Прочитайте текст і виконайте завдання до нього. Тарасова гора, або ж Чернеча гора (до 1861 року), є місцем поховання видатного українського поета Тараса Шевченка. Розташована в невеличкому мальовничому місті Каневі, що на Черкащині. Ця гора заввишки 244 м є однією з найвищих серед Канівських гір. Краєвид, від якого перехоплює подих, і значення Тараса Шевченка для України робить Тарасову гору місцем, яке варто відвідати кожному. Усім нам відомі рядки Шевченкового "Заповіту". Власне, через них визначного поета й художника поховали саме в Каневі. До того ж поет мріяв "про тихе пристанище і спокій коло Канева". На жаль, за життя йому не вдалося оселитися на канівських схилах. Тож 22 травня 1861 року за ініціативи близьких друзів Тараса Шевченка перепоховали на Чернечій горі, яку після цієї події жителі міста нарекли Тарасовою. Уже 1884 року було споруджено Тарасову світлицю, змінено вигляд могили та встановлено хрест-пам'ятник із чавуну. Цей монумент і досі стоїть поруч із музеєм, що входить до Шевченківського національного заповідника. Бронзовий пам'ятник, який видніє на схилах Дніпра і нині, був створений 1939 року. Сьогодні до Тарасової гори ведуть сходи, що налічують 392 сходинки. На прольотах облаштовано місця для відпочинку. Уздовш перил розміщені таблички з уривками поезій Кобзаря. Ці тексти надруковано не лише звичайними літерами, а й шрифтом Брайля, що дає змогу людям із порушеннями зору ознайомитися з творчістю поета. З 2002 року в Каневі проходить Міжнародний мотофестиваль "Тарасова гора" : щороку байкери з різних країн мотоколоною виїжджають на Тарасову гору.
Завдання 1 Помилковим щодо тексту є твердження А. Гору назвали Тарасовою на честь поета Т. Шевченка. Б. Спочатку на могилі Т. Шевченка було встановлено хрест. В. Т. Шевченко жив у Каневі. Г. У Каневі проходить мотофестиваль.
Завдання 2. Позначте частину Шевченкового "Заповіту", у якій вималювано канівські краєвиди. А. Як умру, то поховайте
Мене на могилі
Серед степу широкого
На Вкраїні милій,
Щоб лани широкополі,
І Дніпро, і кручі
Було видно, було чути,
Як реве ревучий. Б. Як понесе з України
У синєє море
Кров ворожу... отойді я
І лани і гори —
Все покину, і полину
До самого Бога
Молитися... а до того
Я не знаю Бога. В. Поховайте та вставайте,
Кайдани порвіте
І вражою злою кров’ю
Волю окропіте. Г. І мене в сем’ї великій,
В сем’ї вольній, новій,
Не забудьте пом’янути
Незлим тихим словом.
Завдання 3. Бронзовий пам'ятник поету на Тарасовій горі було встановлено ... А. 1861 року Б. 1884 року В. 1939 року Г. 2002 року
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома