Історія розвитку прав дитини Першим міжнародним документом, в якому порушувалися права дитини була Женевська Декларація 1923 року, яка містила тільки 5 принципів: нагодувати, вилікувати, правопорушникам допомогти виправитися, безпритульним надати притулок, захистити від експлуатації.
Права дитини на основі Конвенції про права дитини: Право на життя, вільний розвиток;Право на прізвище та ім’я; Право знати своїх батьків і користуватися батьківською турботою; Діти мають право вільно висловлювати свою думку;Діти мають право на вільне спілкування;Діти мають право на свободу совісті, думки і релігії;Діти мають право на отримання інформації;Діти мають право на відпочинок і дозвілля;Право підтримувати контакт з обома батьками;Діти мають право на повноцінне харчування;
Діти мають право на отримання освіти;Діти мають право на медичну допомогу;Жодна дитина на повинна бути об’єктом сексуальних домагань;Жодна дитина не повинна бути скривджена і зневажена;Жодна дитина не повинна стати жертвою насильства і сексуальних домагань або війни;Жодна дитина не повинна бути примусово залучена до праці;Особлива турбота дітям - інвалідам, дітям-біженцям;Особлива турбота дітям без сімей;Кожна дитина має право на любов і піклування;Усі діти є рівними в правах, ніхто не повинен їх порушувати
Всі положення Конвенції ООН про права дитини можна умовно розділити на три блоки: забезпечення - права, які надають доступ до певних благ і послуг (освіта, охорона здоров’я, догляд тощо); захист - право бути захищеним від певних дій (погане поводження, експлуатація, насильство тощо); участь - право діяти за певних обставин і право бути залученим до процесу прийняття рішень.
Щоденно під час збройних конфліктів гинуть та отримують поранення тисячі цивільних осіб. Більшу половину цих жертв, як не прикро, становлять діти. За даними Дитячого Фонду ООН за останнє десятиліття, в ході збройних конфліктів, загинуло 2 мільйони дітей, 6 мільйонів залишилися без домівок, 12 мільйонів отримали поранення чи залишились інвалідами, і щонайменше 300 тисяч дітей-солдат беруть участь у понад 30-ти конфліктах у різних куточках світу.
Дотримуватись режиму харчування. Не принижувати гідності інших людей. З повагою ставитися до людей, які піклуються про нас. Дотримуватись правил мовного етикету. Цінувати і дбати про своє здоров'я. Поважати і любити своє оточення. Ставитися до них так, як би ми хотіли, щоб ставились до вас. Сумлінно навчатися, старанно виконувати домашні завдання. Виконувати роботу, яка не завдає шкоди здоров'ю.
Шляхи захисту прав дитини. Самозахист. Захист з боку батьків. Звернення до органів опіки й піклування. Звернення до суду. Звернення до органів державної влади. Звернення до громадських організацій. Звернення до Уповноваженого з прав дитини. Звернення до представників у справах дітей та соціальних служб.
Ви можете звернутися: до батьків або дорослих людей, яким ви довіряєте; на «дитячу» Національну гарячу лінію, дзвінки є безкоштовними по всій території України;до психологів, учителів та адміністрації у вашому навчальному закладі;до представників служб у справах дітей, якщо вам не виповнилось 18 років;до працівників центрів соціальних служб у справах сім’ї, дітей та молоді, які є у кожному районі, місті чи районі великого міста;
Ви можете звернутися: до найближчого відділку поліції (або зателефонувати за номером 102); до суду, якщо вам виповнилось 14 років. Ви можете зробити це самостійно, а до 14 років через представників; до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (омбудсмена); до Уповноваженого Президента України з прав дитини.
Закон України «Про охорону дитинства основний закон України, що регулює ситуацію з дітьми в умовах збройних конфліктів. Держава зобов’язана вживати всіх необхідних заходів для забезпечення захисту цих дітей, догляду за ними та возз’єднання їх із членами сім’ї (зокрема розшук, звільнення з полону, повернення в Україну дітей, незаконно вивезених за кордон).
Ситуація 1 Батько: «Сину, я йду на роботу. Будь ласка, прибери у своїй кімнаті, помий після себе посуд, сходи в магазин». Син: «Але ж, тату, у мене завтра контрольна!» Батько: «Якщо поквапишся, встигнеш і хатню роботу виконати, і до контрольної підготуватися». Син: «Між іншим, Конвенція про права дитини захищає мене від будь-якої роботи, що перешкоджає здобуттю освіти».