Сім кроків до зваженого рішення 1. Скласти список професій, які подобаються дитині. 2. Скласти перелік вимог до професії, що обирається.3. Визначити значимість кожної вимоги.4. Оцінити свою відповідність вимогам кожної з професій, що підходить. 5. Підрахувати й проаналізувати результати. 6. Перевірити результати.7. Визначити основні практичні кроки до успіху.
Попередні покоління жили під лозунгом «Освіта – на все життя», багато дітей наслідувало своїх батьків, створюючи цілі династії, і гордилися цим. Сьогодні багато чого змінилося. Часто успіх мають ті, хто живе під лозунгом «Освіта через усе життя», постійно підвищуючи фаховий рівень, вивчає новинки в своїй професії, освоює суміжні спеціальності.
Помилки при виборі професії 1. Ставлення до вибору професії як до незмінної.2. Існуючі думки про престижність професії.3. Вибір професії під впливом товаришів (за компанію, щоб не відстати).4. Перенесення ставлення до людини-представника тієї або іншої професії на саму професію.5. Захоплення тільки зовнішньою або якою-небудь частковою стороною професії.6. Ототожнення шкільного навчального предмета із професією або погане розрізнення цих понять.7. Невміння / небажання розбиратися у своїх особистісних якостях (нахилах, здібностях).
Особливості навчання у 11 класі:1)Новий тип діяльності-навчально-професійний.2)Складність, розширення програм учень-маленький академік.3)Зміна пізнавальних інтересів-підліток мислить на одному рівні з дорослими.4)Дуже складне сприйняття критики (вікова особливість).5)Пік розвитку індивідуальності,впевненості в собі.
Які професії та галузі будуть актуальні?Ринок праці в Україні динамічно розвивається, з’являються нові перспективні професії та галузі. Згідно прогнозів експертів, в найближчі роки зростатиме попит на кваліфікованих ІТ-фахівців – розробників, фахівців з кібербезпеки, Big Data та штучного інтелекту. Також перспективними вважаються професії в сфері медицини та фармації, зокрема науковці, дослідники, лаборанти, провізори. Це пов’язано із старінням населення та зростанням попиту на медичні та фармацевтичні послуги. Затребуваними будуть і нові медичні спеціальності, такі як оператори діагностичного обладнання, генетичні консультанти, аналітики медичних даних.
Пам’ятка батькам. Шановні татусі й мами!1. Дайте дитині право вибору майбутньої професії. 2. Обговорюйте разом з ним можливі «за» і «проти» обраної ним професії. 3. Розглядайте вибір майбутньої професії не тільки з позиції матеріальної вигоди, але і з позиції морального задоволення. 4. Враховуйте у виборі майбутньої професії особистісні якості дитини, які необхідні їй в даній спеціальності.
5. Якщо виникають розбіжності у виборі професії, використовуйте можливість порадитися з фахівцями-консультантами. 6. Не тисніть на дитину у виборі професії, інакше це може обернутися стійкими конфліктами. 7. Підтримуйте дитину, якщо у неї є терпіння і бажання, щоб її мрія збулася. 8. Якщо ваша дитина помилилася у виборі, не картайте її за це. Помилку можна виправити. 9. Якщо ваша дитина рано захопилася якоюсь професією, дайте їй можливість підтримувати цей інтерес з допомогою літератури, заняття в гуртках і т. д. 10. Пам’ятайте, що діти переймають традиції ставлення до професії своїх батьків!