Фельдшер швидкої допомоги прибув на виклик до 7-ми річної дитини, у якої під час гри з дрібними іграшками раптово виник сильний кашель, задуха, втрата свідомості. Пульсація на сонних артеріях послаблена, самостійне дихання відсутнє. Що слід фельдшеру виконати в першу чергу?
Під час профілактичного огляду дитини 1-го місяця, мати поскаржилась фельдшеру ФАПу на неспокій, поганий сон, почервоніння та лущення шкіри щік, появу жовтих лусочок на тім’яній ділянці голови, схильність до нестійких випорожнень. Який найбільш ймовірний діагноз?
До фельдшера звернулася дитина зі скаргами на періодичну нудоту, свербіж у ділянці ануса, зниження апетиту. Який метод обстеження слід призначити для поставки діагнозу?
Після народження дитини на 1-й хвилині життя ЧСС становить менше 100/хв., дихання нерегулярне, акроціаноз, рефлекси слабкі, тонус м’язів знижений. Синюшність шкіри обличчя, стоп і кистей. Якому патологічному стану відповідає симптоматика?
При проведенні огляду ротової порожнини у новонародженої дитини фельдшер ФАПу помітив білий наліт на слизовій оболонці рота та язиці. Наліт нагадує молоко, що зсілося. Який найбільш імовірний збудник міг спричинити дане захворювання?
До фельдшера на ФАП звернулася мати з 6-місячною дитиною. Мати
скаржиться, що у дитини нежить, підвищення температури тіла, сльозотеча, дитина відмовляється від їжі, з’явився висипу на обличчі, шиї. Дитина хюріє 3-ю добу. При огляді: кашель, кон’юктивіт, світлобоязнь, висип на обличчі, шиї папульозного характеру. Який Ваш діагноз?
Дитина народилась від ВІЛ-інфікованої матері з оцінкою за шкалою Апгар - 8 балів, масою тіла - 3200 г, довжиною - 50 см. Загальний стан задовільний. Антиретровірусна терапія не проводилась. Через який час можна визначити методом ІФА наявність ВІЛ-інфекції у дитини?
Фельдшера швидкої допомоги викликали до дитини 10-ти років. Мати дитини скаржиться на появу ціанозу, задишку. Напередодні під час їжі, дитина голосно сміялась. На момент огляду дихання затруднене, кашель, ціаноз шкіри. Якої допомоги потребує дитина?
6-місячне немовля з місячного віку перебуває на штучному вигодовуванні, часто хюріє на ГРВІ. Об’єктивно: маса - 9400 г (при народженні - 3200 г), спостерігається блідість та сухість шкіри, збільшення товщини підшкірної жирової клітковини, зниження тургору тканин, м’язова гіпотонія. Який Ваш попередній діагноз?
Фельдшер після проведення проби Манту дітям 7-ми років перед ревакцинацією БЦЖ повинен знати, що інтервал між проведенням проби Манту і ревакцинацією має становити:
Дитина 5-ти років тиждень тому перехворіла на ГРВІ. На 8-й день стан дитини погіршився, знову підвищилася температура тіла до 39° С, з’явився кашель. При огляді: стан дитини середньої важкості, пероральний ціаноз, задишка змішаного типу - 45/хв. Дитині був встановлений діагноз: гостра пневмонія. При проведенні суб’єктивного обстеження, які дані будуть найбільш інформативними?
На ФАПі фельдшер оглядає дитину віком 2 тижні, яка народилась доношеною з масою тіла 3400 г. Скарги матері на сухість шкіри, набряки рук, обличчя, уповільнення рухів та смоктання. При огляді: рот напіввідкритий, збільшений язик та губи, під час плачу грубий голос. Вкажіть імовірне захворювання:
У дитини 2-х років температура тіла - 39° С, слизова ротової порожнини гіперемована, з білувато-жовтими бляшками оточеними червоною облямівкою. Вкажіть найбільш імовірний орієнтовний діагноз:
При огляді фельдшер ФАПу у дитини 6-ти років виявив лихоманку, пронос, повторне блювання, головний біль, сонливість, анорексію. Кількість дефекацій 15 разів на добу, випорожнення зі слизом, прожилками крові. Виражені тенезми і біль у животі, сигмовидна кишка пальпується у вигляді тонкого тяжа. Який найбільш імовірний діагноз?
Фельдшер ФАПу оглядає дитину 6-ти років зі скарлатиною. Перевіряє симптом „щипка”. Про що свідчить позитивний симптом?
Фельдшер ШМД супроводжує дитину 5-ти днів з внутрішньочерепною пологовою травмою у відділення реанімації. Раптово у дитини з’явилися симптоми асфіксії III ступеня. Фельдшер почав проводити серцево-легеневу реанімацію. Яке співвідношення частоти вдихів і натискань на грудину повинно бути у даному випадку?
До фельдшера на ФАП звернулась мати з тримісячною дитиною. Скарги на неспокійне поводження дитини, поганий сон, посилену пітливість голови. При об’єктивному обстеженні відзначається облисіння потилиці, зниження м’язового тонусу кінцівок, м’якість і податливість кісток черепа. Виберіть препарат, який необхідно призначити в даному випадку:
На прийомі у фельдшера дівчинка 10-ти років. Скарги на підвищення температури тіла до 37,5-38° С, біль в ділянці серця, втомлюваність, серцебиття. На шкірі кільцеподібна еритема. При перкусії серця - ліва межа на 1,5 см назовні від лівої середню ключичної лінії. Тони серця приглушені, грубий систолічний шум над верхівкою. Який діагноз можна поставити?
Фельдшер швидкої допомоги оглядає дитину зі стенозуючим ларинготрахеїтом. Які симптоми характерні для цього захворювання?
Дитині 9-ти років встановлений діагноз: ГРВІ, гіпертермічний синдром. Була введена внутрішньом’язово літична суміш. Через 40 хвилин дитина різко встала з ліжка і впала. Об’єктивно: температура тіла - 35,2° С, шкіра бліда, вкрита холодним липким потом, тахікардія, AT - 60/35 мм рт. ст. Оцініть стан дитини:
Бригада ШМД обслуговує виклик до хлопчика 14-ти років. При обстеженні: свідомість дитини збережена, шкіра бліда, з ціанотичний відтінком. На шкірі правої руки - глибокі опіки. Артеріальний тиск- 125/70 мм рт. ст., пульс - 80/хв. Тонічне скорочення м’язів. Перебував біля трансформаторної будки через кілька годин після грози. Вкажіть препарати, які необхідно ввести дитині першочергово:
У дівчинки 9-ти років дратівливість, зміна почерку, порушення ходи. За місяць до цього перенесла ангіну. При огляді м’язова гіпотонія, мимовільні скорочення мімічної мускулатури і пальців рук. Який прояв ревматичного ураження можна припустити?
Дитина народилася на 35 тижні гестації. У неї виявлено: мікроцефалію, катаракту та вроджену ваду серця. З анамнезу відомо, що мати під час вагітності перехворіла на інфекцію, яка супроводжувалась плямистою висипкою, збільшенням лімфатичних вузлів та незначною інтоксикацією. Яку інфекцію можна припустити?
На ФАПі внаслідок передчасних стрімких пологів народилася дитина з масою тіла 1900 г. Стан дитини важкий, крик слабкий, монотонний, відзначається вибухання великого та малого тім’ячків, тремор підборіддя, кінцівок, періодично спостерігається судомна готовність. Який стан слід діагностувати?
