту, на 2-3 добу в післяопераційній рані зʼявилася грануляційна тканина, а на 10 добу сформувався ніжний рубчик. Вкажіть, який з перерахованих процесів найбільш вірогідний?
30. У хірургічному відділенні лікарні перебуває хворий, якому сім діб тому видалили нирку. За рахунок чого буде проходити вікарна гіпертрофія нирки?
31. Після відкритого осколкових перелому стегнової кістки утворилася рана з виділенням гною і кістковими секретами. Грануляційна тканина з країв суха, бліда. Про яку регенерацію йдеться?
32. При дослідженні біопсійного матеріалу, взятого з шийки матки 35-річної жінки, патологоанатом діагностував дисплазію. Виберіть прогностично найбільш несприятливу ознаку?
33. У хворого - глибока рана зі значною розбіжністю країв. На її дні - помірна кількість вершкоподібного вмісту. У крайових ділянках - соковита грануляційна тканина, яка не підіймається над рівнем рани і гістологічно складається з наступних шарів: лейкоцитарно-некротичного, поверхневого шару судинних петель, шару вертикальних судин, дозріваючого шару, шару горизонтально розташованих фібробластів і фіброзного шару. Для якого типу загоєння ран дані морфологічні зміни є типовими?
34. У хворого на хронічний цистит в біоптаті зі слизової оболонки сечового міхура разом з перехідним епітелієм виявлені вогнища багатошарового плоского незроговілого епітелію. Це може свідчити про розвиток:
35. При гістологічному дослідженні ділянки перелому стегнової кістки було виявлено грануляційну тканину в стадії дозрівання, зрілу сполучну тканину i помірну кількість примітивних кісткових балочок з незначним вмістом вапна; в оточуючих ділянках - вогнищеві лімфо- макрофагальні інфільтрати і гемосидероз. Діагностуйте вид ураження кістки:
36. Назвіть форму регенерації серцевого мʼяза при інфаркті міокарда і вкажіть її джерело.
37. При електронномікроскопічному дослідженні мʼязових клітин серця була діагностована гіпертрофія міокарда, оскільки цитоплазма кардіоміоцитів містила велику кількість:
38. Хворий помер від серцевої недостатності, в анамнезі - пульмонектомія з приводу кісти правої легені. На розтині виявлено збільшену ліву легеню. Назвіть патологічний процес в лівій легені:
39. У хворого після глибоких опіків шкіри утворилися келлоїдні рубці. До якого виду патологічних процесів відносяться ці утворення?
40. Хворий з крововиливом у мозок помер через 2 тижні від початку захворювання. При морфологічному дослідженні головного мозку виявлена гематома з ознаками організації, а в нейронах прилеглих до цієї зони виявлена гіпертрофія, збільшення розмірів і числа ядерець з високою концентрацією в них РНК, гіперплазія відростків нейронів. Чим обумовлені дані зміни в нейронах?
41. Під час гістологічного дослідження тимуса чоловіка 40 років виявлено зменшення частини паренхіматозних елементів залози, збільшення жирової і пухкої сполучної тканини, збільшення тимічних тілець при незмінній загальній масі органу. Як зветься таке явище?
42. При мікроскопічному дослідженні вилочкової залози визначається зменшення обʼєму часточок, петрифікація тимічних тілець, розростання сполучної і жирової тканини. Продукція гормонів тимуса значно зменшена. Про яку патологію залози йдеться?
43. При дослідженні тимуса дитини 5 років, яка померла від гострої деструктивної стафілококової пневмонії виявлено зменшення маси залози до 3,0 г. При гістологічному дослідженні в тимусі було знайдено: зменшення часток залози, значне зменшення кількості лімфоцитів з колапсом строми, інверсія шарів, кістоподібно збільшені тільця Гассаля. Який з перерахованих діагнозів найбільш ймовірний?
44. Дитина трьох років, протягом 6 місяців перебувала у гіпсовій повʼязці правого кульшового суглоба у зв'язку з туберкульозним кокситом. Після зняття повʼязки було виявлено, що обʼєм лівого стегна на 7см більше правого. У даному випадку мова йде про:
45. У хворого на цукровий діабет, після оперативного втручання (розкриття абсцесу в задній ділянці шиї) загоєння рани йшло протягом 1,5 місяців, з рани постійно відокремлювався гнійний вміст. Після загоєння рани на її місці утворився грубий рубець. Яким видом загоєння відбувалося загоєння рани?
46. При розтині тіла хворого 75 років, який страждав аденомою передміхурової залози і помер від ниркової недостатності, сечовий міхур розширений з потовщеною стінкою. В нирках - атрофія паренхіми з перетворенням її у тонкостінний міхур, заповнений сечею. Який з перерахованих процесів найбільш вірогідний?
47. При мікроскопічному дослідженні серця знайдено обширний осередок кардіосклерозу, навкруги якого кардіоміоцити збільшені з великими гіперхромними ядрами, збагаченими ДНК. Який з перелічених процесів в кардіоміоцитах найбільши вірогідний?
48. У померлої жінки, 86 років, яка страждала на атеросклероз судин головного мозку, на розтині виявлена атрофія кори головного мозку. Як називається ця атрофія відносно причини?
49. У хворого, який протягом тривалого часу зловживав тютюнопалінням, зʼявився кашель з виділенням вʼязкого слизу, слабкість після незначних фізичних навантажень, блідість шкірних покривів, за останні 2 місяці схуд на 12,0 кг. При ендоскопічному дослідженні біоптату діагноз: плоскоклітинний рак. Визначити характер патологічного процесу, який передував виникненню пухлини.
50. В результаті дорожньо-транспортної пригоди хворий В, 36 років, отримав відкритий перелом кісток гомілки. У процесі зрощення в місці перелому утворилася надмірна кісткова мозоль. До якого виду регенерації слід віднести утворення надлишкового кісткового мозоля?
51. Після падіння у дитини виник перелом однієї з кісток передпліччя, через деякий час настало загоєння. Назвіть форму регенерації і клітини, які брали в цьому участь:
52. У дитини після падіння утворилося невелике садно на коліні, яке через деякий час повністю епітелізувалося. Яка форма регенерації мала місце в даному випадку?
53. У дівчинки 4 років під час операції виявлено, що права нирка на 1/3 менше лівої. Діаметр правої ниркової артерії 0,3 мм, лівої - 0,4 мм. Який патологічний процес має місце в даному випадку?
54. У людини з пухлиною передньої частки гіпофіза в результаті підвищеного вироблення кортикотропіну розвивається гіпертрофія кори надниркових залоз. Як називається такий вид гіпертрофії?
55. У хворого з ампутованою нижньою кінцівкою в культі зʼявилися хворобливі вузлики. При мікроскопічному дослідженні виявлені ампутаційні невроми. До якого виду патологічних процесів відносяться ці утворення?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома