Тема. In the jungle and in the desert.
Мета: ознайомити учнів з новими словами, закріпити вживання нових слів в усному мовленні, навчати учнів розповідати про тварин, що живуть в пустелі та у джунглях розвивати аудіативні навички, розвивати вміння виділяти особливості кожної тварини, вирізняти тварину за її ознаками, розвивати вміння монологічного мовлення, практикувати учнів у письмі, виховувати дбайливе ставлення до тварин та зацікавленість навколишнім світом та бажання до пізнання нового.
Формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами, спілкування іноземними мовами, математична компетентність, основні компетентності у природничих науках і технологіях, інформаційно-цифрова компетентність, уміння вчитися упродовж життя, ініціативність і підприємливість, екологічна грамотність і здорове життя.
Реалізація наскрізних змістових ліній: «Екологічна безпека та сталий розвиток», «Здоров’я і безпека», «Підприємливість і фінансова грамотність».
Очікувані результати: називає тварин, що живуть в пустелі чи у джунглях, розповідає про особливості кожної тварини.
Обладнання: підручники, відеозаписи, аудіозаписи, картки для індивідуальної роботи, карта знань «Африка», зображення тварин.
Хід уроку
1. Підготовка до сприймання іншомовного мовлення.
Організація учнів до уроку.
1) Greeting.
- Good morning, children! Glad to see you.
- Good morning, good morning,
Good morning to you.
Good morning, good morning,
We are glad to see you.
2) Warming-up.
- What day is it today?
- What is the season of the year?
- What is the weather today?
II. Основна частина.
1. Check on homework.
- Let’s check your homework.
WB p. 67, ex. 1 – 3
2. Aim.
- Do you like travelling?
- Today we are going to travel to one of the six continents.
- What continents do you know? (Eurasia, Africa, North America, South America, Australia and Antarctica)
- Yes, they’re. But what continent we will travel to, you will know when you’ll find a letters of this word. Find a letter and stick it on the blackboard.
1. 1st letter is under the Karina’s desk. (A)
2. 2nd letter is on a plant. (F)
3. 3rd letter is near the bookcase. (R)
4. 4th letter is on the window. (I)
5. 5th letter is on the door. (C)
6. 6th letter is under the Sasha’s desk. (A)
- Yeah, it’s Africa.
- Let’s see the video about Africa.
VIDEO
- But we know about Africa much more. Let’s choose common signs of this continent.
Mind map “Africa”
The mountain Hoverla
A tundra
The smallest continent
The coldest continent
- Ok, we’re ready. Let’s go!
2. Listening.
Pre-listening (presenting vocabulary)
Rhyme
We are walking in the desert!
We are walking in the desert!
We are walking in the desert!
What animals can we see in the desert?
Game “Find, say and stick”
Pupils find pictures of animals, which live in a desert, name them and stick a picture on the blackboard.
Eagle, camel, turtle.
Rhyme
We are walking in the jungle!
We are walking in the jungle!
We are walking in the jungle!
What animals can we see in the jungle?
Game “Look and say”
Children look on the pieces of pictures, try to guess the animal and stick the picture on the blackboard.
Parrot, snake, tiger, monkey, crocodile.
While-listening
Game «Listen and point»
Children listen to the descriptions of animals and name them.
Post-listening.
Crocodile and Camel.
4. Speaking
Look and say.
p. 125, ex. 4
III. Заключна частина уроку
Workbook. P. 65-66. Ex 1 - 4.
- So, what continent did you see?
- Where were you?
- What animals did you see?
- What animal is this?
- This is …
- Did you like our lesson?
- Why?
- What kind of new information did you get?
Мотивація та виставлення оцінок: Thank you for your work. You did a good job. Please, count your pictures and say a number. These are your marks. Our lesson is over. Goodbye!