Хворий 15-ти років звернувся до фельдшера ФАПу зі скаргами на слабкість, знижений апетит, шкірну сверблячку. Захворювання почалося із загального нездужання, погіршення апетиту, підвищення температури. Через 3 дні з’явилась нудота, двічі блювання, зник апетит. На 6-й день хвороби потемнішала сеча, знебарвився кал, з’явилась сверблячка, жовтяниця склер і шкіри. При огляді хворого: температура тіла - 37,2° С, жовтяниця склер і шкіри. Пульс - 72/хв., AT - 100/60 мм рт. ст. Печінка щільна, болюча, збільшена. Вкажіть діагноз:
Фельдшера ШМД викликали до дитини 7-ми років. У дитини підвищена температура тіла, головний біль, блідість шкіри, пероральний ціаноз, відсутність апетиту, незначний біль у горлі. Дитина скаржиться на біль в животі, декілька раз було блювання. Різко виражений набряк мигдаликів та м’яких тканин ротоглотки. На поверхні мигдаликів наліт фіброзного характеру, плівчастий, щільний, брудно-сірого кольору який не знімається шпателем. Вкажіть попередній діагноз:
Фельдшер оглядає дитину 6-ти років, у якої скарги на підвищену температуру, біль при відкриванні рота та жуванні. При огляді: в привушній ділянці припухлість, вушна раковина відстовбурчена, шкіра над залозою натягнута, звичайного забарвлення. Дитина відвідувала дитячий садок. Вкажіть термін карантину при даному захворюванні:
У дитини 9-ти років, яка часто хворіє на респіраторні вірусні інфекції, раптово вночі погіршився стан: з’явився сухий кашель, під час якого мокротиння майже не виділяється, задишка експіраторного характеру з довгим свистячим видихом, який чути на відстані, блідість шкіри з ціанотичним відтінком. Визначте для якого стану характерні дані симптоми?
Фельдшер ШМД прибув на виклик до дитини 3-х років, яка хворіє на ГРВІ. Раптово вночі стан значно погіршився, дитина неспокійна, плаче, з’явився гавкаючий кашель, осиплість голосу. Дихання часте, його чути на відстані. Що з дитиною?
У дитини 5-ти років на 8-й день захворювання, яке супроводжувалося підвищенням температури тіла за везикульозною висипкою, з’явилися сильний головний біль, блювання, загальмованість, тремор кінцівок. У дитини діагностовано енцефаліт. Ускладненням якого інфекційного захворювання може бути енцефаліт?
Фельдшер ФАПу спостерігає за дитиною 5-ти років, хворою на гемофілію. Після травми розвинулася кровотеча, яка не зупиняється. Дитина бліда, акроціаноз, кінцівки холодні, AT-60/30 мм рт. ст. З яким діагнозом госпіталізуєте дитину?
Дитині 3-х років проведена внутрішньо шкірно проба Манту з 2 ТО. Через 72 години фельдшер прозорою пластмасовою лінійкою перевірив результат туберіулінодіагностики. Діаметр папули становить 3 мм. Визначте результат проведеної проби Манту:
При відвідуванні вдома фельдшером дитини 7-ми місяців мама поскаржилася на зригування у дитини, випорожнення 6-8 разів на добу, кашкоподібні, рідкі, з білими грудочками. Об’єктивно: температура - 36,6° С, язик з білим нальотом. Для якого захворювання характерні дані симптоми?
При огляді 9-місячної дитини фельдшер виявив зупинку дихання, тривалістю до 30 секунд при крику та плачу, що супроводжувалася ціанозом шкіри обличчя, „півнячим криком”. Який із заходів долікарської допомоги слід застосувати?
У дитини 10-ти років після фізичного навантаження з’явились загальна слабкість, тремтіння кінцівок, поверхневе дихання, підсилене потовиділення, відчуття голоду. З анамнезу відомо, що дитина хворіє на цукровий діабет, отримує ін’єкції за індивідуальною схемою. Які першочергові дії фельдшера в цьому випадку?
Дівчинка 3-х місяців втратила за 2 доби 500 г маси тіла внаслідок блювання та проносу. У дитини шкіра сірувато-ціанотична, риси обличчя загострені, рефлекси зниженні. Якому стану відповідає зазначена картина?
В приймальне відділення надійшла дитина у важкому стані. Шкіра бліда, температура тіла - 39° С. На сідницях, стегнах, гомілках - поодинока геморагічна висипка. Слизові оболонки ціанотичні. ЧД- 56/хв. Тони серця ритмічні, послаблені, ЧСС - 160/хв. Протягом 30 хвилин висипка на шкірі поширилася, збільшилася в розмірах. Про яке захворювання слід думати?
В пологовому будинку всім здоровим новонародженим дітям проводять щеплення:
Дитина народилася передчасно з вагою 1700 г, від першої ускладненої вагітності.
Профілактику якого захворювання слід передбачити при складанні плану догляду за
недоношеною дитиною?
Дитині 5р. поставлено діагноз – дифтерія. Лікар призначив введення протидифтерійної
сироватки за методом Безредко. Яким шляхом вводиться пробна доза сироватки?
Дитина 3 місяців знаходиться на грудному вигодовуванні. Мати звернулась до
фельдшера із скаргами на зменшення кількості сечовипускань у дитини, неспокій після
годування, за місяць набрала в масі 400 г. Дані симптоми дозволяють запідозрити:
Під час патронажу новонародженої дитини віком 14 днів фельдшер виявив, що пупкова
ранка волога з серозним виділенням. Про яке захворювання можна подумати?
Дітям у школі проведена проба Манту. Через який проміжок часу необхідно оцінити її
результати у дітей?
Фельдшер виявив у 5-річного хлопчика блідість шкіри та слизових оболонок, тріщини в
куточках рота. Лікар поставив діагноз – залізодефіцитна анемія. Які з перерахованих
причин могли спровокувати дану патологію?
У дівчинки 7-ми років скарги на періодичний ниючий біль у поперековій ділянці, часте
болісне сечовипускання. В сечі: лейкоцити - 16 в полі зору. Яку патологію можна
запідозрити в даному випадку?
У хлопчика 5-ти років спостерігаються періодичне ацетонемічне блювання, нічні страхи,
емоційна нестійкість. Об’єктивно: хлопчик пониженого харчування, астенічної тілобудови.
інтелектуально добре розвинутий, вміє читати, по-дорослому пояснює життєві ситуації.
В сечі - сечокислі солі (урати) +++. Ця клінічна картина характерна для діатезу:
Дитині 5 років. Скарги на блідість шкірного покриву, зниження апетиту, втомлюваність. В
аналізі крові: Нв - 90 г/л. ер. - 3,2х1012/л, ЦП - 0,8. Призначення яких ліків найбільш
раціональне?
При обстеженні дівчинки після народження був виявлений крововилив на голові, який не
виходить за межі однієї кістки, не пульсує, не болить. Яка патологія у дитини?
У дитини 2-х місяців у паховій ділянці спостерігається гіперемована мокнуча поверхня
шкіри внаслідок злиття ерозій. Яке захворювання можна запідозрити?
Дитині виповнилося 5 років. Ви повині запросити матір з дитиною на ревакцинацію проти
кору, паротиту, краснухи. В якому віці робиться це щеплення?
На 2-му тижні захворювання спостерігається пластинчасте лущення на долонях. Для
якого захворювання це характерно?
Дитина 1-го року життя перебуває в інфекційному відділенні на лікуванні з приводу
колі-інфекції. Які випорожнення характерні для данного захворювання?
У дитини 9 міс., яка хворіє на рахіт, з’явилось посмикування м’язів обличчя з залученням
інших груп м’язів. Про яке захворювання можна думати:
Ви проводите патронажне відвідування новонародженої дитини, даєте рекомендації
матері щодо грудного вигодовування. Що з перерахованого належить до принципів
успішного грудного вигодовування?
До вас звернулася дитина 10-ти років зі скаргами на ядуху, нападоподібний настирливий
кашель, які найчастіше посилюються уночі. Об'єктивно - емфізематозне здуття грудної
клітки; аускультативно - різнокаліберні сухі свистячі хрипи. Ви запідозрили бронхіальну
астму. Які додаткові методи обстеження допоможуть оцінити функцію зовнішнього дихання?
Яке профілактичне щеплення потрібно провести дитині в один місяць?
Ви оглядаете дитину, що хворіє на цукровий діабет та отримує інсулін. Поясніть матері,
яке ускладнення найчастіше виникає в разі порушення дієти?
У дитини 8 днів шкіра землистого кольору, дихання слабке, поверхневе, тахікардія,
збільшена печінка, селезінка. У дитини кровоточить пупок, спостерігається зригування,
нестійкі рідкі випорожнення. Про яке захворювання слід думати:
Ви працюєте фельдшером ФАПу. Через 2 тижні після перенесеної скарлатини до Вас
звернувся хлопчик 12 років, який скаржиться на підвищення температури тіла до 37,5°С,
набряки під очима, зменшену кількість сечі, яка набула червоного кольору. З якого
дослідження треба розпочати обстеження дитини?
Ви берете мазок на менінгокок у дитини 10 років. Які особливості проведення процедури?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома