Білі карлики — це кінцевий етап еволюції зір з масами меншими за 10 мас Сонця. В них всередині вже не відбуваються термоядерні реакції, а світять вони лише тому, що речовина зорі протягом попередніх етапів еволюції нагріта до високої температури. Теплова енергія визначається йонами, які можна вважати ідеальним газом, оскільки внаслідок виродженого стану електронів внесок останніх до теплової енергії є нехтовно малим. Крім того, карлик всередині є майже ізотермічний (тобто температура в будь-якій точці карлика за винятком поверхні є однаковою). Теплоємність йонів рівна c= 3 2 Nk Дж К , де N — кількість йонів, k — стала Больцмана. Припустимо, що білий карлик має температуру 100 млн. К, масу 0.6M⊙ та хімічний склад по 50% маси карбону 12C та оксигену 16O. Знайдіть сумарний запас теплової енергії в йонах. Оцініть приблизний час світіння білого карлика, вважаючи, що світність карлика становить 0.01 L⊙.
У деякій планетній системі біля однієї з планет є природний супутник, який освітлює планету у 5 х 10^5 разів слабше, ніж зоря цієї системи. Видима зоряна величина зорі (для спостерігачів планети) дорівнює -25m . Знайти видиму зоряну величину супутника.
У скільки разів зоря Арктур (α Волопаса) яскравіша від зір α Андромеди та η Діви, якщо зоряна величина Арктура становить +0,m 24, а візуальний блиск інших зір відповідно дорівнює +2,m 15 і 4,m 00 ?
В скільки разів зменшиться діаметр Сонця, якщо воно стиснеться в чорну діру
Космологічне червоне зміщення ядра галактики z=0.02. З якою швидкістю галактика рухається відносно спостерігача і на якій відстані вона розташована?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома