Тема: Історія грошей
Мета: Ознайомити здобувачів освіти з обміном товарів, історією виникнення грошей, узагальнювати знання учнів з базових економічних понять та їхніх функцій, виховувати повагу до професій економічного спрямування, формувати економічну грамотність, розвивати критичне мислення та творчі здібності.
Обладнання: презентація, червоні та зелені кружечки, картки.
Хід заняття
Добрий день!
Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож часу не гаємо,
Працювати починаємо.
Давайте дізнаємося тему заняття.
В гаманець ми їх кладемо,
З ними в магазин йдемо.
(Гроші)
Отже, тема заняття - історія грошей.
II. Основна частина
Якось Джмелик прийшов до редакції засмучений.
— Уявляєте, — поскаржився він друзям, — хотів купити нам усім медовий торт до чаю, але не вистачило п’яти гривень. Я мав жетон на метро і запропонував його продавчині на доплату, та вона не погодилася.
— Ну, обмін товарами, як у давні часи, в магазинах не діє, тому продавчиня і не пристала на твою пропозицію, — усміхнулася Книжечка. — Не засмучуйся, Джмелику. В мене є п’ять гривень. Ходімо по торт усі разом.
— Гаразд, — повеселішав Джмелик. — А що воно таке, цей товарний обмін?
— Якби сьогодні існував обмін товарами, то це мало б приблизно такий вигляд. Скажімо, тобі потрібен торт. А продавцеві торта потрібна капуста. У тебе капусти немає, зате є книжка. Отож ти мусиш відшукати людину, яка має капусту і погодиться обміняти її на книжку. Коли знайдеш таку людину, то отримаєш взамін книжки капусту, а тоді вже поміняєш цю капусту на торт.
— Та це ж незручно!
— Саме так. Тому люди і винайшли гроші.
Увагу людей привернули дорогоцінні метали — бронза, срібло і золото. Їх видобування вимагало копіткої праці, тож і ціна була високою. За один шматок золота можна було придбати багато корисних товарів.
У нашій Київській Русі ще за часів Володимира Великого, тобто майже 1100 років тому, почали карбувати золоті та срібні монети — златники й срібляники. На таких монетах обов’язково зображували князя, а з іншого боку — княжий герб, тризуб. Ці гроші згодом стали називати гривнями. Тож наші сучасні гривні мають довгу історію!
Що таке обмін товарами?
Як працює 'обмін товарами'?
Як з'явилися гроші у Київській Русі?
2. Асоціативний кущ
З чим у вас асоціюється слово 'економіка'?
Економіка — наука
Нелегка і непроста. Це чудова, дивна штука, Для людей і неспроста.
Вчить вона y класах старших
Виживати в світі цім. Економіка – найкраща
Для дорослих і малих.
Носенко Микола
Економіка - це наука про ведення господарства.
Чим займається економіст?
Навіщо потрібна ця професія?
Чи хочете ви стати у майбутньому економістами?


Щодня потроху їх збирала,
І всі у скарбичнку складала,
Коли потрібну кількість назбирала,
Матусі подарунок придбала.
(Гроші)
Маленька, кругленька, з кишені в кишеню скаче.
(Монета) Дуже смачна вітрина
Овочевого...
(Магазину) За сметану, хліб і сир У касі чек проб'є... (Касир)
Розрахунок зарплати - знати пора -
Проводять у термін...
(Бухгалтера)
Все, що в житті продається,
Однаково зветься:
І крупа, і самовар
Називаються...
(Товар)
5. Гра 'Так чи ні' Правда - зелений кружечок.
Брехня - червоний кружечок.
Економіка - це наука про дружбу між людьми.
Економіка - це наука про ведення господарства.
Бухгалтер, економіст, банкір - працюють на вокзалі.
Спочатку з'явилися паперові гроші, потім монети.
Спочатку з'явилися монети, потім паперові гроші.
Банк - установа, де проводять уроки для молодших школярів.
Банк - це наука про гроші.
Банк - це будинок, де відбуваються театралізовані дійства.
Люди за свою працю отримують заробітну плату.
Дайте розгорнуту відповідь на питання.
1.
Життя без купюр та монет. Чи можливо це?
2.
Навіщо потрібна банківська картка? Що практичніше - паперові гроші та монети чи картка?
3.
Золото - заміна паперових грошей. Чи зручно це?
4.
Як відкрити супермаркет?
5.
Чим замінити гроші сьогодні?
6.
Учні - економісти. Чим вони можуть займатися у школі?
Що нового ви сьогодні дізналися?
Що вам найбільше запам’яталося?