Укажіть угоду, якою було оформлено поділ Гетьманщини на Лівобережну (під конт ролем Росії) та Правобережну (під контролем Речі Посполитої).
Відповідно до умов Андрусівського перемир’я 1667 р. територія Запорозької Січі потрапляла під контроль
Острогозький, Харківський, Сумський, Охтирський та Ізюмський - це козацькі полки
Уривок із якого договору подано нижче?
«На стороні його королівської величності - від Дніпра, що під Києвом, і... до Путивльського рубежу ніякого міста, ні волості... від нинішнього часу належати не буде... А внизу по Дніпру земля, що називається Запороги, і тамтешні козаки... мають бути під високою рукою обох великих государів... Місто Київ на сторону Речі Посполитої має бути віддане... через два роки, від нинішнього договору рахуючи...»
Що було характерним для періоду Руїни другої половини XVII ст.?
Відмінність умов польсько-московського «Вічного миру» (1686 р.) від умов Андрусівського перемир’я (1667 р.) полягала в тому, що одноосібну зверхність московського царя визнано над
Яку назву отримали події, описані в уривку з історичного джерела:
«На Україні настала тепер лиха година. Було таке безладдя, що кожний робив, що хотів. Із заходу шарпали Україну польські війська, з півночі й від сходу - московські... а з півдня набігали турки й татари. До того ж Україна розділилася на дві частини... На Лівобережній вибрали одного гетьмана, на Правобережній - іншого...»?
Який історико-географічний регіон формується протягом XVI-ХVII ст. в результаті колонізації українцями прикордонних земель Речі Посполитої, Московського царства та Кримського ханства?
Що було спільним для Андрусівського перемир’я (1667 р.) та «Вічного миру» (1686 р.)?
Оборону якого міста описано в уривку з історичного джерела: «Понад місяць тривала облога, місто запекло боронилося, ніби знало, доки стоятиме велична столиця гетьмана Богдана, доти й житиме віра в те, що минуться незгоди»?
Бахчисарайський договір 1681 р., що вирішував долю Правобережної України, укладено турецьким султаном із
Перемога українсько-татарських військ над московськими військами в битві під Конотопом відбулася
«Нині цей край зруйнований, а війна, ніби гангрена, що все пожирає, обернула найродючішу частину Європи на спорожнілі поля, зарослі бур'яном руїни, на покинуті жителями міста...», - так іноземний автор, характеризуючи Руїну, описав її
Яким роком датується документ, уривок з якого наведено:
«Отож ми, генеральна старшина, кошовий отаман і все Військо Запорозьке, домовилися і постановили з ясновельможним гетьманом ... щоб із тими всіма генеральними особами мають радитися гетьман і його наступники про ... всілякі справи, нічого без їхнього дозволу й поради не починати ... У гетьманській резиденції тричі на рік має збиратися генеральна Рада: на Різдво, Великдень і Покрову. Між Радами Україною правитиме гетьман з генеральною старшиною...»?
Хто з гетьманів виступив перед своїми прихильниками з такою промовою:
«...час освідчитися вам, що я вибрав для народу свого і самих вас... Договори... я уложив з королем, шведським... І ми тепер уважати повинні шведів за своїх союзників, добродіїв і немовби од Бога посланих, щоб звільнити нас від рабства та поновити на найвищому ступені наші свободи й вольності...»?
Прочитайте уривок з історичного джерела та дайте відповідь на запитання.
«...За кілька днів після приєднання козацького головнокомандувача графа Мазепи до шведів князь Меншиков на чолі численного війська й артилерії пішов на Батурин, резиденцію гетьмана Мазепи... Здобувши місто силою, Меншиков віддав усе живе мечу та вогню...».
Коли відбулися описані події?
Козацьке повстання 1702-1704 рр. під проводом С. Палія спричинено
«Пакти й Конституція прав і вольностей Війська Запорозького» - угода, укладена між гетьманом П. Орликом і
Відповідно до «Пактів і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького» П. Орлика
У якому історичному документі закріплено такі положення: «...Отож ми, генеральна старшина, кошовий отаман і все Військо Запорозьке домовилися і постановили з ясновельможним гетьманом... щоб із тими всіма генеральними особами мають радитися гетьман і його наступники про ...всілякі справи, нічого без їхнього дозволу й поради не починати... У гетьманській резиденції тричі на рік має збиратися генеральна Рада: на Різдво, Великдень і Покрову. Між Радами Україною правитиме гетьман з генеральною старшиною»?
Про яке місто йдеться в уривку з історичного джерела?
«Цар прагнув помститися Мазепі і наказав Меншикову негайно зруйнувати його столицю. Меншиков напав на неї та здобув її…»
«Ми стоїмо тепер, браття, між двома проваллями, готовими нас пожерти, коли не виберемо шляху для себе надійного, щоб їх обминути. Воюючі між собою монархи, що зблизили театр війни до кордонів наших, до того розлючені один на одного, що підвладні їм народи терплять уже і ще перетерплять безодню лиха незмірного, а ми між ними є точка або ціль всього нещастя», - з такою промовою І. Мазепа звернувся до своїх прихильників, пояснюючи причини
В уривку з історичного джерела «Великий славний муж, що залишився на старі літа без нащадків і з величезним майном, жертвував усім, щоб вибороти волю своїй Батьківщині. Він не завагався зректися всього.., за визволення рідного краю...» ідеться про
В якому році відбулася Полтавська битва?
У боротьбі за об’єднання Козацької держави П. Дорошенко заручився підтримкою:
Чигиринські походи в 1677 та 1678 рр. були здійснені:
У якому договорі між козацтвом і Річчю Посполитою передбачалося утворення Князівства Руського?
Уклавши «Вічний мир» (1686 р.), Річ Посполита та Московське царство:
Північно-Східні регіони сучасної України, які в XVII ст. входили до складу Московської держави й активно заселялися вихідцями з Наддніпрянщини, особливо козаками, — це:
Андрусівське перемир’я між Москвою та Річчю Посполитою було укладене:
Якими були наслідки Північної війни для українських земель?
Адміністративно-територіальні та військові одиниці Гетьманщини мали назву:
Хто з перелічених історичних діячів був видатним кошовим отаманом Запорозької Січі?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома