Конспект уроку: Помешкання

Про матеріал
Конспект уроку має цікаві завдання з малюнками, тексти з пропущеними словами,куди повинні учні вставити правильно слова
Перегляд файлу

Клас: 4

Тема: «Помешкання» (урок-гра)

Мета: формування в учнів іншомовної комунікативної компетентності з теми “Помешкання”.

практична: ознайомити з новими ЛО, системантизувати нові ЛО, формувати навички монологічного мовлення, подати текст для читання про квартиру;

розвиваюча: розвивати стійку увагу та довготривалу пам’ять;

виховна: виховувати любов до своєї домівки

Обладнання: підручник, малюнки з будинками, пазли з намальованими будинками, картки з новими ЛО, картки з листом про будинок.

 

Хід уроку

 

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

 

1. Початок уроку. Організація класу.

Мета: повідомлення цілей уроку.

Прийом: вступне слово вчителя, бесіда з учнями.

 

T: Good morning, children! How are you today? Is everything alright? I hope so. Today we are going to continue our topic “Houses” and this time we’ll speak about our flat and room. The English proverb says that our home is our castle, where we feel comfortable and save. Do you agree with this quote? What do you think about it?

Our lesson will be a kind of game. You have to divide into 3 teams and we’ll work on our topic. So, I give each of you a card and you are to find your partners with the same cards. Let’s do it.

(Вчитель поділяє клас на 3 команди, роздаючи учням картки з різними малюнками. Завдання учнів – знайти свою команду з відповідними картками)

 

 2. Уведення в іншомовну атмосферу

Мета: налаштувати учнів на іншомовне спілкування.

Прийом: вивчення прислів’я про дім

T: So, there are three teams and we start our game. You may create the name of your team. Firstly, let’s learn English proverb about home (на дошці – написане прислів’я, яке вчитель спочатку презентує сам, а потім читає разом з учнями):

You can go to the East;

You can go to the West.

But at home it is better,

But at home it is best.

 

ІІ. Основна частина уроку

 

 3. Введення нових лексичних одиниць

Мета: семантизувати нові ЛО – предмети меблювання.

 1: активне слухання, повторення за вчителем.

 

T: So, teams! Let’s start! First of all look at the pictures on the blackboard. What can you see? These are the pictures of furniture. This is a fireplace, what else? A mirror, a hall, a cupboard, a chest of drawers, a wardrobe. Let’s repeat these words to remember them well. After it you will be able to describe your room (учні повторюють нові слова за вчителем).

 

 2: робота з картками

T: Well, you did your best. And now let’s check how you remember these words. Each team has two sets of cards: pictures of furniture; new words. Your task is to match the words with suitable pictures. The team which makes the assignment quicker and right will get the special point – a star. Now you have a minute to do it. 

(Вчитель перевіряє правильність виконання завдання, викликаючи по одному учню з кожної команди. Та команда, у якої більше правильних відповідей, отримує бал - «зірочку»).

 

 4. Подання тексту для читання, тренування навичок письма.

Мета: повторити ЛО теми.

Прийом: виконання письмової вправи.

 

T: I have a letter for you from English girl Alice. Look at her photo. She wrote us about her house. But unfortunately this letter is damaged. And your task is to fill in the missing words. Besides, each team has its question to answer after the reading.

Question for the Team 1: Where does Alice live (name the city, country and type of house).

Question for Team 2: How many rooms are in the house? What are they?

Question for Team 3: Name the furniture in Alice’s room.

 

Hi, boys and girls!

My name is Alice. I live in …(the city) in Great Britain. It’s Manchester. There are mother, father and young brother in my family. We live in a……(bungalow), which has a one storey. There is a …. (kitchen) where my mum cooks tasty food, a …. (living room) where all family usually watch TV, a …. (bathroom) where we wash face and hands, a … (bedroom) where my parents sleep and rooms for my brother and me. I want to describe you my room. There is a …(wardrobe) where I put my clothes. In a … (bookcase) there are my books and magazines. I have a big round …(mirror), which is on the wall. There is a wide … (bed) where I sleep, a square … (table) and a little … (chair) where I do my homework. I love my house very much!

Come to Great Britain!

Alice

 

 5. Проведення фізкультхвилинки.

Мета: зробити перерву між виконанням завдань.

Прийом: виконання фізичних вправ у жартівливій формі.

T: We have worked much. It’s time to have a rest. Stand up and do exercise with me:

Brush (3 times) your hair and say

This is a happy day!

Clap (3 times) your hands and say

This is a happy day!

Stamp (3 times) your feet and say

This is a happy day

Brush your hair.

Clap your hands.

Stamp your feet.

 

 6. Розвиток монологічного мовлення

Мета: навчити учнів описувати будинок та кімнату.

Прийом: складання пазлу, розповідь про будинок

T: You did your best and now I have another task for you. Each team has a puzzle. You have to fold it and describe the house on youк picture. Each team has additional information about house. You have two minutes to do this task.

 

    a bungalow               a block of flats         a terraced house

(a kitchen                        (14 floors                  (3 floors

 2 bedrooms                      a living room           2 bedrooms

 a living room                   a bathroom               a living room

 a bathroom                       a toilet                     a dining room     

 a toilet)                            a kitchen)                 a kitchen)

 

(Учні складають пазл, а потім один учасник з кожної команди розказує про будинок, пазл якого вони склали).

 

 7. Аудіювання тексту.

Мета: розвивати навички сприймання тексту на слух.

Прийом: активне слухання, відповіді на запитання.

1) Pre-listening stage – бесіда з учнями

T: How many rooms are in your house? What are they? What furniture do you have?

2) Listening stage – аудіювання тексту

    We have a nice three-room flat in a new block of flats in London. Our flat consists of a living-room, two bedrooms, a kitchen, a bathroom and a toilet.

    Our kitchen is not very large but light. The living-room is the largest in the flat.

In the middle of the room we have a square dinner-table with six chairs around it. To the right there is a colour TV set and two comfortable armchairs. My parents’ bedroom is smaller than the living-room and not so light. In this room there is a bed, a wardrobe and a round table with a mirror. There is a carpet on the floor. My room is small. There is a wardrobe, a sofa, a bookcase, a desk with a computer on it.

     Our bathroom is painted in green colours. The toilet-room is really very small.

 

3) Post-listening stage – перевірка розуміння тексту

T: Now tell me, please:

  • How many rooms are there?
  • What rooms can you name?
  • Is a kitchen big or small?
  • How many chairs are in the living-room?
  • Is there any furniture in a bedroom?
  • Is a bathroom red or green?

 

ІІІ. Заключна частина уроку

 

 8. Оголошення домашнього завдання. Пояснення виконання завдань.

T: To remember everything about house well you have to write about furnishing of your room.

 

 9. Підсумки роботи. Оцінювання.

T: Tell me please what have we done today? We’ve learn new words of furniture, made a puzzle, spoke about different houses, listened the text about the flat and read the letter about Alice’s house. What do you like the most?

 

10. Завершення уроку.

T: Thanks for your work. Be prepared for the next lesson. Good bye.

1

 

docx
Додано
29 листопада 2023
Переглядів
169
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку