План-конспект уроку мистецтва в 4 класі.
Вчитель :
Тема. Весняна рапсодія. Розучування розпівки «Ой у вишневому садочку».
Мета.
Розвивальна: поглиблювати уміння учнів розуміти та розрізняти мелодійний настрій , розвивати музичний слух, пам’ять, творчі здібності, розвивати вокальні здібності учнів, розширювати голосовий діапазон.
Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.
Музичний та наочний матеріал. Варіація Світлани Садовенко на тему української народної пісні “Ой у вишневому садочку” , Сергій Рахманінов “Рапсодія на тему Паганіні”(Варіація 18) ,Відеокліп до “Рапсодії на тему Паганіні” Сергія Рахманінова, Картина “Рання весна” Архипа Куїнджі.
Методи: вербальні, наочні методи, метод «Емоційного заряду», метод музичних узагальнень, психологічний тренінг, «Незакінчене речення», робота в групах.
Обладнання: комп’ютер, мультимедійна презентація, картки, підручник «Мистецтво»(4 Клас І.Стеценко)
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І Організаційний момент. Привітання.
Учитель. Добрий день діти! З яким настроєм ви сьогодні прийшли на урок? (метод «Емоційного заряду» )А чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? А я сподіваюсь, що ви будете активні, веселі, ніхто не буде нудьгувати і тому девіз нашого уроку: «Вигадуй, пробуй, твори! Розум, фантазію прояви!»
ІІ Основна частина
Діти, як ви гадаєте чи є у пір року своя особлива музика? Ви помічали, що кожна пора року звучить по-своєму? У кожної пори року свій особливий характер, тож і свої особливі звуки. Композитори уважно слухають звуки природи і відображають їх у своїх музичних творах. Тож і ми можемо почути пори року так, як чують композитори.
А давайте пригадаємо весну такою, якою ми її бачимо , якою вона буває, якою ми її почули, який у неї настрій зараз . Як вона могла б звучати? ( Діти відповідають,діляться враженнями).
Відео про весну ( https://www.youtube.com/watch?v=P-FjNFsnHH4)
Діти ,які емоції та асоціації виникли у вас під час перегляду відео?(Відповіді дітей)
Часто, уявляючи весну, розповідають про пробудження природи, танення снігів, про перші квіти — підсніжники — на проталинах, про те, як набухають бруньки на гілочках верби — з’являються котики… Якою ж має бути весняна музика?
3.Вивчення нового матеріалу.
Соловейчин голос
Послухайте спів солов’я.
https://svitdovkola.org/art4/42 (Спів солов’я)
• Якими словами ви його описали б? • Чи знайомі вам такі слова: “Віть-віть-віть, тьох-тьох-тьох, ай-йя-йя, ох-ох-ох, там соловейко щебетав”?
З якої української народної пісні вони взяті?
• Спробуйте їх проговорити як скоромовку та заспівати.
А тепер діточки , послухайте есе (невеличку історію). Жив собі дуже талановитий скрипаль. Кожен ранок він починав із занять на своїй улюбленій скрипочці. То вправи грав, то вивчав музичні твори, то, дивлячись у вікно, створював свої власні мелодії. Якось навесні почав прилітати до нього під віконце соловейко і почав підспівувати. Скрипаль помітив, що пташка наче копіює його гру на скрипці, і почав йому підігрувати, зображуючи всілякими музичними трелями, які точно збігалися по висоті звуку із пташиними. Соловейко точно повторював зіграні мелодії, щоразу голосніше й наполегливіше. У них утворився творчий дует. Невдовзі соловейка хтось наполохав і він полетів звідти. І скільки потім скрипаль не закликав його своєю грою на скрипочці, птах так і не повернувся. • Про що ця історія? • Як звучатиме розспівка, якщо соловейка сполохати? Якщо птах обурений? Сумний? Можливо розпівка буде повільнішою чи навпаки швидшою ?
( Роздуми дітей).
А тепер послухайте варіацію Світлани Садовенко на українську народну мелодію “Ой у вишневому садочку”.
https://svitdovkola.org/art4/42
• Які зміни в мелодії ви помітили?
• Як саме тривалості нот вплинули на характер музичного твору?
Кроки весни
Робота в групах
Роздивіться картину “Весна” із циклу “Пори року” сучасного художника Романа Романова.
https://svitdovkola.org/art4/42
• Чи побачили ви весняну хвилю? Яка вона? • Навесні у природі відбувається багато цікавих змін. Пригадайте, яких саме. • Чи всі зміни видно одразу? • Що прискорює ці зміни?
• Зазвичай навесні у струмочках, річках, озерах, і навіть у калюжах стає багато води. Поміркуйте, чому так відбувається. • Розкажіть про весняне явище, яке зобразив художник. • Вода стоїть чи тече? • Що допомогло художнику передати рух води?
Весняні голоси
Знайомимося з композитором
Сергій Рахманінов — світовий композитор, піаніст і диригент, один із найяскравіших представників фортепіанного мистецтва. Він зіграв визначну роль у формуванні Київської консерваторії . А тепер ознайомтесь із біографією композитора у підручнику .(Діти читають).
Які цікаві факти з біографії ви запам’ятали? ( Діти відповідають).
Весняна рапсодія
Послухаймо, як композитор Сергій Рахманінов у “Рапсодії на тему Паганіні” (варіація 18) передав голоси весни. https://svitdovkola.org/art4/42
• Який настрій у музики? • Як розвивається мелодія? Спробуйте її описати або показати рухами. • Як ви вважаєте, який період весни описує композитор — початок (природа тільки починає прокидатись), танення снігів, приліт пташок, розмаїття квітів…? Середину — квітень? Чи розквіт у травні? А можливо, одразу всі місяці? Чому ви так вважаєте? • Які звуки природи ми чуємо в музиці? Які музичні інструменти найкраще їх передають?
Музика у світлинах
Подивіться відеокліп на “Рапсодію на тему Паганіні” (варіація 18). https://svitdovkola.org/art4/42
• Чи збігаються відеоряд і музика? Слухаючи рапсодію, ми можемо уявити, як поступово тане лід на річках. Поступово весна набирає силу. Сонечко пригріває землю, зеленіє травичка. Зелені навколо все більшає і ось (нарешті мелодія набирає повної сили, звучить у всій своїй яскравості) квітує земля, вітер колише зелені хвилі лісів, парків, скверів, звучить хор пташок — ВЕСНА ПРИЙШЛА!!! В кінці музики хвиля знову стає маленькою, нібито завмирає, — це закінчується весна і приходить хвиля наступної пори року — літа. Звичайно, не обов’язково сприймати музику саме так. Я хотіла показати лише один з варіантів змалювання музичних образів. Мелодія розвивається подібно хвилі: спочатку маленької несміливої, поступово хвиля більшає, і от грає весь оркестр — мелодія стає великою величною Хвилею. Так само відбувається і розвиток дії — спочатку все прокидається, поступово дія стає все стрімкішою, розвиненішою… і от вже ми бачимо дію на повну силу. Так само й пробуджується природа навесні. (Якщо слухаємо з дітьми рапсодію саме навесні, то пробудження природи, яке вони спостерігають навколо, і стає яскравою ілюстрацією мелодії.)
Фізкультхвилинка
«Весна прийшла» https://www.youtube.com/watch?v=H2dEjk-Yh14
ІІІ Підсумок уроку. Рефлексія.
Ось підійшла до завершення наша весняна музична зустріч.
(технологія «Незакінчене речення»).
Про що ми з вами говорили, що нового дізналися?
Що таке весняна рапсодія?
Про якого композитора ви сьогодні дізнались?
Яку розпівку ви вивчили?
Все правильно. Мені сподобалось як ви працювали на уроці, ви були активні – молодці. Я задоволена. Дякую вам.
А чи справдились ваші очікування від сьогоднішнього уроку? Вам було цікаво, ви дізналися щось нове, вам сподобався урок? А як ви оцінюєте свою роботу? До побачення ! Весняного усім настрою!