Тема: МОХИ.
Мета: Допомогти учням ознайомитися із загальними ознаками організації та життєвого циклу мохів (на прикладі зозулиного льону звичайного) та різноманітністю мохів. Спонукати до дослідження пристосування мохів до умов існування: Створити умови для розвитку уміння робити висновки про виникнення спорових рослин на Землі та про зміни в будові, процесах життєдіяльності, розмноженні як результат пристосування рослин до життя на суходолі.
Очікувані результати навчання
Формування біологічної компетентності
ЗНАННЯ:
визначає зміст понять: наземні рослини, мохоподібні, судинні рослини, МОХИ,
описує: особливості мохів;
структурує знання і моделює зміст теми: НАЗЕМНІ РОСЛИНИ. МОХОПОДІБНІ. СУДИННІ РОСЛИНИ.
УМІННЯ
ДОСЛІДЖЕННЯ. Учень / учениця: усвідомлює проблему дослідження: щодо пристосувального значення особливостей будови й життєдіяльності наземних рослин;
визначає мету і завдання дослідження: пристосувань мохів до життя на суходолі;
СТАВЛЕННЯ. Учень / учениця: визначає сутність ціннісної категорії: ІСТОРИЧНА ЦІННІСТЬ ПРИРОДИ;
усвідомлює та сприймає: твердження про походження мохів від зелених водоростей;
виявляє ставлення: щодо червонокнижних видів
Формування ключових компетентностей
УМІННЯ: використовувати наукові природничі знання для розв’язання проблем;
СТАВЛЕННЯ: залежності добробуту і фінансового успіху від рівня оволодіння здобутками сучасної науки і техніки.
Тип уроку: загальнометодологічний
Види навчальної діяльності
Рівень «УСВІДОМЛЮЄМО»
Навчальне завдання Що відрізняє мохи? Опис з використанням таблиці «Загальна характеристика». МОХИ: особливості, різноманітність, пристосування
Розвивальне завдання Як мохи пристосувалися до наземного способу життя?
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА 11. Будова зозулиного льону звичайного.
Ціннісне завдання Які особливості мохів доводять їх походження від зелених водоростей? Вправа на сприймання. Будова та функції протонеми мохів
Міжпредметні зв’язки «Біологія + Геологія»*. Як утворюється торф?
«Вчись вчитись» Регулятивне завдання&. Як організувати самостійне перетворення знань?
Формувальне оцінювання Завдання на розпізнавання*. Пристосування мохів до умов існування.
ВИПЕРЕДЖУВАЛЬНЕ ЗАВДАННЯ:
Підготувати повідомлення з тем: «Значення мохів для утворення торфу»; «Значення мохів у природі»; «Значення мохів у житті людини»; «Цікаво знати про мохи».
Обладнання: Збільшувальні прилади, технічні засоби навчання, гербарні зразки мохів, «Червона книга України», робочі аркуші для учнів,
Перебіг уроку:
І. Мотиваційний етап
1. Забезпечення емоційної готовності учнів (2 хв.)
ІІ. Етап орієнтації. цілепокладання
Прийом «Картинна галерея» Учні розглядають фото мохів та визначають відділ рослин який будуть вивчати впродовж уроку.
Прийом «Дивуй» Вчитель зачитує цікаву інформацію про мохи
Це давня група рослин,
що з`явилася близько 500 млн. років тому,
першою вийшла на сушу.
З часу появи вони практично не змінилися.
Окремі види можуть жити протягом 2000 років.
(цікава інформація)
ІІІ. Етап цілепокладання
Прийом «У пошуках відповіді» Прочитайте абзац з твору «Жага до життя» Джека Лондона с. 83 § 5.2 дайте відповідь на запитання:
Які біологічні особливості мохів відображені у тексті?
Дослід 1 бал
Цікавий факт – у сфагнуму є кілька чудових пристосувань для всмоктування води. Його листя утворюють щось на зразок сітки навколо стебла і містять порожнисті клітини, яких пронизані численними порами. Завдяки цьому сфагнум вбирає води в 30 разів більше власної ваги!
ІІІ. Етап опрацювання навчального матеріалу
ПРАЦЮЄМО З РОБОЧИМИ АРКУШАМИ
Завдання 1 1 бал
Завдання 2 2 бали
Завдання 3 3 бали
Мохи — це перші рослини, які зробили крок до наземного способу життя, але вони залишаються сильно залежними від вологи. Їхні пристосування до наземного життя включають:
1. Здатність утримувати вологу:
2. Прикріплення до субстрату:
3. Фотосинтез у вологих умовах:
4. Розмноження, пов’язане з водою:
5. Захист від пересихання:
6. Формування мохового килиму:
7. Піонерні рослини:
Висновок:
Хоча мохи мають обмежені можливості для життя на суші через відсутність судинної системи, їхні пристосування дозволяють їм виживати у вологих наземних екосистемах і грати важливу роль у природі.
Завдання 4 1 бал (Робота з Червоною книгою України с. 174-182 )
В урочищі «Катеринка» Миколаївської обл. Первомайського р-ну виявлено один з найбільш південних осередків Сфагнуму округлого (Sphagnum terens), Сфагнуму болотного (Sphagnum palustris), які належать до III категорії охорони як такі, що рідко зустрічаються в степових районах, але в інших звичайні.
Завдання 5 3 бали
Прийом «Випереджувальне завдання». Представлення результатів роботи над випереджувальним завданням.
В урочищі «Катеринка» Миколаївської обл. Первомайського р-ну виявлено один з найбільш південних осередків Сфагнуму округлого (Sphagnum terens), Сфагнуму болотного (Sphagnum palustris), які належать до III категорії охорони як такі, що рідко зустрічаються в степових районах, але в інших звичайні.
|
ВОДОРОСТІ |
МОХИ |
|
|
Тип організму |
Нижчі рослини |
ВИщі рослини |
|
Будова |
Одноклітинні або багатоклітинні (немає поділу на органи) |
Багатоклітинні (розвинені органи: стебло, листки, різоїди) |
|
Місце існування |
Водне середовище (прісна вода, морська вода), вологі місця |
Наземні (вологі місця, ліси, болота, скелі) |
|
Тип живлення |
Автотрофи (фотосинтезують) |
Автотрофи (фотосинтезують) |
|
Судинна система |
Відсутня |
Відсутня |
|
Корені |
Відсутні |
Є різоїди (прикріплення і поглинання води) |
|
Розмноження |
Статеве (гаметами) та нешкідливе (спорами, вегетативне) |
Статеве (сперматозоїди, яйцеклітини) та неповне (спори) |
|
Домінуюче покоління |
Гаметофіт |
Гаметофіт |
|
Хлорофіл |
Мають хлорофіл a, інші види — також b, c, d |
Мають хлорофіл a і b |
|
Значення в природі |
Виділяється кисень, основа харчового ланцюга в екосистемах |
Зберігають вологу, формують ґрунт, забезпечують роль "піонерів" |
|
Приклади |
Хламідомонада, ульва, спірогіра |
Зозулин льон, сфагнум |
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап
Рефлексія.
Сьогодні на уроці:
опрацюй § 5.2, записи у зошитах питання на сторінці 85 виконай усно.
За вибором:
1