Виховна година:"НЕ ЦЬКУЙ"

Про матеріал
Ознайомити, що таке цькування, які є способи подолання цькування, обговорили ситуації, які можуть траплятись з учнями та способи запобіганню булінгу у школі та позаурочний час.
Перегляд файлу

                    Виховна година

                  «  НЕ  ЦЬКУЙ»

 

Мета: ознайомити учнів і учениць із поняттям «цькування»; розказати про

види цькування й наслідки; попередити виникнення булінгу в освітньому

середовищі; розвивати вміння пошуку шляхів виходу зі складної ситуації;

формувати навички відповідальної та безпечної поведінки; виховувати почуття

емпатії та переживання до дитини, яка зазнає насильства.

                                                Хід уроку

1. Вправа «Банка життя»

 Ставимо на стіл велику скляну банку.

Сьогодні ми хотіли б поговорити з вами про життя. Що ви можете

сказати про цю банку? (учні починають давати відповіді. Наприклад:

«Вона порожня» або «вона скляна» і т. д.)

Далі дістаємо з-під столу мішок із великими мушлями й починаємо

вкладати їх у банку доти, доки вони не заповнять її до самого верху.

- А тепер що ви можете сказати про цю банку?

Далі дістаємо пакет із горохом і засипаємо його також. Горох заповнив

простір між мушлями.

- А тепер?

Тоді дістаємо пакет із піском, його теж засипаємо в банку. Через якийсь

час у банці не залишилося вільного простору. Тоді витягаємо пляшку

води і вливаємо її в банку.

- А от тепер банка повна!

 Тож зараз я буду пояснювати вам, що щойно відбулося. Банка – це наше

життя. Мушлі – це найважливіші речі в нашому житті, це наша родина, це

наші діти, наші кохані – все те, що має для нас величезне значення.

 Горох – це речі, не настільки значимі для нас, це може бути дорогий

костюм або машина тощо.

 Пісок – це все найдрібніше й незначне в нашому житті, всі ті дрібні

проблеми, які супроводжують нас впродовж усіх прожитих днів.

 Якби ми спочатку засипали у банку пісок, то в неї уже не помістилися

б ані горох, ані камені. Ніколи не дозволяйте різній дрібноті заповнювати

ваше життя, закриваючи вам очі на значно важливіші речі.

- А що ж означає вода?

- Наскільки б ваше життя не було заповнене, завжди є трішки місця

для байдикування. Незважаючи ні на які проблеми, точно знайдеться час

на те, щоб розслабитися й відпочити!

Вправа-знайомство «Відкриємо серце один одному»

 Кожен гравець отримує жетон у формі сердечка, на якому він пише своє ім'я.

Ведучий йде з капелюхом по колу. Гравці голосно називають свої імена і

опускають сердечко у капелюх.

Завдання гравців: витягнути з капелюха

сердечко, прочитати ім'я і віддати його хазяїну.

Запитайте у дітей, що таке цькування на їхню думку (ідеї, думки можна

зафіксувати на онлайн-дошці або створити хмарину слів ).

-Зачитайте з презентації визначення «цькування»

-Розкажіть про види цькування:

- фізичний (штовхання, підніжки, зачіпання, бійки, стусани, ляпаси,

нанесення тілесних пошкоджень);

- психологічний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, міміка

обличчя, поширення образливих чуток, ізоляція, ігнорування, погрози,

жарти, маніпуляції, шантаж);

- економічний (крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших

особистих речей, вимагання грошей);

- сексуальний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська

та образи сексуального характеру, зйомки у переодягальнях, поширення

образливих чуток, сексуальні погрози, жарти);

- кібербулінг (приниження за допомогою мобільних телефонів, Інтернету,

інших електронних пристроїв).

 Створіть дерево ідей «Як побороти/уникнути цькування»

 Для дітей молодшої ланки: переглянути мультик https://is.gd/qEuQ2i

 Дайте відповіді на запитання:

- Якою була пташка, яка приєдналася до зграї?

- Чому інші птахи не сприймають «новеньку» пташку?

- Що робили інші пташки, коли побачили «новеньку»?

- Як себе поводила «новенька»?

- Що трапилося у кінці?

- Як себе почували пташки, коли у них не стало пір’я?

- Які висновки ти зробив/зробила, після перегляду мультику?

 

  Вправа «Скріпочка». Для цього роздаю

учням і ученицям скріпочку.

Казка про Скріпку

(Інструкція: під час розповіді, з канцелярської скріпки роблять певні

фігурки)

1. Жила-була дівчинка-скріпочка. Вона була дуже життєрадісна, весела,

товариська дівчинка. (Просто скріпка)

2. Одного разу однокласники дали їй образливе прізвисько. І у неї

виникло запитання «Чому?». (Знак питання)

3. Іншого разу вона знайшла свій портфель в шкільному туалеті і дуже

засмутилася. (нижня посмішка)

4. Після закінчення уроків скрипочка вийшла погуляти на подвір’я, де інші

дівчата почали чіплятися до неї, ображати та дали її стусана (Знак оклику). І

скріпочка подумала, що їй робити? Хто її захистить? (Знак питання)

 5. Але, все рівно, вона часто згадує той момент, коли її ніхто не ображав і

хоче, щоб все була як раніше (зробити смайлік)

Обговорення

Можемо ми повернути Скріпку в попередній стан?

Чому ні? Як вплинули прояви насильства на стан Скріпки?

 Вправа «Все в твоїх руках»

Ця історія трапилась дуже давно у старовинному місті, де мешкав один

мудрець. Слава про його мудрість розійшлася далеко за межі міста. Та жив у

тому місті один чоловік, який заздрив славі мудреця. І от вирішив він

придумати таке запитання, щоб мудрець не зміг на нього відповісти. Пішов

чоловік на узлісся, спіймав метелика, заховав його в долонях і подумав:

«Спитаю я в мудреця: скажи, о наймудріший, який метелик у мене в руках

— живий чи мертвий?». Якщо він скаже «живий», я стисну долоні, і метелик

помре; а якщо скаже «мертвий», я розкрию долоні, і метелик полетить. Ось

тоді всі зрозуміють, хто з нас розумніший.

 Так усе і сталося. Зловивши метелика, лихий чоловік попрямував до

мудреця і запитав у нього: «Який метелик у мене, о наймудріший, живий чи

мертвий?». І мудрець, який і насправді був дуже розумною людиною,

відповів: «Усе у твоїх руках, чоловіче».

 Отже, друзі, як ви гадаєте, що мав на увазі мудрець, коли так відповів

чоловікові?

 Учні відповідають: «Що від самої людини залежить, житиме метелик чи

помре».

Але в цих мудрих словах є ще один зміст: від людини залежить, чого у світі

стане більше — добра чи зла, як вона ставитиметься до інших добре чи

погано.

Нам подобається, коли нас люблять, поводяться з нами чемно, звертаються

до нас на ім’я, особливо на лагідне.

- А які відчуття у вас виникають, коли вас

або когось з вашого оточення називають на прізвисько, принижують ?

-Запропонуйте ознайомитись з історіями цькування відомих людей , наголосіть, що кожний і кожна може стати жертвою цькування не

залежно від віку, статі, фінансового статку.

  Підсумок

- Які висновки ви зробили?

- Що найбільше сподобалося?

docx
Додано
9 травня 2025
Переглядів
263
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку