Around town Quick minds 4

Про матеріал
Конспект уроку з англійської мови для учнів 4 класу Мета. Повторити слова з теми, закріпити їх написання; повторити прийменники, вдосконалювати діалогічне мовлення, вміння орієнтуватися за картою. Практикувати розмовне мовлення. Розвивати: логічне мислення, пам'ять, увагу. Виховувати: повагу до своїх товаришів, інтерес до вивчення англійської мови Очікувані результати: учні добре знають лексику, можуть писати вивчені слова, будувати з ними висловлювання. Вміють будувати та розігрувати діалог.
Перегляд файлу

Тема. Around town     4 form “Quick minds” Г. Пухта

Мета. Повторити  слова з теми, закріпити їх написання; повторити прийменники, вдосконалювати     діалогічне мовлення, вміння  орієнтуватися за картою. Практикувати розмовне мовлення.

 Розвивати: логічне мислення, пам'ять, увагу.

 Виховувати: повагу до своїх товаришів, інтерес до вивчення англійської мови

Очікувані результати: учні добре знають лексику, можуть писати вивчені слова, будувати з ними висловлювання. Вміють будувати та розігрувати діалог.

Обладнання:   кросворд, роздруковані карти міста, інд. картки, друковані зошити, відео анг. пісень.

                                                         Хід уроку

  1. Introduction.

T. Good morning, pupils. I’m glad to see you! Sit down, please.

II. Warming up. Мовленнєва розминка.

Tongue twister

/b/ , /s/ , /h/, /ch/ , /w/

Bears on stairs, bears on chairs, hairy bears are everywhere!

Створення позитивної атмосфери на урок.

  1. Повідомлення теми та мети.

The topic of our lesson is “Around Town”. We’ll continue to work with the vocabulary on the topic and learn how to ask the way and give directions in the town. By the end of the lesson you will know how to ask the way and give directions.

  1. Основна частина.
  1.     Гра з м’ячем « Назви будівлю англійською»

T парк                          P1 park

Т площа                      P2 square

T базар                         P3 market

T  бібліотека                P4 library

T  магазин для тварин     P5 pet shop

T  банк                              P6  bank

T   школа                          P7 school

T  книжковий магазин              P8 bookshop

T   автобусна зупинка             P9 bus stop

T  музей                                   P10 museum

  1.     Розгадування кросворду.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

5.

s

p

o

r

t

s

c

e

n

t

r

e

 

 

 

6.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розгадай кросворд

1.It’s old and often next to a town. (castle)

2. It’s a good place to buy fruit and vegetables. (market)

3. People go there to get money. (bank)

4. This is a place where parents buy toys for the children. (toy shop)

5. You go there to play football, basketball and go swimming. (sports centre)

6. This is a place where you buy food for your pet. (pet shop)

IV. Фіз. Хвилинка 

Now it is time to have a rest for our body and our eyes.

(Учні вимовляють римовки та роблять відповідні рухи).

Stand up, hands up,

Hands on the hips,

Bend left, bend right,

Turn around but not sit down.

 

Look left, look right,

Look up, look down,

Look around.

Look at your nose,

Look at your toes,

Close your eyes.

Open, wink and smile.

Your eyes are happy again!

(Під пісню https://www.youtube.com/watch?v=-iMGSD_35pM діти танцюють показуючи рухами дії, про які співається в пісні).

V. Перевірка домашнього завдання.

Activity book (Ex.2, p.25). Дивлячись на карту міста запиши речення про розташування будинків, у яких живуть друзі.

Наприклад. Ann lives next to Sam in front of the park.

Chris lives next to Ed.

John lives between Lucy and Ed.

Ben lives between Tom and Mike, near the park.

Heather lives next to Lucy, opposite the park.

 

  1.     Закріплення прийменників. Ex.2, p.98
  1. Where is the toy shop?
  2. Where is the market?
  3. Where is the bookshop?
  4. Where is the school?       

 

4) Make up a dialogue. (Роздати картки, учні готуються)

- I’m looking for the ____? Can you help me find my way?

- Yes, of course. Open the door and go outside. Turn left. Stop at the first shop.

 Act your dialogue.

 

  1. The final part of the lesson. Заключна частина уроку
  2. Summarizing. Підсумки уроку

Ex.3, p.98. I can choose the colour to show how I feel about this unit and the language.

(учні називають колір)

Marks for the lesson.

 

Homework . Намалювати карту свого (або уявного) міста.

T:

Today we spoke about asking the way and places in the town. Now you are ready asking the way.

I am proud of you. You’re good and smart pupils. Thank you!

Good-bye. The lesson is over. You may have a rest.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Card 1

Make a dialogue.

- I’m looking for the ____? Can you help me find my way?

- Yes, of course. …

(open the door, go inside, go outside, turn left, turn right, stop at the first shop, walk past the supermarket, it’s opposite you).

Act your dialogue.

 

Card 1

Make a dialogue.

- I’m looking for the ____? Can you help me find my way?

- Yes, of course. …

(open the door, go inside, go outside, turn left, turn right, stop at the first shop, walk past the supermarket, it’s opposite you).

Act your dialogue.

 

Card 1

Make a dialogue.

- I’m looking for the ____? Can you help me find my way?

- Yes, of course. …

(open the door, go inside, go outside, turn left, turn right, stop at the first shop, walk past the supermarket, it’s opposite you).

Act your dialogue.

 

Card 1

Make a dialogue.

- I’m looking for the ____? Can you help me find my way?

- Yes, of course. …

(open the door, go inside, go outside, turn left, turn right, stop at the first shop, walk past the supermarket, it’s opposite you).

Act your dialogue.

 

Card 1

Make a dialogue.

- I’m looking for the ____? Can you help me find my way?

- Yes, of course. …

(open the door, go inside, go outside, turn left, turn right, stop at the first shop, walk past the supermarket, it’s opposite you).

Act your dialogue.

 

Card 1

Make a dialogue.

- I’m looking for the ____? Can you help me find my way?

- Yes, of course. …

(open the door, go inside, go outside, turn left, turn right, stop at the first shop, walk past the supermarket, it’s opposite you).

Act your dialogue.

docx
Додано
5 січня
Переглядів
107
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку