У якому році було створено документ, уривок із якого процитовано: «…Договорилися ми й постановили, що всієї Малої Росії цієї сторони Дніпра… містам і землям… як вони до цього часу договором про перемир’я на стороні їхньої царської величності перебували, так і тепер залишатися мають… Запороги, козаки, що живуть на Січі, і в Кодаку… мають бути … у володінні і в державі їхньої царської величності…»?
Розгляньте картосхему, на якій зображено та позначено історико-географічні регіони українських земель, і дайте відповідь на запитання.
Якою цифрою позначено регіон, що НЕ ВХОДИВ до складу Речі Посполитої впродовж 1569–1795 рр.?
Запорозька Січ у добу Руїни (60-ті – 80-ті рр. XVII ст.)
«Великий згін» населення Правобережної Гетьманщини здійснював гетьман
Про формування населення якого регіону йдеться в уривку з історичного джерела:
«Наші діди, батьки, брати і родичі, і ми самі поприходили з різних гетьманських і задніпрянських міст в Україну на закликання бєлгородських та курських воєвод, котрі запевняли нас царським словом – не відбирати від нас наших вольностей. Вони веліли селитися нам, щоб ми захистили собою московські українські міста по Бєлгородській лінії в диких степах на татарських займищах…»?
За умовами Гадяцьких пунктів (1658 р.) Гетьманщина у складі трьох воєводств мала ввійти до оновленої Речі Посполитої на правах її федеративної частини – Великого к нязівства Руського.
Укажіть назви цих воєводств.
Бахчисарайський договір 1681 р., що вирішував долю Правобережної України, укладено турецьким султаном із
«…розділили Україну навпіл і хочуть нашу отчизну, милу Україну, занедбати», – так П. Дорошенко схарактеризував домовленості московського царя й польського короля за
Визначте ознаки господарського життя й політичного устрою Слобідської України в другій половині XVII ст.
Що було характерним для періоду Руїни?
Хто з гетьманів кинув клич: «Хто хоче в мою компанію?», що став підставою для створення нових (компанійських) регулярних козацьких підрозділів?
На укладення якої угоди гетьман І. Самойлович відреагував словами: «Запорозьке військо ніколи не зречеться свого давнього достоянія [Правобережної України], не так воно станеться, як Москва у своїх мирових умовах із поляками постановила, - зробимо так, як нам треба!..»?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома