8 клас
Тема: Електричне коло та його елементи
Мета: навчальна : сформувати на уроці поняття про електричне коло та його елементи, відпрацювати навички складання електричних кіл;
розвивальна: розвивати конструкторські й технічні здібності; вміння порівнювати, узагальнювати, аналізувати;
виховна: виховувати прагнення до самовдосконалення та саморозвитку; відповідальність при користуванні електроприладами.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: Ноутбуки або планшети (по одному на групу з 3-4 учнів) з програмою https://phet.colorado.edu/uk/., елементи для складання електричних кіл (по одному комплекту на групу).
Хід уроку
І. Організаційний момент.
На початку уроку учням пропонується розв’язати ребус, де зашифрована тема уроку
ІІ. Актуалізація знань
Вправа «інтерв’ю»
Діти, передаючи мікрофон один одному, дають відповіді на запитання:
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
З'єднані провідниками в певному порядку джерело струму, споживачі, замикальні (розмикальні) пристрої складають електричне коло
Окремий пристрій, що входить до складу електричного кола і виконує в ньому певну функцію, називається елементом електричного кола.
Основні елементи електричного кола – джерело, приймач і проводи, що їх з'єднують.
Джерело електричної енергії – це пристрій, у якому енергія хімічна, теплова, промениста або механічна перетворюється в електричну енергію. У залежності від виду перетворюваної енергії розрізняють наступні типи джерел: механічні генератори, акумулятори, гальванічні елементи, термоелементи, фотоелементи.
Допоміжні елементи кола – вимикачі, рубильники, амперметри, вольтметри і так далі.
У замкнутому електричному колі протікає електричний струм - впорядкований рух заряджених частинок.
За напрям електричного струму в електричному колі прийнято напрям від позитивного полюса джерела до негативного.
Електричне коло ділиться на внутрішню і зовнішню частини. До внутрішньої частини електричного кола відноситься саме джерело електричної енергії. У зовнішню частину кола входять з`єднувальні дроти, споживачі, рубильники, вимикачі, прилади електровимірювань, тобто все те, що приєднане до затискачів джерела електричної енергії.
Щоб показати, які саме електричні пристрої необхідні для одержання певного електричного кола і як їх потрібно з’єднувати, використовують електричні схеми .
Електрична схема — це креслення, на якому умовними позначеннями показано, з яких елементів складається електричне коло і в який спосіб ці елементи з'єднані між собою.
Умовні позначення деяких елементів електричного кола наведено в таблиці. Зверніть увагу на позначення джерел струму (гальванічного елемента або акумулятора та батареї гальванічних елементів або акумуляторів): прийнято, що довга риска позначає позитивний полюс джерела струму, а коротка — негативний.
Напрямок струму показують на схемах стрілкою.
Умовні позначення, які застосовують на схемах
Рис.1. Схема найпростішого електричного кола
Вчитель демонструє як складати найпростіше електичне коло спочатку за домогою приладів , а потім за допомогою програми https://phet.colorado.edu/sims/html/circuit-construction-kit-dc-virtual-lab/latest/circuit-construction-kit-dc-virtual-lab_uk.html
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
Учні діляться на групки по 3-4 учні та складають електричні кола за запропонованими схемами двома способами (в програмі і за допомогою пристроїв).
V. Підсумок уроку. Учні по черзі доповнюють речення .
На уроці я...
VІ. Домашнє завдання.
На дошці є QR- код з домашнім завданням.