Фільварок — це форма господарювання
Належність до якої релігійної конфесії повністю гарантувала українській шляхті доступ до посад і реалізацію прав і привілеїв у Речі Посполитій у першій половині XVII ст.?
Укажіть особливості розвитку української культури другої половини XVI — першої половини XVII ст. (3 варіанти)
Поширення Магдебурзького права в XIV–XVII ст. на українських землях сприяло
Про якого діяча йдеться в уривку з історичного джерела?
«Політичний, церковний, освітній діяч Речі Посполитої. З 1627 р. — архімандрит Києво-Печерського монастиря. У 1632 р. домігся від королівської влади визнання вищої православної церковної ієрархії. Для підвищення культурно-освітнього рівня православних священиків заснував Лаврську школу...»
У складі Руського та Брацлавського воєводств Речі Посполитої в другій половині XVI – першій половині XVII ст. перебували
Яка подія пов’язана з діячем, зображеним на репродукції картини?
«1. Усім уніатам і неуніатам надається право вільного відправлення свого богослужіння,.. ремонтувати свої церкви й будувати нові…
2. …церква Св. Софії київська з підданими, що живуть навколо неї, повинна залишатися за неуніатами й митрополитом, що має посвяту від патріарха константинопольського; він, митрополит, за давніми правами й звичаями, повинен обиратися з-поміж руської шляхти духовними й світськими обивателями Корони [Польської] і Великого князівства Литовського релігії грецької, що не перебувають в унії і мають привілеї з боку короля…
3. Те ж саме треба розуміти й щодо Львівського, Луцького, Перемишльського й Мстиславського владик й архімандритів Печерського й Унівського…»
З якою метою ухвалено цитований документ?
Що стало наслідком події, описаної в уривку з історичного джерела: «Року 1620 місяця березня 22 дня прибув з Москви до Києва святійший патріарх Феофан…»?
Що було одним із результатів церковної реформи митрополита П. Могили?
Яку подію описано в уривку з історичного джерела:
«…стараннями преподобних отців Іпатія Потія та Кирила Терлецького, узгодивши умови, необхідні Церкві нашій, приступили до святого з’єднання з Римською Церквою»?
Про якого історичного діяча йдеться в цитованому документі?
«Обидві надруковані книги мали церковно-релігійний зміст, але, незважаючи на це, діяльність друкаря викликала незадоволення у церкви. Він змушений був залишити Москву й перебратися до Заблудова [Білорусія], а потім до Львова, де й продовжив свою справу».
Однією з причин появи полемічної літератури на українських землях наприкінці XVI – у першій половині XVII ст. було
У якому місті було надруковано книгу, згадану в уривку з історичного джерела: «Усесильною правицею Всевишнього Бога, задумом і старанням благочестивого князя Костянтина-Василя.., який звелів улаштувати дім для друкування книг, а до того ж і дім для читання дітей у своєму славному місті… І вибравши знавців божественного писання, грецької, латинської та руської мов, поставив їх навчати дітей. Із цієї причини надрукована ця книжка для першого дитячого навчання многогрішним Іоанном Федоровичем»?
Адміністративно-територіальна одиниця на українських землях у складі Великого князівства Литовського та Корони Польської в XV–XVIII ст. – це
«Апостол» (1574), «Буквар» (1574), Острозька Біблія (1581) є першими
Братства в історії України – це
Укажіть мету братського руху на українських землях у XVI ст.
Які соціальні зміни відбулися на українських землях у другій половині XVI ст.? (2 варіанти)
Про який соціально-економічний процес ідеться в Литовському статуті 1588 р.? «Якби якийсь вотчинний підданий або селянин пішов від котрогось боярина, не переходячи до іншого [боярина], і той, від якого піде, не шукав би того підданого або селянина десять років, — надалі йому до нього нема діла».
Поштовхом до розгортання в XVI ст. братського руху на українських землях було
Що із зазначеного є прикладом культурного життя на українських землях у другій половині XVI ст.? (3 варіанти)
Яке твердження відповідає умовам Люблінської унії?
В XVI ст. Київська православна митрополія за церковним каноном підпорядковувалася:
Появі якого виду мистецтва сприяло поширення книгодрукування?
Який архітектурний стиль активно застосовувався у XVI ст.?
У якому українському місті виникли перші православні церковні братства?
Які поняття й терміни потрібно використовувати, характеризуючи економічний розвиток українських земель у складі Речі Посполитої? (3 варіанти)
Яке місто на українських землях першої половини XVII ст. мало найбільшу кількість населення?
Який король Речі Посполитої погодився офіційно визнати відновлення православної ієрархії?
Який перелік містить імена найбільших землевласників українських земель.
Який суспільний стан українських земель мав найбільші землеволодіння й політичний вплив?
Кого з митрополитів греко-католицької церкви називали "батьком унії"?
1566 р. - це рік укладання:
Про укладення якої унії йдеться в уривку з історичного джерела:
«Політичною елітою тогочасної України-Русі унія сприймалася радше негативно, ніж позитивно. І все ж, незважаючи на всі “за” і “проти”, унія мала велике значення для України. Вона фактично врятувала Велике князівство Литовське від експансії Московського царства»?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома