Сила пружності
Сили пружності працюють в техніці і природі: у годинникових механізмах, в амортизаторах на транспорті, в канатах і тросах, в людських кістках і м'язах…
Сила тертя у природі
У житті багатьох рослин тертя грає позитивну роль. Наприклад, ліани, хміль, горох, боби і інші в'юнкі рослини завдяки тертю можуть чіплятися за опори, що знаходяться поблизу, утримуються на них і тягнуться до світла.
Досить поширений бур’ян – грабельки звичайні теж використовує закони фізики. Грабельки квітнуть півдня і не красою квітів приваблюють увагу, а пристосуванням до розмноження. Плід, який має «хвостик», чіпляється за травинки і «вгвинчується» у ґрунт. В суху погоду хвостик скручується в пружинку, яка в дощову погоду розкручується, занурюючи плід глибше в землю. Волоски, які густо вкривають плід, перешкоджають йому рухатись у зворотному напрямку.
Сила тяжіння в природі
… рослини “відчувають” дію сили тяжіння, через що головний корінь завжди росте вниз, до центру Землі, а стебло – уверх. Це явище називають “геотропізм”
… завдяки силі тяжіння зовнішній вигляд нашої планети безупинно змінюється. Сходять із гір лавини, зсуви, селі, обрушуються каменепади, випадають дощі та течуть ріки з пагорбів на рівнини
…морські кити, викинуті хвилею на берег, дуже швидко гинуть під важкістю власної ваги
Скарбничка цікавих фактів
прояву таких сил:
- Сила тяжіння
- Сила тертя
- Сила пружності
Легенда про яблуко
Сидів Ньютон собі в саду,
Відпочивав між ділом,
І от на щастя, на біду,
Тут яблуко злетіло.
Могло упасти на траву –
Нічого б не змінилось.
Тані на голову йому,
А потім вниз скотилось.
І от задумавсь Ісаак,
Хоч ще крививсь од болю,
Чому і що, навіщо, як?
Ну, що ж поробиш – доля.
Легенда це чи, може, сон,
А чи просте везіння,
Але на світ з’явивсь закон
Всесвітнього тяжіння.
Проект
«Сили в природі»
Сила в усній народній творчості
– Коли всім народом дмухнути, то ураган буде.
– Товстий дуб ламається, а лозина нагинається. (Деформація згину складається з двох видів деформації – розтягу та стискання.)
– Не той козак, що за водою пливе, а той, що проти.
– Коса любить брусок і сала кусок. (Щоб коса була гострою, її точать бруском. Тоді за рахунок тертя з коси знімається шар за шаром частина металу, роблячи його тоншим, тобто гострішим. Сало необхідно косареві для відновлення сил.)
– Не кінь везе, а дорога. (Якщо дорога нерівна, має багато виступів, ямок, піску і пилу, то, відповідно, зростає сила опору коліс об таку дорогу.)