Тема: „Введення формул до електронної таблиці і виконання дій з ними”.
Мета: Ознайомити учнів з особливостями текстових і числових даних; навчити вводити формули і основні функції; ознайомити з операціями копіювання, вилучення, переміщення. Розвивати образне мислення і творчу уяву учнів. Виховувати спостережливість, уважність, бережливе ставлення до комп’ютерної техніки.
Технічні засоби навчання: комп’ютери, ОС Windows XP, електронний процесор Excel, презентація Power Point.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку.
І. Організація класу. Повторення правил ТБ і роботи учнів у кабінеті інформатики (2 хв.)
|
Прізвище, ім’я |
|
|
|
Бали |
|
|
|
|
|
|
|
Оцінка за урок: (п.1+п.2+п.3) / 3 = |
|
ІІ. Перевірка домашнього завдання (5 хв.)
2.1Фронтальне опитування учнів (за кожну правильну відповідь – 1б).
Зупинка № 1 «Ланцюжок питань та відповідей»
ІІІ. Актуалізація опорних знань (5 хв)
Зупинка № 2 «Тестувальна»
3.1Фронтальне опитування з вивченого матеріалу
Тести на комп’ютері, взаємоперевірка. За кожну правильну відповідь-1б.
а) Адреса лівої верхньої комірки, двокрапка та адреса правої нижньої комірки
б) Адреса правої верхньої комірки, двокрапка та адреса лівої нижньої комірки
в) Адреса лівої верхньої комірки, тире та адреса правої нижньої комірки
г) Адреса правої верхньої комірки, тире та адреса лівої нижньої комірки
а) Натиснути та не відпускати клавішу "Shift" та переміщувати курсор за допомогою клавіш управління курсором
б) Натиснути та не відпускати клавішу "Alt" та переміщувати курсор за допомогою клавіш управління курсором
в) Натиснути та не відпускати клавішу "Ctrl" та переміщувати курсор за допомогою клавіш управління курсором
г) Натиснути та не відпускати клавішу "Shift+Ctrl" та переміщувати курсор за допомогою клавіш управління курсором
а) Натиснути кнопку "Ввід" на панелі формул
б) Натиснути клавішу "Enter"
в) Натиснути клавішу "Tab"
г) Будь-яким з перерахованих способів
а) Клацнути лівою кнопкою миші по комірці та натиснути клавішу «F2»
б) Двічі клацнути на комірці, дані якої ви бажаєте відредагувати
в) Натиснути клавішу «F2» та клацнути на потрібній комірці
г) Клацнути лівою кнопкою миші на комірці та після цього клацнути на рядку формул
а) Тільки числових даних, які збільшуються на однакове число
б) Числових даних, які зменшуються або збільшуються на однакове число
в) Тільки числових даних, які зменшуються на однакове число
г) Будь-яких даних
Правильні відповіді: 1-а, 2-а, 3-г, 4-в, 5-б
Завдання уроку:
1) Ознайомлення з правилами запису формул.
2) Повідомлення про помилки.
3) Використання рядка формул.
4) Практичне завдання.
ІV. Мотивація теми і мети.
Крім простих прийомів введення і форматування даних в ЕТ, EXCEL має потужні засоби для їх обробки. Основним елементом для обробки даних в EXCEL є формули. V. Виклад нового матеріалу.(10 хв)
Зупинка № 3 «Мені потрібно вміти»
5.1 Розповідь вчителя із демонстрацією сказаного на ПК.
1.Для перетворення даних призначені формули. Формули – це вирази, що описують обчислення в комірках. У формулах використовуються різноманітні функції, числа, адреси комірок, дужки.
Вирази містять:
1) знаки арифметичних операцій: + -додавання; - -віднімання; * - множення;
/ - ділення; ^ - піднесення до степеня; % - обчислення відсотка.
2) операції порівняння: = ; > ; < ; <= ; >= ; <> .
Правила запису формул:
формула починається із знака”=” і має вигляд: =<вираз>. Наприклад: =( 3 * В2 * С2).
у формулі не повинно бути пропусків;
якщо як аргумент у формулі використовують текст, то він записується у лапках;
аргументи функції відокремлюють один від одного крапкою з комою, а якщо вказується діапазон – двокрапкою.
Для внесення в формулу імені комірки досить встановити на неї курсор миші і клацнути.
Для попереднього прикладу можна виконати такі дії:
• набрати з клавіатури «=»;
• клацнути на комірці D4;
• набрати з клавіатури «+»;
• клацнути на комірці F7.
Формула повинна записуватися в комірці в один рядок Після введення формули у клітині висвітляється результат, а формулу можна побачити лише у рядку формул. Таблиця може функціонувати у 2-х режимах:1) режим відображення результатів; 2) режим відображення формул. Щоб побачити всі введені формули потрібно вибрати меню Сервіс → параметри → Закладка вигляд → ٧ Формули → ОК. Щоб зняти режим відображення формул потрібно вимкнути перемикач ٧. З метою автоматизацій введення великої кількості формул до них застосовують операцію копіювання. Копіювання формули - це процес поширення дії формули, записаної в одну клітинку, на інші клітинки. Копіювання формули виконують методом перетягування маркера табличного курсора вибраної клітинки, що містить формулу, у потрібному напрямку.
Цей метод називають автозаповненням діапазону. Під час копіювання відбуваються такі дії: • формула вводиться в інші клітини; • формула автоматично модифікується. Вважливою особливістю електронної таблиці є автоматичне переобчислення результатів- якщо змінити хоча б одне вхідне дане, то автоматично переобчислюються результати у всій таблиці. Копіювання формул і автоматичне переобчислення у таблиці - це два основні засоби автоматизації обчислень у ЕТ. Застосування побачимо не виконанні практичного завдання.
V. Практичне завдання за ПК (використання простих формул).
V. Усвідомлення теоретичного матеріалу.
Зупинка № 4 «Економічна»
«Задача про облік продукції»
Завдання: Розв’язати задачу про облік продукції(колективно)(10 хв)
Завод випускає 10 видів продукції. Показники діяльності заводу потрібно визначати щоденно і подавати їх у вигляді таблиці, що містить , наприклад, такі стовпці даних: а) назва виробу; б) ціну однієї штуки у гривнях; в) кількість штук у партії; г) сумарну вартість партії; д) кількість забракованих виробів; е) втрати через брак у гривнях; є) обсяг випуску якісних виробів у гривнях.
ХІД РОБОТИ.
1. Заповнити таблицю за зразком.
2. Усі клітинки у стовпцях С і Е заповнити даними, які надійшли з цехів. Значення А і В не змінюються.
3. Заповнювати стовпці D, F і G числами-результатами не вручну, а введенням формул:
Клітинка Формула, яку потрібно ввести у цю клітинку
D2 = B2 * C2
F2 = B2 * E2
G2 = D2 – F2
4. Виконати такий алгоритм:
1. Скопіювати формулу з клітинки D2 у діапазані D3:D11.
2. Скопіювати формулу з клітинки F2 у діапазані F3:F11.
3. Скопіювати формулу з клітинки G2 у діапазані G3:G11.
Копіювання формул виконують методом перетягування маркера табличного курсора вибраної клітинки, що містить формулу, у потрібному напрямку. Метод називається автозаповненням діапазону.
5. Ввести в клітинки D13, F13, G13 ще три формули для обчислення суми усіх числових значень у стовпцях D, F, G:
D13 =СУММ(D2:D11)
F13 =СУММ(F2:F11)
G13 =СУММ(G2:G11)
Виконання описаних дій дасть на екрані заповнену таблицю.
5.2. Демонстрація учнями виконаного самостійного завдання (прибуток «власної» фірми)(10 хв)
Зупинка № 5«Моя фірма найприбутковіша»
Задача про виробіток електроенергії на власній електростанції.
На електростанції є 6 турбін: турбіна 1,турбіна 2,турбіна 3, турбіна 4, турбіна 5, турбіна 6. Продуктивність протягом години кожної турбіни(у Квт\год)задайте самостійно п’ятизначними числами. Задайте також на свій розсуд кількість годин ,які турбіни працювали протягом доби, наприклад 12,18 і т.д. Використавши електронну таблицю визначте : скільки було вироблено електроенергії кожною турбіною і всіма турбінами за добу.
Хід роботи
1.У клітинку А1 введіть назву таблиці : Виробіток електроенергії.
2.У другий рядок введіть імена стовпців : Номер, Продуктивність, Час, Вироблено.
3.Номери турбін введіть у стовпець А, починаючи з клітинки А3.
4.Продуктивність турбін введіть у стовпець В.
5.кількість годин, які працювали турбіни, введіть у стовпець С.
6.У клітинку Д3 введіть формулу =В3*С3 і скопіюйте вниз.
7.У клітинку Д9 введіть формулу =Д3+Д4+Д5+Д6+Д7+Д8 або =СУММ(Д3:Д8).
8.Відцентруйте заголовок таблиці. Виберіть діапазон А1:Д1 і застосуєте команду центрувати.
9.Збережіть роботу у файлі, якому дайте назву вашого прізвища.
VI. Підсумок уроку.(5 хв)
Зупинка № 6 «Кінцева»
VІ. Підсумок: - Я дізналась …, - Я навчилась …
Оцінювання.
1. Яку структуру має документ EXCEL?
2. Які назви мають (адреси) мають елементи ЕТ?
3. Що таке діапазон?
4. Як можна форматувати комірки ЕТ?
5. Як вводяться формули до комірок ЕТ?
VII. Оцінки за урок.
Задача про виробіток електроенергії на власній електростанції.
На електростанції є 6 турбін: турбіна 1,турбіна 2,турбіна 3,турбіна 4,турбіна 5,турбіна 6.Продуктивність протягом години кожної турбіни(у Квт\год)задайте самостійно п’ятизначними числами. Задайте також на свій розсуд кількість годин, які турбіни працювали протягом доби ,наприклад 12,18 і т.д. Використавши електронну таблицю визначте : скільки було вироблено електроенергії кожною турбіною і всіма турбінами за добу.
Хід роботи
1.У клітинку А1 введіть назву таблиці : Виробіток електроенергії.
2.У другий рядок введіть імена стовпців : Номер, Продуктивність, Час, Вироблено.
3.Номери турбін введіть у стовпець А ,починаючи з клітинки А3.
4.Продуктивність турбін введіть у стовпець В.
5.Кількість годин ,які працювали турбіни, введіть у стовпець С.
6.У клітинку Д3 введіть формулу =В3*С3 і скопіюйте вниз.
7.У клітинку Д9 введіть формулу =Д3+Д4+Д5+Д6+Д7+Д8 або =СУММ(Д3:Д8).
8.Відцентруйте заголовок таблиці. Виберіть діапазон А1:Д1 і застосуйте команду центрувати.
9.Збережіть роботу у файлі, якому дайте назву вашого прізвища.
|
Прізвище, ім’я |
|
|
|
Бали |
|
1.Оцінка за усне домашнє завдання |
|
|
2.Отримані бали за відповіді на тести |
|
|
3.Самостійна робота на ПК |
|
|
Оцінка за урок: (п.1+п.2+п.3) / 3 = |
|
|
Прізвище, ім’я |
|
|
|
Бали |
|
1.Оцінка за усне домашнє завдання |
|
|
2.Отримані бали за відповіді на тести |
|
|
3.Самостійна робота на ПК |
|
|
Оцінка за урок: (п.1+п.2+п.3) / 3 = |
|
|
Прізвище, ім’я |
|
|
|
Бали |
|
1.Оцінка за усне домашнє завдання |
|
|
2.Отримані бали за відповіді на тести |
|
|
3.Самостійна робота на ПК |
|
|
Оцінка за урок: (п.1+п.2+п.3) / 3 = |
|
«Задача про облік продукції»
Завдання: Розв’язати задачу про облік продукції(колективно)(10 хв)
Завод випускає 10 видів продукції. Показники діяльності заводу потрібно визначати щоденно і подавати їх у вигляді таблиці, що містить , наприклад, такі стовпці даних: а) назва виробу; б) ціну однієї штуки у гривнях; в) кількість штук у партії; г) сумарну вартість партії; д) кількість забракованих виробів; е) втрати через брак у гривнях; є) обсяг випуску якісних виробів у гривнях.
ХІД РОБОТИ.
1. Заповнити таблицю за зразком.
|
|
А |
В |
С |
D |
Е |
F |
G |
|
1 |
Назва |
Ціна |
Кількість |
Сума |
Брак(шт.) |
Втрати |
Обсяг |
|
2 |
Виріб 1 |
3,50 |
500 |
|
50 |
|
|
|
3 |
Виріб 2 |
6,70 |
700 |
|
60 |
|
|
|
4 |
Виріб 3 |
8,20 |
300 |
|
17 |
|
|
|
5 |
Виріб 4 |
3,25 |
200 |
|
20 |
|
|
|
6 |
Виріб 5 |
7,75 |
400 |
|
12 |
|
|
|
7 |
Виріб 6 |
8,90 |
150 |
|
35 |
|
|
|
8 |
Виріб 7 |
6,45 |
650 |
|
15 |
|
|
|
9 |
Виріб 8 |
2,20 |
700 |
|
40 |
|
|
|
10 |
Виріб 9 |
3,00 |
850 |
|
25 |
|
|
|
11 |
Виріб 10 |
9,50 |
900 |
|
10 |
|
|
|
12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Всього |
|
|
|
|
|
|
2. Усі клітинки у стовпцях С і Е заповнити даними, які надійшли з цехів. Значення А і В не змінюються.
3. Заповнювати стовпці D, F і G числами-результатами не вручну, а введенням формул:
Клітинка Формула, яку потрібно ввести у цю клітинку
D2 = B2 * C2
F2 = B2 * E2
G2 = D2 – F2
4. Виконати такий алгоритм:
1. Скопіювати формулу з клітинки D2 у діапазані D3:D11.
2. Скопіювати формулу з клітинки F2 у діапазані F3:F11.
3. Скопіювати формулу з клітинки G2 у діапазані G3:G11.
Копіювання формул виконують методом перетягування маркера табличного курсора вибраної клітинки, що містить формулу, у потрібному напрямку. Метод називається автозаповненням діапазону.
5. Ввести в клітинки D13, F13, G13 ще три формули для обчислення суми усіх числових значень у стовпцях D, F, G:
D13 =СУММ(D2:D11)
F13 =СУММ(F2:F11)
G13 =СУММ(G2:G11)
Виконання описаних дій дасть на екрані заповнену таблицю.