У пацієнта, який раніше хворів на виразкову хворобу шлунка, під час підняття важких предметів виникли «кинджальний біль» в епігастрії, виражена слаб кість, блювання. Шкірні покриви вкриті холодним липким потом, АТ - 90/50 мм рт. ст. Для якого патологічного стану характерні такі ознаки?
Яке захворювання можна припустити, ураховуючи такі показники загального аналізу крові пацієнта: еритроцити - 1,3 • 1012/л, гемоглобін - 60 г/л, кольоровий показник - 1,3, лейкоцити - 4, 6 109/л, тромбоцити - 180-109/л, ШОЕ- 15 мм/год, діаметр еритроцитів - 12 мкм, у мазку крові наявні тільця Жоллі і кільця Кебота?
Визначте основну клінічну ознаку, характерну для нападу бронхіальної астми:
Пацієнту необхідно провести рентгенологічне дослідження шлунка. Яку контрастну речовину найчастіше використовують для цього?
Пацієнтка 20 років скаржиться на загальну слабкість, дратівливість, серцебиття, підвищену збудливість, поганий сон. Під час огляду: витрішкуватість, збільшення щитоподібної залози, тремор кінцівок. Пульс - 120/хв., АТ - 150/90 мм рт. ст. Яке обстеження доцільно провести насамперед?
Який метод дослідження сечі використовують для визначення концентраційної і фільтраційної здатності нирок?
Пацієнт 40 років звернувся до фельдшера сільської амбулаторії зі скаргами на раптовий гострий біль у поперековій ділянці зліва, що іррадіює в статеві органи, стегно, часті позиви на сечовипускання. Хворий збуджений, блідий, часто змінює положення тіла. Яку патологію можна припустити у пацієнта?
Яка тріада симптомів найбільш характерна для гострого пієлонефриту?
До фельдшера сільської амбулаторії звернувся чоловік 32 років зі скаргами на появу на шкірі тулуба та кінцівок висипки різного розміру, червоного кольору, значне свербіння шкіри, що з’явились після вживання полуниці. Пульс - 80/хв., АТ -120/70 мм рт. ст. Для якого патологічного стану характерні такі ознаки?
Пацієнту перед операцією лікар призначив очисну клізму. Яке положення необхідно надати пацієнту для проведення процедури?
До сільської амбулаторії звернувся пацієнт 57 років, який працює бурильником. Скаржиться на ниючий біль у кистях рук, що найбільше турбує вночі, відчуття повзання мурашок, мерзлякуватість кистей, головний біль, поганий сон, зниження працездатності. Крім того, спостерігається поблідніння пальців після миття рук холодною водою. Яке захворювання можна припустити?
У пацієнта 28 років, який хворіє на виразкову хворобу шлунка, раптово виник біль у епігастральній ділянці, блювання «кавовою гущею». АТ - 80/40 мм рт. ст. Які з наведених заходів треба застосувати насамперед?
Пацієнт 70 років скаржиться на кашель із виділенням мокротиння у вигляді «малинового желе», зниження апетиту, схуднення на 15 кг протягом останніх півроку, задишку, що посилюється під час фізичного навантаження. З анамнезу відомо, що він палить приблизно 35 років. Який найімовірніший попередній діагноз?
Яке обстеженння найдоцільніше провести пацієнту з припущенням на хронічний панкреатит?
У пацієнта під час транспортування в реанімаційне відділення у коматозному стані спостерігається гучне, нечасте дихання з глибоким шумним вдихом та посиленим видихом. Визначте патологічний тип дихання:
У чоловіка 42 років виник напад задухи із затрудненим видихом. Напад триває понад 12 годин, не піддається корекції бронходилятаторами. Пацієнт у свідомості, але його реакції загальмовані, шкіра ціанотична, шийні вени набухші, грудна клітка роздута. Аускультативно: дихання ослаблене, вислуховуються зони «німої легені», ЧД - 45/хв, пульс частий, гіпотонія. Ці симптоми характерні для:
Фельдшера сільської амбулаторії викликали до пацієнта 46 років, у якого після фізичного навантаження виник напад болю у правому підребер’ї з іррадіацією в праве плече. З’явились нудота та блювання, яке не принесло полегшення, здуття живота. Язик сухий, обкладений жовтим нальотом, склери субіктеричні. Позитивний симптом Ортнера. Для якої патології характерні такі ознаки?
До фельдшера сільської амбулаторії звернулась пацієнтка 49 років зі скаргами на слабкість, головний біль, порушення менструального циклу, ріст волосся на обличчі. Об’єктивно: диспластичне ожиріння з перерозподілом підшкірно- жирової клітковини на обличчі, шиї та тулубі, рожеві смуги на шкірі нижньої частини живота. АТ - 180/100 мм рт. ст. Яке захворювання можна припустити?
Пацієнт 36 років звернувся до фельдшера сільської амбулаторії зі скаргами на озноб, підвищення температури тіла, сухий кашель, виражений біль у правій половині грудної клітки. Займає вимушене положення - лежить на правому боці. Попередній діагноз - сухий плеврит. Які аускультативні ознаки характерні для цієї патології?
Пацієнту з діагнозом попереково- крижовий радикуліт призначено діади-намотерапію (ДДТ). Укажіть електроди, які застосовують під час проведення ДДТ
Пацієнта, який отримує інсулінотера- пію, потрібно попередити про специфічне ускладнення, яке може виникнути в результаті постійного введення інсуліну в одне й теж саме місце. Назвіть це ускладнення:
На підставі даних анамнезу та результатів лабораторного обстеження у пацієнта діагностовано вірусний гепатит. Який механізм передачі цього захворювання?
Пацієнт госпіталізований до гематологічного відділення з припущенням на гострий лейкоз. Який метод обстеження має важливе діагностичне значення в цьому разі?
До фельдшера медпункту звернувся робітник, у якого на роботі раптово виник напад задухи. З анамнезу відомо, що він хворіє на бронхіальну астму. Що вислуховується в легенях під час аускультації у разі нападу бронхіальної астми?
У пацієнтки, яка перебуває на лікуванні у терапевтичному відділенні, лікар припустив цукровий діабет та призначив зібрати аналіз сечі для оцінки глюкозурії. У цьому разі сечу треба зібрати:
До фельдшера сільської амбулаторії звернувся пацієнт 35 років зі скаргами на підвищення температури тіла до 40°С, озноб, пітливість, виражену слабкість, задишку, серцебиття, біль у горлі під час ковтання, кровоточивість ясен. Об’єктивно: шкіра і видимі слизові оболонки бліді. Пальпуються збільшені шийні та підщелепні лімфатичні вузли. Пульс 96/хв., ритмічний, АТ - 90/60 мм рт. ст. Живіт м’який, печінка + 5 см, нижче края реберної дуги. У аналізі крові виявлено: еритроцити -1,5- 1012/л, гемоглобін – 50 г/л, лейкоцити -15 • 109/л, бластні клітини -80%, ШОЕ - 60 мм/год. Сформулюйте попередній діагноз:
Фельдшера ШМД викликали до жінки 35 років, яка годину тому випила 300 мл столового оцту з суїцидним наміром. Скаржиться на слабкість, спрагу, біль у роті та епігастрії, слинотечу. Слизова оболонка рота гіперемована. Яка перша допомога в цьому разі?
У пацієнта 55 років під час диспансерного огляду вперше виявлено невеликий лейкоцитоз, абсолютний лімфоцитоз за рахунок зрілих лімфоцитів, тіні Гумпрехта. Скарг у пацієнта немає. Яке захворювання системи крові можна припустити?
Під час огляду пацієнта виявлено такі симптоми: витрішкуватість, позитивні симптоми Грефе, Мебіуса, Штельвага. Яке захворювання можна припустити?
Пацієнт скаржиться на сильний головний біль, запаморочення, блювання, мерехтіння «мушок» перед очима, АТ - 220/110 мм рт. ст. Такі ознаки характерні для:
Пацієнту проводять дуоденальне зондування. Який подразник необхідно застосувати для отримання міхурової жовчі?
Чоловік 23 років скаржиться на загальну слабкість, нездужання, головний біль, підвищення температури тіла до 37,5°С, сухий кашель. Хворіє другий день. Об’єктивно: загальний стан задовільний, перкуторний звук над легенями ясний, дихання жорстке, розсіяні сухі хрипи. ЧДД - 16/хв. Тони серця ясні, ритмічні, ЧСС - 72/хв. АТ -120/80 мм рт. ст. Для якого захворювання характерні такі ознаки?
Пацієнт скаржиться на загальну слабкість, підвищення температури тіла, біль у попереку. Об’єктивно: набряки на обличчі, позитивний симптом Пастернацького, АТ -160/90 мм рт. ст. Попередній діагноз - гострий гломерулонефрит. Укажіть, які зміни в сечі найбільш характерні для цього захворювання:
Для якого захворювання найбільш характерні наведені симптоми: поліурія, полідипсія, поліфагія, втрата маси тіла?
До фельдшера сільської амбулаторії звернувся пацієнт зі скаргами на озноб, підвищення температури тіла до 39,5°С, біль у правій половині грудної клітки, пов’язаний з актом дихання, сухий кашель, головний біль. Захворів гостро. Об’єктивно: рум’янець на щоках, частота дихання - 28/хв., під час пальпації грудної клітки виявлено посилене голосове тремтіння справа, перкуторно - притуплення перкуторного звука справа, аускультативно - крепітація справа. Пульс - 96/хв., АТ -100/60 мм рт. ст. Який попередній діагноз?
Як називається положення пацієнта в ліжку, за якого він самостійно не може змінити положення свого тіла?
Під час дослідження мокротиння виявлені еозинофіли, спіралі Куршмана,
кристали Шарко-Лейдена. Для якого захворювання характерні такі зміни?
Пацієнтка 39 років скаржиться на біль у суглобах рук і ніг, підвищення температури тіла, загальну слабкість, схуднення. Об’єктивно: шкірні покриви бліді, на обличчі - гіперемія у вигляді «метелика». У крові виявлено LЕ-клітини. Для якого захворювання це характерно?
Пацієнт 70 років скаржиться на біль у надлобковій ділянці, відчуття переповнення сечового міхура, неможливість самостійного акту сечовипускання протягом 12 год. Яку допомогу необхідно надати пацієнту?
Пацієнт 45 років скаржиться на слабкість, серцебиття, задишку, появу заїдів у куточках рота, випадіння волосся, спотворення смаку, нюху, утруднення ковтання сухої твердої їжі. Шкіра бліда, зеленуватого відтінку, суха, язик червоний з атрофією сосочків. У клінічному аналізі крові виявлено: мікроцитоз, анізоци- тоз. Яке захворювання можна припустити?
Пацієнт гостіталізований до лікарні з рясною кровоточею, яка почалася після екстракції зуба. З анамнезу з’ясувалось, що пацієнт хворіє на гемофілію А. Який препарат найдоцільніше використовувати для лікування такої кровотечі?
Пацієнта 72 років госпіталізовано до лікарні зі скаргами на біль у серці, задишку. Об’єктивно: межі серця зміщені ліворуч на 1 см, тони послаблені, аритмічні. На ЕКГ видно інтервали R-R різної тривалості, хвилі f. Про яке порушення серцевого ритму йдеться?
Молода жінка звернулась до фельдшера сільської амбулаторії зі скаргами на виражений, щільний, блідий набряк обличчя, який не супроводжується свербінням, утруднене дихання, слабкість, тривогу. Стан розвинувся за 30 хвилин після ін’єкції антибіотика. Об’єктивно: виражений набряк обличчя, очні щілини майже закриті, язик не вміщається у роті. Пульс - 100/хв. АТ - 130/90 мм рт. ст. Який патологічний стан можна припустити у пацієнтки?
До фельдшера сільської амбулаторії звернувся пацієнт 60 років зі скаргами на біль за грудниною стискаючого характеру з іррадіацією в ліву руку, що триває протягом 4 годин і не знімається нітрогліцерином. Ця симптоматика характерна для:
Пацієнт скаржиться на кашель із виділенням гнійного мокротиння, особливо вранці, задишку, серцебиття. Хворіє протягом 30 років. Під час огляду кінцівок пальці рук мають вигляд «барабанних паличок», нігті - «годинникових скелець». Для якого захворювання це характерно?
Фельдшер ЕМД під час дослідження пульсу пацієнта виявив, що його частота складає 42/хв. Оцініть цей показник:
Бригада ЕМД транспортує пацієнта з гострим інфарктом міокарда до лікарні. Рантово у нього виник напад задухи, з’явились інспіраторна задишка, кашель із виділенням пінистого рожевого мокротиння. Стан хворого тяжкий, шкіра бліда, пульс - 100/хв., ритмічний. Аускульта- тивно над легенями вислуховуються вологі середньоміхурцеві хрипи. Яке ускладнення виникло у пацієнта?
Пацієнт 63 років скаржиться на сильний оперізуючий біль у верхній частині живота, нудоту, багаторазове блювання. Під час пальпації живота спостерігається різкий біль в епігастрії і лівому підребер’ї, позитивний симптом Мейо- Робсона. Яке захворювання можна припустити?
Пацієнт 48 років за декілька хвилин після введення звичайної дози інсуліну відчув голод, тремтіння рук, а потім втратив свідомість. Шкіра бліда, волога, судомні посмикування м’язів. Який стан розвинувся у пацієнта?
Фельдшера викликали до пацієнта 40 р., який скаржиться на нестерпний пекучий біль за грудиною з іррадіацією в ліву руку, плече. Біль триває понад 1 год., виник після стресової ситуації. Вкажіть правила транспортування до лікарні пацієнта з підозрою на інфаркт міокарда:
Яке обстеження має найважливіше значення у діагностиці гострого інфаркту міокарда:
Назвіть препарат, який вводять у разі набряку легенів для зменшення венозного припливу до правого шлуночка:
На ФАП звернулася жінка 62 р., за скаргами на розлади уваги, зниження пам’яті, працездатності, поганий сон, схильність до гніву, дратівливість. Холестерин крові – 8,5 ммоль/л. Вкажіть ймовірніший діагноз:
Хвора 24 роки, на гіпоацидний гастрит, скаржиться на слабкість, запаморочення, задишку, серцебиття, ламкість нігтів і випадіння волосся, порушення смаку : їсть крейду. Шкіра бліда, суха. Тони серця приглушені, систолічний шум на верхівці. Пульс – 102/хв. АТ – 90/65 мм рт ст. Анамнез крові : Ер – 2,7*1012 /л., Нв – 80 г/л, К.п. – 0,7, ШОЕ – 18 мм/год, анізоцитоз, пойкілоцитоз. Який імовірний діагноз у пацієнта?
Хворий 70 років скаржиться на слабкість, зниження працездатності. Хворіє 3 роки, шкіра бліда. Пальпуються збільшені гладкі, безболісні шийні, пахвові, пахвинні лімфовузли від 1 до 3 см, рухомі. Живіт м’який, печінка на 3 см виступає з підребер’я, селезінка на 4 см, помірно болісна. Аналіз крові : Ер – 3,0*1012 /л., Нв – 98 г/л, К.п. – 0,9 , ШОЕ – 40 мм/год, Лейкоцити – 280*109 /л., пролімфоцити - 6%, лімфоцити – 89%, тромбоцити -140*109 /л., тіні Боткіна - Гумпрехта. Який ймовірний діагноз у пацієнта?
Хвора 58 років скаржиться на спрагу, сухість у роті, значне виділення сечі, слабкість. Хворіє біля року. За останній час значно схудла. Шкіра суха, на щоках, підборідді рум’янець, нігті ламкі. Тони серця приглушені, пульс 76/хв., АТ 150/85 мм рт. ст. Яке обстеження слід призначити першочергово для встановлення діагнозу?
Чоловік 25 років протягом 2-3 років скаржиться на посилення головних болів,
мерзлякуватість, апатію, збільшення ваги, закрепи. Хворий адинамічний, шкіра бліда, суха, холодна, волосся рідке. Ріст 168 см, вага 79 кг. Щитоподібна залоза не збільшена. Тони серця глухі, АТ 110/80 мм рт. ст. , пульс – 60/хв. Рентгенографія черепа : розміри турецького сідла нормальні, контури чіткі. Рівень ТТГ в крові становить 30 мкг/л, СТГ 3 мкг/л, рівень гонадотропинів без відхилень. Визначте попередній діагноз?
У Хворої 30 років через 3 дні після психоемоційного стресу з’явилися підвищення температури до 37,8oC, пітливість, загальна слабкість, головний біль, тремор пальців рук. Стан середньої ваги. Шкіра волога, гаряча на дотик. Діяльність серця ритмічна, ЧСС 110/хв., АТ 140/80мм. рт. ст. Пальпується дифузно збільшена щитовидна залоза (ІІ ст.), щільно-еластичної консистенції, рухлива, безболісна. Позитивні симптоми Грефе, Мебіуса. Який імовірний діагноз?
Хвора 36 років звернулась зі скаргою на загальну слабкість, швидку стомлюваність, сухість шкіри, набряки обличчя, закрепи. Місяць тому перенесла стумектомію з приводу тиреотоксикозу. Шкіра бліда, суха. Пульс 58/хв., слабкого наповнення, АТ 90/55 мм.рт.ст. Діяльність серця ритмічна, тони приглушені. Живіт м’який, безболісний при пальпації. Діурез 1,2 л за добу. Виберіть препарат для патогенетичного лікування хворої?
Хворий 35 років скаржиться на слабкість, сухість у роті, часте сечовипускання вночі, свербіння шкіри, погіршення зору. Захворювання нирок спостерігається протягом 20 років. Шкіра сіро-бліда, язик сухий обкладений бурим нальотом, відчувається запах аміаку із рота. Тони серця глухі, акцент ІІ тону на аорті, пульс 92/хв., АТ 180/90 мм. рт. ст. Живіт м’який, болючий при пальпації вздовж товстої кишки та навколо пупка. Яке дослідження сечі необхідно призначити для визначення порушення концентраційної функції нирок?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома