1. У дитини 6 років, з діагнозом пухлини діафізу стегнової кістки під час обстеження відмічено наявність кількох метастатичних вогнищ іншої кісткової локалізації. При гістологічному описі вказується, що первинна пухлина переважно складається із округлих клітин, з бідною цитоплазмою, які мають незначну тенденцію до утворення псевдорозеток, і проявляють себе поодинокими мітозами. Вказані зміни характерні для:
2. У жінки 65 років видалено пухлиноподібне утворення 1,0 х 1,0 × 0,8 см, що росло під шкірою стегна. Макроскопічно: різнокаліберні часточки з жирових клітин, що розділені прошарками із сполучної тканини. Назвіть це утворення.
3. У патогістологічну лабораторію надіслано кусочок шкіри з підшкірною клітковиною. Макроскопічно: в підшкірній клітковині знайдена щільна пухлина, добре відмежована від навколишніх тканин. При мікроскопічному дослідженні - пухлинне утворення представлено хаотично переплетеними пучками колагенових волокон і невеликою кількістю вогнищево - розташованих сполучнотканинних клітин. Яка пухлина виділена:
4. У хворого з серологічно підтвердженим діагнозом СНІД на шкірі нижніх кінцівок зʼявились зростаючі в кількості, яскраво-червоні папули і вузлики зливного характеру. Під час гістологічного дослідження відмічено формування судинних щілин, капілярів із екстравазальним розміщенням еритроцитів. Вказані зміни характерні для:
5. Вкажіть на найбільш часту локалізацію десмоїда.
6. Назвіть злоякісну пухлину кісткової тканини.
7. При інцізійній біопсії молочної залози виявлені ознаки тканинного атипізму, які складаються з порушення співвідношення паренхіми і строми, з перевагою останньої, наявність різних розмірів і форми залозистих структур, які вистелені одношаровим проліферуючим епітелієм. Ваш діагноз?
8. У новонародженого на шкірі обличчя знайдено червоносиня плоска пухлина розміром 5 х 4 х 0,3 в капсулі. Мікроскопічно: пухлина складається з крупних тонкостінних судинних порожнин ендотеліальною вистілкою, наповнених кровʼю. Назвіть пухлину.
9. При гістологічному вивченні пухлинного утворення з литкових мʼязів ноги, знайдені клітини, котрі нагадують ембріональні мʼязи без ознак клітинного атипізму. Ваш діагноз.
10. При біопсії молочної залози, виявлені поліморфні атипові клітини, з наявністю великої кількості патологічних мітозів, розташовані тяжами в розвинутій фіброзній стромі та ділянці некроза.
11. При огляді хворої 25 років обʼєктивно: права половина тіла нижньої щелепи веретеноподібно роздута, пальпаторно тверда, поверхня її гладка. При пункції - рідина бурого кольору. В пункційному біоптаті: однотипні одноядерні клітини типу остеобластів та гігантські багатоядерні клітини, з осередками лакунарної резорбції кістних балок. Зустрічалися дрібні крововиливи і зерна гемосидерину. Який найбільш вірогідний діагноз?
12. У молодої жінки видалили пухлину дистального кінця стегнової кістки, яка швидко росла. Макроскопічно пухлина строката з ділянками різних кольорів - від біло-сірого до коричнево-червоного, пухкої консистенції. Мікроскопічно: основний тканинний компонент пухлини представлений кістковими та остеоїдними структурами, що вистелені атиповими остеобластами з патологічними мітозами; безліччю тонкостінних судин. Який діагноз найбільш ймовірний?
13. У дитини 6 місяців на шкірі шиї виявлений плоский вузол червоного кольору, при натисканні склом вузол блідне. Який найбільш імовірний діагноз?
14. У молодої людини в мʼяких тканинах лівого стегна зʼявилося безболісне новоутворення без чітких меж. У біоптаті тканина новоутворення нагадує "рибʼяче мʼясо", складається з незрілих фібробластоподібних клітин з мітозами, які проростають у мʼязи. Ваш діагноз?
15. У хворого 17 років інтраопераційно на нижній поверхні печінки виявлена пухлина розмірами 4,5×5,0×3,5см з субсерозною локалізацією, темно-червоного кольору, на розрізі представлена порожнинами зі значним вмістом крові. Встановіть можливий діагноз.
16. На розрізі в легенях визначаються численні великі кровʼянистого вигляду вузли. Мʼякі тканини правого стегна з проростанням пухлинної тканини без чітких меж з масивними крововиливами та вогнищами некрозу. Мікроскопічно будова пухлини мʼяких тканин стегна і вузлів у легенях однотипна - виявляються атипові клітини судинної стінки, масивні судинні порожнини і поля некрозу. Ваш діагноз?
17. На розтині в ділянці лівого стегна виявлена пухлина, яка за зовнішнім виглядом нагадує "рибʼяче мʼясо". Пухлина росте зі стегнової кістки, проростаючи в навколишні тканини. Встановіть діагноз за макроскопічним описом.
18. При гістологічному дослідженні кістозного утворення шкіри виявлено, що структурним компонентом стінки кісти є придатки шкіри. Який тип патології відповідає зазначеним змінам?
19. У хлопчика 14-ти років виявлено збільшення в обсязі нижньої третини стегна, місцеву гіперемію, посилення венозного малюнка в зоні патологічного процесу. Рентгенологічно - кірковий шар стегнової кістки зруйнований, структури колінного суглоба збережені. При дослідженні біоптату виявлено скупчення атипових остеобластів з множинними мітозами і ділянками аномальних кісткових балок, ознаки інвазії в прилеглі тканини. Діагностуйте захворювання.
20. На гістологічне дослідження доставлена видалена під час операції матка. Під слизовою оболонкою виявлені численні округлої форми вузли, чітко відмежовані від довколишньої тканини. Мікроскопічно пухлини складаються з пучків гладких мʼязів з ознаками тканинного атипізму. Який Ваш діагноз?
21. Пухлина матки (післяопераційний матеріал) макроскопічно: мʼякої консистенції, з крововиливами та ділянками некрозу, на розрізі нагадує рибʼяче мʼясо. При гістологічному дослідженні встановлено ознаки вираженого клітинного і тканинного атипізму, зустрічаються клітини з патологічними фігурами мітозів. Встановіть діагноз.
22. Під час операції з приводу гострого апендицита, що розташований під печінкою, хірург випадково виявив в стінці шлунка хворого чітко відокремлений вузол щільної консистенції сірого кольору, волокнистий на розрізі, діаметром до 3,0 см. При мікроскопічному дослідженні виявлено: тканина вузла (із використанням забарвлення пикрофуксином) складається з пучків веретеноподібних клітин без клітинного атипізму, що йдуть у різних напрямках і мають жовтий колір. Між ними зустрічаються невеликі прошарки сполучної тканини червоного кольору. Для якої пухлини шлунка характерні ці морфологічні зміни?
23. У патогістологічну лабораторію для дослідження доставлена матка. У товщі міометрія виявлено 5 вузлів різного розміру, з чіткими межами, щільної консистенції, на розрізі сірого кольору, волокнистої будови. Мікроскопічно при фарбуванні пікрофуксином видно різної товщини прошарки веретеноподібних клітин, які йдуть у різних напрямках і пофарбовані у жовтий колір. Між ними широкі прошарки сполучної тканини червоного кольору. Така морфологічна картина найбільш характерна для:
24. У дитини на шкірі передпліччя виявлений синюшний вузол з горбистою поверхнею. Мікроскопічно вузол складається з розгалужених судин капілярного типу з вузькими просвітами, базальної мембраною і кількома рядами ендотеліальних клітин. Назвіть пухлину.
25. В шкірі виявлена щільна, рухома, чітко відмежована від оточуючих тканин пухлина. На розрізі вона білого кольору, представлена волокнистою тканиною. Мікроскопічно - хаотично переплетені колагенові волокна, клітин мало. Назвіть пухлину.
26. У молодої жінки видалили пухлину дистального кінця стегнової кістки, яка швидко зростала. Макроскопічно: пухлина строкатого вигляду - від біло-сірого до коричнево-червоного кольору, пухкої консистенції. Мікроскопічно: основний тканинний компонент пухлини представлений кістковими та остеоїдними структурами, вистеленими атиповими остеобластами з патологічними мітозами, безліч тонкостінних судин. Який найбільш вірогідний діагноз?
27. При мікроскопічному дослідженні пухлини верхньої губи, виявлено, що вона побудована з численних щілиноподібних порожнин, стінка яких вистелена сплощеним ендотелієм, заповнених рідкою кровʼю і згортками. Поставити діагноз.
28. На зовнішній поверхні стегна пальпується щільний вузол без чіткої межі, діаметром біля 10 см. Мікроскопічно: пухлина складається з незрілих фібробластоподібних клітин з патологічними мітозами і колагенових волокон. Пухлинні клітини проростають між мʼязовими волокнами. Ваш діагноз.
29. У хворого 75 років із заочеревинної клітковини видалена пухлина розмірами 16х8х6см. Мікроскопічно: анаплазовані жирові клітини з ознаками клітинного атипізму, поліморфізму. Зустрічаються величезні спотворені клітини, що мають в цитоплазмі жирові крапельки. Найбільги вірогідним слід вважати діагноз:
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома