Моя доповідь про рідне місто Яворів. Доповідач: Студентка ІІІ курсу. Факультету початкової освіти та мистецтва. Спеціальність: Середня освіта «Музичне мистецтво»БАЗЮК ІРИНА ПЕТРІВНа
Номер слайду 2
Історія виникнення міста Яворів Вперше Яворів згадується 24 червня 1376 року в гродських і земських актах, де зафіксовано надання Владиславом Опольським братам Рейнгольду і Нитку сіл Нових Селиськ та Порудного, що на південному заході межували з Яворовом. Вже в 1515 р. згадується православна громада Яворова. На початку XVII століття Яворів став значним ремісничим і торговим центром, де проживало понад 2 тисячі населення. Тоді тут мешкало 20 шевців, 10 ковалів, 16 різників, 9 кравців, 27 гончарів, 33 гарбарів. З другої половини XVII століття Яворів стає важливим центром політичного життя.
Номер слайду 3
Історія виникнення міста Яворів. Після 1-го поділу Польщі (1772) Яворів — у складі Австрії (від 1867 року — Австро-Угорщина). Тоді ж Яворів одержав статус вільного міста, до якого напливали німецькі колоністи, які тут заснували різні підприємства. У XIX столітті і аж до 1939 року Яворів — повітове місто. 30 серпня 1903 року створюється філія Товариства «Просвіта». У 1904 створено спортивне товариство «Січ», від 1908 року в Яворові діяла українська приватна гімназія «Рідної Школи», Народний Дім. У 1940—1950-х роках сотні яворівців у складі УПА боролися за волю України проти гітлерівських і більшовицьких окупантів.
Номер слайду 4
Історична довідка. Місто Яворів —адміністративний центр району; розташований над річкою Шкло (притока Сяну). Назва походить від яворових лісів, що оточують місто. Зараз тут проживає близько 14 000 чоловік, в 1900 році мешканців було 10 090. Яворів — давній осередок художніх ремесел (різьблення на деревині, іграшкарство, декоративний розпис, вишивання, ткацтво, виробництво сувенірів).
Номер слайду 5
Фото історичного Яворова
Номер слайду 6
Памʼятки культури міста. Яворівський національний природний заповідник «Розточчя»; Заповідник "Розточчя" створений 5 жовтня 1984 р. Площа заповідника — 2084,5 га, протяжність території з півночі на південь становить 8 км, із заходу на схід — 12 км.
Номер слайду 7
Памʼятки культури містаІсторико-етнографічний музей "Яворівщина"Історико-етнографічний музей "Яворівщина" було відкрито в 1927-1933 роках з ініціативи "Кружка рідної школи". Активними подвижниками музейної справи стали доктор Михайло Фільц, художник Олекса Харків та інші. На сьогодні фонди історико-етнографічного музею “Яворівщина” налічують 351 експонат. Музейна експозиція розміщена у чотирьох кімнатах та умовно поділена на розділи: "Прядіння та ткацтво", "Речі господарсько-побутового призначення", "Старовинна яворівська ноша", "Народні промисли Яворівщини", "Археологічні пам'ятки та нумізматика".
Номер слайду 8
Памʼятки культури міста Садиба-музей Осипа Маковея Музей-садибу Осипа Маковея створено в Яворові в будинку, де народився цей видатний український поет, прозаїк, сатирик, публіцист, педагог та громадський діяч. Експозиція розміщена в трьох залах: дві кімнати та сіни. В одній кімнаті зібрані речі родини Маковеїв: меблі (крісла, стіл), посуд, вишиванки, іграшки. В іншій – фотографії Осипа з родиною та друзями; його листи, книги; портрети. В сінях представлені побутові речі. Маковей підтримував дружні стосунки з Іваном Франком, Лесею Українкою та іншими письменниками. Літературну діяльність розпочав наприкінці 80-х років ХІХ століття під псевдонімами: Spectator, О. Степанович.
Номер слайду 9
Церква Святого Юрія і дзвіниця. Церква Різдва Богородиці 1573 року. Костел св. Петра і Павла
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Цікаві факти про Яворів. Особливою родзинкою Яворова є підземелля, які сягають часів королівського минулого. У період правління Яна Собеського підземний хід пролягав від королівської резиденції до Малого Передмістя Яворова. Підземелля існує й досі, а вхід до нього розташований на сучасному подвір’ї церкви Різдва Пресвятої Богородиці, висота — до 2 м, муроване з каменю та цегли, з численними нішами з обох боків. З 1856 року і до самої смерті на Яворівщині, в селі Млини (зараз – на території Польщі), працював священником Михайло Вербицький – автор національного гімну України. У Яворові встановлений пам’ятник композиторові (1997). Неподалік Яворова, у селі Прилбичі, у 1865 році народився Андрей Шептицький – предстоятель, найбільш відомий і шанований діяч Української греко-католицької церкви. У місті встановлений памʼятник митрополитові (1996). У 1867 році в Яворові народився відомий український поет, письменник Осип Маковей. У місті діє його музей-садиба. У Яворові встановили рекорд України. У містечку розфарбували яворівськими візерунками найдовшу в Україні стіну.
Номер слайду 12
Нематеріальна Культурна спадщина ЮНЕСКО міста Яворова«Яворівський пиріг»«Яворівська забавка»«Яворівський розпис»