Конспект уроку з біології та екології 10 клас з теми "Біологічні антимутаційні механізми. Захист геному людини від шкідливих мутагенних впливів."
Дата ____________ Клас __________ Урок № _______
Тема: Біологічні антимутаційні механізми. Захист геному людини від шкідливих мутагенних впливів.
Мета:
освітня: ознайомити з біологічними антимутаційними механізмами, розкрити механізми захисту геному від шкідливих мутагенних впливів;
розвивальна: розвивати увагу, пам'ять, мислення, мову, навички самостійної роботи, порівнювати, аналізувати та узагальнювати інформацію;
виховна: виховувати ціннісне ставлення до всього живого, інтерес до предмета.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
2.1. Вправа «вірю – не вірю»
1. Точкові мутації пов’язані з кількістю або послідовністю нуклеотидів.(+)
2. Поліплоїдія є проявом генної мутації.(-)
3. Мутації, які виникають спонтанно протягом усього життя організму в нормальних для нього умовах навколишнього середовища, називають спонтанними.(+)
4. Зміни в структурі хромосоми призводять до геномних мутацій.(-)
5. Основні положення мутаційної теорії були сформульовані
Г. Менделем.(-)
6. Кросинговер призводить до неспадкової мінливості.(-)
7. Графічним зображенням модифікаційної мінливості є варіаційна крива.(+)
8. У разі модифікаційної мінливості змінюється лише фенотип.(+)
9. Синдром Дауна є проявом хромосомної мутації.(-)
10. Спадкова мінливість є матеріалом для природного добору.(+)
11. Інверсії виникають у разі випадіння ділянки хромосоми.(-)
12. Делеції виникають у разі подвоєння ділянки хромосоми.(-)
2.2 Бесіда за запитаннями.
1. Що таке мутації?
2. Яким чином можуть виникнути мутації?
3. Який вплив можуть спричиняти мутації на живі організми?
«Всі хочуть, щоб що-небудь сталося, і всі бояться, як би чого-небудь не сталося»
(Булатов Окуджава)
Що хотів сказати радянський поет? ( Зазвичай люди прагнуть до змін, але не всі зміни потрібні людям)
Бесіда за запитаннями:
Робота з картками – інформаторами, складання опорної схеми «Біологічні мутаційні механізми», вправа «Ти мені, а я тобі» ( молекулярний рівень – Кравцова А., клітинний рівень – Глагольєв В., організмовий рівень – Скібіцький А.)
Вправа «Відчуй на собі» (учні сідають один за одним, перший пальцем по спині пише слово (визначення), а другий повинен відгадати та дати визначення) Приклади слів: мутагени, антимутагени, комутагени. (Або вправа анаграма: ТАМУНИГЕ, ТИАГЕНМУНИТА, НИТАГЕМУКО)
Тести (самостійна робота)
1. Мутації, які відбуваються в статевих клітинах, називаються:
а) соматичними б) генеративними в) корисними г) генними
2. Віруси — це … мутагенний фактор:
а) хімічний б) фізичний в) біологічний г) правильної відповіді немає
3. Радіація — це … мутагенний фактор:
а) хімічний б) фізичний в) біологічний г) правильної відповіді немає
4. Мутації, які виникають у нестатевих клітинах, називають …
а) хромосомними б) генними в) генеративними г) соматичними
5. Нітрати — це … мутагенний фактор:
а) хімічний б) фізичний в) біологічний г) правильної відповіді немає
6. Відновлення ДНК після пошкодження:
а) трансдукція б) транскрипція в) реплікація г) репарація
7.1.
«на уроці я дізнався що….»
«мені особливо сподобалось….»
«цікавим виявилось ….»
«раніше я не знав…»
7.2. Учні отримують картки зі смайликами і мають поставити позначку поряд з тим зображенням, яке відповідає їхнім емоціям від уроку.
Опрацювати конспект
Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення або презентацію на тему: « Сучасні завдання медичної генетики», «Хвороби людини зі спадковою схильністю, їхні причини.»