Урок фізики 8 клас
Тема: Коливальний рух. Амплітуда коливань. Період і частота коливань. Маятники.
Мета: дати учням уявлення про коливальний рух, ввести поняття амплітуди, періоду та частоти коливань; ознайомити учнів з видами маятників; показати практичне застосування маятників у житті людини, в побуті.; сприяти розвитку уваги, пам’яті, мислення, слухового сприймання та зв’язного мовлення; корегувати вимову; виховувати дисциплінованість та інтерес до уроків фізики.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
I.Організаційний момент.(з/е)
-Встаньте! Станьте рівно.
-Добрий день!
-Дівчата сідайте. Хлопці сідайте.
-Сядьте рівно, красиво.
-Як ти мене чуєш?
II.Слухова зарядка.(з/е)
- Які сьогодні чергові звуки?
Слідкуйте за своєю вимовою, особливо за вимовою звуків( з - с )
з/е -Який зараз буде урок?
з/е -Яку тему ми вивчали на минулому уроці?
з/е -Яке було д/з?
III. Перевірка домашнього завдання.(с/з)
Гра «Доміно». Учні отримують картки розділені на дві частині в одній з яких є питання чи фраза, а в іншій відповідь чи закінчення фрази. Гра триває поки всі учні не викладуть картки.
Завдання для Діми та Богдана індивідуальні (на картках)
ІV. Мотивація навчальної діяльності. (с/з)
Прочитайте уривок з віршу «Ранок» Миколи Заболотного
У тиші з’явившись,
Колишеться звук.
На нитці колишеться
Синій павук.
Тріпоче повітря,
Прозоре і чисте.
Під трепетним вітром
Колишеться листя.
Про який вид руху йдеться у вірші( коливальний рух).
V. Повідомлення теми і мети уроку.
Оголошення теми
с/з – Отже, тема нашого уроку «Коливальний рух. Амплітуда коливань. Період коливань. Маятники».
з/е – Яка тема уроку?
з/е – Сядьте рівно, відкрийте зошити, запишіть число, класна робота. Запишіть тему уроку.
VI. Вивчення нового матеріалу.(с/з)
Коливальний рух є одним з найпоширеніших у природі видів руху, і всі ми його неодноразово спостерігали (перегляд слайдів з прикладами коливального руху)
Отже, що ж таке коливальний рух?
Коливальний рух — це рух, який повторюється через рівні інтервали часу.
Найпростіше досліджувати коливальні рухи за допомогою маятників.
Маятник — це тверде тіло, яке здійснює коливання під впливом притягання до Землі або під впливом дії пружини
Демонстрація маятників
Фізичні маятники – це маятники, які коливаються під виливом притягання до Землі.
Пружинні маятники – це маятники, в яких тіло коливається завдяки дії пружини.
Але на уроках ми будемо працювати лише з фізичними маятниками.
Як і будь – який рух, коливальний рух характеризується певними фізичними величинами. Розглянемо їх.
Амплітуда коливань — це фізична величина, що дорівнює максимальній відстані, на яку відхиляється тіло від положення рівноваги
Амплітуду коливань позначають літерою À. Її одиницею вимірювання є метр
Період коливань — це фізична величина, яка дорівнює часу, за який відбувається одне повне коливання
Період коливань позначають літерою Т. Його одиницею вимірювання є секунда.
Формула для знаходження :Т= t/N
Частота коливань — це фізична величина, яка чисельно дорівнює кількості повних коливань за одиницю часу.
Позначають грецькою літерою ν (ню) Одиниця вимірювання Гц ( герц)
Формула для знаходження: ν= N/t.
VII. Закріплення вмінь і навичок.(с/з)
Гра «Правда чи фейк» (фізкультхвилинка)
Задача (розв’язування задачі біля дошки)
Гойдалка за 1,5 хвилини здійснила 15 повних коливань. Знайдіть період та частоту коливань гойдалки.
VIII. Практична робота (робота в парах)
Виміряти за допомогою секундоміра час, протягом якого маятник здійснить 10 коливань. Обчислити за отриманими данними період та частоту коливань маятника.
IX. Підсумки уроку (з/е).
-Який зараз був урок?
-Яка була тема уроку?
- Що таке коливальний рух?
- Що таке маятник?
Вправа незакінчене речення.
Оцінювання роботи учнів
Домашнє завдання:
Впр. №15 (3)
з/е – Встаньте. Урок закінчено. До побачення.