У якому з фрагментів історичного джерела йдеться про Ярослава Мудрого?
Хто і з якою метою "...поставив він кумири на пагорбі, поза двором теремним: Перуна дерев'яного, - а голова його була срібна , а вус - золотий, - і Хорса, і Дажбога, і Стрибога, і Сімаргла..."?
Коли відбулася зазначена подія: "Якщо не з'явиться хто завтра на річці - багатий, чи убогий, чи старець, чи раб, -то...той противником буде"?:
Про спорудження якої церкви йдеться в джерелі?
" Потім же, коли Володимир жив у законі християнському, надумав він спорудити камінну церкву святої Богородиці, і, пославши послів, привів майстрів із Греків, і почав зводити. А коли скінчив споруджувати, прикрасив він її іконами, і поручив її Анастасові-корсунянину, і попів корсунських приставив служити в ній."
Що характеризує діяльність згаданого в джерелі князя: "Отець бо його...землю...хрещенням просвітив, а сей великий князь...засіяв книжними словами серця віруючих людей..."?:
Чим завершилася битва Ярослава Мудрого з печенігами в 1036 р.?
"Якщо хто вб'є князівську людину як розбійник, а община вбивцю не шукає, то віру за нього в розмірі 80 гривень платити тій общині, на землі якої буде знайдено вбитого; внаслідок вбивства людина сплачує віру князю 40 гривень... За вбивство князівських отрока, конюха або кухаря платити 40 гривень. А за рядовича 5 гривень".
Про що свідчать положення "Руської правди"?:
Що засвідчив цитований документ? "Хто вб'є князівську людину... а община вбивцю не шукає, то віру за нього 80 гривень платити тій общині".
Перша школа на Русі була заснована:
Розташуйте події життя Ярослава Мудрого в хронологічній послідовності:
А "Заложив Ярослав город - великий Київ, а города всього ворота є Золоті. Заложив він також церкву святої Софії, премудрості божої, митрополію, а потім церкву на Золотих воротах, кам'яну, Благовіщення святої Богородиці";
Б "Зібрав він воїнів і прийшов до Києва, і вчинив мир із братом своїм Мстиславом. І розділили вони по Дніпру Руську землю: собі узяв сю сторону, а Мстислав - ту..."
В "Тепер поручаю я, - замість себе, - стіл свій Київ, найстаршому синові... Ізяславу, ...нехай він вам буде замість мене... А Святославу даю Чернігів, а Всеволоду - Переяслав...";
Г "Виступив тоді він із города, приготував до бою дружину. Зійшлися вони на місці, де ото нині свята Софія стоїть, митрополія руська. І сталася січа люта, і ледве одолів він печенігів під вечір...".
Увідповідніть уривок з твору з іменем князя.
1 "Прибули вони до гір київських, і довідався він, що тут Аскольд і Дір удвох княжать. І сховав він воїв у човнах, а інших позаду зоставив, і сам прийшов на берег Дніпра, несучи Ігоря малого";
2 "Коли ж почули древляни, що він знову йде, порадилися з князем своїм Малом і сказали: "Якщо внадиться вовк до овець, то виносить по одній усе стадо, якщо не уб'ють його. Так і сей: якщо не вб'ємо його, він усіх нас погубить". І послали вони до нього кажучи: "Чого ти йдеш знову?. Ти забрав всю данину", І не послухав їх, і древляни, вийшовши на супротив з города Іскоростеня, вбили його";
3 " І коли прибув, повелів він поскидати кумирів - тих порубати, а других вогню оддати. Перуна ж повелів він прив'язати коневі до хвоста і волочити з Гори по Боричевому узвозу на ручай, і дванадцятьох мужів приставив бити його палицями";
4 ""Уже нам нікуди дітись,а волею і неволею доведеться стати насупроти. Тож не осоромимо землі Руської, а ляжемо кістьми тут, бо ж мертвий сорому не зазнає. Якщо моя голова ляже, тоді самі подумайте про себе". І сказали вої: "Де голова твоя ляже, там і наші голови ми зложимо".
А Ігор;
Б Святосав;
В Володимир;
Г Олег;
Д Ярослав Мудрий.
Укажіть заходи Володимира на князівському престолі (три правильні відповіді):
Назву якого міста пропущено у фрагменті літопису?:
"Коли ж охрестили Володимира в ______, то передали йому віру християнську, кажучи так: "Хай не спокусять тебе деякі з єретиків. А ти віруй, так говорячи: Вірую во єдиного Бога Отця Вседержителя, Творця неба і землі". "
Доповніть твердження:
Зміцнення влади князя Володимира Святославовича, згуртування навколо Києва різноплемінних територій стало одним із наслідків...
Що з переліченого стосується Володимира Святославовича?:
Чим відома київська церква Богородиці (Десятинна)?:
Назву якого народу пропущено у літописному уривку, присвяченому діянням Ярослава?
"______почали йти на приступ, і зступилися вони на тім місці, де ото є нині свята Софія, бо тоді це було поле поза городом. і сталася січа люта, і ледве одолів під вечір, і побігли ____ в різні боки, і не знали вони, куди втікати."
Назву якої європейської держави пропущено в тексті?
"За князювання Ярослава встановилися дружні відносини Русі з ______, з династією Капетінгів. Налагоджено їх було завдяки одруженню короля Генріха І з Анною Ярославною".
Для оздоблення якого храму були створені зображені мозаїки?:
Встановіть відповідність між іменами князів і твердженнями, які їх характеризують:
1 Олег;
2 Ігор;
3 Володимир Великий;
4 Ярослав Мудрий.
А Запровадив новий принцип столонаслідування - київський стіл мав послідовно переходити до старшого за віком брата;
Б Княжив у Києві впродовж 30 років; за легендою цього князя спіткала смерть від коня;
В першим почав карбувати монети зі срібла та золота зі своїм портретом та князівським знаком - тризубом;
Г Під час другого Балканського походу під Аркадіополем зазнав першої воєнної поразки;
Д Сутичкою з деревлянами розпочав своє князювання, у протистоянні з ними знайшов свою смерть.
Установіть відповідність між літописними уривками та іменами князів, яких вони стосуються:
1 "Заложив Ярослав город - великий Київ, а города всього ворота є Золоті. Заложив він також церкву святої Софії, премудрості божої, митрополію, а потім церкву на Золотих воротах, кам'яну, Благовіщення святої Богородиці. І при нім стала віра християнська плодитися в Русі і розширятися, і чорноризці стали множитися, і монастирі почали з з'являтися";
2 "Коли прийшли візантійські посланці до нього і піднесли дари, він і не глянув на них, а повелів сховати їх... І мовив один: "Спитуй його ще один раз. Пошли ще йому оружжя". І принесли йому мечі, і він, узявши, став любуватися ним, і хвалити, і дякувати цесареві...";
3 "Вийшов...з священниками цесарициними і корсунськими на Дніпро. І зійшлося людей без ліку, і влізли вони у воду, і стояли - ті до шиї, а другі - до грудей. Діти ж не відходили од берега, а інші немовлят держали. Дорослі ж бродили у воді, а священники, стоячи, молитви творили...";
4 "Пішов...на греків. І порадилися руси, і вийшли, оружившись, проти греків, і битва межи ними обома була люта, і заледве одоліли греки...Феофан, сановник Романа, зустрів їх у човнах з вогнем ці став пускати вогонь трубами на човни руські. І було видно страшне диво...".
А Олег;
Б Ігор;
В Святослав;
Г Володимир Великий;
Д Ярослав Мудрий.
Які з літописних фрагментів стосуються Святослава Ігоровича (три правильні відповіді):
За правління в Київській Русі князя Ярослава Мудрого (три правильні відповіді)...:
Укажіть основні наслідки запровадження християнства в Київській державі (три правильні відповіді):
Укажіть риси розвитку Київської держави за часів князя Володимира Великого (три правильні відповіді):
Установіть відповідність:
1 адміністративна реформа;
2 податкова реформа;
3 правова реформа;
4 релігійна реформа.
А Володимир;
Б Олег;
В Ольга;
Г Святослав;
Д Ярослав.
Укажіть назву зображеного храму:
Вкажіть ім'я князя, про якого йдеться в уривку: " Він є новим Костянтином великого Риму, що охрестився сам і охрестив люди свої, - і сей так учинив, подібно йому".
Вкажіть поняття, що відповідає поданому визначенню:
"Дерев'яне, або кам'яне зображення божества".
Вкажіть ім'я князя, про якого йдеться в поданому уривку: "І при нім стала віра християнська плодитися на Русі й розширятися, і чорноризці множитися, і монастирі стали з'являтися...Отець бо його...землю зорав і розм'якшив, себто хрещенням просвітив, а сей великий князь...засіяв книжними словами серця віруючих людей".
До якого великого князя київського звертався візантійський імператор Іоанн Цимісхій із таким посланням: " Вважаю, що ти не забув поразки свого батька, який, порушивши клятвенний договір, приплив до столиці нашої величезним військом на 10 тисячах кораблів, а повернувся лише з десятком човнів, сам став передвісником своєї біди. Не згадую я вже про його подальшу жалюгідну долю..."?
Наслідки битви руських військ під керівництвом Ярослава Мудрого з печенігами під Києвом у 1036 р.:
Укажіть правильне твердження:
Вкажіть ім'я князя, про якого йдеться в поданому уривку:
"Якщо не з'явиться хто завтра на річці - багатий, чи убогий, чи старець, чи раб, -то...той противником буде... І зійшлося людей без ліку, і влізли вони у воду, і стояли... Дорослі бродили у воді, а священники, стоячи, молитви творили...".
Причина існування на Русі до Х ст. звичаю кровної помсти:
Причина того, що церкву Богородиці назвали Десятинною церквою:
Князь, за правління якого почали карбувати перші руські монети:
Князі, які були християнами:
Сутність поняття "варяги":
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома