1. У хворого з підозрою на чуму взято на дослідження пунктат з пахових лімфовузлів. Матеріал висіяно на щільне живильне середовище. Який вигляд повинні мати колонії у випадку підтвердження діагнозу чуми?
2. Хворий Н. поступив у лікарню зі скаргами на блювоту, запаморочення, подвоєння в очах, важкість при ковтанні. Лікар запідозрив ботулізм. Які методи діагностики доцільно використати для підтвердження діагнозу?
3. Мікробіологічна лабораторія одержала завдання підготуватись до дослідження матеріалів, підозрілих на зараження спорами збудника сибірки. Який з перерахованих нижче діагностичних препаратів дозволить провести швидке їх виявлення?
4. У бактеріологічній лабораторії, під час мікроскопії мазків з харкотиння хворого на хронічне легеневе захворювання, забарвлених за Цілем-Нільсеном, виявлено червоні палички. Яка властивість мікобактерії туберкульозу виявлена при цьому?
5. При медичному обстеженні учнів 1 класу поставлена проба Манту. З 35-ти учнів у 15-типроба Манту була негативною. Що необхідно зробити дітям з негативною пробою Манту?
6. У лікаря, при огляді з некротичною флегмоною щелепно-лицевої ділянки, виникла підозра на газову гангрену. При мікроскопії гнійних виділень з рани виявлено грампозитивні мікроорганізми паличкоподібної форми. Яке поживне середовище повинно бути використане для виділення чистої культури збудника?
7. При бактеріологічному дослідженні випорожнень чотиримісячної дитини з симптомами гострої кишкової інфекції на середовищі Ендо виросли у великій кількості червоні колонії. Які це можуть бути мікроорганізми?
8. У харкотинні хворого з підозрою на пневмонію виявлено грампозитивні диплококи, трохи подовжені з дещо загостреними протилежними кінцями. Які мікроорганізми виявлені у харкотинні хворого?
9. В дитячому садку планується проведення вакцинації проти кашлюку. Який з наведених препаратів необхідно використати з цією метою?
10. Після введення вакцини БЦЖ немовлятам імунітет до туберкульозу триває доти, поки в організмі є живі бактерії вакцинного штаму. Як найбільш правильно назвати такий вид імунітету?
11. В інфекційну лікарню поступила дівчинка 7 років з високою температурою, скаргами на біль у горлі, загальну слабкість. Лікар запідозрив дифтерію і дав вказівку взяти матеріал із зіву і виділити чисту культуру збудника. Виберіть, що із перерахованого є вирішальним для підтвердження діагнозу «дифтерія» після виділення чистої культури збудника:
12. При посіві матеріалу із зіву хворого ангіною на кровʼяно-телуритовий агар виросли колонії діаметром 4-5 мм, сірого кольору, радіально покреслені (у вигляді розеток). Під мікроскопом грампозитивні палички із булавоподібними потовщеннями на кінцях, у мазках виглядають досить характерно і нагадують купку розкиданих сірників. Які це мікроорганізми?
13. Від хворого виділені нерухомі бактерії овоїдної форми з біполярним забарвленням. В організмі утворюють ніжну капсулу. На агарі утворюютьколонії з мутно-білим центром, оточеним фестончатою каймою, що нагадують мереживо. Продукують "мишачий токсин".
Дані властивості притаманні для збудника:
14. З калу та блювотних мас від хворого з підозрою на холеру були виділені культури вібріонів. Проведення якої реакції дозволить визначити вид мікроба, що викликав це захворювання?
15. Від хворої дитини на цереброспінальний менінгіт отримано спинномозкову рідину мутного характеру, яка вміщує велику кількість лейкоцитів. Якою із серологічних реакцій слід скористатися для експрес-діагностики захворювання?
16. З крові хворого виділена культура збудника черевного тифу. Які культуральні властивості характерні для цього збудника?
17. Лікар - педіатр при огляді трьохмісячної дитини відмітив, що слизова оболонка й порожнини рота, а також язик, вкриті щільним білим нальотом. В матеріалі, взятому з місця ураження, бактеріолог виявив наявність грибів дріжджеподібної форми, в звʼязку з цим запідозрили мікоз, що найчастіше зустрічається у дітей такого віку, а саме:
18. При дослідженні вмісту каріозної порожнини були виявлені різні види бактерій. Які з них мають найважливіше значення в розвитку карієсу?
19. Через 7 днів після пластичної операції, у пацієнта розвинувся правець. Виникла підозра, що причиною був контамінований збудником правця шовний матеріал, який був доставлений в бактеріологічну лабораторію. Яке живильне середовище необхідно використати для первинного посіву матеріалу?
20. Хворий поступив до інфекційного відділення з підозрою на холеру. Який основний метод дослідження необхідно використати для підтвердження діагнозу?
21. При мікроскопічному дослідженні фекалій від хворого з явищами профузного проносу, багаторазового блювання та наростаючої інтоксикації, було виявлено грамнегативні палички, що нагадували кому і розташовувались групами у вигляді табунців риб. Культура збудника була виділена через середовище накопичення - 1% пептонну воду, де вона утворювала ніжну плівку. Збудник якого захворювання був виділений з фекалій хворого?
22. До лабораторії особливо небезпечних інфекцій доставлено матеріал хворого з підозрою на холеру. Який метод експрес діагностики може підтвердити цей діагноз?
23. На дослідження в бактеріологічну лабораторію було відправлено випорожнення хворої дитини грудного віку, з яких виділена культура ентеропатогенних кишкових паличок 055K59. На основі яких критеріїв виділена культура віднесена до ЕПКП О55?
24. При мікроскопічному дослідженні виділень з уретри хворого гострим уретритом виявлені бобоподібної форми мікроорганізми діаметром до 1 мкм, розміщені парами та розташовані всередині лейкоцитів. Які це мікроорганізми?
25. У щелепно-лицеве відділення поступив хворий з абсцесом, який виник після видалення зуба. Лікар зробив припущення, що збудником гнійно - запального процесу є стафілокок. Яке поживне середовище буде використане для виділення цього збудника?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома