Конспект першого уроку 01.09.2022 «Ми українці: честь і слава незламним"

Про матеріал
Мета заходу: формувати уявлення про Україну як про суверенну державу з давньою історією, багатою культурною спадщиною, розширити знання учнів про державні символи України; в ігровій формі познайомитися з короткими відомостями з життя визначних українських діячів, які відіграли значну роль в творенні держави України; розвивати в учнів творче мислення, уяву, комунікабельність, уміння працювати в команді; сприяти вихованню патріотичних почуттів, любові до рідного краю, гордості за свою державу.
Перегляд файлу

Конспект першого уроку 01.09.2022 «Ми українці: честь і слава незламним"

 Мета заходу: формувати уявлення про Україну як про суверенну державу з давньою історією, багатою культурною спадщиною, розширити знання учнів про державні символи України; в ігровій формі познайомитися з короткими відомостями з життя визначних українських діячів, які відіграли значну роль в творенні держави України; розвивати в учнів творче мислення, уяву, комунікабельність, уміння працювати в команді; сприяти вихованню патріотичних почуттів, любові до рідного краю, гордості за свою державу.

Хід уроку

 

1.Організаційний момент        Доброго дня, дорогі учні! Сьогодні ви знову розпочинаєте новий навчальний рік, ви  змужніли, стали дорослішими. Сьогодні складний час: ми живемо в умовах війни. Нікого не дивують звуки сирен, блокпости та інші атрибути військового часу. Багато ваших однолітків допомагають дорослим наближати нашу перемогу, бо Україна – єдина, суверенна, незалежна . Нещодавно наша країна відсвяткувала річницю Незалежності. Цілі століття передували цій важливій сторінці історії України. Щасливі ми, що народилися на такій чудовій, багатій, мальовничій землі ― на нашій славній Україні.  Наша країна пройшла великий і важкий шлях назустріч Незалежності. І сьогодні ми з вами повинні зрозуміти , як добре ви знаєте свою рідну державу.

2. Хвилина мовчання.

3. Прямй  ефір Спільного Телевізійного Марафону о 09.00 та  переглядаємо всеукраїнський урок  "Повертаюсь до навчання" (Єдиний марафон, телебачення, ютуб).

4. Хочу розпочати урок з патріотичної пісні «Незламна»

https://youtu.be/-ZuCAA_93wc

Історія найважливішого для українців свята - Дня Незалежності .  Щорічно від 1992 року святкується День Незалежності України 24 серпня. Після підписання та ухвалення Акту  проголошення незалежності України. Він був підтверджений 1 грудня 1991 року на Всеукраїнському референдумі.              Маю цікаві факти про День Незалежності України:

1.Вперше День Незалежності України відсвяткували 16 липня 1991 року. Однак пізніше дату перенесли на 24 серпня.

2.Рішення про проголошення незалежності України було прийнято не політиками, а народом на Всеукраїнському референдумі. Тоді на листочку було лише одне запитання: "Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?". Понад 90% українців з різних областей відповіли ствердно.

3.Вранці 23 серпня 1991 року в звичайному шкільному зошиті була записана чернетка Акту про проголошення незалежності України. Написали її Леонтій Сандуляк та Левко Лук'яненко.

4.Внести до зали Верховної Ради синьо-жовтий прапор запропонував В'ячеслав Чорновіл. З ним український народ стояв на барикадах біля російського Білого дому. Пізніше прапор підняли над куполом парламенту.

5.24 серпня 1991 року український синьо-жовтий прапор вперше від 1920 року замайорів на флагштоку біля київської міської ради.

6. з 28 січня 1992 року Державний прапор України офіційно затвердили як державний символ.

7.Першим президентом незалежної України став Леонід Кравчук.

8.Польща стала першою державою, яка визнала незалежність України.

9. 2 вересня 1996 року в обіг ввели національну валюту України - гривню. 2021 року Україна святкувала ювілей - 30 років незалежності. Свято завжди відрізнялося особливим розмахом. Особливо гучно в столиці, Києві. Тут влаштовують військові паради, концерти, акції та фестивалі.                             Українці одягають вишиванки, носять синьо-жовті прапорці або прив'язують стрічки національних кольорів до одягу, сумок, аксесуарів. Співають українських національних пісень, які прославляють Батьківщину.              На жаль, 2022 року звичного святкування Дня Незалежності України не було. Російські окупанти намагаються позбавити України найдорожчого - незалежності, суверенітету та життя українців. Ми з вами живемо у скрутних історичних умовах. Маємо певний досвід і свої думки. Я хочу, щоб ви їх висловили.

5. Бесіда з учнями.

1.Хто став на захист держави?

2.Яка роль кожного у цій війні?

3.Які найкращі риси проявили українці?

4.У чому наша сила, як ви гадаєте?

5.Чому інші країни захоплюються нами?      Україна вистояла завдяки героїзму. Це героїзм Збройних сил України, Національної гвардії, прикордонників, формувань територіальної оборони, добровольчих формувань, які з перших хвилин ціною власних життів стримували натиск ворога.                                                                                                                Героїзм слід розглядати як найвище виявлення самовідданості й мужності у виконанні громадянського обов’язку, як окремою особою, так і підрозділами, та містами в цілому.                                                                                                                6. Мова — живий і пластичний організм, у ній постійно з’являється щось нове. Ось і українська мова з початком війни поповнилась новими словами і зворотами. Кожен неологізм — дзеркало явищ і подій, які переживає зараз Україна.  Можливо ви  знаєте нові слова, що виникли під час війни і мені скажете?

Чорнобаїти –робити одне і те ж саме, не маючи результату та дуже страждати через це.

Макронити- робити дуже стурбований вигляд щодо ситуації та нічого не робити.

Арестовлення – заспокійливе повідомлення.

Руський воєнний корабль- означає презирство до злодія та сміливість протистояти злу.

Мордор, ерефія- «расєя», «рашка», «кацапія»- це обсяг зневаги й люті, який відчувають українці до нападників, змінює навіть правила граматики! Адже навіть автор шкільних підручників з української мови та літератури, доцент Київського університету імені Грінченка Олександр Авраменко рекомендує віднині писати назву країни росія з маленької літери. За аналогічним принципом пишемо з маленької прізвища всіх причетних до війни в Україні ворогів.

Заукраїнити- спробувати забрати щось силою у невинного й отримати жорстку і сильну відповідь

Раши́зм – Термін «рашизм» походить від поєднання англійського слова russia («раша») зі словом «фашизм» та віддзеркалює ідеологію путінської росії й небачені звірства, що принесла на нашу землю армія загарбників. Слово вже пустило коріння в ЗМІ, побутовому мовленні, а ще його активно використовують у Європі, США.                                                                                                                7. Пісні — це одвічний спосіб для українців висловити своє ставлення до ворогів.   До Дня Незалежності, 23 серпня, у Києві Рух ЧЕСНО у співпраці з Музеєм Революції Гідності відкрив вуличну виставку, в межах якої зібрані різні прояви українського інформаційного спротиву російським загарбникам. І особливе місце в експозиції відіграють пісні. Після 24 лютого в українському музичному просторі з’явилося чимало нових треків, які виражали біль українського народу та надихали його на боротьбу. с добре знають найпопулярніший рінгтон.?!?!

https://www.youtube.com/watch?v=Tvjdq_mfy-c&ab_channel=Snippets-%D0%9C%D0%BF%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%88%D0%BA%D0%B0NET

Прикметно також те, що символами цього спротиву стали і композиції, чий час, здавалося, давно минув. Проте на тлі визвольної війни ці пісні зазвучали по-новому й отримали справді друге життя.

 https://www.youtube.com/watch?v=GBcJcdNqhhw&ab_channel=NataliN

https://www.youtube.com/watch?v=Z8Z51no1TD0&ab_channel=KalushOrchestra

   8. Рідний край

Красивий, щедрий рідний край

І мова наша солов’їна.

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься Україна.

(І. Січовик)

Україна — це найбільша з країн, що повністю знаходяться в Європі.  Сама давня згадка про українську мову була в 858 році. Після видання «Енеїди» Івана Котляревського, українська мова була прирівняна до літературної мови. Івана Котляревського і по праву вважають основоположником нової української мови.                                                                                             В сучасній українській мові, на відміну від російської, збереглися давньослов’янські назви               місяців: сiчень (час вирубки лісу), лютий (люті морози), березень (тут існує кілька тлумачень: починає цвісти береза; брали березовий сік ; палили березу на вугілля), квітень (початок цвітіння берези), травень (зеленіє трава), червень (червоніють вишні), липень (початок цвітіння липи), серпень (від слова «серп», що вказує на час жнив), вересень (цвітіння вересу), жовтень (жовтіють листя), листопад (опадає листя з дерев), грудень (від слова «груда» — мерзла колія на дорозі).                                              Найперша Конституція в світі була створена українцем Пилипом Орликом. 5 квітня 1710 його обрали гетьманом запорізького війська. У цей же день ним було оголошено «Конституцію прав і свобод війська Запорізького». У США Конституцію прийняли в 1787 р., у Франції та Польщі тільки в 1791 році.                                                                                                                Міжнародний український гімн складається всього з шести рядків (чотири у віршах і дві в приспіві). Решта рядків гімну вважаються політично некоректними. (наприклад, “Станемо, браття, в бій кривавий від Сяну до Дону” має на увазі, претензії Україні на територію Росії та іншого "сусіда").                            Українська мова є однією з найпоширеніших мов в світі (фахівці розрізняють близько 7000 мов) і за кількістю носіїв займає 26-те місце. Також вона є другою за поширеністю серед мов слов’янського походження після російської. На території України більше 32 мільйонів осіб вільно спілкуються українською мовою.                                                                                                                Також українська мова зайняла друге місце в світі за мелодійністю після італійської. Її визнали третьою найкрасивішою мовою у світі за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія і побудова речень після французької та перської мов на мовному конкурсі у Парижі (цю інформацію визнали фейком, але ми думаємо, це тому що українська мова на першому місці).                                                                                                                                                          Україна посідає четверте місце у світі за кількістю громадян з вищою освітою. Населення України належить до найбільш освічених, а кількість людей з вищою освітою на душу населення — вища за середньоєвропейський рівень.                                                                                                                                                                        За лексичним запасом найбільш близькою до української мови є білоруська – 84% спільної лексики, далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім – російська (62%). До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11.                                                                                                                                                          Найстарішим навчальним закладом Східної Європи вважається Києво-Могилянська академія (1615 р.)                                                                                                  Перший друкований буквар, виданий українським автором, мав назву «Наука до читання й розуміння слов’янського письма». Він вийшов в світ у Вільні (суч. Вільнюс) в 1596 р. стараннями Лаврентія Зизанія. До книжки було додано словник, який містив 1061 слово.                                                                      Першим букварем, виданим в Україні, був «Буквар» («Азбука»), надрукований у 1574 р. у Львові першодрукарем Іваном Федоровим. Книжка складалася з абетки, складів, зразків відмінювання і короткої читанки. До нас дійшов лише один примірник, який знайдено в Римі 1927 р. Зберігається в бібліотеці Гарвардського університету (США). Факсимільне видання було здійснено в Києві 1964 та 1974 рр.                                                                                                  Запорізька Січ — суспільно-політична та військово-адміністративна організація українського козацтва — по праву вважається одним з перших демократичних утворень у світі.                                                                                                                Армії УПА поставили абсолютний рекорд, утримуючись на фактично окупованій території майже двадцять років. Технології та методи українських вояків вивчали навіть кубинські повстанці Фіделя Кастро.                                                        Найдовший музичний інструмент у світі – це українська трембіта. Її довжина може досягати чотирьох метрів, а її звуки чутні більш ніж за десять кілометрів.                                                                                                                                                          Найдовша гіпсова печера у світі і друга за протяжністю (поступається лише Мамонтовій печері в США) — має назву «Оптимістична» і знаходиться на Поділлі.                                                                                                                                                                        На території України зосереджено 1/4 всіх запасів чорнозему на планеті.                                                                                                                                                          Україна входить до сімки передових виробників рослинної олії, каптоплі, цукру та свинини.                                                                                                                Найдавніша відома ученим мапа, а також найстародавніше поселення Homo Sapiens знайдені в Україні: у с. Межиріччя Рівненської області. Їм близько 14,5-15 тис. років. Мапу вибито на кістці мамонта.                                                        Територією України пролягав один з найбільших історичних транспортних шляхів — «шлях із варяг у греки» — система річкових шляхів і волоків між ними завдовжки 3 тис. км, що пов’язувала північні землі Давньої Русі з південними руськими землями та Балтійське море з Чорним. Протягом усієї давньої історії Україна-Русь виступала мостом між світами Східної Європи і Давнім Сходом, Європою античною, візантійською і латинською.              Джарилгач — єдиний європейський заповідник, де мешкали мустанги, а нині — багата флора й фауна, занесена до Червоної книги. Кажуть, ще якихось пару віків тому барханами Джарилгачу мандрували верблюди. Назва острова походить від тюркського “обпалені дерева”, а в грецьких джерелах Джарилгач відомий під назвою “остров Ахілла”.                                                                                    З дванадцяти лавр світу 4 знаходяться в Україні. Три православні та одна греко-католицька. Це Києво-Печерська лавра, Київ (існує з 1051), Почаївська лавра, Почаїв, Тернопільська область (з 1833), Свято-Успенська Святогірська лавра, Святогірськ, Донецька область (має статус лаври з 2004) та Свято-Успенська Унівська лавра студійського уставу (греко-католицька), Унів (з 1898). Інші лаври: в Росії – 2, в Грузії – 1, в Польщі – 1, в Румунії – 1, в Палестині – 1, в Греції – 2.                                                                                                                Українці, а саме конструкторське бюро Антонова, розробили літак із найбільшою у світі вантажопідйомністю — Ан-225 «Мрія». Спочатку він проєктувався для транспортування космічних кораблів. Наразі «Мрія» виконує комерційні вантажні перевезення. (Внаслідок повітряної атаки російських військ на аеропорт Гостомель під Києвом була спалена “Мрія”, про це стало відомо 27 лютого 2022 р.)                                                                                    Перший рамковий вулик винайдено в Україні у 1814 р. Петром Прокоповичем. Україна в останні роки впевнено зберігає місце в трійці світових лідерів з виробництва меду. Випереджаючи країни Європи за обсягами виробництва меду в кілька разів, Україна є одночасно першою в світі з виробництва меду на душу населення (1,5 кг).                                                                      Перша гасова лампа винайдена у Львові працівниками аптеки «Під золотою зіркою» Ігнатієм Лукасевичем та Яном Зехом у 1853 р. Того ж року у львівському шпиталі була проведена перша хірургічна операція при освітленні гасовою лампою. Згодом гасова лампа була представлена на міжнародній виставці в Мюнхені, винахід був відзначений там спеціальною грамотою.                                                                                                                                                          Найглибша у світі Станція метро знаходиться у Києві – це «Арсенальна». Вона проходить під землею на глибині 105 м. Станцію біля будівлі парламенту побудували в 1960 р., однією з перших. За деякими даними, у тунелях біля «Арсенальної» є таємні схованки для політичної верхівки.                                                                                                                                                          Найкоротша головна вулиця, але водночас одна з найширших і мальовничих — вулиця Хрещатик у столиці України Києві.                                                        Одна з найвідоміших у світі різдвяних пісень — це «Щедрик», народна пісня, записана українським композитором Миколою Леонтовичем. Світ знає її як Carol of the Bells або Ring Christmas Bells. Зазвичай на Youtube різні виконання «Щедрика» набирають мільйони переглядів.                                                        Українські народні пісні спонукали багатьох композиторів до написання світових музичних шедеврів. Наприклад, в основі композиції Summertime — арії, яку написав Джордж Гершвін у 1935 р. для опери «Поргі та Бесс», однієї з найвідоміших пісень у світі — лежить українська колискова «Ой, ходить сон коло вікон». Цю композицію Гершвін почув у Нью-Йорку у виконанні Українського Національного Хору під керівництвом Олександра Кошица. Почув — і написав одне з найгеніальніших і найвідоміших джазових творінь. З моменту написання композиції її виконали безліч виконавців, але найвідомішим лишається Summertime у виконанні Луї Армстронга, Елли Фіцджеральд, а також Чарлі Паркера.                                          Кобзарі визнавали авторство лише Григорія Сковороди і Тараса Шевченка. Решта усні поетичні тексти цитувалися без вказівки авторства.

https://www.youtube.com/watch?v=vHba_0TI2HY

 

 

1

 

docx
Додано
31 серпня 2022
Переглядів
688
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку