Клас Хрящові риби
Мета уроку: продовжувати ознайомлення учнів з надкласом Риби;
розглянути особливості будови, видової різноманітності класу Хрящові риби;
ознайомити з представниками Хрящових риб;
виховувати розуміння важливості існування для нашої планети всіх живих організмів, які на ній існують
Тип уроку:комбінований
Обладнання :підручник,зошит,ілюстрації представників Хрящових риб
Епіграф до уроку:
"Знання досягаються не швидкими кроками,
а повільним мандруванням"
Хід уроку
І. Організаційний момент
Добрий день, шановні учні, починаємо урок!
Сподіваюсь на співпрацю і на цілий шквал думок.
У вас нове на кожнім кроці – ви ж такі ще молоді!
Почувайтесь на уроці, ніби риби у воді.
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Притча: Риба й Океан
В океані жила-була риба, звичайна риба. Тільки одного разу вона прочула про Океан і вирішила, що повинна витратити всі сили свого життя, щоб потрапити туди. Риба стала звертатися до різних мудреців, і хоча багатьом із них нема чого було сказати, вони говорили всілякі нісенітниці, щоб підтримати свій авторитет “гуру”.
Так, одна мудра риба сказала, що досягти Океану дуже й дуже непросто. Для цього спочатку потрібно практикувати певні пози й рухи першого щабля восьмеричного шляху риб, що бездоганно рухають плавцями.
Інша риба-гуру вчила, що шлях в Океан лежить через вивчення основ світів прояснених риб.
Третя вчила, що постигнути Океан дуже й дуже складно, і далеко не всі риби коли-небудь досягали цього. Єдиний шлях – це повторювати весь час мантру “Рам-рам-рам…” і тільки тоді відкриється шлях до Океану.
Якось украй утомлена від різноманітних повчань риба поплила в зарості водоростей. І там вона зустріла зовсім звичайну непримітну рибу (напевно, вона була схожа на Лао-Цзи).
Почувши про нелегкі шукання, вона так учила рибу:
– Океан, який ти шукаєш, завжди був, є і буде поруч із тобою. Він завжди годує, оберігає, оточує своїх мешканців. І ти теж є частиною Океану, тільки ти цього не помічаєш. Океан й усередині тебе, і зовні тебе, і ти – його улюблена частина. А всі риби – це хвилі цього великого Океану!
IV. Вивчення нового матеріалу
« Клас хрящові риби»
Ряд Акули Ряд Скати
Біла акула (кархародон). Електричні скати
Тигрова акула. Скати-хвостоколи
Акула-молот.
Морська лисиця.Це акула рекордно довгохвоста.
Китова акула.
Катран.
довжина сягає до 2 м
Складання схеми "Внутрішня будова хрящових риб"
Прийом "Фішбоун"
а). Скелет. - череп (рухома нижня щелепа, зяброві дуги);
- хребет (хрящовий протягом усього життя);
- плавці (кінцівки) не з’єднані з хребтом крім хвостового;
в). Травна система.
- рот ( зуби – видозмінені лусочки їх є кілька рядів);
- рото глоткова порожнина (язик у вигляді горба та зяброві щілтни);
- стравохід;
- шлунок;
- кишечник (тонкий, товстий (спіральний клапан, що збільшує всмоктувальну поверхню) прямий);
- клоака (розширена частина заднього відділу);
- травні залози (печінка, підшлункова).
г). Дихальна система.
- дихає розчиненим у воді киснем;
- зябра (5-7 пар, зяброві дуги, з. тичинки, з. пелюстки (пронизані кровоносними капілярами));
- зябрових кришок немає;
д). Кровоносна система.
- замкнена є двохкамерне серце;
- серце (передсердя і шлуночок, що пульсує);
- черевна аорта (венозна кров);
- зяброві судини (капіляри);
- сонні артерії (кров потрапляє до голови);
- спинна аорта(кров потрапляє до всього тіла);
- вени;
- селезінка (кровотворний орган, де утворюються еритроцити).
е). Видільна система.
- дві нирки (утворюється сеча);
- вивідні канали;
- клоака.
є). Нервова система.
ЦНС: головний мозок має такі відділи:
- передній
- середній
- проміжний
- мозочок
- довгастий
спинний мозок у вигляді трубки розташований у спино-мозковому каналі, що міститься у хребті.
Периферична н.с. – нерви, що розташовані по всьому тілу.
Органи чуття :
- очі (кулястий кришталик, плоска рогівка, розпізнають форму і колір);
- внутрішнє вухо (три напівколові канали, вестибулярний апарат);
- нюху (нюхові капсули, назовні відкриваються ніздрями, добре розвинуті);
- бічна лінія (розташована з двох боків тіла та розгалужується на голові),
ж). Статева система.
- чоловічі та жіночі статеві залози (що виробляють сперматозоїди та яйцеклітини);
- вивідні протоки та яйцепроводи відповідно;
- копулятивний орган.
V. Підсумок уроку
Прийом" Портфель знань"
VI. Домашнє завдання