1. Установіть послідовність описаних подій Національно-визвольної боротьби українського народу проти польського панування в 17 ст.
А) «Бачу зле, бо віддав Хмельницький всіх нас у неволю московському цареві… Сам із військом козацьким присягнув і місто Київ силою під каранням мечем до того привів, що присягли всі…»
Б) «Сповнені великої радості, вітаємо твою достойність королівську милість зі світлою перемогою над татарами й козаками Хмельницького під Берестечком…»
В) «Наш підданий гетьман Б.Хмельницький, майже поєднавши свої війська з угорцем Ракочієм, послав до Польської держави наказного гетьмана Антіна Ждановича, і Богуна, й інших начальників для спустошення…
Г) «Тих польських ратних людей біля Жовтих вод самовільні козаки, з’єднавшись із татарами, всіх побили, а інших у полон взяли живими разом із сином коронного гетьмана Потоцького»…
. Хто з козацьких провідників проголосив таку програму своїх дій: «Правда то, що я лихий, малий чоловік, але мені то Бог дав, що я єсть єдиновладцем і самодержцем руським! Виб’ю з лядської неволі руський народ увесь! Перш я за свою шкоду і кривду воював – тепер буду воювати за нашу православну віру! … За границю на війну не піду! Шаблі на татар і турків не підніму! Досить маю на Україні, Поділлі і Волині… тепер досить достатку і пожитку в землі і князівстві моїм – по Львів, по Холм і Галич?»
. Ліквідація магнатського землеволодіння, панщини, масове покозачення селянства, формування нової еліти суспільства на основі козацької старшини відбулися в результаті
Які битви національно-визвольної війни середини 17 ст. відбулися в 1649- 1651 роках?
. Коли відбулися події, про які йдеться мова в уривку з джерела?
«Через рік після перемоги під Берестечком повністю загинуло польське військо. Того ж року господарю Василє довелося влаштовувати весілля своєї дочки Розанди з Тимошем, сином козацького гетьмана Хмеля…»
Встановіть послідовність подій національно-визвольної війни:
А) Віленське російсько-польське перемир’я
Б) Битви на Жовтих Водах і під Корсунем
В) Молдавський похід козацького війська та Батозька битва
Г) Укладення Березневих статей козацьким посольством з московським урядом
З якими державами встановив дипломатичні стосунки гетьманський уряд протягом 1648-1657 років:
1 Венецією та Швецією
2 Іспанією та Францією
3 Московією та Молдавією
4 Голландією, Бранденбургом
5 Австрією та Ватиканом
6 Валахією та Трансільванією
7 Османською імперією та Кримським ханством
Як сучасники називали державу, утворену внаслідок національно-визвольної війни.
« А тепер у нас за ласкою Божою… тут у всім краю сіверському ні воєводи, ні старости ані писаря немає. Боже дай, здоров був пан Богдан Хмельницький, гетьман ____________! А пан полковник у нас тепер за воєводу, а пан сотник за старосту, а отаман городовий за суддю»
Які зміни в соціально-економічному житті сталися на землях козацької України внаслідок Національно-визвольної війни?
1 Здобуття більшістю селян та міщан особистої свободи
2 Розбудова нових міст та містечок, яких лише на Київщині та Брацлавщині з’явилось більше 300
3 Втрата українською земельною аристократією привілейованого становища, натомість зростання ролі козацтва
4 Концентрація влади та основних багатств в руках козацьких низів
5 Розширення переліку різних повинностей на користь новоутвореної держави, а також зростання кількості господарств із застосуванням примусової праці залежних селян.
. З якого документу часів Національно-визвольної війни наведено уривок?
« Щодо кількості війська, бажаючи вигідно використати своїх підданих, усвідомлюючи їх послуги для самого себе і Речі Посполитої, дозволяє40-тисячний реєстр Війська Запорізького упорядкувати гетьманові того ж війська, щоб він був складений відповідно до договору… Гетьман Війська Запорізького має з підписом своєї руки скласти поіменний реєстр всіх тих, хто буде записаний в козаки, а всі інші своїм панам підлягали…»
Після якої з битв було підписано мирний договір?
Як називався документ, який видавав гетьманий, що мав силу закону?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома