1. У хворого сеча у кількості 8 л на добу має питому вагу 1,006. При недостатності функції якого гормону виникає це ?
2.Хворий звернувся до лікаря зі скаргами на часте та надмірне сечовиділення, спрагу. При аналізі сечі виявлено - добовий діурез –19 літрів, щільність сечі 1,001. Для якого захворювання ці показники є характерними?
3.У дитини нецукровий діабет внаслідок порушення рецепції антидіуретичного гормону. Вкажіть, утворення якої речовини в клітинах нефронів знижено у дитини:
4. Хворий скаржиться на невгамовну спрагу, споживання великої кількості рідини (до 5 л), виділення значної кількості сечі (до 6 л на добу). Концентрація глюкози крові становить 4,4 ммоль/л, рівень кетонових тіл не підвищений. Сеча незабарвлена, питома вага 1,002; цукор у сечі не визначається. Дефіцит якого гормону може призводити до таких змін?
5.У хворою спрага. Добовий діурез 4-5 літрів. Рівень глюкози в крові 4,6 ммоль/л, в сечі глюкоза не виявлена. У даному випадку доцільно перевірити вміст у крові:
6. Паратгормон стимулює утворення активної форми вітаміну:
7.Для формування тканин зуба необхідні кальцій і фосфор. Який з гормонів регулює фосфорно-кальцієвий обмін?
8. У дитини порушення формування емалі і дентину зубів внаслідок зниженої кількості іонів кальцію в крові. Дефіцит якого гормону може визвати такі зміни?
9. У чоловіка діагностовано гіпопаратиреоз. Які результати лабораторних досліджень були вирішальними при постановці діагнозу?
10. У чоловіка діагностовано гіперпаратиреоз. Який показник крові свідчить про це?
11. При видаленні гіперплазованої щитовидної залози у жінки було пошкоджено паращитовидну залозу. Через місяць після операції у пацієнтки з’явились ознаки гіпопаратиреозу: часті судоми, гіперрефлекси, спазм гортані. Що є найбільш вірогідною причиною стану жінки?
12. Нормальна будова та функції емалі забеспечуються динамічною рівновагою процесів демінералізації та ремінералізації. Які гормони впливають на баланс цих процесів?
13. На стаціонарному лікуванні знаходиться жінка з діагнозом хронічна серцево-судинна недостатність, гіпертонічна хвороба. Однією з клінічних ознак є набряки. Який механізм може полягати в основі розвитку «серцевих» набряків?
14. У хворого гіпертонічна гіпергідратація, спрага, підвищення артеріального тиску, об’єму циркулюючої крові, серцева недостатність. Вміст натрію в плазмі крові 170 мм/л. Яка можлива причина такого стану хворого?
15. При деяких захворюваннях спостерігається альдостеронізм, що супроводжується гіпертонією та набряками внаслідок затримки в організмі натрію. Який орган внутрішньої секреції уражується при альдостеронізмі?
16. Аналіз крові пацієнтки з хворобою Іценко-Кушинга (гіперфункція залози) показав:
17. Аналіз крові пацієнта з хворобою Аддісона (гіпофункція залози) показав:
18. У хворого підвищений вміст калію в плазмі крові ( 7 ммоль/л). Які можливі причини такого стану?
19. У дівчини знижений артеріальний тиск, підвищено виділення натрію з сечою. Призначення якого препарату може покращити стан хворої?
20. У лікарню доставлено жінку з ознаками ниркової гіпертензії. Стан пацієнтки зумовлений високою продукцією і секрецією юкстагломерулярними клітинами нирок:
21.У хлопчика, що знаходиться на стаціонарному лікуванні виявлено ураження нирок та підвищенний артеріальний тиск. З підвищенням якого біологічно активного пептиду пов`язаний цей стан?
22. Хворий госпіталізований зі скаргами на загальну слабість, судоми верхніх і нижніх кінцівок, АТ - 160/100 мм рт.ст. Результати дослідження: глюкоза крові - 6,5 ммоль/л, холестерин - 6 ммоль/л, кальцій - 2 ммоль/л, фосфор - 1 ммоль/л, натрій - 170 ммоль/л. Сечовиділення - 700 мл за добу. Яка патологія спричинила такий стан?
23.Статеві гормони впливають на обмін речовин переважно шляхом:
24. Назвіть речовину, з якої синтезуються простагландіни:
25. Для стимуляції пологової діяльності лікар призначив жінці простагландин Е2. З якої сполуки він синтезується?
26. При утилізації арахідонової кислоти по циклооксигеназному шляху утворюються біологічно активні речовини, назвіть їх:
27.Лікар призначив аспірин хворому на ревматизм як протизапальний засіб. Синтез яких речовин, пов’язаних з запаленням, блокує аспірин?
28. Який широковідомий старий препарат виявився інгібітором фермента, що синтезує простагландіни з арахідонової кислоти і таким чином проявляє антизапальну дію?
29. Тривале вживання великих доз аспірину викликає пригнічення синтезу простагландинів в результаті зниження активності фермента:
30.Аспірин має протизапальну дію, тому що він інгібує активність ферменту циклооксигенази. Рівень яких біологічно активних речовин буде зменшуватись?
31. Пацієнту з підвищеною схильністю до тромбоутворення було запропановано тривале застосування невеликих доз ацетилсаліцилової кислоти як гальмівника біосинтезу тромбоксана А2 . Вказаний терапевтичний ефект аспірину грунтується на його здатності:
32. Під час огляду дитини 11-ти місяців педіатр виявив викривлення кісток та затримку мінералізації кісток черепа. Нестача якого вітаміну призводить до цієї патології?
33. У дитини після чергового обстеження виявлено зупинку мінералізації кісток. Нестача якого вітаміну могла бути причиною цього?
34. Для профілактики атероскле-розу, ішемічної хвороби серця та порушень мозкового кровообігу людина повинна одержувати 2-6 г незамінних поліненасичених жирних кислот. Ці кислоти необхідні для синтезу:
35. При обстежені дитини лікар виявив ознаки рахіту. Нестача якої сполуки в організмі дитини сприяє розвитку цього захворювання?
36. У 4-річної дитини зі спадковим ураженням нирок спостерігаються ознаки рахіту, концентрація вітаміну Д в крові знаходиться у межах норми. Що із наступного є найвірогіднішою причиною розвитку рахіту:
37. Провідними симтомами первинного гіперпаратиреозу є остеопороз та ураження нирок із розвитком сечокам'яної хвороби. Які речовини складають основу каменів при цьому захворюванні?
38. Хлопчик 5-ти місяців госпіталізований з приводу тонічних судом. Хворіє з народження. При огляді волосся жорстке, нігті витончені та ламкі, шкіряні покриви бліді та сухі, в біохімічному аналізі крові кальцій 1,5 ммоль/л, фосфор – 1,9 ммоль/л. З чим пов'язані ці зміни?
39. Харчовий раціон жінки 30 років, яка годує груддю, містить 1000 мг кальцію, 1300 мг фосфору та 20 мг заліза на добу. Яким чином слід відкоригувати вміст мінеральних речовин у цьому харчовому раціоні?
40. Інозитолтрифосфати в тканинах організму утворюються в результаті гідролізу фосфатидилінозитол-дифосфатів і відіграють роль вторинних посередників (месен-джерів) в механізмі дії гормонів. Їх дія в клітині направлена на:
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома