6 клас. Математика
Тема. Додавання і віднімання раціональних чисел.
Мета: відпрацювати навички додавання і віднімання чисел з різними знаками, узагальнити поняття раціональних чисел та дій з ними, формувати уміння працювати з практичними завданнями, виробляти вміння опрацьовувати статистичну інформацію, навчити учнів застосовувати набуті навички у нестандартних життєвих ситуаціях;
розвивати пізнавальну активність, життєві компетенції;
виховувати наполегливість, самостійність, почуття відповідальності, старанність у навчанні, виховувати стійкий інтерес до математики.
Тип уроку. Узагальнення і систематизація знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Людство з давніх часів стикається з необхідністю виконувати обчислення. Найпершими з’явилися натуральні числа – з потреб лічити якісь предмети. Потім – дробові числа – з необхідності поділяти на частини продукти, тканину, ділянки землі тощо. Якщо історія виникнення звичайних дробів почалася в Єгипті, то десяткові вперше з'явилися в Китаї у III столітті до нашої ери. У Європі, однак, десяткові дроби стали застосовуватися набагато пізніше. Сталося це завдяки голландському вченому Сімону Стевину в кінці XVI століття. Від’ємні числа з’явилися вперше у Китаї у ІІ ст. до н.е. Згодом від’ємні числа розтлумачили в Індії у вигляді боргу. У Європі довго не сприймали раціональні числа, їх називали хибними, неіснуючими, абсурдними. Тільки у XVII ст. математик Рене Декарт запропонував позначати від’ємні числа на координатному промені.
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань учнів.
Усні вправи
1. На дошці записані два різних числа: -11 та 3.
Учні відповідають на запитання, які учитель ставить у короткій формі.
2. Між якими сусідніми цілими числами розташоване число:
4; - 21;
; -
; -7,2; -
?
3. Знайдіть число, протилежне до -7,2;
; -2
.
4. Серед виразів знайдіть такі, що мають однакові значення:
1) a – b; А) a - (-b);
2) a + b. Б) -a - (-b);
3) -a + b; В) a + (-b);
5. Подайте у вигляді суми -3 - (-7) + (-5):
А) -3 + 7 + 5; Б) -3 + (-7) + 5; В) -3 + 7 + (-5); Г) 3 + 7 + (-5).
6. Обчисліть значення виразу найзручнішим способом:
-3 + 7 + 3 + (-12);
-3 + 7 + 5 + (-12);
-3 + 13 + 12 + (-2).
Письмові вправи
1. Знайдіть значення суми найзручнішим способом:
1) 6,65 + 0,353 + (-0,003);
2) -2,43 + 6,31 + (-3,21) + 0,49;
3) 2
+ (- 6
) + 7
+ (-3
).
2. Обчисліть значення виразу:
1) 15 – 12 – 13;
2) -17 + 24 - 8;
3) -18 + 7 - 5 + 9.
3. Знайдіть значення виразу:
1) -61,3 - (-7,7) + 5,36;
2) 5
+ (- 10,7) – (- 15
);
3) -
+
+ (- 0,45) + (-
) +
.
4. Обчисліть:
1) -10,8 +
;
2) -2
- |2,6 - 3,8|.
5. Задача. Ератосфен Кіренський– грецький математик, астроном, географ, філолог і поет народився у 276 році до н. е. Перший відомий вчений, який обчислив розміри Землі і розробив алгоритм знаходження простих чисел. Скільки років пройшло від дня народження цього науковця?
6. Задача. На складі добровольчого батальйону було 45 безпілотників. Упродовж тижня завідувач складу приймав і видавав безпілотники та робив такі записи:
12 б., -18 б., 7 б., -8 б., -11 б., 12 б., -20 б.
Скільки безпілотників було в кінці тижня?
7. Віті Петренку вчитель запропонував вдома виконати таке завдання: знайти суму всіх цілих чисел від -599 до 601. Вітя сідає за роботу, але робота йде повільно. Тоді на допомогу приходять мати, батько, сестра і брат. Обчислювали, поки від втоми не почали заплющуватися очі, і при цьому всі сварилися на вчителя, який задає маленьким дітям такі задачі.
А як би ви розв'язали цю задачу? Нагадаю, що треба знайти суму
-599 + (-590) + (-597) + (-546) + ... + 597 + 548 + 599 + 600 + 601.
IV. Підсумок уроку.
Розгадати кросворд
|
|
1 |
|
|
|||||
|
2 |
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
3 |
|
|||
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
||||||
|
5 |
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|||||||
|
|
||||||||
По горизонталі
2. Компонент дії додавання.
4. Відстань від точки координатної прямої до початку відліку.
5. Результат дії додавання.
По вертикалі
1. Пряма, на якій позначено початок відліку, одиничний відрізок і напрямок.
2. Число, яке складається з двох частин.
3. Число, яке є ні додатним, ні від’ємним.
4. Символ, за допомогою якого позначають від’ємні числа.
IV. Домашнє завдання.
Повторити п. 32-34, виконати № 8-12 с. 96.