У пацієнта з підозрою на пухлину ЦНС при мікроскопії ліквору виявлені клітини з багаточисельними включеннями крапельок жиру в цитоплазмі. Ядра розміщені ексцентрично , невеликі. Для яких клітин характерні такі морфологічні ознаки ?
На робочому місці штамповщика лаборантом вимірювався рівень шуму за допомогою шумоміра «ШУМ-МІ» у 3-х точках. Мікрофон приладу було розташовано на рівні 0,5 м від підлоги та направлено у сторону джерела шуму. Чи порушені правила вимірювання рівня шуму?
У хворого 54-х встановлено діагноз: В12-дефіцитна анемія. Дане захворювання часто є одним із ранніх проявів :
Пацієнт перебуває у хірургічному відділенні під час раннього після операційного періоду . Спостерігається затримка сечі протягом 12 годин. Рефлекторні дії не дали бажаного ефекту. Вкажіть першочергову найдоцільнішу допомогу пацієнтові :
Хворий 13-ти років скаржиться на загальну слабість , запаморочення, швидку стомлюваність. Спостерігається відставання в розумовому розвитку. При обстеженні виявлено високу концентрацію валіну, ізолейцину, лейцину в крові та сечі. Сеча має специфічний запах. Як називається такий стан?
60-річний чоловік скаржиться на часте , болісне сечовипускання, появу згустків крові в сечі. Лікар підозрює у нього камінь сечового міхура. Який метод дослідження є найбільш інформативним для встановлення діагнозу?
При контролі якості роботи біохімічного аналізатора виявлено відхилення показників білкових фракцій у бік зниження при всіх видах вимірюваннь. Який тип виявлення помилок?
Часто у розповсюдженні різноманітних бактерій та вірусів певне значення мають побутові предмети, особисті речі, руки персоналу тощо . З метою виявлення бактервоносіїв серед медичного персоналу було проведено санітарно-бактеріологічне дослідження на предмет наявності санітарно-показових мікроорганізмів. Який метод дає змогу виявити такі мікроорганізми на руках медичних працівників?
З нефрологічного відділення доставлено сечу для проведення загального аналізу. Крім лейкоцитів та еритроцитів в ній було виявлено поодиноко циліндричної форми утворення, прямі та звивисті, різної довжини і ширини, бліді, однорідні , майже прозорі , один кінець їх заокруглений , а другий-обірваний . Для яких циліндрів характерні такі морфологічні ознаки?
Який показник є найбільш надійним критерієм ступеня компенсації цукрового діабету при динамічному обстеженні?
Лаборантами здійснено відбір проб рідких харчових продуктів з харчблоку лікувального закладу . В якій тарі необхідно доставити відібрані проби від місця відбору до приміщення лабораторії?
Хлопчик 14-ти років звернувся до лікаря з приводу фурункула на правій щоці. Скаржиться на більш при жуванні , головний біль. Температура тіла – 37,8°С. У центрі щоки пальпується щільний інфільтрат, розміром з лісовий горіх. Яка тактика лікаря?
В деяких туристів при піднятті на Гору Говерлу виникли задишка, прискорене серцебиття,нудота, носові кровотечі. Що найімовірніше стало причиною погіршення стану здоров'я окремих туристів?
Після незначної травми у хлопчика 5-років з'явився набряк та болі у лівому колінному суглобі , підвищення температури, з приводу чого дитина була госпіталізована до стаціонару. Час згортання крові за Лі-Уайтом -30хв., АЧТЧ-120с, протромбіновий час -15с, концентрація фібріногену – 3,5 г/л. Для якої патології характерні такі зміни коагулограми ?
Пацієнтові проведено протезування клапанів серця. Через 2 дні після операції стан його різко погіршився . В загальному аналізі крові: анемія, фрагментація еритроцитів, шизоцити , уламки еритроцитів; в сечі: гемоглобінурія . Чим обумовлена гемолітична анемія ?
У жінки народилася мертва дитина з багатьма аномаліями розвитку. Яке протозойне захворювання могло спричинити внутрішньоутробну загибель плоду?
Реакція імунофлюоресценції широко використовується для експрес-діагностики багатьох бактеріальних та вірусних інфекцій:
У 20-річного наркомана з'явилися скарги на слабкість, артралгії , нудоту. Через 5 днів шкіра та селери стали жовтуватими , сеча-темна, кал-світлий , спостерігається збільшення печінки:+ 2,0 см, селезінки: +1,0 см. В крові: лейкоцити – 3,5•10⁹/л, лімфоцити -45%, загальний білірубін- 180 мкмоль/л, АлАТ- 72 Од/л, протромбіновий індекс -76% . Методом ІФА в крові виявлені : НbsAg, anti-HBCorIgM. Вкажіть діагноз:
У сечі 3-х місячної дитини виявлено підвищений вміст гомогентизинової кислоти. Сеча при стоянні на повітрі темніє. Для якого з нижче перерахованих захворюваннь характерні описані зміни?
Пацієнтка госпіталізована зі скаргами на часті болі в кістках, переломи ребер. Було припущено множинну мієлому . Який біохімічний показник буде мати найбільше діагностичне значення?
Лаборанту гістопатологічної лабораторії доручили провести імуногістохімічну методику в гістологічному зрізі тканини. Що намагаються виявити за допомогою імуногістохімічного методу дослідження?
До терапевтичного стаціонару госпіталізовано хвору 56-ти років, зі скаргами на відродження великої кількості мокротиння, задишку. При макроскопічному дослідження виявлено: характер мокротиння гнійно-слизовий та розшарований ; при мікроскопії : знайдено пробки Дітріха, лейкоцити , кристали жирних кислот та гематоїдину . Для якої патології характерні ці зміни?
Медична сестра закінчує промивання шлунка дитині 6-ти місяців. Який прийом може використати медсестра для попередження аспірації шлункового вмісту під час виймання зонда ?
Пацієнта турбує оперізуючий біль у верхній половині живота, нудота, блювання, що не приносить полегшення, пронос. Попередній діагноз: гострий панкреатит. Яке лабораторне дослідження є найбільш інформативним для уточнення діагнозу?
Бактеріологічна лабораторія перевіряє воду відкритих водойм на присутність вібріонів. Яке середовище вибрав лаборант для посіву проби води ?
У пацієнтки в ділянці плеча та спини дерматолог виявив плями світло коричневого кольору, поверхня яких лущиться. Що необхідно підготувати для діагностики висівко подібного лишаю ?
У мазку крові при підрахунку лейкоцитарної формули лаборант виявив кулясті фіолетово-червоні включення , розміщені по периферії еритроцитів в кількості одного , рідше двох-трьох , розміром 1-2мкм кожний, поява яких є першою ознакою наступаючого гемолізу , а також токсичного гемолізу, а також токсичного ураження крові. Які це включення?
У дитини 6-ти років встановлено клінічні ознаки ангіни. У мазках зі слизової оболонки зіву та носу мікроскопічно виявлені грампозитивні розташовані під кутом паличкоподібні бактерії з потовщеннями на кінцях . Збудники якого захворювання мають таку морфологію?
У молодої дівчини після укусу змії з'явилось жовте забарвлення шкіри, слизових оболонок і селери. За рахунок якого пігменту виникло таке забарвлення?
З пологового будинку мають виписати новонароджену дитину після лікування гонобленореї . Які умови виписки дитини додому?
Визначення групи крові проводять за допомогою стандартних сироваток , стандартних еритроцитів відомих груп крові та цоліклонів анти-А і анти-В . З якою метою додають фізіологічний розчин?
З метою санітарно-бактеріологічного контролю до лабораторії доставлена вода централізованого постачання. У якому об'ємі води визначають загальне мікробне число ?
При мікроскопічному дослідженні колоній, отриманих при посіві мокротиння пацієнта з підозрою на туберкульоз на середовище Левенштейна-Йенсена виявлено сплетіння паличок у вигляді джгутиків (корд-фактор). З якими компонентами хімічного складу збудника туберкульозу пов'язаний цей морфологічний феномен ?
При дослідженні загального аналізу сечі 7-річної дитини , яка звернулася до лікаря зі скаргами на болі у попереку і підвищення температури до 38°С, виявлено підвищення кількості лейкоцитів до ½ поля зору і рівня білку до 0,99 г/л , еритроцити поодинокі, сеча каламутна, слиз +++. Про яку патологію можуть свідчити вказані зміни?
У пацієнта з черепно-мозковою травмою спостерігається рівномірне за глибиною дихання з періодичними тривалими паузами . Який тип дихання у нього?
Бактеріологічний метод діагностики черевного тифу передбачає роботу з матеріалом від пацієнта залежно від терміну захворювання. Який матеріал доцільно використовувати на першому тижні захворювання?
До хірургічного відділення привезли потерпілого в бійці чоловіка із закритою травмою живота . При дослідженні крові та сечі виявлено підвищення вмісту амілази . Для ушкодження якого органу характерні такі зміни?
Для створення безпечних умов праці персоналу в радіологічній лабораторії необхідно застосовувати принцип захисту екрануванням . З якого матеріалу повинні бути захисні екрани?
До лікаря звернувся хворий зі скаргами на слабкість, підвищену стомлюваність, млявість , сонливість. Турбують відчуття спраги та поліурія. Лабораторно виявлені помірна гіперглікемія та глюкозурія , підвищений вміст 17-'кетостероїдів у сечі. Який діагноз можна встановити?
Пацієнт скаржиться на зниження температури тіла, збільшення маси тіла, сонливість, млявість. При обстеженні встановлено підвищення концентрації тиреотропного (ТТГ) і зниження концентрації тироксину (Т4) і трийодтироніну (Т3). Для якого захворювання характерні дані симптоми?
При визначенні фактичного харчування жінки 30-ти років встановлено: частка енергоцінності добового раціону за рахунок білків -11%, жирів-30%, вуглеводів-59%. Які корективи слід внести до складу раціону з метою його гігієнічної оптимізації?
Хвора поступила у лікарню у важкому стані, без свідомості. Шкіра суха, очі запалі , ціаноз обличчя, тахікардія, запах ацетону з рота. Результати лабораторного дослідження: глюкоза крові – 20,1 ммоль/л, у сечі вміст глюкози -3,5%. Який імовірний діагноз можна встановити?
Яке тверде живильне середовище є 'золотим стандартом ' для висіву мікобактерій туберкульозу?
У хворого, що мешкає у високогір'ї збільшенна щитоподібна залоза . Встановлено діагноз- ендемічний зоб . З дефіцитом якого мікроелементу це пов'язано наймовірніше ?
Хворий 45-ти років скаржиться на значні болі у кістках, виражену слабкість; загальний стан середньої важкості. При дослідженні крові виявлений : моноцитоз-21%, плазматичні клітини-1% , ШОЕ- 72 мм/год. Загальний білок крові -97г/л. У сечі присутній білок Бенс-Джонса . В пунктаті грудини клітинний склад нормальний з наявністю плазматичних клітин до 4-7 у кожному полі зору. Про яку патологію слід думати?
Пацієнта протягом 3-х турбують порушення носового дихання, слизово-гнійні виділення з носа , головний біль. При передній риноскопії в серединіх носових ходах спостерігається смужка гною , набряк, гіперемія слизової оболонки порожнини носа. Який діагностичний метод необхідно призначити в першу чергу?
Лаборант працює на станції по очистці питної води і періодично на етапі водопідготовки додає у воду флокулянти , зокрема поліакриламід . З якою метою у воду додають флокулянти?
Серед працівників по виготовленню сироваткових препаратів виявлено носіїв патогенного стафілокока . На яке середовище слід посіяти патологічний матеріал для виявлення носіїв?
З метою мікробіологічної діагностики коклюшу використовують посів на спеціальне середовище. Вкажіть його назву :
При оцінці мікроклімату у квартирі було одержано такі дані: температура повітря-17°С, відносна вологість- 65%, швидкість руху повітря- 0,3м/с,. Дайте характеристику мікроклімату житлового приміщення?
В інфекційному стаціонарі на лікуванні перебуває пацієнт з діагнозом -черевний тиф . Яке із специфічних лабораторних досліджень є найбільш раннім та інформативним для підтвердження цього діагнозу?
Пацієнт скаржиться на утруднене носове дихання , слизово-гнійні виділення з носа , підвищення температури тіла, біль у ділянці правової щоки. Скарги з'явились після перенесеної ГРВІ. Про яку патологію можна думати?
Хворий скаржиться на загальну слабкість підвищену стомлюваність, дратівливість, кровоточивість ясен, носові кровотечі. При об'єктивному дослідженні: сухість та лущення шкіри, виявлені численн петехіальні крововиливи різної локаліза ЦП та виникнення подібних крововиливів у місцях тиску на шкіру. Дефіцит якого вiтаміну може викликати подібну клінічну картину?
Експертизу інвалідності встановлюс МСЕК. Яку групу інвалідності встановлюють особам постійною чи тривалою втратою працездатності, що потребують постійного догляду та допомоги.
Процес дроблення зиготи включає низку послідовних містичних поділів і завершується утворенням бластули. Який тип бластули характерний для людини?
Для дослідження до лабораторії до ставлена сперма чоловіка 30-ти років. Лабораторний діагноз- піоспермія . Що стало підставою для такого діагнозу?
Хворий 64-х років госпіталізований з діагнозом: рак товстої кишки, гостра кишкова непрохідність. Після дообстеження та підготовки виконана операція . Інраопераційно виявлено , що вся товста кишка до пухлини розширена з ознаками гострої кишкової непрохідності, крім того пухлина проростає в магістральні судини (аорту та ж порожнисту вену), тому виконано виведенння двостовбурової колостоми без резекції пухлини. Яка операція виконана хворому?
Хворий 58-ми років проведена люмбальна пункція з наступним дослідженням церебральної рідини , що витікала під тиском . Рідина каламутна, жовто-зеленого кольору , плеоцитоз , нейтрофіли , зміна співвідношення кількості клітин і підвищений вміст білку? Який найбільш імовірний діагноз?
У лабораторію доставлені мазки кісткового мозку хворого 13-ти років. Кістковий мозок бідний на клітинні елементи, мієлокаріоцити ретикулярні клітини , лімфоцити, плазматичні клітини . Зазначена картина характерна для:
У хворої 57-ми років повільно зростаюче утворення на шкірі щоки , з виразкою . Цитологічне дослідження зішкрябу щільні скупчення з клітин середніх розмірів. Ядра займають більшу частину клітини, дещо поліморфні і гіперхромні . Лусочки плоского епітелію, оксифільні маси. Цитологічний діагноз:
Пацієнт 39-років, первинний діагноз: оперізуючий герпес. При імунологічному обстеженні виявлено зниження основних показників Т-системи , підвищення рівня антитіл проти вірусу імунодефіциту людини. Яке заключення найбільш імовірне ?
Від пацієнта з підозрою на черевний тиф виділено чисту культуру Salmonella typhi . Яке середовище використано для виділення чистої культури?
В мазках-відбитках з пухирів на шкірі пацієнта виявлені акантолітичні клітини Тцанка. Про яке захворювання свідчать ці результати?
До медико-генетичної консультації звернулася мама з дівчинкою-підлітком зі скаргами на порушення статевого та фізичного розвитку. Мікроскопічне дослідження клітин слизової оболонки ротової порожнини показало відсутність статевого хроматину. Яке захворювання у дівчинки?
Жінка отримала позитивний результат тесту на вагітність. В основі даного тесту лежить виявлення в сечі гормону , який продукують структури зародку . Визначте даний гормон:
Хворого 54-х років оперують з приводу ендофітної пухлини антрального відділу шлунка. При ревізії виявили щільні збільшені лімфатичні вузли. Якими повинні бути дії хірурга ?
У сільській місцевості з відомчого водогону промислового підприємства , який є джерелом водопостачання населення, за лабораторними показниками виявлено перевищення вмісту хлоридів та сульфатів . Небезпека виявлення яких захворювань у першу чергу притаманна мешканцям вищезазначеного населеного пункту?
До лікаря звернулася жінка зі скаргами на кров'янисті виділення із соска при натисканні на грудну залозу . Яке дослідження необхідно провести в даному випадку?
Лаборанту гістопатологічної лабораторії доручили провести гістохімічну методику на амілоїд з барвником конго-червоним . Що виявляють цією методикою?
У хворого на хронічний гломерулонефрит має місце ізогіпостенурія. Який метод дослідження слід застосовувати для діагностики цього патологічного процесу?
Старша медсестра пояснює молодшій медсестрі, що існують різні види дезінфекції. Що відносять до фізичних методів дезінфекції?
У дитини 1-го року, яка лікувалася з приводу гострого , на 2-му тижні виникла гостра пневмонія з деструктивним перебігом . Який збудник ймовірніше за все є причиною хвороби у цієї дитини?
Дівчинка 4-х років поступила у гематологічне відділення зі скаргами на підвищення температури до 39ºС, осадгії. Під час огляду: стан дитини важкий, млява, не може стояти у зв'язку із болем у кістках, периферичні лімфатичні вузли – 1,5-2,0 см, гепатоспленомегалия.В загальному аналізі крові: еритроцити -3.2 10 ²/ Hb-87 г/л КП-0.8, тромбоцити-190-10% л. Лейкоцити -3,2-10% /л, лейкоцитарна формула: е-2%, п/я- 1% с/я- 0% , л-94% , м-3% , ШОГ 36 мм/год для встановлення діагнозу дитині перш за все необхідно провести також :
Пацієнт скаржиться на відчуття переповнення в епігастральній ділянці, загальну слабкість, відсутність апетиту , зниження маси тіла. В анамнезі – хронічний гастрит . Лікар підозрює у хворого розвиток онкологічного процесу. Яке дослідження необхідно провести для уточнення діагнозу?
Пацієнт неохоче відповідає на запитання, до чогось прислухається, іноді вимовляє беззмістовні фрази . Який метод дослідження є найбільш інформативним щодо наявності галюцинацій?
42рiчна жiнка звернулась в приймальне вiддiлення iз скаргами на iнтенсивний бiль в попереку i правiй здухвиннiй дiлянцi, що iррадiює в статевi губи, часте сечовипускання, нудоту. Захворiла три години тому, пiсля фiзичного навантаження. Об’єктивно: живiт м’який, дещо здутий, болючий в правiй здухвиннiй дiлянцi i чутливий в правому пiдребер’ї. Симптом Пастернацького - позитивний справа. Температура тiла - 37,3oЗагальний аналiз сечi: питома вага - 1016, бiлок - слiди, лейкоцити - 6-8 в полi зору, еритроцити - 12-16 в полi зору, свiжi. При хромоцистоскопiї: iндигокармiн з лiвого сечовода видiлився на 4-й хвилинi сильним струменем, справа - на 10 хвилинi слабким струменем. Яка найбiльш iмовiрна патологiя, що зумовлює таку картину?
У дівчинки 16-ти років з'явилися скарги на слабкість , запаморочення, підвищену стомлюваність , блідість шкірних покривів. У дівчинки 16 років з'явилися скарги на слабкість, запаморочення, підвищену стомлюваність, блідість шкірних покривів. Лімфатичні вузли, печінка і селезінка не збільшені. В периферичній крові: ер. - 2,1 Т/л, Нв - 70 г/л, к.п. - 1,0, ретикулоцити - 0,6%, лейкоцити - 4,7 Г/л, тромбоцити - 147 Г/л, е - 1%, п - 2%, с - 54%, л - 34%, м - 9%, ШОЕ - 30 мм/год. В мієлограмі - бласти 3%, елементи дизеритропоезу, гіперсегментація ядер нейтрофілів, кільцеві сідеробласти 5%, кістковий мозок гіперклітинний. Для якої патології характерні такі ознаки?
Пацієнт помер від гострої серцево-судинної недостатності. На секції: на передній стінці лівого шлуночка серця в міокарді виявлено фокус 1,5-2см жовтувато-сірого кольору з червоним вінчиком. Коронарні артерії нерівномірно звужені на 50% з атеросклеротичними бляшками. Про яке захворювання можна думати?
Дитина народилася недоношеною , страждає на синдром дихальних розладів . Що сприяє його розвитку?
Жінка 26-ти років поступила в пологове відділення з терміном вагітності 40 тижнів. Шийка матки розкрита , але скорочення матки відсутнє. Лікар ввів жінці гормональний засіб для посилення пологової діяльності . Назвіть цей засіб:
Для біохімічної діагностики інфаркту міокарда визначають активність в крові ряду ферментів та їх ізоферментних форм. Який ферментативний тест вважається найкращим для підтвердження або виключення діагнозу інфаркту в пер 2-голя болю за грудиною?
При дослідженні копрограми у дитини 8-ми років виявлено кал коричневого кольору , циліндричної форми, слабколужної реакції, м'якої консистенції. Мікроскопія: невелика кількість неперетравленої клітковини, поодинокі перетравленні м'язові волокна, незначна кількість мил. Про що можна думати в даному випадку?
У пацієнта підозра на хронічний холецистит. Яке дослідження є найбільш інформативним?
З метою отримання бактеріальних екзотоксинів мікроорганізми культивують у рідкому живильному середовищі. За допомогою якого методу можна очистити середовище від мікроорганізмів та отримати чисті екзотоксини ?
До пологового будинку госпіталізовано жінку на 36-му тижні вагітності для проведення допологової підготовки. При обстеженні жінки було взято мазок на кольпоцитодіагностику . Який тип клітин буде домінувати в піхвовому мазку ?
Після вживання грибів , консервованих овочів та картоплі , що довго зберігалася на відкритому повітрі під прямими сонячними променями та була зварена зі шкіркою , у хворого виникло відчуття гіркого присмаку у роті , подразнення глотки, блювання. Вкажіть імовірну причину захворювання:
Хвора 25-ти років скаржиться на значні пінисті пінисті виділення з піхви з неприємним запахом , печіння та свербіж в ділянці геніталій, хворіє впродовж тижня, має статеве життя поза шлюбом . При огляді: гіперемія слизової оболонки піхви , при дотику – кровоточить , виділення пінистого характеру . Яке дослідження доцільніше провести для встановлення діагнозу?
У 6-місячної дитини діагностовано дизентерію . Які особливості характеру випорожнень при даному захворюванні ?
Який метод забарвлення використовують для того, щоб виявити включення жиру , які локалізовані у клітинах кіркової речовини наднирника ?
Хворому на ішемічний інсульт було виконано ЯМРТ головного мозку, на якому виявлені ділянки ішемії . Яке з перерахованих захворювань є основною причиною виникнення у хворого гострого порушення мозкового порушення?
До дерматолога звернувся пацієнт , при огляді якого лікар виявив світлі плями на шкірі обличчя , шиї , верхніх кінцівок. Встановлено діагноз- вітиліго . Які клітини епідерміса зазнають змін при даній патології?
При внутрішньолабораторному контролі якості необхідно оцінити достовірність показників гемоаналізаторів двох типів . Який показник якості досліджень слід враховати?
Пацієнт скаржиться на підвищення температури до 38°С протягом трьох тижнів, кашель з виділенням мокротиння , посилене потовиділення в ночі . Об'єктивно : зниження маси тіла, шкірні покриви бліді. ЗАК: особливих змін немає . Рентгенологічно: по всіх легеневих полях визначаються множинні осередкові тіні, схильні до злиття. Яке лабораторне дослідження показане пацієнту в першу чергу?
При оцінці структури ендокринної патології в Україні було встановлено, що 30% припадає на цукровий діабет, 35% на дифузний зоб, 5% на вузловий зоб , 2%- на гіпотиреоз, 1%- тиреоїдит, 13%-на ожиріння, 10%-на інші. Визначте статистичний характер наведених показників:
В поліклініку звернувся лаборант, який при проведенні досліджень отримав опік очей кислотою . Скарги на набряк , гіперемію повік, біль при кліпанні , погіршення зору. Яке долікарське обстеження проводиться для виключення ушкодження рогівки?
Хворий 14-ти років захворів гостро. Скарги на біль у горлі, підвищення температури до 39ºС, збільшення задньошийних лімфатичних вузлів. У загальному аналізі крові: еритроцити - 3,7•1012/л, Нb- 116 г/л, тромбоцити - 310-109/л, лейкоцити - 12,0 •10º/л, лейкоцитарна формула: п/я- 3%, с/я- 13%, е -2%, M-2%, л-79% (з переважанням широкоцитоплазмених лімфоцитів), плазматичні клітини 1%. Виявлені атипові мононуклеари з вираженою базофілією цитоплазми. Який патологічний стан можна припустити?
Спеціалізована лабораторія шкірновенерологічного диспансеру веде дослідження сироваток хворих з метою діагностики сифілісу. Вкажіть, яка реакція використовується з цією метою?
При мікроскопічному дослідженні мокротиння: лейкоцити на все п/з , еритроцити-10-20 п/з, еластичні волокна поодиноко , кристалічні утворення у вигляді безбарвних табличок з одним або двома східцеподібно обламаними кутами . Які це кристали?
За допомогою гістохімічних методів дослідження в цитоплазмі клітини виявлені структури, наявність і кількість яких непостійна і залежить від метаболічної активності клітин. Назвіть цей компонент клітини:
Який метод використовується при фарбуванні мазків-відбитків з органів інфікованих тварин при сибірський виразці для виявлення капсули бактерій?
До лабораторії для аналізу доставлено мокротиння чоловіка 26-ти років , який впродовж тривалого часу скаржиться на напади задухи та кашлю . При мікроскопії виявлено велику кількість еозинофілів . Ваш лабораторний діагноз:
Провітрювання кімнати житлового приміщення здійснюється шляхом багаторазового відкривання кватирок впродовж дня . За яким з показників оцінюється ефективність провітрювання житлових кімнат?
При копролгічному дослідженні у хворого 32-х років , встановлено, що кал мазеподібний , в ньому знайдено краплі нейтрального жиру. Що може бути найбільш імовірною причиною таких змін?
Пацієнт 42-х років , впродовж 3-х діб відсутні випорожнення , лікарем призначена очисна клізма . Який об'єм води необхідно налити в кухоль Есмарха?
Внутрішньолабораторні помилки - це помилки, які допущені при виборі методу аналізатора та вході дослідження. Який вид помилки характеризується одиночним значенням досліджуваного компонента , що входить за межі погрішності?
Хворий 33-х років госпіталізований в стаціонар із зупиненою повторною кровотечею . Хворий виснажений, блідий. Hb-77 г/л , Ht-0,25. У зв'язку з наявністю анемії двічі була спроба переливання одногрупної А(ІІ) Rh(+) крові. Обидва рази переливання було зупинено у зв'язку з розвитком анафілактичної реакції . Переливання якого трансфузійного середовища необхідно в даному випадку?
В асцитичній рідині при мікроскопії , крім лейкоцитів та еритроцитів, виявлено великі клітини діаметром 25-30 мкм, ядра округлої форми , розташовані центрально , структура хроматину ніжна , цитоплазма ніжно-блакитна , базофільна, займає більшу частину клітини, нерідко з дистрофічними змінами. Для яких клітин це характерно?
При біохімічному аналізі крові у пацієнта виявлено підвищення активності аланінамінотрансферази (АлАТ) . В якому організмі ймовірно розвивається патологічний процес?
Пацієнт скаржиться на інтенсивні болі в лівій нозі, частіше в нічний час. Об'єктивно: в ділянці латеральної поверхні середньої третини лівого стегна пальпується пухлиноподібне утворення , нерухоме, кам'янистої щільності , без чітких контурів, набряк та гіперемія навколишніх тканин. Який метод дослідження буде найбільш інформативним для встановлення діагнозу?
Хвора 25-тм років звернувся до лікаря зі скаргами на головний біль, підвищення температури, лихоманку, а також біль, свербіж і печіння в області промежини. Який найнадійніший метод діагностики слід запропонувати?
В автомеханіків у виробничому приміщенні наприкінці робочого дня з'явились симптоми: головний біль , нудота, блювання, шум у вухах. Який токсичний чинник викликав виробниче отруєння?
Студент із В'єтнаму впродовж 5-ти років страждає на кишкові розлади , що чергуються періодами загострення та ремісії. Під час загострення самопочуття відносно задовільне , t°-36,7°C, біль у правій здвухлинній діляніці, пронос з домішками склоподібного слизу та крові. При ректороманоскопії виявлені глибокі виразки з підритими краями, дно вкрите брудно-жовтим гнійним нальотом на фоні незміненої оболонки. Вирішальне значення в діагностиці амебіалізу має виявлення в калі :
Дитина вдихнула гудзик , який за допомогою бронхоскопу був видалений із правого головного бронху. Цілісність якого епітелію буде порушена при цьому?
У молодого чоловіка після втрати 25% об'єму крові внаслідок травми у крові з'явились поодинокі оксифільні нормоцити , ретикулоцитоз-20%. Яка анемія за здатністю кісткового мозку до регенерації розвинулася у пацієнта?
У пацієнта 45-ти років скарги на сильний біль в поперековій ділянці зліва , який іррадіює в стегно , часте сечовипускання , одноразове блювання. Симптом Пастернацького позитивний зліва . Який препарат найдоцільніше використати для надання першої медичної допомоги?
Піцієнт в коматозному стані . Відомо , що впродовж 2-х тижнів його турбував головний біль , загальне нездужання. В нейростатусі- менінгеальний симптомокомплекс . В лікворі- лімфатичний плеоцитоз, глюкоза -1,2 ммоль/л, впродовж доби утворилася фібринозна плівка . Яке захворювання можна запідозрити?
При виробництві вакцин мікроорганізми культивують на синтетичних живильних середовищах . Які мікроорганізми НЕ РОСТУТЬ на синтетичних живильних середовищах ?
При складанні раціонів для здорових осіб важливим є створення умов для оптимального надходження мінеральних речовин у організм людини . В залежності від вмісту у продуктах харчування мінеральні речовини поділяють на три групи: макро-, мікро- та ультрамікроелементи. Які мінеральні речовини відносяться до макроелементів ?
З метою прижиттєвого дослідження мікроорганізмів у матеріалі лаборант використав імерсійну систему , скелець з напівсферичним заглибленням, покривне скельце, суспензію бактерій . Який метод мікроскопічного дослідження було використано?
У хворого 47-ми років збільшена печінка, болюча при пальпації. При дослідженні крові спостерігається лейкоцитоз , еозинофілія , помірне підвищення ШОЕ. Як з'ясувалося , хворий захоплюється риболовлею . Які яйця має виявити лаборант для підтвердження діагнозу опісторхоз ?
Чоловік 45-ти років тривалий час зловживає алкоголем і після 3-денного запою став збудженим , агресивним , увечері з'явились галюцинації загрозливого характеру . В який заклад охорони здоров'я необхідно скерувати пацієнта для попередження соціально-небезпечних дій ?
З метою зниження променевого навантаження персоналу рентгендіагностичного кабінету необхідно використовувати принцип протирадіаційного захисту часом . Практична реалізація цього принципу залежить від :
У дитини 2-х років виникли судоми внаслідок зниження концентрації іонів кальцію в плазмі крові. Зниження функції якої залози внутрішньої секреції це зумовлено?
Чоловік 25-ти років скаржиться на виділення з уретри переважно в ранковий час , які з’явилися через тиждень після випадкового статевого контакту з малознайомою жінкою. Яке дослідження доцільно провести?
Хвора 32-х років скаржиться на підвищену збудливість, плаксивість, зниження ваги з одночасним підвищенням апетиту,турбує підвищена чутливість , серцебиття , загальна слабкість. При огляді: екзоітальм, збільшення щітоподібної залози. Попередній діагноз: дифузний токсичний зоб. Рівень яких лабораторних показників підтвердить діагноз ?
До лікаря звернувся працівник м’ясокомбінату зі скаргами на лихоманку , яка триває вже9 діб, біль у м’язах , кістках , суглобах, пітливість. Імовірний діагноз : бруцельоз. Яка серологічна реакція зможе підтвердити діагноз ?
Чоловік 27-ми років виглядає старшим за свій вік , дратівливий , довгий час « нюхає порошок», після чого настає стан ейфорії , з’являються балакучість , рухове збудження. Яке обстеження доцільно призначити першочергово?
У хворого на холеру визначено ІІІ ступінь зневоднення . Зміни яких показників крові будуть найінформативнішими при лабораторних дослідженнях у даному випадку?
На розтині тіла померлого чоловіка 72-х років спостерігається значне виснаження та зміна кольору тканини серця і печінки до коричнево-бурого кольору. При гістологічному дослідженні в кардіоміоцитах , гепатоцитах та цитоплазмі нейронів виявлено накопичення гранулярного золотаво-коричневого пігменту. Який пігмент був знайдений?
Для лабораторної діагностики вірусних захворювань різноманітні серологічні реакції . Однією з таких реакцій є реакція нейтралізації , яка базується на взаємодії типоспецифічної сироватки і віруса. У результаті позитивної реакції спостерігається зміна забарвлення або її відсутність. Як називається така модифікація реакції нейтралізації ?
Працівників клініко-діагностичної лабораторії необхідно вакцинувати проти гепатиту В. Вкажіть , який препарат для цього використовується?
У лабораторії проводилися дослідження з діагностики правця. Яким методом стерилізації можна знищити виділені культури збудника правця?
У лікарню госпіталізовано дитину з діагнозом : стафілококовий сепсис. На яке живильне середовище потрібно посіяти кров з метою виділення збудника?
У кабінеті інфекційних захворювань на обліку перебувають особи, які перехворіли на сальмонельоз . Вкажіть вид носійства, якщо збудник сальмонельзу висіяно через 6 років після хвороби:
Хворому на виразкову хворобу шлунка призначили уреазний тест. Це метод виявлення:
У воїна після тривалого бігу по твердій , кам’янистій місцевості, з’явилася короткочасна гемоглобінурія. Що є причиною появи гемоглобінурії?
До інфекційної лікарні надійшов пацієнт зі скаргами на підвищення температури тіла, біль внизу живота зліва, часті випорожнення у невеликому обсязі з домішками слизу та крові , тенезми. Яку хворобу можна припустити у хворого?
Пацієнт 36-ти років скаржиться на надлишкову вагу , сонливість, слабкість , оволосіння оюличчя. Після об’єктивного обстеження запідозрено хворобу Іценко-Кушинга. Який лабораторний показник є найбільш інформативним в даному випадку?
Пацієнтка 35-ти років скаржиться на напади ядухи з експіраторною задишкою, кашель. Поставлено діагноз: бронхіальна астма. Які об’єктивні симптоми характеризує це захворювання?
Чоловік , який палить більше 10-ти років, скаржиться на постійне покашлювання, біль у грудях, схуднення. Лікар запідозрив у пацієнта рак легенів . Який метод дослідження є найбільш інформативним для верифікації діагнозу та уточнення локлізації первинної пухлини при даній патології?
При лабораторному дослідженні молока встановлено: густина01,020, кислотність-20Т, жирність-2,5%, проба з розчином Люголя- позитивна. Які методи фальсифікації було використано?
У хворого похилого віку спостерігається збільшення в розмірах кистей та стоп, носа, губ, язика та нижньої щелепи. З підвищенням кількості якого гормону пов’язані вказані зміни?
При видобуванні залізної руди концентрація пилу в повітрі робочої зони упродовж багатьох років перевищує гранично-допустиму концентрацію(ГДК) в 3-7 разів. Яке професійне захворювання може виникнути у працівників?
Після закінчення будівництва нової лікарні терапевтичного профілю головному лікарю закладу запропоновано здійснити посадку зелених насаджень на території лікарні. Який відсоток території необхідно озеленити ?
Чоловік 53-х років скаржиться на виражений біль у кістках , загальну слабкість. У крові : виражена анемія, тромбоцитопенія, у мазку-65% лімфоцитів, ШОЕ- 69мм/год. При проведенні імуноелектрофорезу з моноспецифічними сироватками виявлений М-градієнт. Про яке захворювання слід думати?
У 8-місячної дитини виявлена плоска потилиця, воронкоподібна деформація грудної клітини з заглибленням по лінії прикріплення діафрагми, відсутні молочні зуби. Про яку патологію можуть свідчити вказані зміни?
Хвора напередодні операції знаходилась у стресовому стані .При цьому зросла частота серцевих скорочень . Збільшення концентрації якого гормону в крові супроводжує цей стан?
У гірському селі зареєстровано випадки захворювання на ботулізм на підставі клінічної картини. Які з перелічиниї продуктів необхідно у першу чергу відібрати лаюоранту у даному випадку для підвердження діагнозу?
До лікаря звернулась пацієнтка зі скаргами на зниження апетиту, нудоту, закрепи, головний біль, дратівливість. При обстеженні в сироватці крові виявлено підвищення концентрації піровиноградної кислоти. Дефіцит якого вітаміну домінує у пацієнтки?
У мокротинні пацієнта з підозрою на пневмонію виявлено грампозитивні диплококи у вигляді полум’я свічки, оточені капсулою. Які мікроорганізми виявлені?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома