Завдання створені для повторення фактів про історичних осіб у вигляді флеш-карток.
Ім'я якого гетьмана пропущено в уривку документа: "Я не можу приховати від пана, що ми тільки-но отримали з України радісну вість, згідно з якою руський гетьман (...) кілька разів вщент розгромив московитів, причому захопив добру здобич і взяв у полон багато значних князів. Гетьман (...) був при цьому у великій небезпеці, бо під ним було гарматним ядром вбито коня. Як тільки дійшла достовірна звістка (про ці події), вона викликала тут велику радість і в усіх церквах співали «Тебе, Боже, хвалимо...».
Український магнат, державний діяч і дипломат доби Хмельниччини. Генеральним писарь за Івана Виговського Автор проєкту Гадяцького договору.
Хто, за рішенням старшинської ради в Чигирині, у квітні 1657 року після смерті гетьмана України Богдана Хмельницького мав бути його наступником?
Кого, за рішенням Чигиринської старшинської ради від 26 серпня 1657 року, було обрано гетьманом України до досягнення повноліття Юрієм Хмельницьким?
Кого з найближчого свого оточення Богдан Хмельницький викупив з татарського полону, куди той потрапив під час Жовтоводської битви?
Хто під час Національно-визвольної війни середини XVІІ ст. обіймав посаду генерального військового писаря, відав найбільш секретними справами і лише він один знав, що замислив гетьман Богдан Хмельницький?
Про кого йдеться: «…Походив зі старовинного роду української православної шляхти. Освіту здобув у Києво-Могилянській академії. Знав кілька мов, зокрема латину. Під час Жовтоводської битви потрапив до татарського полону. Тричі тікав, тричі його ловили кримчаки та, напевно, стратили б, якби не Б. Хмельницький, що викупив його з неволі. Відтоді перебував при гетьманові, присягнувши бути вірним йому до смерті. Незабаром став генеральним військовим писарем і найближчим сподвижником гетьмана Богдана Хмельницького»?
Хто в лютому 1658 року на козацькій раді в Переяславі за участі царських представників Московії був затверджений гетьманом України-Гетьманщини?
Хто організував опозиційні козацькі загони проти нового гетьмана Івана Виговського, оскільки той у своїй внутрішній політиці орієнтувався на інтереси старшинської верхівки, чим спричинив невдоволення незаможного козацтва та селянства?
Хто в лютому 1658 року, за таємної підтримки Москви, організував змову, розбив під Полтавою загони Івана Богуна та Івана Сербина, оволодів територією Полтавського та Лубенського полків і виступив проти внутрішньої політики гетьмана Івана Виговського?
Хто назвав громадянською війною травневу 1658 року змову козацьких загонів, яку організували полтавський полковник Мартин Пушкар та запорозький отаман Яків Барабаш?
Хто у травні 1658 року очолив гетьманське військо, яке розбило під Полтавою опозиційні козацькі загони полтавського полковника Мартина Пушкаря та запорозького отамана Якова
Барабаша?
Хто загинув у бою під Полтавою, а хто потрапив у полон і був страчений після перемоги гетьманського війська Івана Виговського у травні 1658 року над повсталими козацькими загонами?
Хто з гетьманів Гетьманщини долучився до укладення Гадяцького договору 1658 року?
Хто, відповідно до Гадяцьких статей 1658 року, «до кінця свого життя мав залишатися правителем руським і першим сенатором у воєводствах Київському, Брацлавському та Чернігівському»?
Хто з московських царів був не вдоволений Гадяцьким договором 1658 року, що був укладений Іваном Виговським з Річчю Посполитою, та звернувся зі спеціальною грамотою до українського народу, закликаючи до непокори гетьманові?
Хто після укладення Гадяцького договору у жовтні 1658 року розіслав «Звернення до європейських держав», яким сповіщав про причини розриву з Москвою?
Хто з гетьманів висунув московському царю у жовтні 1658 року у «Зверненні до європейських держав» звинувачення, що «московський цар не виконав своїх обіцянок, завоювавши
козацькою зброєю Литву, розпочав переговори з Польщею, розв’язав війну проти союзниці України — Швеції, поставив залогу в Києві, замірявся геть знищити Білорусь та Україну,
почав сіяти чвари, підтримувати бунти проти гетьмана і наступати на Україну збройною силою»?
Хто очолював козацько-татарське військо у московсько-українській війні 1658–1659 років?
Хто був автором наведених рядків: «Я йшов, щоб звільнити з облоги пана Гуляницького. Ми поквапилися і стали біля Соснівської переправи… Трубецькой почав робити переправи на річці Конотопі. Там [у битві під Конотопом], коли я керував військом перед самим окопом, мені трохи дісталося: перший раз гарматним ядром відірвало ногу коневі, на котрому я сидів, а другий раз гарматною ж кулею розірвало мундир на поясі до самого тіла. Однак всемогутня рука Провидіння врятувала мене від загибелі»?
Хто одразу після переможної Конотопської битви 1659 року очолив нове повстання проти гетьмана Івана Виговського, боячись, що разом із ухваленням Гадяцького договору 1658 року відновляться національно-релігійні утиски й панщина?
Хто після прийнятого у вересні 1659 року рішення козацькою радою під Германівкою, що на Київщині, не бажаючи Україні нового лиха, яке заподіяла б нова громадянська війна, зрікся
булави й подався на рідну Волинь, яка тоді перебувала під владою польського короля?
Хто з гетьманів Лівобережної України у листі до російського вельможі просив «…Згадати про мій приїзд до Москви, що за тим-таки звичаєм Виговський і молодий Хмельницький обіцяли бути в столиці, але змінили, не виконавши своєї обіцянки… А щодо мене, вашо милосте, так зволь розуміти й відати, що я без лукавства кажу істину: бачив себе на небі, коли… сподобився бачити пресвітлі очі великого государя нашого, його царську пресвітлу величність, єдиного осяйного
під сонцем монарха»?
Хто із гетьманів України-Гетьманщини у жовтні 1659 року підписав з урядом Московії Переяславські статті?
Кого після гетьманування Івана Виговського 28 вересня 1659 року на Білоцерківській козацькій раді було обрано гетьманом?
Хто з гетьманів України брав участь у Чуднівській воєнній кампанії та капітулював перед військом Речі Посполитої?
Хто з українських гетьманів програв Чуднівську воєнну кампанію та у жовтні 1660 року підписав з Р іччю Посполитою Слободищенський трактат?
Хто із гетьманів України-Гетьманщини у період Руїни не зміг придушити антигетьманські виступи 1661–1662 років, а згодом зрікся булави?
Хто з українських гетьманів України-Гетьманщини у період Руїни зрікся булави, незабаром постригся в ченці під ім’ям Гедеон і став ігуменом монастиря в Корсуні?
Хто у січні 1663 року на козацькій раді в Чигирині був обраний гетьманом Правобережної України?
Хто з гетьманів України-Гетьманщини протягом гетьманування у 1663–1665 рр. спирався на підтримку Польщі, сподіваючись поширити свою владу на Лівобережжя?
Хто з гетьманів України-Гетьманщини доби Руїни у 1663 році на козацькій раді у Ніжині був проголошений гетьманом Лівобережної України?
Хто з гетьманів Лівобережжя, здобувши перемогу на козацькій раді в Ніжині у 1663 році, спирався на підтримку Москви і зробив значні поступки царському урядові?
Хто з українських гетьманів 1665 року прибув до Москви «побачити пресвітлі очі государя»?
Хто з гетьманів часів Руїни брав участь у ганебному поході на Лівобережну Україну 1663 року?
Хто з українських гетьманів часів Руїни у липні 1665 року втік до Польщі?
Хто після втечі гетьмана Павла Тетері 1665 року до Польщі на козацькій раді в Чигирині був затверджений гетьманом?
Хто з українських гетьманів часів Руїни уклав договірні Московські статті, за якими московські війська утримували залоги не тільки в Києві, а й Переяславі, Ніжині, Чернігові, Брацлаві та Умані?
Хто з українських гетьманів часів Руїни за укладення Московських статей отримав боярство, численні маєтки та дочку князя Долгорукого за дружину?
Хто був гетьманом Правобережної України, коли Московія та Річ Посполита без погодження з гетьманом Лівобережної України підписали Андрусівський договір?
Хто з гетьманів зображений на портреті?
Хто був гетьманом Лівобережної України, коли Московія та Річ Посполита без погодження з ним підписали Андрусівський договір?
Хто був гетьманом Лівобережної України, коли Московія та Річ Посполита без погодження з ним підписали Андрусівський договір?
Про якого українського гетьмана часів Руїни йдеться: «Хай іде до лихого, як з нами не хоче жити, а злякавшися, клобуком покриває голову»?
Хто після гетьмана Павла Тетері був обраний гетьманом Правобережної України?
Хто з українських гетьманів часів Руїни першим виступив проти Андрусівського сепаратного миру 1667 року і протягом свого гетьманування практично його не виконував?
Хто з гетьманів Правобережної України після укладення Андрусівського договору 1667 року жалівся, що «вчинено договір з поляками на нашу згубу; розірвали надвоє, і обидва монархи умовились між собою, що будуть нас викорінювати»?
Хто з гетьманів Лівобережної України розцінив як особисту образу намагання російської влади восени 1667 року за його спиною нав’язати таємні зносини із правобережним гетьманом
Петром Дорошенко, обіцяючи йому в разі повернення під владу царя Олексія Михайловича визнання гетьманських прав і на Лівобережну Україну?
Хто гетьманував у 1657–1659 роках?
Хто гетьманував у 1659–1663 роках?
Хто гетьманував у 1663–1665 роках?
Хто гетьманував у 1663–1668 рр.?
Хто гетьманував у 1665–1675 рр.?
Хто з українських гетьманів доби Руїни створив постійне військо найманців — сердюків?
Хто з українських гетьманів часів Руїни, борючись за об’єднання усіх українських земель в межах однієї держави, шукав союзників, спочатку з кримським ханом, а після укладення Андрусівського договору — з Туреччиною?
Хто з українських гетьманів часів Руїни після укладення московсько-польського Андрусівського договору 1668 року очолив антимосковське повстання, вигнавши московські залоги з більшості міст Лівобережжя?
Хто з українських гетьманів часів Руїни був убитий у червні 1668 року в козацькому таборі під Опішнею, що на Полтавщині?
Кого 8 червня 1668 року було обрано гетьманом «обох берегів Дніпра»?
Хто після повернення у 1668 році Петра Дорошенка на Правобережжя, залишився наказним гетьманом на Лівобережжі?
Хто з гетьманів України-Гетьманщини у період Руїни отримав від його противників тавро «запродав Україну в турецьке ярмо»?
Хто з гетьманів періоду Руїни, згідно з Бучацьким мирним договором 1672 року, мав опікуватися Брацлавщиною та Південною Київщиною?
Хто з гетьманів України-Гетьманщини у період Руїни після тривалих вагань 10 жовтня 1675 року на козацькій раді в Чигирині в присутності представника Запоріжжя Івана Сірка
присягнув цареві Московії, але цієї присяги московський уряд не визнав?
Хто з українських гетьманів часів Руїни після облоги Чигирина московсько-українськими силами виїхав до військового табору Григорія Ромодановського та Івана Самойловича та 19 ве-
ресня 1676 року здав клейноди і присягнув на вірність московському цареві?
Про кого йдеться: «гетьман обох берегів Дніпра », «запродав Україну в турецьке ярмо», «геть самотній», «сонце Руїни»?
Хто з гетьманів у зажуреному Чигирині звіряв свої думи, жаль і відчай: «Коли Божою волею був я змушений взяти цей печальний уряд і держав його близько десяти років, ні в чому іншому був мій намір, а тільки в тому, щоб примножити вольності Запорізького Війська та вберегти безпеку й цілість Отчизни… Тому не тільки з християнами, але й з бусурманськими народами намагався поводитися прихильно та гідно, щоб Україну бачити в бажаному мирі»?
Хто з гетьманів Лівобережної Гетьманщини у період Руїни очолював українські військові сили під час турецько-татарських походів на Чигирин 1677–1678 років?
Хто з гетьманів Лівобережної Гетьманщини у 1669 році уклав Глухівські статті з московським урядом?
Хто з гетьманів Лівобережної Гетьманщини дістав право утримувати тисячу компанійців — наймане військо?
Кого з гетьманів Лівобережної Гетьманщини московська влада позбавила гетьманства і відправила на заслання до Тобольська?
Про кого з українських гетьманів йдеться: «Тарас Шевченко 2 серпня 1848 року закінчив поему “Заступила чорна хмара…” про несправедливо забутого вже тоді в Україні гетьмана, чий
слід, здавалося, загубився в Московії назавжди, адже небагато хто ще пам’ятав, що гетьман за життя свого був висланий у підмосковне село Ярополче, де під суворим наглядом чужої влади доживав свого віку без права повернення на батьківщину. Український письменник Валентин Черемис присвятив йому історичний роман “Без права повернення”»?
Про якого гетьмана Лівобережної Гетьманщини йдеться: «Він був гетьманом Війська Запорозького, політичним та військовим діячем, реформатором, очільником Гетьманщини Лівобережної України та “обох боків Дніпра” (від 1676 року). Керував козацьким військом під час Чигиринських походів 1677 і 1678 років. За його гетьманування Українська православна церква була підпорядкована Московському патріархату»?
Хто у другій половині XVІІ ст. був керівником та організатором більшості походів проти Османської імперії та Кримського ханства?
Про кого йдеться: «…Татари казали, що більшого воїна не було й не буде на Запорожжі, що він, навіть скачучи на коні, влучно б’є птаха в небі і звіра в полі, а ворожі кулі ловить начебто голими руками і назад у ворога кидає»?
Хто, за фольклорною традицією, вважається автором знаменитого листа турецькому султанові Мегмеду ІV та головним персонажем картини Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові»?
Про кого йдеться в уривку з польської хроніки Веспасіана Коховського: "Страшний був орді, бо був досвідченим у воєнних виправах і відважним кавалером, перевищуючи цим Дорошенка. А в Криму його ім’я наводило такий страх, що
орда щоденно пильнувала та була готова до бою… Татари цілком серйозно вважали його шайтаном і навіть своїх дітей, коли вони плакали і їх не могли заспокоїти, лякали його ім’ям…"
Хто з гетьманів Лівобережної Гетьманщини був обраний не на козацькій раді, а на церемонії виборів, підготовлених урядом Московії?
Хто був гетьманом Лівобережної України у 1672–1687 рр.?
Хто був звинувачений у поразці Першого Кримського походу 1687 року, організованого Московією з метою ліквідувати турецько-татарські володіння на Чорному та Азовському морях та отримати вихід до Чорного моря?
Хто з гетьманів Лівобережної Гетьманщини, за свідченням французького дипломата, розмовляв німецькою, італійською, польською, латинською мовами, недостатньо володів французькою, хоча замолоду відвідав Париж і Південну
Францію, був на прийомі в Луврі?
Хто з гетьманів Лівобережної Гетьманщини підписав Коломацькі статті, за якими передбачалося розміщення полку московських стрільців в столиці Гетьманщині — м. Батурині?
Хто з гетьманів Лівобережної Гетьманщини підписав українсько-московські договірні статті, за якими гетьман мав удаватися до особливих заходів, аби «усіма силами з’єднувати в міцну й нерозривну згоду обидва руські народи»;
«щоби Малоросію не називали землею Гетьманською, а лише визнавали землею, яка знаходиться в царській самодержавній владі»?
Хто із гетьманів Лівобережної Гетьманщини продовжував створення козацької еліти, започатковане гетьманом Іваном Самойловичем, оточив себе значковими та значними військовими товаришами, яких наділив особливими привілеями?
Хто з гетьманів Лівобережної Гетьманщини за свого гетьманування найбільше уваги приділяв розвиткові освіти, науки, мистецтва, книговидання, архітектурі?
Хто з гетьманів Лівобережної Гетьманщини за свого гетьманування фундував більше десятка нових храмів та сприяв відбудові багатьох церков княжої доби?
Хто з гетьманів Лівобережної Гетьманщини за свого гетьманування опікувався Києво-Могилянською академією, дбав про створення нових осередків культури, одним з яких став Чернігівський колегіум?
Хто з полковників відновлених польською владою у 1684–1685 роках правобережних козацьких полків відзначався особливою активністю у відродженні козацького устрою на Правобережній Україні?
Хто з полковників правобережних козацьких полків проігнорував виконання наказу короля Августа ІІ Фрідріха 1702 року про ліквідацію козацького устрою на Правобережжі, мав намір боротися з Р іччю Посполитою і згуртував навколо себе прихильників, шукав допомоги на Лівобережжі і підтримував зносини із Запорожжям, яке обіцяло йому підтримку?
Хто очолював козацькі війська, які за наказом московського царя Петра І взяли участь у придушенні повстання на Правобережній Україні під проводом фастівського полковника Семена Палія?
Хто з гетьманів Лівобережної Гетьманщини за умов окупації значної частини Правобережжя шведськими військами під час Північної війни протягом 1704– 1708 рр. був гетьманом
об’єднаної Правобережної та Лівобережної України?
Хто з гетьманів Лівобережної Гетьманщини за умов окупації значної частини Правобережжя шведськими військами під час Північної війни протягом 1704– 1708 рр. був гетьманом
об’єднаної Правобережної та Лівобережної України?
Хто з гетьманів України в ході Північної війни 1706 року за посередництва польського короля Станіслава Лещинського розпочав таємні переговори зі королем Швеції Карлом ХІІ?
Про кого йдеться в уривку з мемуарів посла, очевидця подій жовтня 1708 року: «Цар, мовляв, усі їхні вольності порушив… від шведського короля, що перебуває вельми далеко, їхнім
вольностям нічого не загрожує… а він (гетьман), є вже на порозі смерті, але хоче всі свої сили і всю свою кров пожертвувати на спасіння своєї Козакії…»?
Хто з гетьманів України 29 жовтня 1708 року зустрівся в селі Гірки (нині село Новгород-Сіверського району Чернігівської області) зі шведським королем Карлом ХІІ для укладення шведсько-українського союзницького договору?
Хто після зустрічі зі шведським королем Карлом ХІІ поширив універсал, у якому обіцяв «позбавити Малоросію від московської влади» і переконував народ служити йому, оскільки він «вступив в союз зі шведами не через легковаж-
ність і не заради власної користі, а через бажання звільнити свою батьківщину»?
Хто за умовами українсько-шведського договору 29 жовтня 1708 року «мав бути князем Українським або гетьманом довічним»?
Кого, згідно з наказом московського царя Петра І, 6 листопада 1708 року на старшинській козацькій раді в Глухові, у присутності чотирьох полковників, було обрано гетьманом України?
Хто з гетьманів України у листопаді 1708 року у Глухівській Свято-Троїцькій церкві в присутності московського царя Петра І був підданий церковному прокляттю (анафемі)?
Хто з кошових отаманів Запорозької Січі підтримав гетьмана Івана Мазепу і разом зі своїм загоном перейшов на бік шведського короля Карла ХІІ?
Про якого кошового отамана Запорозької Січі йдеться: «Заклики гетьмана Івана Мазепи підняти повстання проти російського царя не знайшли підтримки серед селян і козаків, які боялися знову потрапити під владу польської шляхти. Тільки Запорозька Січ на чолі з кошовим отаманом приєдналася до гетьмана з тисячами запорожців. Останні завдали кілька поразок московським частинам і з’єдналися з гетьманом та шведами. У відповідь на дії кошового отамана царський уряд кинув на Січ три драгунських піхотних полки…»?
Хто з гетьманів України після Полтавської битви 27 червня 1709 року залишив територію Гетьманщини та невдовзі, у ніч проти 22 вересня 1709 року, помер у с. Варниці в передмісті
Бендер?
Про кого йдеться: «…Хворий гетьман перетнув турецький кордон та зупинився в передмісті Бендер. Тут, у селі Варниці, гетьман вже не підводився з ліжка, доживаючи останні дні. Помер він вночі проти 22 вересня 1709 року. Поховали гетьмана у Варниці, а у березні 1710 року його труну вивезли до православної землі Молдавії — м. Галаца (нині Румунія) і там перепоховали в головній церкві монастиря Св. Юрія»?
Хто гетьманував у 1687–1709 рр.?
Про кого йдеться в листі французького дипломата: «…служив під прапорами славетного гетьмана Івана Мазепи як генеральний комісар і писар, що вважається в козаків першим урядом після гетьманського. Був обраний козацьким гетьманом замість Мазепи після смерті останнього в Бендерах»?
Хто навесні 1711 року очолив похід козацьких загонів на Правобережну Україну, але через військову невдачу та дії татарських союзників вимушений був відійти до Бендер?
Хто вперше в історії України-Гетьманщини очолив першу українську політичну еміграцію в Західній Європі?
Хто є автором першої української Конституції, прийнятої 5 квітня 1710 року на козацькій раді в Бендерах (Молдавія)?
Хто є автором документа, відомого широкому загалу під назвами: «Пакти й конституції законів і вольностей Війська Запорозького…», «Правовий уклад та конституції законів та вольностей Війська Запорозького…», «Уклад прав і вольностей Війська запорозького та угоди…», «Бендерівська конституція»?
Хто є автором першої української конституції, яка не лише проголошувала незалежність Української держави, але й закріплювала найбільш прогресивні для того часу засади суспільно-державного устрою?
Кого з гетьманів зображено на портреті?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома