Конспект уроку з польської мови на тему «Спорт – це здоров'я. Короткий переказ тексту. Переклад тексту. Відмінювання іменників та відмінювання дієслів у теперішньому часі (повторення)» (5 клас, І-й рік навчання)
Конспект уроку з польської мови
на тему «Спорт – це здоров’я. Короткий переказ тексту. Переклад тексту. Відмінювання іменників та відмінювання дієслів у теперішньому часі (повторення)»
(5 клас, І-й рік навчання)
Підготувала
вчитель польської мови
Колошук Г.Г.
Конспект уроку з польської мови (5 клас, І-й рік навчання)
Тема. Спорт – це здоров’я. Короткий переказ тексту. Переклад тексту. Відмінювання іменників та відмінювання дієслів у теперішньому часі (повторення).
Мета:
Тип уроку: закріплення та узагальнення вивченого.
Обладнання: підручник, картки з зображеннями, картки з текстом та завданнями, дошка.
Хід заняття
І. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів:
Dzień dobry. Proszę siadać.
Czy wszystcy są obecni na tej lekcji? Kogo niema?
Którego dzisiaj mamy? Dzisiaj mamy dwudziestego ósmego kwietnia.
Przypomnijmy sobie, o czym mówiliśmy na przeszłych lekcjach?
Na przeszłych lekcjach mówiliśmy o sporcie.
Jaki sport uprawiasz?
Jakie było zadanie domowe? Strona 187 w podręczniku, ćwiczenie 25. Trzeba było ustnie przetłumaczyć podane w ćwiczeniu zdania na język polski. Czy wszystkie wyrazy znalazliście w słowniczku?
Вчитель роздає учням картки з лексикою до вправи. Учні звіряють лексику зі своєю, виправляють помилки, якщо потрібно, і читають свій переклад на польську мову.
Dziś nasi bohaterowie - Oleg i Taras - oglądają w telewizji mecz piłki nożnej.
Rodzice chłopców kibicują o lokalnej drużynie.
Bardzo ciekawa gra.
Oleg preferuje oglądanie koszykówki.
Ale wieczór przechodzi ciekawie.
Mecz kończy się remisem.
I wszyscy są szczęśliwi.
Czy musimy zajmować się sportem? Tak. Wnioskujemy, że sportem potrzebno się zajmować. To jest dobre dla naszego zdrowia.
Temat dzisiejszej lekcji: Sport – to zdrowie. (Krótkie przekazywanie tekstu. Tłumaczenie tekstu. Odmiana rzeczowników a czasowników w czasie teraźniejszym (powtórzenie)).
ІІ. Основна частина уроку.
Виконання тренувальних вправ (повторення).
Вчитель: teraz przypomnijmy sobie jakie rodzaje sportu są dla nas już znane, a jakie może jeszcze nie. Mamy tutaj karteczki na których musimy złączyć kołumny. W jednej kołumnie są nazwy sportowców, w drugiej – działania, które oni wykonują, w trzeciej – miejsce, w jakim odbywa się działanie.
Naprzykład: siatkarz – gra w siatkówkę – na boisku.
Вправа 1 (говоріння, читання)
Pracujemy w grupach.
Kolarz – велосипедист
Na torze – на треку
Na boisku – на спортмайданчику
Учні з’ясовують незнайомі слова, записують до словників.
Вчитель: a czy zawsze robimy ćwiczenia fizyczne? Kto każdego dnia robi gimnastykę? Znamy taką piękną piosenkę o gimnastyce. Zaśpiewamy ją.
Вправа 3 «Фізкультхвилинка» (говоріння, виконання рухів одночасно з мовленням)
Gimnastyka
Ach, gimnastyka, dobra sprawa,
dla nas wszystkich to zabawa:
ręce w górę, w przód i w bok,
skłon do przodu, w górę skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
oczy, uszy, usta, nos.
Вправа 4 (аудіювання, переклад, розуміння тексту)
Вчитель читає текст. Учні слухають, дивлячись на картки з текстом. Вчитель читає текст повторно невеликими частинками. Учні перекладають прослуханий текст.
od roku – протягом року
uczę – вивчаю, вчу
turystyka – туризм
lato – літо
długie – довгі
piesze wycieczki – піші прогулянки
książki przygodowe – пригодницькі книжки
tańczyć – танцювати
Mam na imię Magda. Mieszkam we Lwowie. Uczę języka polskiego od roku. Lubię podróżować i dlatego bardzo interesuję się turystyką. Latem całą rodziną często chodzimy na długie piesze wycieczki. A jeszcze, bardzo lubię podróżować, nie wychodząc z domu, więc czytam książki przygodowe. Kiedy mam wolny czas, lubię też chodzić na dyskotekę i tańczyć z kolegami i koleżankami z klasy.
Bohaterka tekstu mieszka w Kijowie. Tak Nie
Ona uczy języka polskiego od dwu lat. Tak Nie
Ona interesuje się turystyką. Tak Nie
Całą rodziną często jeżdżą na rowerach. Tak Nie
Bohaterka tekstu lubi podróżować, nie wychodząc z domu. Tak Nie
Czyta książki przygodowe. Tak Nie
Lubi śpiewać i słuchać muzyki z kolegami z klasy. Tak Nie
Вправа 5 (аудіювання, переказ з використанням опорної лексики, говоріння, письмо)
Mam na imię Andrzej. Jestem Ukraińcem i mieszkam w Lubieszowie, co na Wołyniu. Mam 10 lat. Bardzo lubię piłkę nóżną. Jeszcze interesuję się jazdą na rowerze i dlatego, kiedy mam wolny czas, wyjeżdżam na wycieczki ze swoim przyjacielem Władkiem. Zimą chętnie jeżdżę na łyżwach.
На основі прослуханого та розданого роздаткового матеріалу (картки з питаннями, лексичним словником, варіантами відповідей) учні переказують текст.
Mam na imię ______ Jestem ______ Mieszkam w _______ Mam ______ Bardzo lubię ____ Jeszcze interesuję się _______ i dlatego _______ wyjeżdżam na ________ ze swoim______ Zimą ________
Andrzej piłkę nóżną jazdą na rowerze kiedy mam wolny czas Ukraińcem 10 lat wycieczki przyjacielem Władkiem jeżdżę na łyżwach chętnie
Вчитель: a teraz powtórzymy wiadomości już znane o rzeczowniku. Jak odmieniają się rzeczowniki? (patrzmy w podręczniku na stronę 144-145 (дієслово); stronę 159 i stronę 175 (іменник)). Mamy na tablicy zdania, które potrzebno uzupełnić.
Wzór: Ania uprawia tenis. Ona interesuje się tenisem.
Jarosław często chodzi na mecze. On interesuje się _______________________
Sołomia często ogląda jazdę szybką na lodzie. Ona interesuje się ____________
Wadym często chodzi na basen. On interesuje się _________________________
Jana często ogląda grę w koszykówkę. Ona interesuje się __________________
Iryna często ogląda grę w siatkówkę. Ona interesuje się ____________________
Iwanna chętnie jeździ na rowerze. Ona interesuje się ______________________
Alina uprawia gimnastykę. Ona interesuje się _____________________________
Wiktoria chętnie jeździ na rolkach. Ona interesuje się _____________________
Julia często ogląda jazdę szybką na nartach. Ona interesuje się ______________
Piłka nóżna Łyżwiarstwo Pływanie Koszykówka Siatkówka Jazda na rowerze Gimnastyka Jazda na rolkach Narciarstwo Jazda na nartach
ІІІ. Підведення підсумку уроку.
Вчитель: Na tej lekcji mówiliśmy o sporcie. Jaki wniosek zrobiliśmy? Że sport – to zdrowie. Powtórzyliśmy leksykę do tematu „Sport – to zdrowie”, a także wiedzę o rzeczowniku a czasowniku.
ІV. Домашнє завдання.
Strona 181 w podręczniku. Ćwiczenie 16. Podane wyrazy przetłumaczyć na język ukraiński i zapisać tłumaczenie. Z jednym z wyrazów ułożyć zdanie i także zapisać.