Про яку верству населення Речі Посполитої йдеться в уривку з історичного джерела: «Король, побачивши, як добре вони з татарами б’ються, віддав їм для пристанища місто Трахтемирів, настановив їм гетьмана, прислав клейноди, всяких припасів військових, а за службу їм поклав по червінцеві…»?
Укладення династичного союзу між Військом Запорозьким і Молдавським князівством стало можливим завдяки перемозі козацького війська в
Укажіть дату повстання козаків на чолі з К. Косинським
Як називалися козаки, які перебували на державній службі?
Козацьке повстання під проводом Тараса Трясила відбулося:
Географічні назви "Базавлук", "Микитин Ріг", "Чортомлик", "Олешки" пов'язані з місцями....
На які адміністративно-територіальні одиниці поділялися українські землі у складі Речі Посполитої?
У якому році, за словами сучасника, «...стараннями преподобних отців Іпатія Потія та Кирила Терлецького, узгодивши умови, необхідні Церкві нашій, приступили до святого з'єднання з Римською церквою»?
У якому році відбулася описана подія? «Польське королівство і Велике князівство Литовське, згідно з попередньою інкорпорацією між ними, складають з обох вищезазначених народів одне, нерозрізнюване, неподільне тіло, одне зібрання, один народ, так що віднині у цього... неподільного народу... буде на вічні часи одна голова, не окремі государі, а один — король польський...»
Куди вступив П. Конашевич-Сагайдачний разом із Військом Запорозьким?
Закінчіть речення: "Перші два десятиліття XVII cт. дістали назву..."
Куди здійснили похід козаки під командуванням П.Сагайдачного у 1618 р.?
В якому році було введено в дію «Ординацію Війська Запорозького реєстрового…»?
Як називались військові знаки та атрибути влади Війська Запорозького?
Яка подія пов’язана із зображеним на ілюстрації діячем?
Перша згадка про українських козаків у писемних джерелах датована
«Уся перша війна почалася через Чаплинського, який, не зважаючи на те, що я мав привілей короля, відібрав у мене хутір та ще й мені погрожував смертю, і увесь цей вогонь спалахнув через нього…» В уривку з історичного джерела вказано
Який атрибут, зображений на портреті історичного діяча, указує на те, що він обіймав найвищу посаду у Війську Запорозькому?
Територію Гетьманщини, «...де його королівська милість дозволяє мати сорок тисяч війська запорозького, укладення реєстру козаків довіряє гетьманові Війська Запорозького, а посади всілякі обіцяє роздавати тут обивателям віри православної грецької», позначено на карті
Хто з козацьких провідників проголосив таку програму своїх дій:
«Правда то, що я лихий, малий чоловік, але мені то Бог дав, що я єсть єдиновладцем і самодержцем руським! Виб’ю з лядської неволі руський народ увесь! Перше я за свою шкоду і кривду воював — тепер буду воювати за нашу православну віру! ...За границю на війну не піду! Шаблі на Турків і Татар не підійму! Досить маю на Україні, Поділлі і Волині... тепер досить достатку і пожитку в землі й князівстві моїм — по Львів, по Холм і Галич»?
«Тих... польських ратних людей біля Жовтих Вод самовільні козаки, з’єднавшись разом із татарами, всіх побили, а інших у полон побрали...»
У якому році відбулися описані події?
Установіть послідовність битв Національно-визвольної війни українського народу проти Речі Посполитої під проводом Б. Хмельницького.
А Зборівська
Б Жовтоводська
В Пилявецька
Г Корсунська
Якого року Б. Хмельницького було обрано гетьманом Війська Запорозького?
Якої була чисельність козацького реєстру за Зборівською угодою 1649 року
Укажіть портрет історичної постаті, діяльність якої описує сучасник подій:
«Військо наше розгромлено вщент… зрадник засновує нове князівство… Чернь, рада тому, що [він] оберігає її, відчиняє міста, уводить туди його як тріумфатора-переможця… Київ оголосив він своєю столицею… Орда стоїть проти нас… Воєводства Київське, Брацлавське, Чернігівське вважає своїми, погрожує Волині та Поділлю…»
На зображеному малюнку Т. Шевченка відтворено образ родинної церкви-усипальниці у с. Суботів гетьмана
Хто з цих історичних постатей ніколи НЕ був соратником Богдана Хмельницького
Які зміни в соціально-економічному житті українського суспільства відбулися внаслідок Національно-визвольної війни середини XVII ст.?
Коли та між ким було укладено угоду, наведену в уривку:
«То ми, великий государ, підданого нашого гетьмана і все Військо Запорозьке ... пожалували і веліли бути під нашою, царської величності, високою рукою, згідно з давнішніми їх правами і привілеями... Судитися веліли їм у своїх старших, а наші бояри і воєводи в їх суди мішатися не будуть. Число Запорозького війська ми означили в 60 000 реєстрових. А коли б прийшла гетьманові смерть ми лишили Запорозькому війську вибирати гетьмана самим між собою, а обравши писати до нас. А обраний гетьман вчинив присягу нам. Маєтків козацьких і земель ми веліли не відбирати. А коли почнуть приходити до гетьмана посли держав з чимось добрим, таких послів гетьману приймати, а нам зараз про це писати. А коли посли з якоюсь справою противною нам, то затримувати їх і без нашого указу не відпускати. А з турецьким султаном і польським королем без нашого указу зносин не мати...» (витяг з «Привілею Війську Запорозькому»).
З якого документа часів Національно-визвольної війни наведено уривок: «Щодо кількості війська, бажаючи вигідно використати своїх підданих, усвідомлюючи їх послуги для самого себе і Речі Посполитої, дозволяє й.к.м. 40-тисячний реєстр Війська Запорізького упорядкувати гетьманові того ж війська, щоб він був складений відповідно до договору … Гетьман Війська Запорізького має з підписом своєї руки і [притисненням] військової печатки скласти поіменний реєстр всіх тих, хто буде записаний у козаки, а це для того, щоб козаки залишилися при вільностях козацьких, а всі інші у замках й.к.м. і в шляхетських маєтках своїм панам підлягали…».
В ході якої битви Б. Хмельницький потрапив у полон ?
Перша столиця козацької держави:
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома